PDA

Επιστροφή στο Forum : Ubuntu + Windows (Ερώτηση)



Andree
07-07-09, 10:23
Καλησπέρα παιδιά, δεν ξερω αν το εχω βαλει το ποστ σε σωστό η λάθος σημείο...
Πήρα έναν δεύτερο σκληρό raptor και έβαλα τα Vista εκεί και στο παλιό σκληρό φόρτωσα τα Ubuntu 9. Τώρα με τα Ubuntu θα σας ρωτήσω πολλά πράγματα γιατί είναι η πρώτη φορα που τα δουλεύω...
Η πρώτη ερώτηση, έχω και τους 2 σκληρούς συνδεμένους και για να διαλέξω με ποιο λειτουργικό να μπω πρέπει να μπαίνω στο βίος και να διαλέξω ποιος σκληρός έχει "προαιτεροτητα".. dld ποιος να κάνει boot.
Ήθελα να ρωτήσω η mobo που έχω (Άσους M3A78 ΠΡΟ) δεν βγάζει μενού επιλογής με ποιο να ξεκινήσω..? και αν ναι πως μπορώ να το κάνω.?

Cosmonaut
07-07-09, 10:59
Δεν έχω το συγκεκριμένο ΜΒ αλλά συνήθως το μενού επιλογής του boot device είναι με το F12 ή F11.
Πάντως το γράφει όταν ξεκινάει το μηχάνημα όπως λέει πχ οτι πρέπει να πατήσεις το Delete για να μπεις στο BIOS.

Andree
07-07-09, 11:14
Φίλε μου το δοκίμασα αυτό που λες, μια με το F11 και μια με το F12 αλλά τίποτα και δεν ξέρω ποιον δίσκο πρέπει να έχω σε προτεραιότητα....

anodizer
07-07-09, 20:17
Κατά την εγκατάσταση του ubuntu εγκατέστησες και τον grub loader. Από τον δίσκο που τον έβαλες λοιπόν πρέπει να μπουτάρεις. Το grub είναι αυτό που εμφανίζει μενού με όλα τα διαθέσιμα λειτουργικά.

Andree
08-07-09, 16:38
Φίλε μου δεν θυμάμαι αν εγκατέστησα και το grub loader, δεν νομίζω. Και αν όχι τι πρέπει να κάνω.?

Andree
09-07-09, 11:39
Kαποιος...!

@ ADSLgr.com All rights reserved.