PDA

Επιστροφή στο Forum : Static ip: Επιρρεάζει τις επιδόσεις της voip;



iJohnnyCash
31-01-06, 15:26
Εχω συνδεση Altecnet 384/128 static ip σε γραμμη 512/128 ... Ομως η συνδρομη ληγει και σκεφτομαι να βαλω 512/128 αλλα dynamic ... μιας και δεν μου χρειαζεται πλεον την static ip.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν θα πεσουν οι επιδοσεις που εχω στο skype (αν και συντομα θα παω στο i-call). Ξερω οτι δεν εχουν σχεση, αλλα εχω ακουσει διαφορα οτι στην dynamic εχω κλειστες καποιες πορτες κτλ κτλ και αρχιζω να κανω διαφορα ανατριαχιαστικα σεναρια ...Καθολου περιέργο αλλωστε αν λάβουμε υπόψιν ότι στην αρχη που ειχα dynamic (αλλα σε forthnet) και ειχα πολυ χαλια κλησεις μεταξυ skype σε skype

apok
31-01-06, 15:28
Δεν έχει καμμία σημασία στην απόδοση αν έχεις στατικό ή δυναμικό λογαριασμό με κάποιο Isp

iJohnnyCash
31-01-06, 16:25
Άρα παω για dynamic .. thanks

anon
31-01-06, 16:55
Ούτε εαν έχεις Office λογαριασμό, (Small Office στην 4Νετ και onDSL Office στην ΟΤΕΝΕΤ) που πληρώνεις πολύ περισσότερο, έχεις και πάλι τις ίδιες ταχύτητες με τις HOME συνδέσεις.

laylow
09-02-06, 20:04
μπορεί να μου πει καποιος αν γνωριζει την διαφορα-περα απο την τιμη σε static kai dynamic ip address? ενταξει ξερω οτι με την dynamic θα εχω περισσοτερες απο μια ip αλλα τι ρολο παζει για gaming και p2p?? ευχαριστω

yiapap
09-02-06, 20:23
μπορεί να μου πει καποιος αν γνωριζει την διαφορα-περα απο την τιμη σε static kai dynamic ip address? ενταξει ξερω οτι με την dynamic θα εχω περισσοτερες απο μια ip αλλα τι ρολο παζει για gaming και p2p?? ευχαριστω
Συνήθως αυτή είναι η διαφορά (>1 IP).
Δεν παίζει κανένα ρόλο...

Παλιά... προ πιταρίσματος του ΟΤΕ, περιορισμού πακέτων κτλ.κτλ. κάποιοι provider έδιναν χαμηλότερο contention ratio στα static. Αλλά με την κατάσταση όπως είναι σήμερα αυτό δύσκολα παίζει κάποιο ρόλο.
Τέλος, με το static ip είσαι "λίγο" πιο εκτεθειμένος σε στοχευμένη επίθεση, δηλαδή σε κάποιον ο οποίος το έχει βάλει σώνει και καλά να μπει στο pc/δίκτυό σου

laylow
09-02-06, 20:34
σε ευχαριστω

alefgr
09-02-06, 21:18
με το static ip είσαι "λίγο" πιο εκτεθειμένος σε στοχευμένη επίθεση, δηλαδή σε κάποιον ο οποίος το έχει βάλει σώνει και καλά να μπει στο pc/δίκτυό σου

Άμα έχεις Vivo ISP και dynamic να έχεις το ίδιο είναι...

@ ADSLgr.com All rights reserved.