PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυτόματο restart του Netfaster γίνεται;



harryal
09-07-09, 22:17
Υπάρχει τρόπος να κάνω κάποια ρύθμιση και να κάνει αυτόματα restart το router π.χ. καθημερινά κάποια ώρα για να καθαρίζει το buffer του;

Ευχαριστώ!

harryal
10-07-09, 22:17
Να φανταστώ ότι δεν γίνεται; :(

Επίσης υπάρχει μήπως δυνατότητα να ρυθμίσω το netfaster να κλειδώνει σε χαμηλότερη ταχύτητα για να είναι πιο σταθερό;

Τώρα μου κλειδώνει στα:

Upload: 828 Kbps.
Download: 5367 Kbps.

Αλλά πού και που κάνει αποσύνδεση και κλειδώνει σε διαφορετική ταχύτητα...

Μήπως αν το έβαζα στα 4.5mbit π.χ. ήταν καλύτερα;

........Auto merged post: harryal πρόσθεσε 6 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ξέχασα να αναφέρω τα χαρακτηριστικά της γραμμής μου:


Link Type: Automatic / G.992.5 (ADSL2+) / Interleaved Path

Up Stream: 828 (Kbps.)
Down Stream: 5367 (Kbps.)

Noise Margin-Upstream: 14 dB
Noise Margin-Down Stream: 6 dB


Attenuation-Upstream: 22 dB
Attenuation-Down Stream: 44 dB


Fast Path FEC Correction 0-0
Interleaved Path FEC Correction 63-75354221
Fast Path CRC Error 0-0
Interleaved Path CRC Error 2-359206
Loss of Signal Defect 0 ---

Fast Path HEC Error 0-0

Interleaved Path HEC Error 0-18

matelas
11-07-09, 13:33
Για αυτά που ρώτησες δεν γνωρίζω. Θα σου πρότεινα να αλλάξεις το adsl2+ σε adsl2, θα είναι ποιο σταθερή η γραμμή σου και ίσως να σου δώσει και 1 Mbps παραπάνω.

valadis volos
11-07-09, 17:13
Για αυτά που ρώτησες δεν γνωρίζω. Θα σου πρότεινα να αλλάξεις το adsl2+ σε adsl2, θα είναι ποιο σταθερή η γραμμή σου και ίσως να σου δώσει και 1 Mbps παραπάνω.



το ειχα ρωτησει και γω για το adsl2+ και αυτο δινει την μεγιστη ταχυτητα. δεν νομιζω να δωσει 1Mbps παραπανω το adsl2

matelas
11-07-09, 19:26
Το adsl2+ δίνει μέχρι 24, το adsl2 δίνει 8 (θεωρητικά), όταν μια γραμμή δεν σηκώνει πάνω από 8, όπως η γραμμή του φίλου μας παραπάνω (Attenuation-Down Stream: 44 dB) τότε με adsl2 υπάρχει διαφορά, και μεγαλύτερη σταθερότητα γραμμής.

Επίσης σε τέτοιες γραμμές που είναι δύσκολο να πιάσουν έστω και 6Mbps καλό είναι να ζητάτε από την hol να σας αλλάζει το προφίλ από 24 σε 6, έτσι υπάρχει ακόμα μεγαλύτερη σταθερότητα γραμμής και λίγο καλύτερη ταχύτητα.

Τα παραπάνω τα έχω συζητήσει και με τεχνικό της hol, και όταν αλλάξαμε από 24 σε 6 είδα μεγάλη διαφορά, ποιο σταθερή γραμμή και μου έδωσε και 1Mbps παραπάνω (σε adsl2).

harryal
11-07-09, 20:24
@matelas: Πραγματικά χρήσιμη συμβουλή! Ευχαριστώ!... Άλλαξα τη ρύθμιση από adsl2+ σε adsl2. Σε πρώτη φάση συγχρόνισε στα 5952 (Kbps.)/877 (Kbps.)

(Οι επιλογές που δίνει το netfaster είναι:

Automatic
T1.413 Issue 2
G.992.1 (G.DMT)
G.992.2 (G.Lite)
G.992.3 (ADSL2)
G.992.5 (ADSL2+)
Annex M 2
Annex M 2+)

Σχετικά με την ταχύτητα, ούτως ή άλλως έχω 6mbit γιατί είμαι συνδρομητής στο double play lite.

Θα δω πως θα πάει και θα ενημερώσω...

....

Σχετικά με αυτόματο restart στο netfaster, τελικά γίνεται;

........Auto merged post: harryal πρόσθεσε 6 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Μία άλλη επιλογή που έχει στις ρυθμίσεις του ADSL είναι η Interleaver Depth που είναι disabled.

παίζει αυτή η επιλογή κάποιο ρόλο;

matelas
11-07-09, 21:20
Μια χαρά. :)

Μπορεί να σε πάει και στα 6 καμιά φορά (αν κάνεις restart). Υπάρχει και περίπτωση να σε ρίξει και ποιο κάτω καμιά φορά.

Για το restart δεν γνωρίζω, δεν έχω βρει να έχει κάτι τέτοιο.

To Interleaver Depth άστο disabled.

@ ADSLgr.com All rights reserved.