PDA

Επιστροφή στο Forum : Περιστέρι Μπλακάουτ (;)



Spanos
10-07-09, 13:26
Από το πρωί δεν εχω ίντερνετ και τηλέφωνο και στο 13831 μου είπαν ότι κόπηκε το καλώδιο της ΔΕΗ που δίνει ρεύμα στα μηχανήματα και έχει βγει εκτός λειτουργίας το αστικό της κέντρο. Γνωρίζει κανείς τίποτα σχετικά με το θέμα;

tsorbi
10-07-09, 13:59
Καλά δεν έχουν μια δικιά τους γεννήτρια για τέτοιες περιπτώσεις;

TEO_Q
10-07-09, 14:40
και εγω κομμενος ειμαι και μου ειπαν οτι έχει πρόβλημα όλη η περιοχη

Spanos
10-07-09, 16:50
Μόλις γύρισα σπίτι και όλα δουλεύουν κανονικά

karavagos
10-07-09, 17:13
Καλά δεν έχουν μια δικιά τους γεννήτρια για τέτοιες περιπτώσεις;
Δεν επιτρέπει ο ΟΤΕ την χρήση γεννήτριας από τρίτους μέσα στο Α/Κ.

drunkard00
10-07-09, 20:25
εμενα πριν καποιες ωρες ηρθε. τηλεφωνο και ιντερνετ ηταν νεκρα :down: μου ειπαν οτι υπηρχε θεμα σε ολη την περιοχη εξαιτιας ενος καλωδιου της Δεη :hmm: το οποιο επηρεασε μονο τους συνδρομητες της forthnet :whistle: :hmm: :rolleyes: . Πολυ ατυχη η forthnet ρε γαμωτο, την μια φταιει η δεη , την αλλη φταιει η tiscali ,την αλλη καποιος εκοψε καλωδιο τους την ωρα που εσκαβε....... παραδοξως ολα στην forthnet συμβαινουν :twisted::whistle::rolleyes:

sdikr
10-07-09, 20:28
Δεν επιτρέπει ο ΟΤΕ την χρήση γεννήτριας από τρίτους μέσα στο Α/Κ.


Συγνώμη αλλά το ρευμά δεν το έχουν απο τον ΟΤΕ; (και μάλιστα το πληρώνουν μερικές φόρες ακριβά, δεν είναι μέσα και η γεννήτρια απο το ΟΤΕ; )

drunkard00
10-07-09, 20:34
Δεν επιτρέπει ο ΟΤΕ την χρήση γεννήτριας από τρίτους μέσα στο Α/Κ.
Δεν πιστευω να ισχυει κατι τετοιο , δεν μπορει να μενουν ξεκρεμαστοι χιλιαδες συνδρομητες και να στηριζωνται σε ενα υπαλληλο του οτε που θα σηκωσει την γεννητρια για να λειτουργησει το α/κ . αλοιμονο εαν ειναι ετσι

ubuntubu
10-07-09, 20:53
Οι γεννήτριες εκκινούν αυτόματα στις διακοπές της ΔΕΗ και φορτίζουν τις συστοιχίες μπαταριών που τροφοδοτούν τον τηλεπικοινωνιακό εξοπλισμό.
Αυτά όσον αφορά τον ΟΤΕ ,που τόσα χρόνια δεν ακούστηκε να κρεμαστεί απο διακοπή ρεύματος.

Για την επιλογή της Forthnet ,να μην προνοήσει για backup τροφοδοσίας των μηχανημάτων της ,η λαική ρήση "με τις πορδές αυγά δεν βάφουν",περιγράφει νομίζω την κατάσταση.

Spanos
10-07-09, 21:37
Δεν πιστευω να ισχυει κατι τετοιο

Γιατι οχι άλλωστε την Ελλάδα βρισκόμαστε και για να το λέει το ειδικός (karavagos) κάτι θα ξέρει παραπάνω;)

tsorbi
10-07-09, 21:39
ΕΗΖ:Εφεδρικό Ηλεκτροπαραγωγό Ζεύγος
http://www.techteam.gr/lofiversion/index.php/t25269.html

nnn
10-07-09, 21:42
Δεν επιτρέπει ο ΟΤΕ την χρήση γεννήτριας από τρίτους μέσα στο Α/Κ.
Δεν καλύπτει τους εναλλακτικούς με τις δικές του συστοιχίες ή δεν είναι υποχρεωμένος ?

drunkard00
10-07-09, 21:51
Γιατι οχι άλλωστε την Ελλάδα βρισκόμαστε και για να το λέει το ειδικός (karavagos) κάτι θα ξέρει παραπάνω;)
Δεν εχεις και αδικο............ τετοιο καφενειο που ειναι ,
παντως μου φαινετε τελειως γελιο με μια διακοπη ρευματος να νεκρωνουν οι παροχοι :stunned:
ο karavagos σε τι ειναι ειδικος??????

Spanos
10-07-09, 21:56
ΕΗΖ:Εφεδρικό Ηλεκτροπαραγωγό Ζεύγος
http://www.techteam.gr/lofiversion/index.php/t25269.html

Τα Ήττα Ζήτα (ΗΖ) τα είχαμε και στο στρατό, το θέμα είναι που τα βάζεις

........Auto merged post: Spanos πρόσθεσε 4 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........



παντως μου φαινετε τελειως γελιο με μια διακοπη ρευματος να νεκρωνουν οι παροχοι :stunned:


Λογικά υπάρχουν UPS που κρατάνε κάποια ώρα γιατι πέρσι με της απεργίες της ΔΕΗ δεν αντιμετώπισαμε πρόβλημα, απλά μόλις κρατήσει η διακοπή αρκετές ώρες εκεί είναι το πρόβλημα.



ο karavagos σε τι ειναι ειδικος??????

Τα πάντα όλα:p

tsorbi
10-07-09, 21:57
Ευτυχώς δεν υπάρχει προς το παρόν κίνδυνος επαναλαμβανόμενων διακοπών ρεύματος.
Φανταστείτε τι θα γίνει αν συμβεί καμιά μεγάλη διακοπή.
Μόνον όσοι είναι ΟΤΕ θα μιλούν και θα σερφάρουν.

nnn
10-07-09, 21:59
Ευτυχώς δεν υπάρχει προς το παρόν κίνδυνος επαναλαμβανόμενων διακοπών ρεύματος.
Φανταστείτε τι θα γίνει αν συμβεί καμιά μεγάλη διακοπή.
Μόνον όσοι είναι ΟΤΕ θα μιλούν και θα σερφάρουν.
Έχω τύχει σε διακοπή στον Πειραιά που η γραμμή από Forthnet δούλευε κανονικά και είχε πέσει η γραμμή του Οτέ, ίσως εδώ έγινε κάτι πιο σοβαρό από απλή διακοπή ρεύματος.

Spanos
10-07-09, 22:01
Έχω τύχει σε διακοπή στον Πειραιά που η γραμμή από Forthnet δούλευε κανονικά και είχε πέσει η γραμμή του Οτέ, ίσως εδώ έγινε κάτι πιο σοβαρό από απλή διακοπή ρεύματος.

Μάλλον κόπηκε το καλώδιο νωρίς το πρωί, κρατήσανε οι μπαταρίες κάποιες ώρες και μετα καπούτ

nnn
10-07-09, 22:02
Πολύ πιθανό.

drunkard00
10-07-09, 22:08
εγω γιατι δεν πιστευω αυτα που λεει η φορθνετ? οτι δηλαδη φταιει η ΔΕΗ? τεσπα
και ups να εχει παλι το θεωρω απαραδεκτο ! μιλαμε για τηλεπικοινωνιες , ειναι απαραδεκτο να νεκρωνουν λογω ρευματος

........Auto merged post: drunkard00 πρόσθεσε 2 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........





Τα πάντα όλα:p

:p:p χαχα

nmavro73
10-07-09, 22:23
Καμία επίσημη ενημέρωση στην ιστοσελίδα της εταιρίας υπήρχε;

Ingenius
10-07-09, 22:44
εμενα πριν καποιες ωρες ηρθε. τηλεφωνο και ιντερνετ ηταν νεκρα :down: μου ειπαν οτι υπηρχε θεμα σε ολη την περιοχη εξαιτιας ενος καλωδιου της Δεη :hmm: το οποιο επηρεασε μονο τους συνδρομητες της forthnet :whistle: :hmm: :rolleyes: . Πολυ ατυχη η forthnet ρε γαμωτο, την μια φταιει η δεη , την αλλη φταιει η tiscali ,την αλλη καποιος εκοψε καλωδιο τους την ωρα που εσκαβε....... παραδοξως ολα στην forthnet συμβαινουν :twisted::whistle::rolleyes:

Δεν είχε πρόβλημα μόνο η Forthnet στο συγκεκριμένο Α/Κ... ;)

Sovjohn
11-07-09, 00:11
Στο Περιστέρι είχαν όλοι πρόβλημα σήμερα - Διακόπηκε το ρεύμα από σοβαρό λόγο (ΔΕΗ) νωρίς το πρωί, οι συσσωρευτές / ΗΖ / ότι είχε ο ΟΤΕ άντεξαν μέχρι τις 1 και κάτι το μεσημέρι, αλλά η ΔΕΗ έδινε πιθανό χρόνο αποκατάστασης 12:00 το μεσημέρι, ενώ τελικά το έφτιαξε 4 το απόγευμα...

Προφανώς δεν είχαν προετοιμαστεί για 8+ ώρες διακοπή ρεύματος (και φανταστείτε ότι και τα κλιματιστικά ήταν off οπότε τα μηχανήματα δεν ήταν και στην καλύτερή τους). Αυτά από φίλο που είχε ενημέρωση για το θέμα από ΟΤΕ...

karavagos
11-07-09, 02:46
Αυτά όσον αφορά τον ΟΤΕ ,που τόσα χρόνια δεν ακούστηκε να κρεμαστεί απο διακοπή ρεύματος.

Ο ΟΤΕ μπορεί και χρησιμοποιεί γεννήτριες για τα δικά του μηχανήματα.



Οι γεννήτριες εκκινούν αυτόματα στις διακοπές της ΔΕΗ και φορτίζουν τις συστοιχίες μπαταριών που τροφοδοτούν τον τηλεπικοινωνιακό εξοπλισμό.
...
Για την επιλογή της Forthnet ,να μην προνοήσει για backup τροφοδοσίας των μηχανημάτων της ,η λαική ρήση "με τις πορδές αυγά δεν βάφουν",περιγράφει νομίζω την κατάσταση.

Δεν σου φαίνεται λίγο οξύμωρο, να παρέχει ο ΟΤΕ γεννήτριες και να μην τις χρησιμοποιεί μόνο η Forthnet? Λες να έχει ειδικούς λόγους η Forthnet και να προτιμά να λειτουργεί χωρίς αυτές? Όλοι οι πάροχοι χρησιμοποιούν ότι τους παρέχει ο ΟΤΕ.

Όπως και να έχει, ενώ το RUO αναφέρει γενικά (ως συνήθως) το τι γίνεται με την παροχή ρεύματος, ο ΟΤΕ είναι αρκετά επιλεκτικός στην χρήση ΕΗΖ όταν αυτή αφορά τρίτους. Οπότε ας αφήσουμε την ΕΕΤΤ (για άλλη μια φορά) να βγάλει τα σχετικά πορίσματα.:twisted:



Δεν είχε πρόβλημα μόνο η Forthnet στο συγκεκριμένο Α/Κ... ;)

Στο Περιστέρι είχαν όλοι πρόβλημα σήμερα -

Νομίζετε :twisted: Από την στιγμή που μόνο συνδρομητές της Forthnet το αναφέρουν εδώ, μόνο αυτοί είχαν πρόβλημα :p

και μια διόρθωση...


Διακόπηκε το ρεύμα από σοβαρό λόγο (ΔΕΗ) νωρίς το πρωί, οι συσσωρευτές / ΗΖ / ότι είχε ο ΟΤΕ άντεξαν -για τους τρίτους- μέχρι τις 1 και κάτι το μεσημέρι.


Και να ξαναγράψω την ένστασή μου:
Ο ΟΤΕ δεν επιτρέπει (σαν δεδομένο) την χρήση γεννήτριας από τρίτους μέσα στα Α/Κ. Και από την στιγμή που δεν μπορεί να καλύψει (με τα δικά του μέσα) τους παρόχους για όσες ώρες χρειάζεται, υπάρχει πρόβλημα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.