PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι μπορεί να παίζει με την αναβάθμιση της Tellas



gy
05-12-03, 20:50
Λοιπόν επειδή πολλά ακούγονται για την αναβάθμιση της Tellas επιτρέψτε μου να πω μία φαινομενικά άσχετη ιστορία :
Κάποτε στην Ελλάδα είχε έρθει μιά Νορβηγική εταιρία που λεγόταν Telenor
(η Telenor είναι ο αντίστοιχος ΟΤΕ της Νορβηγίας) για να κάνει μία εταιρία με Σ Υ Ν Ε Ρ Γ Α Τ Η τον πΟΤΕ. Η εταιρία θα έδινε υπηρεσίες για τα Ναυτιλικά γραφεία στην Ελλάδα και σε όλο τον κόσμο. Η Telenor στην διάρκεια της συνεργασίας όχι μόνο δεν είχε την συνεργασία του πΟΤΕ αλλά σε πολλές περιπτώσεις δέχτηκε υπονόμευση (πχ δεν τους έδιναν μισθωμένες γραμμές) από τον πΟΤΕ γιατί κάποιοι τους είδαν με στραβό μάτι
Αφού λοιπόν η Telenor κατάλαβε τι εστί πΟΤΕ από πρώτο χέρι τα μάζεψε και αποχώρησε από την χώρα μας.
Σας ρωτάω λοιπόν αν ο πΟΤΕ έκανε τέτοια αίσχη με έναν συνεργάτη δεν θα κάνει τα ίδια και τρις χειρότερα με έναν καθαρά Α Ν Τ Α Γ Ω Ν Ι Σ Τ Η
όπως η Tellas ; Τα σχόλια δικά σας.

Παρόλο που εμφανίζομαι στο forum ως newbie δουλεύω 10 χρόνια με δίκτυα ( τα 4 τελευταία με Cisco κυρίως) αλλά δεν είμαι ξερόλας ούτε πάω να το παίξω κάπως. Αυτό προς κάποιους (πολύ μικρή μειοψηφία στο forum) που διάβασαν 2 περιοδικά και 3 sites και έγιναν οι Guru της πληροφορικής και των επικοινωνιών. Παιδιά ψυχραιμία !

sdikr
05-12-03, 21:02
δεν πιστευω οτι υπαρχουν πολλοι εδω που απλα διαβασαν δυο ή τρια περιοδικα και το παιζουν γκουρου, αρκετοι ειναι μεσα στα πραγματα (με αυτες τις τιμες πως αλλιως!)
απο την αλλη ο πΟτε εχει αρκετες φορες κανει αυτο που λες, οχι απλα με τους συνεργατες αλλα με ολους.
Απο την αλλη, και ο πΟτε ειναι μια εταιρια που θελει κερδη, οποτε προσπαθει,
το θεμα ειναι τι κανουν οι regulators για αυτο
μονο ο καιρος .....
φιλικα

gy
05-12-03, 21:08
sdiκr
Για να ξεκαθαρίσω τι είπα σχεδόν όλοι στο forum είναι άψογοι και δηλώνω ότι έμαθα πολλά πράγματα που δεν ήξερα. Μίλησα για τις εξαιρέσεις που το παίζουν κάπως. :oops:

JediMasterMANIAC
05-12-03, 22:20
hhehehehehe :D
κυριως ειμαι spammer :P

PALADIN
06-12-03, 06:17
απ'ότι ξέρω η Telenor έχει (είχε) το 10% της Cosmote.

Αυτά που έκανε ο ΟΤΕ με την Telenor δεν μπορεί να τα κάνει με την Vivodi/HOL(Eurobank) ή με την Τελλας (ΔΕΗ/Telecom Italia).
Εκείνο που βλέπω είναι ότι μακροπρόθεσμα θα έχουμε τρείς μεγάλες εταιρίες το οποίο εύκολα μπορεί να οδηγήσει σε price fixing.
Φυσικά υπάρχει καί η forthnet αλλά αυτή μπορεί να ενωθεί με την otenet.

Οσο για τους ξερόλες (εξαιρέσεις) που λέτε παρα πάνω, ας μην αρχίσουμε να την βγαίνει ο ένας στον άλλο.

mechdim
06-12-03, 06:48
Απο οτι γνωριζω φιλε gy η μονη δραστηριοποιηση της telenor στην Ελλαδα ηταν η ιδρυση απο κοινού με τον ΟΤΕ της cosmote στην οποια συμμετέχει με ποσοστο 10%.
Δεν γνωριζω αν προσπαθησε να κανει κατι αλλο. Αν θες μπορεις να μας διαφωτισεις!! Αν ειναι αυτο που λες με τα ναυτιλιακα γραφεια γινε πιο συγκεκριμενος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.