PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξαφνικός Θόρυβος γραμμής



gvenos
12-07-09, 11:20
Καλημέρα και από εμένα!
Είμαι κάτοχος 8άρας γραμμής από τον ΟΤΕ τώρα και 2 εβδομάδες Όλα λειτουργούσαν άψογα, μέχρι σήμερα. τα στατιστικά της γραμμής μου τα βλέπεται, στο προφίλ μου. Ξαφνικά άρχισα να έχω αποσυνδέσεις στο router και να κόβεται το internet. Μπήκα μέσα στη σελίδα του Router και είδα προς μεγάλη μου έκπληξη, πως το Noise Margin από 30 που ήταν να μηδενίζει κάθε 2 λεπτά και να έχω αποσυνδέσεις. :mad:

Τι μπορεί να φταίει??:whistle::hmm:

Πήρα τηλέφωνο το 1242 και ζήτησα να καθαρίσουν τη γραμμή.

kle500
12-07-09, 22:56
Ο τίτλος του νήματος αφορά θόρυβο στην τηλεφωνία?
Εάν αναφέρεσαι σε θόρυβο του ADSL, μιλάς για στιγμιαία πτώση του SNR και αποσύνδεση.
Θα βοηθούσε εάν μας έλεγες για την τηλεφωνία. Έχεις παράσιτα στην γραμμή σου?
Δώσε μας περισσότερες πληροφορίες.

Υ.Γ. Ο όρος Καθαρισμός γραμμής, τι ακριβώς σημαίνει?
Εάν πρόκειται για ρύθμιση SNR remotelly, δεν θα έλεγα ότι αυτό λέγεται καθαρισμός γραμμής.

Φιλικά

gvenos
13-07-09, 00:09
το Noise Margin του router μηδένιζε ξαφνικά και είχα αποσυνδέσεις. Τώρα και 9 ώρες περίπου το Noise Margin είναι σταθερά στο 30 και 0 αποσυνδέσεις. Πρώτη φορά μου το έκανε αυτό και δεν ήξερα το λόγο!

maik
14-07-09, 19:55
Το 1242 δεν ειναι για βλαβες . Για βλαβες ειναι το 121.

Τι θα πει ψηφιακος καθαρισμος; Με τι γινεται; με ajax; με χλωρινη; με του-μπο-φλο;

Αν ο θορυβος που λες πεφτει στο μηδεν και αποσυνδεεεται ψαξε λιγο στον χωρο σου για φθαρμενα καλωδια. Επισης ψαξε για ηλεκτρικες συσκευες που παιρνουν μπρος εκεινη την ωρα. Μπορει να ειναι ακομα και ενα κλιματιστικο ή ενας ιονιστης ή και ενας διαδρομος για τρεξιμο.

pipisf
15-07-09, 13:42
Καλημέρα και από εμένα!
Είμαι κάτοχος 8άρας γραμμής από τον ΟΤΕ τώρα και 2 εβδομάδες Όλα λειτουργούσαν άψογα, μέχρι σήμερα. τα στατιστικά της γραμμής μου τα βλέπεται, στο προφίλ μου. Ξαφνικά άρχισα να έχω αποσυνδέσεις στο router και να κόβεται το internet. Μπήκα μέσα στη σελίδα του Router και είδα προς μεγάλη μου έκπληξη, πως το Noise Margin από 30 που ήταν να μηδενίζει κάθε 2 λεπτά και να έχω αποσυνδέσεις. :mad:

Τι μπορεί να φταίει??:whistle::hmm:

Πήρα τηλέφωνο το 1242 και ζήτησα να καθαρίσουν τη γραμμή.

Φιλε μου παραπλησιο προβλημα ειχα και εγω, το δηλωσα στο 121 και μετα απο ελεγχο του
τεχνικου του ΟΤΕ μου αλλαξε ολη την γραμμη απο το καφαο μεχρι το κεντρο και ολα
δουλευουν ρολοι τωρα (18200/1020) και μου δηλωσε οτι αμα ειχα PSTN γραμμη θα
επιανα μεχρι και 22000.

@ ADSLgr.com All rights reserved.