PDA

Επιστροφή στο Forum : HDTV(ψηφιακη τηλεοραση)νεο ΘΕΜΑ



viper151
01-02-06, 02:58
Με αφορμη την νεα τεχνολογια που ηδη εχει αρχισει η ΕΡΤ να εκπεμπει θα προτεινα να ανοιξετε ενα νεο thread με αποριες πανω σε αυτο..Αλλωστε καιρος ηταν στην Ελλαδα να ερθει και αυτη η τεχνολογια να βλεπουμε απο τις LCD και plasma οθονες κανονικα αξιοποιοντας ολες τις δυνατοτητες τους...:up::up:ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΖΕΙ(ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ:down: Οποτε το συμφερει:rolleyes:)
αληθεια ξερει κανεις τα ιδιωτικα καναλια ποτε θα αρχισουν να εκπεμπουν και αυτα ψηφιακα(οπως τα ονομασε η ΕΡΤ και οχι την ξενογλωσση εννοια ΗDTV(Πως φαινονται οι ελληνες ομως:p))εχω κατι πληροφοριες για καλοκαιρι απλα δεν εχω ακουσει καμια επισημη ανακοινωση

mickymouse
01-02-06, 03:13
Το HDTV δεν εχει καμια σχεση με το τροπο που θα μεταδιδει η ΕΡΤ τα 3 αυτα νεα καναλια. Σωστα τα εχει ονομασει ψηφιακα διοτι δεν θα ειναι αναλογικα οπως ειναι ολα τα καναλια τωρα αλλα ψηφιακα. Αυτο συνεπαγεται καλυτερη ποιοτητα εικονας αλλα οχι υψηλοτερη αναλυση της εικονας. Η αναλυση απο οτι ξερω θα ειναι η γνωστη πανω στο προτυπο PAL. Αυτο που πετυχαινει με την ψιφιοποιηση των καναλιων ειναι καλυτερη εκμεταλευση του ευρους ζωνης και παροχη και αλλων υπηρεσιων. Μια συχνοτητα ->πολλα καναλια.
Το HDTV ειναι ενα προτυπο εικονας με μεγαλη αναλυση 720p και πανω που ομως χρειαζεται αρκετο bandwidth για αυτο μεταδιδονται καποια καναλια HDTV μονο δορυφορικα.Μερικα ειναι free to air ενω αλλα οχι.
ΥΓ για να "πιασεις" τα καναλια της ΕΡΤ χρειαζεσαι ειδικο box (DVB-T receiver).Μερικες τηλεορασεις καινουριες το εχουν ενσωματωμενο αλλα κυκλοφορουν και στην ελληνικη αγορα καποια μοντελα με τιμες μη απαγορευτικες.

sotos65
01-02-06, 03:25
Για όσους ενδιαφέρονται κάποιες λεπτομέρειες για την HDTV (High Definition TV)

http://en.wikipedia.org/wiki/High_Definition_TV

Και ένας κατάλογος με τα κανάλια HD που μπορεί κάποιος να βρει στους Ευρωπαϊκούς ουρανούς (δορυφόρους φυσικά!). Δεν είναι όλα εύκολης λήψης από την Ελλάδα, κάποια είναι και συνδρομητικά (τα περισσότερα)

http://www.kingofsat.net/gr/hdtv.php

blackjim
01-02-06, 03:25
Η ΕΡΤ σε HDTV ! :rofl: :rofl: :rofl:
:lol: :lol: χαχαχα , καλο ...

Εδω τα SKY UK και ενα σωρο αλλα ακομη το παλευουνε να βγαλουν πολλα καναλια σε HDTV... :whistle:
Παντως ελπιζω το μουντιαλ και οι γερμανοι να το σπρωξουν το θεμα ;)


υγ , vIPER151 προφανως τα μπερδεψες. Ψαξτο λιγο το θεμα και αν εχεις την δυνατοτητα να δεις καποιο καναλι σε HDTV θα καταλαβεις ποσο απεχουμε απο κει :cool:

viper151
01-02-06, 03:31
οκ σορρυ...και εγω αυτο νομιζα...γι αυτο ειπα να ανοιξουμε ενα νεο thread να διαλευκανθουν οι αποριες γιατι υπαρχουν αλλα 2 topic πανω σε αυτο το θεμα:D ..
:P rwtisa enan eidiko ypotithetai se ilektronika themata:p ...

zouzouni
01-02-06, 05:07
Nομίζω ότι το παρόν είναι καλύτερο να βρίσκεται στο "Audio & Video" γι'αυτό τον λόγο και μεταφέρεται εκεί.

ermis333
01-02-06, 07:48
Από 'σα έχω διαβάσει πάντως τη Eurovision και το mudial η ΕΡΤ θα το μεταδώσει με HDTV ποιότητα εικόνας.

alefgr
02-02-06, 06:53
Από 'σα έχω διαβάσει πάντως τη Eurovision και το mudial η ΕΡΤ θα το μεταδώσει με HDTV ποιότητα εικόνας.

Δεν θα είναι όμως για τους υποανάπτυκτους Έλληνες πολίτες, αλλά για τους αναπτυγμένους πολίτες της Ευρώπης...

@ ADSLgr.com All rights reserved.