PDA

Επιστροφή στο Forum : αναβάθμιση απο 2 σε 8 ερωτήσεις



dfoust
14-07-09, 19:47
έκανα επιτέλους αναβάθμιση της ταχύτητας μου από 2 σε 8 και μου κάνει κάτι περίεργα το ρουτερ τη μία μου συγχρονίζει 5.5 περίπου και μετά από μερικά restart κλειδώνει στα 8.1. όταν το κλείσω και το ξανανοίξω πέφτει στα 5.5 και μετά από 2-3 restart επανέρχεται τι μπορεί να φταίει? σας δίνω και τα στοιχεία του ρουτερ.
το latency τι είναι? όταν κλειδώσει στα 5.5 γράφει fast.

maik
14-07-09, 19:58
Λιγο δυσκολο να πιασεις 8 με τα στοιχεια που βλεπω. Δηλωσε το βλαβη να το δουν.

dfoust
14-07-09, 20:01
Λιγο δυσκολο να πιασεις 8 με τα στοιχεια που βλεπω. Δηλωσε το βλαβη να το δουν.

πια στοιχεία δεν είναι καλά τι βλάβη να δηλώσω?

manicx
14-07-09, 20:16
Αν δεν έχεις αποσυνδέσεις, ΔΕΝ έχεις κανένα πρόβλημα. Το μόνο ανησυχητικό, είναι ότι το SNR είναι 6.5 ενώ ο ΟΤΕ δίνει 9. Πιθανό όταν κλειδώνεις στα 8, να είναι λόγω χαμηλότερου SNR (αυτό είναι τυχαίο που θα κυμανθεί). Latency είναι το ο χρόνος μεταφοράς των πακέτων μέχρι τον προορισμό τους. Ο ΟΤΕ δίνει fast και αυτό είναι πολύ καλό για online games. Interleaved είναι μία άλλη μέθοδος η οποία 'εγγυάται' σταθερότητα αλλά ο χρόνος αυτός μεγαλώνει και σε πολλές περιπτώσεις είναι αρκετά μεγάλος και ενοχλητικός.

BigBlack
14-07-09, 20:17
SNR Margin
Line Attenuation

Αν είσαι πολύ μακριά από τον Οτε της περιοχής σου, κλάφτα. Αν είσαι κοντά, πριν δώσεις βλάβη έλεγξε την καλωδίωση από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας σου μέχρι το διαμέρισμά σου. Ψάξε στο forum για το σχετικό θέμα ή κάλεσε ηλεκτρολόγο να το κάνει αυτός.

dfoust
14-07-09, 20:24
SNR Margin
Line Attenuation

Αν είσαι πολύ μακριά από τον Οτε της περιοχής σου, κλάφτα. Αν είσαι κοντά, πριν δώσεις βλάβη έλεγξε την καλωδίωση από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας σου μέχρι το διαμέρισμά σου. Ψάξε στο forum για το σχετικό θέμα ή κάλεσε ηλεκτρολόγο να το κάνει αυτός.

φίλε μου είμαι μακριά γύρο στα 2.5ΚΜ. επίσης έχω ένα 585v6 και το Line Attenuation το δίνει 37 το βράδυ θα το δοκιμάσω να δω τι πιάνει.
μπορεί κάποιος να μου πει αν πρέπει να πειράξω κάτι στις ρυθμίσεις του ρουτερ όλα αυτά g.dmt, bis, ktl τι κάνουν τα άφησα όπως είναι.

kle500
14-07-09, 20:58
Όπως σου είπε ο φίλος MAIK. Δώσε βλάβη με συνεχείς αποσυνδέσεις από το ADSL.
Να ελπίζεις να λυθεί το πρόβλημα, καθώς πιθανόν να σε γυρίσουν σε προφίλ 2mb.

Υ.Γ. Φίλος στην ΟΝ με 48,5attenuation κλειδώνει στα 8 παρά κάτι ψιλά με 7snr (απίστευτο)

Φιλικά

dfoust
15-07-09, 10:28
πριν δηλώσω βλάβη ήθελα να ρωτήσω το εξής έβαλα το speedtouch δείτε τι μου βγάζει
DSL Type: G.992.5 annex B
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 381 / 8.191
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 57,00 / 17,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 23,0 / 41,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 15,0 / 11,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 0
CRC Errors (Up/Down): 0 / 0
HEC Errors (Up/Down): 130 / 0

γιατί έχει τόσο μεγάλη διαφορά στο sn margin.
του έκανα ερκετές φορές reset και πάντα κλειδώνει πάνω από 8
σκέφτομαι να το αφήσω αυτό και το billion να το δουλεύω σαν voip ata μόνο.
περιμένω σχόλια σας.

dfoust
15-07-09, 10:32
download από nvidia

manicx
15-07-09, 11:05
γιατί έχει τόσο μεγάλη διαφορά στο sn margin.
του έκανα ερκετές φορές reset και πάντα κλειδώνει πάνω από 8
σκέφτομαι να το αφήσω αυτό και το billion να το δουλεύω σαν voip ata μόνο.
περιμένω σχόλια σας.

Όπως σου είπα, αν δεν έχεις αποσυνδέσεις, ΔΕΝ έχεις βλάβη. Τα speedtouch πάντα συγχρονίζουν πιο κάλμα από τα άλλα. Θέλεις το SNR, θέλεις κάτι άλλο. Δεν είναι τόσο επιθετικά και ως αποτέλεσμα έχεις και μια σχετική σταθερότητα. Άφησε το speedtouch και κάνε την δουλειά σου σαν άνθρωπος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.