PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετατροπή isdn σε pstn



aserf
01-02-06, 16:36
Ζητάω συγγνώμη αν έχει ξανααναφερθεί το θέμα

Έκανα αίτηση μετατροπής της isdn σε pstn για να βάλω dsl και εκτός από τα 30 ευρώπουλα που θα μου κοστίσει, μου ανακοίνωσαν ότι θα περάσει ο τεχνικός για να παραλάβει το netmod. Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν θεωρητικά μου ανήκει η συσκευή ή αν όντως ο ΟΤΕ έχει το δικαίωμα να το ζητήσει πίσω.

Speedy
01-02-06, 16:50
αν δε κανω μεγάλο λαθος η συσκευή δε σου ανοικει ! Σε ενα φίλο μου τον χρεώσανε καταλάθως 150€ επειδη δεν την ειχανε παρει την συσκευή και τους το εφερε στο κεφαλι και πηρε ευτυχως τα λεφτά του πίσω!

Reef
01-02-06, 17:09
δε σου ανηκει η συσκευη κι γω εχω κανει 3-4 φορες τη μετατροπη λογω μετακομησεων και σ ολες μου την περναν πισω

aserf
01-02-06, 17:14
Oκ! Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις :up:
Εμένα πάντως συνεχίζει να μου φαίνεται τραγική αυτή η κίνηση :mad:

Speedy
01-02-06, 17:15
οντος ειναι τραγική! :(

joseph
05-02-06, 15:48
Γιατί να μην τι πάρει πίσω; Σου είναι χρήσιμο χωρίς ISDN ; ΟΧΙ ...
Καλώς το παίρνει πίσω να μην γεμίζουμε με σκουπίδια ....

aserf
05-02-06, 18:36
Δεν την καταλαβαίνω τη λογική σου:hmm: Δηλαδή αφού μπορεί και να μη μου χρειαστεί το παίρνουν πίσω; Ας με ρώταγαν τουλάχιστον αν θέλω ή όχι να τους το δώσω. Φαντάσου να ήθελα να το χρησιμοποιήσω σε κάποια άλλη τηλεφωνική γραμμή όπου έχω ανάγκη για παραπάνω από 1 Netmod! Γιατί να είμαι υποχρεωμένος να πληρώσω για να αποκτήσω και άλλο;

apok
05-02-06, 18:42
Χρησιδανεισμό έχει το Ν/Τ .. Αν θέλεις βέβαια μπορεις να σκάσει 150 γιούρα και να το αγοράσεις..
Δεν κατάλαβα γιατι πρέπει να στο αφήσουν εφ'όσον σε καμμία περίπτωση δεν το είχες αγοράσει??
:)

sdikr
05-02-06, 18:44
Δεν την καταλαβαίνω τη λογική σου:hmm: Δηλαδή αφού μπορεί και να μη μου χρειαστεί το παίρνουν πίσω; Ας με ρώταγαν τουλάχιστον αν θέλω ή όχι να τους το δώσω. Φαντάσου να ήθελα να το χρησιμοποιήσω σε κάποια άλλη τηλεφωνική γραμμή όπου έχω ανάγκη για παραπάνω από 1 Netmod! Γιατί να είμαι υποχρεωμένος να πληρώσω για να αποκτήσω και άλλο;

Γιατί πολύ απλά δεν πλήρωσες ουτε για το πρώτο, και δεν θα σου άρεσε να πλήρώσεις κιόλας αφου πήγαινε κοντά στα 70.000δρχ

Πύρρος
10-02-06, 02:04
Φαντάσου να ήθελα να το χρησιμοποιήσω σε κάποια άλλη τηλεφωνική γραμμή όπου έχω ανάγκη για παραπάνω από 1 Netmod!

Huh? Δεν νομίζω ότι γίνεται!

aserf
11-02-06, 02:44
Huh? Δεν νομίζω ότι γίνεται!
Στο σπίτι που μένω στην Αθήνα έχουμε 5 τηλεφωνικές συσκευές συνδεδεμένες στην ίδια γραμμή σε διαφορετικές πρίζες. Αν μετατρέπαμε τη γραμμή από pstn σε isdn πώς θα μπορούσαμε να διατηρήσουμε όλες τις συσκευές; Δε θα έπρεπε να συνδέσουμε ένα netmod σε κάθε τηλεφωνική πρίζα; Βέβαια αυτό θα σήμαινε και 5*2=10 τηλεφωνικές συσκευές, αλλά ας το αφήσουμε αυτό...

Πύρρος
11-02-06, 03:26
Το πως κρατάς όλες τις πρίζες να δουλεύουν από το pstn στο isdn έχει να κάνει και με την καλωδίωση που έχεις, και με το που θες να βάλεις το netmod και... και... και...

Αφήνοντας μια μικρή πιθανότητα να κάνω λάθος (δεν είμαι ειδικός), το netmod τερματίζει τη γραμμή U που σου στέλνει ο ΟΤΕ στο σπίτι. Αυτό γίνεται μία φορά, σε ένα σημείο, όχι μια ανα πρίζα.

Αν έχεις 4σύρματη καλωδίωση, με λίγη δουλειά, έχεις το netmod όπου θες, όλες τις υπόλοιπες αναλογικές αναλογικές γραμμές του σπιτιού σε μια από τις αναλογικές θύρες, και στην άλλη μια συσκευή δίπλα στο netmod. Με τύχη/καλύτερη καλωδίωση, έχεις το μισό σπίτι στη μία, το μισό στην άλλη.

Η ευκολότερη και κομψότερη (αλλά ψιλοακριβή) λύση είναι μια isdn dect βάση, και ακουστικά διάσπαρτα στο σπίτι. Κατα προτίμιση ίδια για να φορτίζει το ένα στη βάση του άλλου :D

Tom_K
11-02-06, 03:28
Οχι το νετμοντ συνδεεται στη μια πριζα που διαλεγεις οτι θα μεινει ενεργοποιημενη (τουλαχιστον σε μενα οταν ηρθε ο τεχνικος με ρωτησε ποια πριζα θελω να κρατησω). Πανω στο νετμοντ τωρα θα συνδεσεις τα 5 τηλεφωνα στα δυο καναλια που εχει, πχ 2 συσκευες στο πρωτο και 3 στο δευτερο καναλι με διακλαδωτη φυσικα. Βεβαια οι συσκευες που θα ειναι στο ιδιο καναλι θα λειτουργουν οπως ηταν ολες μαζι στην PSTN. Δηλαδη αν μιλαει καποιος στην μια συσκευη και εσυ σηκωσεις μια αλλη συσκευη στο ιδιο καναλι θα ακους την συνομιλια.

t300
11-02-06, 17:50
Ναι, έτσι είναι. Σε κάθε γραμμή μπορείς να συνδέσεις μόνο ένα Netmod (να και ένα θετικό της isdn: δε μπορούν να σε υποκλέψουν τόσο εύκολα!)

gravis
11-02-06, 21:06
[quot e=t300] (να και ένα θετικό της isdn: δε μπορούν να σε υποκλέψουν τόσο εύκολα!)[/quote]

αυτο ειναι feature η bug?

sdn
11-02-06, 21:13
Ζητάω συγγνώμη αν έχει ξανααναφερθεί το θέμα

Έκανα αίτηση μετατροπής της isdn σε pstn για να βάλω dsl και εκτός από τα 30 ευρώπουλα που θα μου κοστίσει, μου ανακοίνωσαν ότι θα περάσει ο τεχνικός για να παραλάβει το netmod. Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν θεωρητικά μου ανήκει η συσκευή ή αν όντως ο ΟΤΕ έχει το δικαίωμα να το ζητήσει πίσω.

Κάπου είχα διαβάσει στο φόρουμ ότι μπορείς να γλιτώσεις τα 30€ αλλά δεν βρίσκω που είναι. Το search για κάποιο λόγο δεν μου δουλεύει καλά. Όποιος ξέρει ας βοηθήσει. Όσα λιγότερα παίρνει ο ΟΤΕ από «παραλείψεις» ενημέρωσης των καταναλωτών καλά είναι.

Τελείως off topic Επίσης είναι υποχρεωμένος ο ΟΤΕ σε όσους έχουν LLU να αφαιρεί κάποιο ποσό από το πάγιο. Σε εμένα τέτοιο πράγμα δεν έχει κάνει. Κάποιος φίλος μου στην ΕΕΤΤ θα μου στείλει τον σχετικό νόμο την Δευτέρα και μετά θα γίνει show στα κεντρικά του ΟΤΕ.

sdikr
11-02-06, 22:48
Κάπου είχα διαβάσει στο φόρουμ ότι μπορείς να γλιτώσεις τα 30€ αλλά δεν βρίσκω που είναι. Το search για κάποιο λόγο δεν μου δουλεύει καλά. Όποιος ξέρει ας βοηθήσει. Όσα λιγότερα παίρνει ο ΟΤΕ από «παραλείψεις» ενημέρωσης των καταναλωτών καλά είναι.

Τελείως off topic Επίσης είναι υποχρεωμένος ο ΟΤΕ σε όσους έχουν LLU να αφαιρεί κάποιο ποσό από το πάγιο. Σε εμένα τέτοιο πράγμα δεν έχει κάνει. Κάποιος φίλος μου στην ΕΕΤΤ θα μου στείλει τον σχετικό νόμο την Δευτέρα και μετά θα γίνει show στα κεντρικά του ΟΤΕ.

οχι δεν υπάρχει τρόπος να τα γλυτώσεις τα 30 ευρώ, εκτός αν κάνεις αίτηση για νεα γραμμή (ειναι δωρεάν εφόσον λειτουργεί γραμμη απο τον Οτε στο ιδιο διαμέρισμα) αλλά πάλι θα πλήρωσεις κάποια πάγια μέχρι να γίνει διακόπη της isdn οπότε δεν αξίζει


οχι δεν ειναι υποχρεωμένος να επιστρέψει τίποτα για το LLU

aserf
12-02-06, 00:57
Οκ. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Δεν το γνώριζα αυτό.

t300
12-02-06, 01:27
αυτο ειναι feature η bug?

Ο καθένας το παίρνει όπως θέλει. Εγώ λέω feature.

gravis
12-02-06, 02:34
πλακα εκανα ,λογο των ημερων περι υποκλοπων στα κινητα:rolleyes:

sdn
12-02-06, 11:17
οχι δεν υπάρχει τρόπος να τα γλυτώσεις τα 30 ευρώ, εκτός αν κάνεις αίτηση για νεα γραμμή (ειναι δωρεάν εφόσον λειτουργεί γραμμη απο τον Οτε στο ιδιο διαμέρισμα) αλλά πάλι θα πλήρωσεις κάποια πάγια μέχρι να γίνει διακόπη της isdn οπότε δεν αξίζει

Ευχαριστώ αν και νόμιζα ότι κάπου είχα διαβάσει ότι αν επιστρέψεις ο ίδιος το modem τότε δεν πληρώνεις



οχι δεν ειναι υποχρεωμένος να επιστρέψει τίποτα για το LLU

Είναι υποχρεωμένος και δεν το κάνει. Αύριο θα σου στείλω και την σχετική νομοθεσία. Βέβαια θα είναι για λίγο καιρό ακόμα μιας και θα αλλάξει. Ο ΟΤΕ θα πρέπει να μειώσει τα χρήματα που ζητάει από τους ISP για LLU περίπου στο μισό. Αν δεν κάνω λάθος τώρα είναι περίπου 4-5€ για shared και 8-9€ για full.

katdoc
13-02-06, 00:21
παιδια εγω εκανα τηλεφωνικα αιτηση για μετατροπη σε pstn και δεν μου παν τιποτα οτι θα παρουν το βρωμοκουτο της κλεψιας.χαρισμα τους αν το παρουν.τι γελοιοι.

spirosta
13-02-06, 14:08
Παιδιά ατό το "βρωμόκουτο" όπως το χαρακτηρίζεται έχει κάποια χαρακτηριστικά τα οποία δεν αλλάζουν. Και επειδή όλοι λέμε ότι δεν δουλεύει καλά και πολλά άλλα θα πρέπει να ξέρετε κάποια πράγματα.
1)Είναι αρκετά ακριβό. Μπορεί να μην κοστίζει πραγματικά τα 150Ε που ζητά ο ΟΤΕ αλλά είναι ακριβό. Ιδιαίτερα αυτά που δίνονται στην ελλάδα που έχουν πολλά features επάνω.
2)Όταν βάζεις ISDN το χρεώνεσε. Μάλιστα βάζεις υπογραφή σε ένα χαρτί που γράφει επάνω ότι οτιδήποτε αν πάθει κάτι αυτό το μαραφέτι και φταις εσύ πρέπει να καλύψεις τα έξοδα επισκευής-αντικατάστασης.
3)Λέγετε συσκευή ΤΕΡΜΑΤΙΣΜΟΥ γραμμής. Έτσι δεν μπορείς να συνδέσεις πάνω από ένα NETMOD σε μία γραμμή και επίσης ελαχιστοποιούνται αν δεν εξαφανίζονται περιπτώσεις υποκλοπών. Αυτό το θεωρώ σημαντικό και για αυτό δεν το αλλάζω σε PSTΝ.
4)Επειδή κάπου αναφέρθηκε, 15 τηλέφωνα να έχεις στο σπίτι, αν βάλεις ISDN έχεις πολλές επιλογές. Αν αλλάξεις αυτές τις συσκευές και βάλεις ISDN συσκευές τότε μπορείς να βάλεις σε κάθε μία διαφορετικό τηλεφωνικό αριθμό (MSN) και να έχεις πολλά νούμερα. Μπορείς επίσης να δρομολογείς διαφορετικά νούμερα στις αναλογικές θύρες. Επίσης κάθε αναλογική θύρα δεν είναι απαραίτητο να έχει μόνο μία τηλεφωνική συσκευή. Άνετα σηκώνει 2-3.
5)Εδώ πρέπει να πω πως μπορεί να λκατηγορούμε τον ΟΤΕ για πολλά και διάφορα αλλά σε ότι αφορά το NETMOD πρέπει να λέμε ευχαριστώ. Αυτό γιατί μας δίνει μία συσκευή που έχει 2ISDN θύρες, 2 αναλογικές και ενσωματομένο modem. Αν πάτε στο εξωτερικό το περισσότερα τερματικά που δίνουν οι εταιρίες έχουν μόνο ISDN εξόδους. Αυτό σημαίνει ότι ούτε απλές αναλογικές συσκευές μπορείς να βάλεις επάνω αλλά και ξεχωριστό modem πρέπει να αγοράσεις.

Αυτά γιατί πολύ φόρα πήραμε και τα βγάζουμε όλα άχρηστα. Το netmod για μία συσκευή που κάνει 3 σε 1 είναι μια χαρά.

gangel
24-02-06, 23:16
Μια ερώτηση. Τώρα έχω isdn και adsl in a box (over isdn) ενεργοποιημένο μέχρι το καλοκαίρι. Μπορώ στη μέση της σύνδεσης να αλλάξω από isdn->pstn ή θα πρέπει να περιμένω και μετά; Ακόμα πόσο θα πάρει η διαδικασία;

netlag
02-03-06, 17:43
αχαχχαχαχαχαχαα τι μου θυμησες...
ειχα παει στον οτε να κοψω το isdn και να βαλω pstn για να βαλω adsl. (οχι μετατροπη)
ο υπαλληλος μου επανελαβε 200 φορες οτι πρεπει να επιστρεψω το netmod στον οτε...ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΠΗΓΑ ΠΙΣΩ μονο και μονο γιατι ειχα χρυσοπληρωσει την συσκευη αυτη 4 χρονια που ειχα isdn.ακομα την περιμενουν...απο το σεπτεμβρη 2005

joseph
02-03-06, 18:42
Θα στην βάλουν στο λογαριασμό εαν δεν το έχουν κάνει ήδη , και να ξέρεις αυτό στο δείνουν δανεικό όχι για να το βλέπεις και να χαίρεσαι ....

netlag
04-03-06, 07:24
δεν στο δανειζουν γιατι το πληρωνεις...και οχι δεν μου εχει ερθει τιποτα στον λογαριασμο...το παλιο τηλεφωνο (isdn) το εχω κοψει..εχω pstn τωρα

@ ADSLgr.com All rights reserved.