PDA

Επιστροφή στο Forum : Adata 80GB X25-M SSD By Intel 2.5"



Σελίδες : 1 [2] 3

Tiven
25-07-09, 03:15
Αν έχεις άλλο controller ή τέλος πάντων μπορείς να βρεις κάποιον από κάποιο φίλο, δοκίμασε τον δίσκο εκεί. Αν δεν γίνεται, γύρισέ τον έτσι όπως είναι. Αν εξακολουθούν τα προβλήματα αφού σου δώσουν άλλο τότε θα φταίει ο controller της μητρικής όπως έφταιγε στην περίπτωσή μου.

George_GPS
25-07-09, 03:41
και κατι τελευταίο για να ειμαστε 100% σίγουροι.

Ο SSD ειναι συνδεδεμένος σε ενα απο τα πράσινα sata slots της μητρικής σου, σωστα;

Σιγουρέψου οτι δεν είναι σε ενα απ τα κίτρινα (JMB363)

MariosX
25-07-09, 15:26
και κατι τελευταίο για να ειμαστε 100% σίγουροι.

Ο SSD ειναι συνδεδεμένος σε ενα απο τα πράσινα sata slots της μητρικής σου, σωστα;

Σιγουρέψου οτι δεν είναι σε ενα απ τα κίτρινα (JMB363)

Σε κιτρινο ειναι αλιος δεν κανει boot

George978
25-07-09, 15:31
Σε κιτρινο ειναι αλιος δεν κανει boot

σε ακυρο σλοτ τον εβαλες.

Tiven
25-07-09, 15:32
omg jmicron

Μάριε βάλ'το σε πράσινη και μπες bios και άλλαξε το boot priority.

George_GPS
25-07-09, 15:38
Σε κιτρινο ειναι αλιος δεν κανει boot

ε να τι φταίει λοιπόν!! μακριά απο jmicron..

γρήγορα στο πράσινο!

WAntilles
25-07-09, 15:39
Σε κιτρινο ειναι αλιος δεν κανει boot

Καλά, πας καλά;

Πήγες και τον έβαλες σε JMicron;

Και 10 μέρες τώρα μας δουλεύεις;

Εμ πώς να μη σέρνεται ο δίσκος αφού τον έβαλες σε έναν από τους προβληματικότερους disk controllers όλων των εποχών;

Εύχομαι να μην στον χάλασε κιόλας.

- Βάλε τον στον Intel.

- AHCI mode

- Κόψε κάθε απόκρυψη και αλλαγή σειράς controller ή καναλιών στο BIOS. Εγώ φωνάζω για αυτά εδώ και χρόνια.

George978
25-07-09, 15:41
για το raid δεν απαντησες wan

George_GPS
25-07-09, 15:47
Εύχομαι να μην στον χάλασε κιόλας.


αυτό δεν παίζει.

MariosX
25-07-09, 15:50
Ωραια τον εβαλα σε πρασινη θυρα
Μηνυμα: Disk Boot Failure (Δεν εχω συνδεσει τπτ αλλο)
Και επισης το χα πει εδω και πολυ καιρο οτι τον εβαλα σε κιτρινη


Ωραια.
Τον εβαλα σε AHCI Mode.
Με το που το εβαλα και εκανε restart μου εμφανισε το μνμ "Disk Boot Failure" ανοιξα το PC και συνδεσα το καλωδιο του SSD σε κιτρηνη θυρα Sata (οπου οι αλλες ειναι πρασινες) και καθως ειναι η πιο πανω.
Φτανει εως την οθονη του μενυ με το safe mode κτλ. αφου πατησω Normal Mode ή οτιδιποτε αλλο σταματαει και κωλαει εκει (μαυρη οθονη).
Το επανεφερα σε IDE Mode και παλι τα ιδια... αφου ομως το επανεφερα και στην θυρα που ηταν δουλεψε κανονικα.

Τι μπορω να κανω σε αυτη την περιπτοση για να δουλεψει σε AHCI Mode?

Να βγαλω πληρως απο το μυαλο μου οτι ο SSD μπορει να ειναι ελλατοματικος?

Ρε δεν ξερω θα βαλω το αταρι να παιξω pac-man. Ειναι το μοναδικο που δεν μου κολαγε και επαιζα με ευχαριστηση

George_GPS
25-07-09, 15:54
Ωραια τον εβαλα σε πρασινη θυρα
Μηνυμα: Disk Boot Failure (Δεν εχω συνδεσει τπτ αλλο)
Και επισης το χα πει εδω και πολυ καιρο οτι τον εβαλα σε κιτρινη



Ρε δεν ξερω θα βαλω το αταρι να παιξω pac-man. Ειναι το μοναδικο που δεν μου κολαγε και επαιζα με ευχαριστηση

εχεις και αλλους σκληρούς πανω; πρεπει να τον βαλεις στην θέση 0 για να τον βρει αυτοματα αν εχεις κ αλλους.

αλλιως δωσε του προτεραιότητα απ το BIOS

........Auto merged post: George_GPS πρόσθεσε 1 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Ρε δεν ξερω θα βαλω το αταρι να παιξω pac-man. Ειναι το μοναδικο που δεν μου κολαγε και επαιζα με ευχαριστηση

τωρα που εφαγες το γαιδαρο;; η ουρά έμεινε..

Ελα λιγο μενει ακόμα, θα τη βρουμε τη λύση και θα είσαι μια χαρα :)

MariosX
25-07-09, 16:30
Οκ κοιτα τι εκανα.
Εβαλα τον Adata ακριβως κατο απο τιν κιτρινη θυρα που ειναι πρασινη ολα τα αλλα τα εβγαλα.
Checkara το boot priority tτου bios βεβαιωσα πως:
1st Priority Boot Device : HDD
2nd/3rd/4th: Disabled
Μετα HDD Boot Priority 1st) Intel SSD 80 (δεν υπαρχει κατι αλλο συνδεμενο)
Ε μετα Save & Exit Setup μετα λεει "Backing UP CMOS..... Done!" παντα γινετε οταν πειραζεις κατι στο bios και το κανανε πιο πολυ για το Overclocking πιστευω μετα...
DISK BOOT FAILURE PLEASE INSERT DISK AND RESTART.

Δεν ξερω τι αλλο να κανω.

George_GPS
25-07-09, 16:32
Οκ κοιτα τι εκανα.
Εβαλα τον Adata ακριβως κατο απο τιν κιτρινη θυρα που ειναι πρασινη ολα τα αλλα τα εβγαλα.
Checkara το boot priority tτου bios βεβαιωσα πως:
1st Priority Boot Device : HDD
2nd/3rd/4th: Disabled
Μετα HDD Boot Priority 1st) Intel SSD 80 (δεν υπαρχει κατι αλλο συνδεμενο)
Ε μετα Save & Exit Setup μετα λεει "Backing UP CMOS..... Done!" παντα γινετε οταν πειραζεις κατι στο bios και το κανανε πιο πολυ για το Overclocking πιστευω μετα...
DISK BOOT FAILURE PLEASE INSERT DISK AND RESTART.

Δεν ξερω τι αλλο να κανω.

για δοκιμασε να κάνεις ρεσταρτ και να πατας το ESC λογικά θα σε βγαλει σε ενα μενού. Aπο εκεί επέλεξε να bootareis απ τον SSD

MariosX
25-07-09, 16:41
Τιποτα. παραλογο ε?
Φευγω για πλαισιο.

George_GPS
25-07-09, 16:44
Τιποτα. παραλογο ε?
Φευγω για πλαισιο.

oχι ρε! περιμενε :p

βασικα ειχες πει οτι τον ειχες βαλει σε IDE mode παλια. Λογικα για να τον αναγνωρισει τωρα σε ACHI κατι θα πρεπει να κανεις.

Στην χειροτερη να κανεις απ τη αρχη εγκατασταση αλλα ΔΕΝ ΞΕΡΩ να σου πω σιγουρα.

Περιμενε, κάποιος αλλος θα βρεθεί να σου δωσει την λύση.

ο SSD σoυ κατα 99.9999% ειναι οκ!

MariosX
25-07-09, 16:56
Windows Vista Setup cannot detect storage media. setup cannot continue

George_GPS
25-07-09, 17:11
δες κ αυτα


Επανεγκατάσταση win για να αλλάξεις από ide σε AHCI


Δοκιμασε αυτο (http://forum.msi.com.tw/index.php?topic=106575.0) κι αν δεν πετυχει κανεις επανεγκατασταση

βεβαια το τελευταίο ειναι για ΧΡ αλλα ίσως να σε βοηθήσει. Εγω φίλε δεν εχω κάτι αλλο να σου πω..

καλη επιτυχία, μεχρι το βραδυ το πολυ αυριο πιστεύω θα εχεις βρει άκρη.

WAntilles
25-07-09, 17:16
DISK BOOT FAILURE PLEASE INSERT DISK AND RESTART.

Δεν ξερω τι αλλο να κανω.

Να κάνεις σωστή εγκατάσταση, σωστά, από την αρχή.

Τώρα που τον έβαλες στον σωστό controller.

Με σωστό partitioning (από cfdisk σε Linux).

Και με το τελευταίο firmware από την Intel.

Και φυσικά τον έχεις σε AHCI έτσι;

Αν τα Vista δεν έχουν AHCI drivers, να φτιάξεις σωστό DVD που να τους έχει με το vLite.

Άντε γιατί 10 μέρες τρώμε το χρόνο μας επειδή κάνεις jmicron-μπακαλοδουλειές και IDE-μπακαλοδουλειές.

Και μετά σου φταίει ο δίσκος που είναι ό,τι καλύτερο υπάρχει στον πλανήτη αυτή τη στιγμή.

Σταμάτα να βαριέσαι, για μια φορά, και κάνε επιτέλους σωστά τη δουλειά που πρέπει να γίνει.

George_GPS
25-07-09, 17:18
Να κάνεις σωστή εγκατάσταση, σωστά, από την αρχή.

Τώρα που τον έβαλες στον σωστό controller.

Με σωστό partitioning (από cfdisk σε Linux).

Και με το τελευταίο firmware από την Intel.

Και φυσικά τον έχεις σε AHCI έτσι;

Αν τα Vista δεν έχουν AHCI drivers, να φτιάξεις σωστό DVD που να τους έχει με το vLite.

Άντε γιατί 10 μέρες τρώμε το χρόνο μας επειδή κάνεις jmicron-μπακαλοδουλειές και IDE-μπακαλοδουλειές.

Και μετά σου φταίει ο δίσκος που είναι ό,τι καλύτερο υπάρχει στον πλανήτη αυτή τη στιγμή.

Σταμάτα να βαριέσαι, για μια φορά, και κάνε επιτέλους σωστά τη δουλειά που πρέπει να γίνει.

τα 7 τους εχουν τους AHCI drivers; Να τα βαλει να ηρεμήσει.

WAntilles
25-07-09, 17:23
τα 7 τους εχουν τους AHCI drivers; Να τα βαλει να ηρεμήσει.

Δεν έχω X58 (ICH-10R) για να ξέρω.

Αλλά η κοινή λογική λέει ότι θα τους έχουν γιατί είναι πολύ πρόσφατα.

Τους AHCI drivers του nVidia 780a-SLI τους έχουν πάντως.

MariosX
25-07-09, 19:00
Δεν βαριεμαι, απελπιζομαι εχει τρελη διαφορα πιστευω


Θα κανω οτι μου λετε απο την αρχη step-by-step:
1) Κατεβαζω vLite και φτιαχνω bootable iso Vista x64 SP2 με περασμενα AHCI Drivers που τα οποια βρισκω απο το Chipset της Intel http://downloadcenter.intel.com/filter_results.aspx?strTypes=all&ProductID=816&OSFullName=All+Operating+Systems&lang=eng&strOSs=All&submit=Go!
2) Βαζω AHCI Mode με Native IDE Mode και οχι Raid.
3) Κανω boot απο Ubuntu Linux 9.02 και ακολουθω το εξης guide: http://www.knoppix.net/forum/viewtopic.php?t=3311
4) Αφου τελιωσω μετα βαζω τα Vista που εφτιαξα. ΟΚ. ξεκιναω..

WAntilles
25-07-09, 20:13
1. Υπόψη ότι στο cfdisk πρέπει να ορίσεις και τον τύπο του κάθε partition -> τα NTFS είναι -> 07.

2. Να φτιάξεις extended partition ΜΟΝΟ άμα χρειάζεσαι πάνω από 4 συνολικά partitions.

MariosX
25-07-09, 21:55
Partitions δεν θελω να φτιαξω.
2 Σκληρους εχω πανο στο PC 2 θελω να κρατησω.
Κολησα BTW καλα ειναι ετσι οπως δειχνει η εικονα?

WAntilles
25-07-09, 21:58
Partitions δεν θελω να φτιαξω.

Και τα αρχεία σου πού θα τα έχεις;

Στο partition της εγκατάστασης;

Επικινδυνότατη πρακτική.


2 Σκληρους εχω πανο στο PC 2 θελω να κρατησω.

Τί σχέση έχει το πλήθος των φυσικών δίσκων με το πλήθος των partitions;


Κολησα BTW καλα ειναι ετσι οπως δειχνει η εικονα?

vLite και Vista δεν τα ξέρω.

Μόνο nLite και μέχρι καί NT 5.2.



ΥΓ: Γιατί δεν βάζεις τα 7άρια ultimate x64 RC 7100 ή την 7229;

Και χάνεις το χρόνο σου με τα σαβουρο-Vista;

MariosX
25-07-09, 22:02
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι να κανω partitions ετσι δεν θα μπορω να τα εχω οπως δειχνει η εικονα?
Ολα τα αρχεια μου τα βαζω στο D που ειναι και 1 TB και εχω ρυθμησει τα User Files να ειναι στον D.

Windows 7 δεν θελω να βαλω ακομα λογο παλιων προγραμματων που χρησιμοποιω ακομα και ειμαι τυχερος που παιζουν στα Vista.
Το Service Pack 2 θα ελεγα οτι τα ισσοροπισε τα πραγματα. Και τα XP στην αρχη δεν ηταν καλα αλλα εγιναν τα καλυτερα με τον καιρο
Μη μου προτινεις XP Mode...

crypter
25-07-09, 23:38
Μη μου προτινεις XP Mode...

Περα απο αυτο υπαρχει και virtual machine software οπως το vmware server edition που ειναι και τσαμπα αν δεν κανω λαθος.

gtklocker
26-07-09, 00:20
Επίσης, αν κάτι δεν τρέξει σωστά (απίθανο) υπάρχει και το compability mode.

WAntilles
26-07-09, 11:03
Windows 7 δεν θελω να βαλω ακομα λογο παλιων προγραμματων που χρησιμοποιω ακομα και ειμαι τυχερος που παιζουν στα Vista.

Ποιά είναι αυτά;

imitheos
26-07-09, 15:48
Οι Jmicron είναι μεν προβληματικοί αλλά μόνο στην "δική" τους λειτουργία (δηλωμένο
ως ide δηλαδή). Αν τον έχει ρυθμίσει στο BIOS ως AHCI τότε θα παίζει το ίδιο καλά
με τον ICHxR.

prodromosfan
26-07-09, 23:32
να μην ανοιγω αλλο νημα
συμφωνα με αυτό (http://myplaisio.gr/news/%CE%AD%CF%81%CF%87%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B1-%CE%BD%CE%AD%CE%B1-intel-postville-ssds-%CF%83%CF%84%CE%B1-34nm)

oi νεοι intel postville ερχονται 10 αυγουστου στο πλαισιο.
Εμενα πριν απο καμια βδομαδα μου ειχαν πει για μεσα σεπτεμβρη.

gtklocker
26-07-09, 23:43
Δεν πάμε καλά, μεγάλη κοροϊδία.

Κι εγώ το θυμάμαι, καθαρότατα.

gogos7
27-07-09, 01:27
Δεν πάμε καλά, μεγάλη κοροϊδία.

Κι εγώ το θυμάμαι, καθαρότατα.

??


να μην ανοιγω αλλο νημα
συμφωνα με αυτό (http://myplaisio.gr/news/%CE%AD%CF%81%CF%87%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B1-%CE%BD%CE%AD%CE%B1-intel-postville-ssds-%CF%83%CF%84%CE%B1-34nm) oi νεοι intel postville ερχονται 10 αυγουστου στο πλαισιο.
Εμενα πριν απο καμια βδομαδα μου ειχαν πει για μεσα σεπτεμβρη.

Σε πολλά αμερικάνικα e-shops ήταν (είναι; ) άμεσα διαθέσιμοι. Όμως...:

http://pcper.com/article.php?aid=750
http://www.pugetsystems.com/blog/2009/07/24/minor-hiccup-on-new-intel-ssds/

Π.χ. στο Newegg υπήρχαν διαθέσιμοι. Τώρα θα τους κυκλοφορήσουν με νέο firmware μάλλον; Ποιος ξέρει...

MariosX
27-07-09, 02:28
Ω νιωθω την ταχυτητα τους φωτος....!
ΟΚ φτιαχτικαν τα παντα... εβαλα drivers κτλ δουλευει πληρως σε AHCI Mode
Μεχρι στιγμης κανενα κολλυμα αλλα ελεξα το Wirte Speed και φτανει εως 30 mb/s και read 100 mb/s
Τι μπορει να συμβαινει? Δεν πιανει ουτε τα μισα. Ναι ειναι benchmarks αλλα απο περιεργια ηθελα να ελεξω τα ποσα πιανει

George_GPS
27-07-09, 02:35
Ω νιωθω την ταχυτητα τους φωτος....!
ΟΚ φτιαχτικαν τα παντα... εβαλα drivers κτλ δουλευει πληρως σε AHCI Mode
Μεχρι στιγμης κανενα κολλυμα αλλα ελεξα το Wirte Speed και φτανει εως 30 mb/s και read 100 mb/s
Τι μπορει να συμβαινει? Δεν πιανει ουτε τα μισα. Ναι ειναι benchmarks αλλα απο περιεργια ηθελα να ελεξω τα ποσα πιανει

Λοιπον, οπως λες ολα ειναι μια χαρα "Ω νιωθω την ταχυτητα τους φωτος....!" :p

Ελπιζω να μην σου ξανακολλήσει τωρα που τα έφτιαξες ολα!

Να αφήσεις τα bench-ακια και να ευχαριστηθείς το μηχάνημα σου, μια χαρα ειναι.

ΑΝ σου ξαναπαρουσιασει πρόβλημα (που δε νομιζω) εδω είμαστε.

(τελικα εβαλες Vista; )

gtklocker
27-07-09, 02:44
Ξήλωσε τα όλα τα μπεντσάκια να παν στο δι@ολο.

Δεν τα έχεις ανάγκη.

George978
27-07-09, 15:10
ελεος με το παπαγαλισμο σε οτι λεει ο wantilles , τα benchakia υπαρχουν για καποιο λογο . Εαν κατι δε παει καλα ειναι τα μονα που μπορουν να σε βοηθησουν , για να μην πω τη χρηση σε overclock εαν θελεις να δεις αν εισαι σταθερος . Με ενα memtest/winmemtest μπορεις καλλιστα να δεις εαν εχει προβλημα καμμια μνημη σου πχ , αλλιως καθιστε να χαιρεστε τα μηχανακια σας ενω τα δεδομενα σας κινδυνευουν...ελεος ημαρτον και ωχ αμαν πια ολα εχουν μια χρηση

Tiven
27-07-09, 15:58
Το 30 MB/s write speed σημαίνει πως κάτι δεν πάει καλά.

Προηγουμένως κάτι είχες πει για AHCI native IDE ή legacy, κάτι τέτοιο θυμάμαι. Ακόμα έτσι το έχεις;

George_GPS
27-07-09, 16:06
Ποιο γραμμα χρησιμοποιείς για benchmarks; Τρεξε ενα HD Tune Pro και ανεβασε τα αποτελεσματα σου.

τρεξε read, write και random access.

WAntilles
27-07-09, 16:37
...τα benchakia υπαρχουν για καποιο λογο . Εαν κατι δε παει καλα ειναι τα μονα που μπορουν να σε βοηθησουν , για να μην πω τη χρηση σε overclock εαν θελεις να δεις αν εισαι σταθερος . Με ενα memtest/winmemtest μπορεις καλλιστα να δεις εαν εχει προβλημα καμμια μνημη σου πχ , αλλιως καθιστε να χαιρεστε τα μηχανακια σας ενω τα δεδομενα σας κινδυνευουν...ελεος ημαρτον και ωχ αμαν πια ολα εχουν μια χρηση

Τα μπεντσάκια κάποια πράγματα δεν μπορούν να τα μετρήσουν, π.χ.:

- αποκρισιμότητα IMC
- ταυτόχρονο άνοιγμα διαδοχικών πολλαπλών εφαρμογών (ή boot time) όπου δείχνουν τα δόντια τους οι πρωτοκλασάτοι SSD με το <0.1ms access-seek time τους
- ταυτόχρονο untar 4άρων βαρβάτων source tarballs με 10άδες χιλιάδες αρχεία (π.χ. mplayer, μοζιλοειδή κλπ.) όπου επίσης εκεί δείχνουν τα δόντια τους οι πρωτοκλασάτοι SSD με τα 10άδες χιλιάδες 4k IOPS που αντέχουν τα οστά τους

George978
27-07-09, 16:45
τι σχεση εχει με την ανιχνευση προβληματων αυτο που εγραψες? ειπα εγω οτι τα μπεντσακια ειναι για να μας δειχνουν ποσο καλο pc εχουμε και μονο?

Tiven
27-07-09, 17:09
- ταυτόχρονο άνοιγμα διαδοχικών πολλαπλών εφαρμογών (ή boot time) όπου δείχνουν τα δόντια τους οι πρωτοκλασάτοι SSD με το <0.1ms access-seek time τους


Και τον πιο αισχρό SSD να πάρεις, ελάχιστο access time έχει. Δεν χρειάζεται να είναι.. "πρωτοκλασάτος".

WAntilles
27-07-09, 17:16
τι σχεση εχει με την ανιχνευση προβληματων αυτο που εγραψες?

Άμεση-απόλυτη σχέση.

Εάν τα πράγματα που θα μας βοηθήσουν να διαγνώσουμε ένα πιθανό πρόβλημα, είναι και αυτά που δεν μπορούν να μετρήσουν - και είναι ακριβώς αυτά στην περίπτωση των SSD - τότε μας είναι άχρηστα ακόμα και για διαγνωστικούς λόγους.

nnn
27-07-09, 17:36
:hmm:
Αυτός κάνει για φορητό ?

WAntilles
27-07-09, 17:46
:hmm:
Αυτός κάνει για φορητό ?

Για όλα κάνει.

gtklocker
27-07-09, 17:55
ελεος με το παπαγαλισμο σε οτι λεει ο wantilles

Άντε πάλι, μια απ'τα ίδια.

Δεν βάζετε μυαλό.

nnn
27-07-09, 18:04
Για όλα κάνει.
Μου φαίνεται ήρθε η ώρα του :whistle:

George_GPS
27-07-09, 18:18
Μου φαίνεται ήρθε η ώρα του :whistle:

προσωπικά θα περίμενα για τον νέο Ιντελ, έρχεται όπου να ναι..

nnn
27-07-09, 19:39
προσωπικά θα περίμενα για τον νέο Ιντελ, έρχεται όπου να ναι..
Από τιμές που θα είναι ?

Tiven
27-07-09, 19:44
Από τιμές που θα είναι ?

~200 ευρώ

nnn
27-07-09, 19:44
Στα ίδια δηλαδή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.