PDA

Επιστροφή στο Forum : DSLAM Κωλέττη



vkapartz
01-02-06, 18:44
Αφού είμαστε ο καθένας και το DSLAM του εδώ, είπα να ανοίξω κι εγώ ένα αντίστοιχο θέμα να γνωριστώ με τους γείτονες :lol:

Τι συμβαίνει λοιπόν με τα DSLAM της Κωλλέτη? Είναι δυνατόν τα πιο κεντρικά DSLAM της Ελλάδας να 'χουν σοβαρά προβλήματα bandwidth τις εργάσιμες ώρες (10-6)? Αφού έχουν προφανώς όλη τη Στουρνάρη μέσα, τόσο δύσκολο είναι να κάνουν καναδυο συνδέσεις, μες στο κτίριο του ΟΤΕ, για να αυξήσουν το bandwidth?

Έχω κάνει δοκιμές και με Otenet και με Vivodi 1024 και αυτές τις ώρες, ειδικά προς το μεσημέρι, δε μπορώ να πιάσω ούτε 20KB/sec. Έχει κανένας καλύτερα αποτελέσματα?

apok
01-02-06, 18:48
Mα τα πιο κεντρικά είναι αυτά που θα έχουν και το μεγαλύτερο traffic τουλάχιστον τις ώρες που ειναι ανοιχτά μαγαζιά - εταιρείες;)

vkapartz
01-02-06, 19:02
Δε διαφωνώ, απλώς επισημαίνω ότι έχουν έχουν βαριούς χρήστες κι ενώ, πιστεύω, είναι πανεύκολο να κάνουν κάτι γι αυτό (βλ. να κατέβουν στο υπόγειο να βάλουν ένα καλώδιο να αυξήσουν το bandwidth), δε το κάνουν. Είναι σα να μπορείς να κάνεις πέντε λωρίδες τη Σταδίου σε μια νύχτα, και να μη το κάνεις γιατί δυο λωρίδες έχουν και στη Κωλοπετινίτσα :p

apok
01-02-06, 19:06
Αυτο με το καλώδιο ειναι πανεύκολο να το κάνουν σε όλα τα dslam αλλά δεν το κάνουν;)

Guess why*

* Η απάντηση θα σου δοθεί αν πας στην αναζήτηση του φόρουν και δώσεις για search το " Έβανς " ;)

nxenos
28-03-06, 10:33
παιδια ανοιγω αυτο το thread θελωντας να με βοηθησετε να καταλαβω αν εχουν το ιδιο προβλημα οσοι μενουν κυψελη.
Εδω και λιγες μερες λοιπον εχω παει σε 1024 και οι ταχυτητες ειναι τραγικες!απλα οπως εχω ξαναπει εχω μια ονομαστικη 512 τωρα πλεον....
ειμαι σε dslam SIEMENSII-ΚΩΛΛΕΤΗ-PSTN .
θα ηθελα ΜΟΝΟ οσους μενουν Κυψελη να μου πουν αν εχουν το ιδιο προβλημα και κατα προτιμηση αν μενουν απο την Πλ.Κυψελης και Ανω κΥΨΕΛΗ και ΜΟΝΟ με 1024.
Επισης να αναφερω πως δοκιμασα και με hol αλλα δεν ειδα και μεγαλη διαφορα περιπου πανω-κατω τα ιδια....απλα θελω να διαπιστωσω αν φταει μονο η γραμμη μου η ειναι τελικα γενικο το προβλημα.
Ευχαριστω.:(

nxenos
28-03-06, 19:20
τελικα εχει κανεις αλλος το ιδιο προβλημα με μενα??

nxenos
29-03-06, 18:48
πειτε μου ρε παιδια γιατι θα τρελαθω!αρχιζω και εξαρτιεμαι απο τα speed test!μετραω σα μ///@@α συνεχεια!εχω αλλαξει 3 isps με demo και παλι τα ιδια!δεν μενει κανεις κυψελη η εστω,καποιος που να πεφτουμε στο ιδιο dslam??τουλαχιστον αν ειιναι να ξερω!να πειραξω τις ρυθμισεις του Modem??να βγαλω τα norton,bolton,xoston?ta firewall??μηπως φταινε αυτα??τι αλλο να κανω??πηρα τους μαλακες τους ΟΤΕΤΖΗΔΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥς δηλωσα βλαβη,τους ειπα να μου κανουν reset την γραμμη και ακομα δεν με εχουν παρει τηλ!με εγραψαν κανονικα!

drkostas
29-03-06, 20:00
Ήμουν παλιά σε αυτό το DSLAM.. Όσο ήμουν 384 τα πάντα δουλεύαν ρολόι.. Όταν αναβάθμισα σε 1024 είχα τα προβλήματα που περιγράφεις.. Οφείλεται στο γεγονός ότι εξυπηρετούνται πολλά μαγαζιά με υπολογιστές και Net Cafe και τα περισσότερα έχουν 1024.
Δεν έχει σχέση το καλώδιο που λες.. Όλα τα DSLam έχουν δυνατότητα με το υπάρχον καλώδιο να έχουν πολύ περισσότερο bandwidth..
Αλλά ο ΟΤΕ περιορίζει το bandwidth για να εξοικονομήσει bandwidth για τον BRAS.. Γιατί αν δώσει παραπάνω bandwidth σε κάθε DSLAM θα πρέπει να βάλει καινούριους BRAS (φαντάσου δεκάδες DSLAM με μερικά MBPs το καθένα συγκεντρώνονται σε 13 BRAS)..

Προσωπικά το πρόβλημα μου με το συγκεκριμένο DSLAM και γενικά με τον ΟΤΕ το έλυσα πριν μερικούς μήνες όπου πήγα Vivodi και τώρα είμαι στα 2 MBps χωρίς να ανησυχώ και να παρακαλώ για bandwidth.. Σου προτείνω το ίδιο , γιατί λογικά η Vivodi καλύπτει και εσένα..

nxenos
29-03-06, 20:07
Ήμουν παλιά σε αυτό το DSLAM.. Όσο ήμουν 384 τα πάντα δουλεύαν ρολόι.. Όταν αναβάθμισα σε 1024 είχα τα προβλήματα που περιγράφεις.. Οφείλεται στο γεγονός ότι εξυπηρετούνται πολλά μαγαζιά με υπολογιστές και Net Cafe και τα περισσότερα έχουν 1024.
Δεν έχει σχέση το καλώδιο που λες.. Όλα τα DSLam έχουν δυνατότητα με το υπάρχον καλώδιο να έχουν πολύ περισσότερο bandwidth..
Αλλά ο ΟΤΕ περιορίζει το bandwidth για να εξοικονομήσει bandwidth για τον BBRAS.. Γιατί αν δώσει παραπάνω bandwidth σε κάθε DSLAM θα πρέπει να βάλει καινούριους BBRAS (φαντάσου δεκάδες DSLAM με μερικά MBPs το καθένα συγκεντρώνονται σε 13 BBRAS)..

Προσωπικά το πρόβλημα μου με το συγκεκριμένο DSLAM και γενικά με τον ΟΤΕ το έλυσα πριν μερικούς μήνες όπου πήγα Vivodi και τώρα είμαι στα 2 MBps χωρίς να ανησυχώ και να παρακαλώ για bandwidth.. Σου προτείνω το ίδιο , γιατί λογικά η Vivodi καλύπτει και εσένα..

το εχω σκευτει και γω να περασω σε vivodi full llu αλλα αντε να εξηγησεις στον πατερα μου τωρα τι σημαινει αυτο και πως πρεπει να κοψουμε τελειως τον ΟΤΕ και τοσα χρονια με το ιδιο τηλ νουμερο....και τρεχα γυρευε!!Πιστεψε με,θα το ειχα κανει!παντως και με vivodi demo που δοκιμασα δεν ειδα καμμια διαφορα(φυσικα με ΑΡΥΣ ετσι?)γιατι πιστευω πως αμα παω στο δυκτιο της δεν θα εχει καμμια σχεση με αυτο που ζω σημερα!
ευχαριστω παντως!

drkostas
29-03-06, 21:34
Μπορείς να πας Shared LLU και να κρατήσεις το νούμερο του τηλεφώνου σου..
Δεν έχει σχέση με ΑΡΥΣ που δοκίμασες γιατί το πρόβλημα σου είναι στο DSLAM και όχι στον ISP

@ ADSLgr.com All rights reserved.