PDA

Επιστροφή στο Forum : Άμεση ενεργοποίηση! Μπράβο!



Vitruvian78
15-07-09, 15:48
Την Παρασκευή έκανα τηλεφωνικά αίτηση για να βάλω ιντερνετ σε μια γραμμή που είχε μόνο τηλεφωνία από τη hol. Την Δευτέρα μου ήρθε μήνυμα στο κινητό οτι η υπηρεσία ενεργοποιήθηκε μαζί με ένα κωδικό χρήστη. Συνέδεσα ένα ρούτερ που έχω και πράγματι είχα πρόσβαση! Τί να πω! Μπράβο τους! Στον ΟΤΕ σου λένε 5-10 εργάσιμες και η hol σε ενεργοποιεί σε μία! Το ρούτερ βέβαια δεν το έχω λάβει ακόμα, μου είπανε όμως οτι ως αύριο θα το έχω, δεν με νοιάζει όμως γιατί έχω συνδέσει ένα παλιό που έχω και κάνω τη δουλειά μου. Πάντως μπράβο τους. Νομίζω οτι έχουν βελτιωθεί πολύ απο τότε που γίνανε Ίντρακομ.

anodizer
15-07-09, 15:54
Και η δική μου ενεργοποίηση έγινε σε μια μέρα (την επόμενη ήρθε το ρούτερ) και νωρίτερα από την ημερομηνία που είχαν πει, αλλά ένα μήνυμα δεν έστειλαν να μου το πουν κι έψαχνα να βρω τι φταίει! :p

Vitruvian78
15-07-09, 16:06
Όταν σου έρθει ο εξοπλισμός και δεν σού έχουν στείλει κωδικό, τους παίρνεις τηλέφωνο και σου στέλνουν εκείνη την ώρα στο κινητό. Αλλά και χωρίς αυτό συνδέεσαι κανονικά, μιας και ο εξοπλισμός απο τη στιγμή που θα μπει στην πρίζα σε συνδέει κατευθείαν. Οι κωδικοί χρειάζονται μόνο αν θες να δημιουργήσεις λογαριασμό e-mail και για να έχεις πρόσβαση στο λογαριασμό σου γενικά.

Sovjohn
15-07-09, 17:20
Την Παρασκευή έκανα τηλεφωνικά αίτηση για να βάλω ιντερνετ σε μια γραμμή που είχε μόνο τηλεφωνία από τη hol. Την Δευτέρα μου ήρθε μήνυμα στο κινητό οτι η υπηρεσία ενεργοποιήθηκε μαζί με ένα κωδικό χρήστη. Συνέδεσα ένα ρούτερ που έχω και πράγματι είχα πρόσβαση! Τί να πω! Μπράβο τους! Στον ΟΤΕ σου λένε 5-10 εργάσιμες και η hol σε ενεργοποιεί σε μία! Το ρούτερ βέβαια δεν το έχω λάβει ακόμα, μου είπανε όμως οτι ως αύριο θα το έχω, δεν με νοιάζει όμως γιατί έχω συνδέσει ένα παλιό που έχω και κάνω τη δουλειά μου. Πάντως μπράβο τους. Νομίζω οτι έχουν βελτιωθεί πολύ απο τότε που γίνανε Ίντρακομ.

Από τη στιγμή που η γραμμή ήταν στο δίκτυο της HOL (ως hol telephony ίσως0, είναι πραγματικά πολύ απλό και γρήγορο το να αλλάξει το πακέτο και να ενεργοποιηθεί το internet.

Το ίδιο ισχύει για όλους τους εναλλακτικούς που έχουν πακέτα με σκέτο τηλέφωνο κτλ - η αλλαγή δεν υπάρχει λόγος να παίρνει πάνω από 1-2 μέρες ;)

Vitruvian78
15-07-09, 17:49
Από τη στιγμή που η γραμμή ήταν στο δίκτυο της HOL (ως hol telephony ίσως0, είναι πραγματικά πολύ απλό και γρήγορο το να αλλάξει το πακέτο και να ενεργοποιηθεί το internet.

Το ίδιο ισχύει για όλους τους εναλλακτικούς που έχουν πακέτα με σκέτο τηλέφωνο κτλ - η αλλαγή δεν υπάρχει λόγος να παίρνει πάνω από 1-2 μέρες ;)

Στον ΟΤΕ όταν θέλεις να βάλεις Conn-x δεν ισχύει κάτι τέτοιο! Πρέπει να περιμένεις μια εβδομάδα. Και στη hol 7 εργάσιμες μου είχανε πει αλλά το κάνανε αμέσως.

Sovjohn
16-07-09, 09:59
?

Στον ΟΤΕ τα τελευταία 2 χρόνια το conn-x μπαίνει σε 1 μέρα, μη σου πω αυθημερόν αν γίνει τηλεφωνικά η αίτηση πρωί... Anyway, δεν έχει ιδιαίτερη σημασία, σημασία έχει ότι παίζει η υπηρεσία που ήθελες, σχετικά γρήγορα :yahoo:

nik77
17-07-09, 09:48
Το μοντεμ σου ηρθε τελικα και αν ναι τι ειναι;

Vitruvian78
17-07-09, 11:24
Ναι, μου ήρθε, είναι το NetFasteR IAD και είναι αυτό εδώ....

http://www.emarket.gr/uploaded//e765accddbab5fb43d6ca11e089a1e00.jpg

blade_
17-07-09, 12:04
ετσι να ακουμε κ καλες εμπειριες..

alex24
17-07-09, 13:03
Τριτη απογευμα αιτηση conn-x τεταρτη πρωι ενεργοποιηση

blade_
17-07-09, 13:10
μηδεν εξαερισμο ομως το μαραφετι!!!

alex24
17-07-09, 13:12
μηδεν εξαερισμο ομως το μαραφετι!!!
Eχει απο κατω σχισμες που το βοηθουν στο να εξαεριζεται!!!:respekt:

wesker
17-07-09, 14:04
Όταν είχα κάνει το φοιτιτικό πακέτο είχα κάνει την αίτηση Πέμπτη μεσημεράκι και κυριακή πρωί είχαν internet.

Vitruvian78
17-07-09, 18:22
μηδεν εξαερισμο ομως το μαραφετι!!!

Λοιπόν με πήρανε μόλις τηλέφωνο απο ΧΟΛ και μου είπανε το εξής. ¨Εχουν νέα παραλαβή απο ρούτερ ΝΕΤΦΑΣΤΕΡ νέας γενιάς Netfaster IAD 2. Σε ερώτημά μου σε τί διαφέρει, μου είπανε οτι έχει σχησμές απο πάνω για καλύτερο εξαερισμό, είναι λιγάκι διαφορετικό στο σχέδιο σε σχέση με το προηγούμενο. Στους νέους πελάτες τους θα δίνουν αυτό μου είπανε.

Και είναι αυτό εδώ μάλλον

http://img14.imageshack.us/i/dsc01845j.jpg/

slipknot
17-07-09, 18:41
Από τη στιγμή που η γραμμή ήταν στο δίκτυο της HOL (ως hol telephony ίσως0, είναι πραγματικά πολύ απλό και γρήγορο το να αλλάξει το πακέτο και να ενεργοποιηθεί το internet.

Το ίδιο ισχύει για όλους τους εναλλακτικούς που έχουν πακέτα με σκέτο τηλέφωνο κτλ - η αλλαγή δεν υπάρχει λόγος να παίρνει πάνω από 1-2 μέρες ;)
Άν ισχύει το αντίθετο,δηλαδή το τηλέφωνο είναι στον ΟΤΕ και το ιντερνετ μέσω Shared LLU στην ΗΟL και ζητήσεις full πακέτο από την HOL είναι το ίδιο γρήγορο;

Vitruvian78
17-07-09, 19:16
Άν ισχύει το αντίθετο,δηλαδή το τηλέφωνο είναι στον ΟΤΕ και το ιντερνετ μέσω Shared LLU στην ΗΟL και ζητήσεις full πακέτο από την HOL είναι το ίδιο γρήγορο;

Εννοείς να βάλεις το double-play (να φύγεις απο τον ΟΤΕ και να βάλεις τηλέφωνο και ιντερνετ με τη ΧΟΛ); Σε αυτή την περίπτωση χρειάζονται 25 εργάσιμες ημέρες για να ενεργοποιηθείς στο πλήρες πακέτο.

arisg
17-07-09, 20:11
μηδεν εξαερισμο ομως το μαραφετι!!!
Πραγματι κι εμενα ζεματαει και αναγκαστικα το κλεινω το βραδυ.Εγω ψαχνω ανεμιστηρακι για ρουτερ.Ξερει κανεις τιποτα σχετικα?

noname85
17-07-09, 20:18
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=209409 απλα :oneup:

Vitruvian78
17-07-09, 21:30
Πραγματι κι εμενα ζεματαει και αναγκαστικα το κλεινω το βραδυ.Εγω ψαχνω ανεμιστηρακι για ρουτερ.Ξερει κανεις τιποτα σχετικα?

Καλό ειναι να κανουμε και λίγο οικονομία στην ενέργεια!! :oneup:;)

Sovjohn
17-07-09, 23:07
Εννοείς να βάλεις το double-play (να φύγεις απο τον ΟΤΕ και να βάλεις τηλέφωνο και ιντερνετ με τη ΧΟΛ); Σε αυτή την περίπτωση χρειάζονται 25 εργάσιμες ημέρες για να ενεργοποιηθείς στο πλήρες πακέτο.

E, όχι και 25...Αίτηση στο W-CRM του ΟΤΕ πάει κανονικότατα. Μαζί με τη φορητότητα αριθμού (να φύγει από ΟΤΕ και να πάει HOL ας πούμε), σε περίπου 7-10 εργάσιμες είσαι ΟΚ, ανάλογα την εταιρία.

...γιατί το ίδιο διάστημα ισχύει από οποιαδήποτε εταιρία πας σε οποιαδήποτε άλλη (π.χ. shared llu forthnet μεταφορά σε net one που έχω υπ όψη μου τόσο έκανε, 10 ημερολογιακές ημέρες), εκτός φυσικά σοβαρού απροόπτου. :twisted:

Vitruvian78
17-07-09, 23:26
25 εργάσιμες λένε στο τηλέφωνο. Κι εμένα με ενεργοποίησε πολύ νωρίτερα απ΅οτι μου είχανε πει.....αλλά για να είναι καλυμένη σου λένε 25 εργάσιμες μάλλον.

ADVISOR1
20-07-09, 17:23
εγω συναδελφοι ενεργοποιηθηκα Σαββατο ειναι δευτερα ιντερνετ δεν εχω,και το τηλεφωνο στο δευτερο χτυπημα πεφτει η γραμμη .
Τουσ παιρνω τηλεφωνο και ολο μου λενε θα σαs παρουμε ,και ειναι αφαντοι
Σε λιγο θα αναφωνησω ζητω Ο Ο.........

Vitruvian78
21-07-09, 00:37
Tο Σαββατοκύριακο νομιζω δεν κάνουν εργασίες.....λογικά αν όχι σήμερα, εώς αύριο πρέπει να σου εχουν στρώσει τη γραμμή.....εσύ συνέχισε να τους ενοχλείς.

theofilos79
21-07-09, 23:10
εγω συναδελφοι ενεργοποιηθηκα Σαββατο ειναι δευτερα ιντερνετ δεν εχω,και το τηλεφωνο στο δευτερο χτυπημα πεφτει η γραμμη .
Τουσ παιρνω τηλεφωνο και ολο μου λενε θα σαs παρουμε ,και ειναι αφαντοι
Σε λιγο θα αναφωνησω ζητω Ο Ο.........

άνοιξε θέμα στο account σου.θα σου απαντήσουν από εκεί και θα σε πάρουν και τηλέφωνο. σε μένα πάντως πάντα το κάνουν.

........Auto merged post: theofilos79 πρόσθεσε 0 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Tο Σαββατοκύριακο νομιζω δεν κάνουν εργασίες.....λογικά αν όχι σήμερα, εώς αύριο πρέπει να σου εχουν στρώσει τη γραμμή.....εσύ συνέχισε να τους ενοχλείς.

πολύ σωστά.:oneup:

theopan
22-07-09, 12:24
25 εργάσιμες λένε στο τηλέφωνο. Κι εμένα με ενεργοποίησε πολύ νωρίτερα απ΅οτι μου είχανε πει.....αλλά για να είναι καλυμένη σου λένε 25 εργάσιμες μάλλον.

Γενικά υπάρχει βελτίωση σε όλους τους παρόχους από ό,τι ακούω (βελτίωση τρόπος του λέγειν, απλά πράττουν πλέον τα αυτονόητα). Αν δε φωνάζαμε, δεν κράζαμε, δε γινόμασταν κουραστικοί με το να επαναλαμβάνουμε τα ίδια και τα ίδια γκρινιάζοντας, είμαι σίγουρος ότι δε θα είχε γίνει τίποτα. Χρειάστηκαν 2 ολόκληρα χρόνια για να αρχίσουν να λειτουργούν αξιοπρεπώς...


Άντε τώρα πίσω να αρχίσουμε να ασχολούμαστε πάλι με τις εταιρείες κινητής, οι οποίες τον τελευταίο καιρό καταρρέουν η μία μετά την άλλη αδυνατώντας να παρέχουν αξιοπρεπές δίκτυο, επικαλούμενες απαράδεκτες δικαιολογίες...

Vitruvian78
22-07-09, 16:18
Γενικά υπάρχει βελτίωση σε όλους τους παρόχους από ό,τι ακούω (βελτίωση τρόπος του λέγειν, απλά πράττουν πλέον τα αυτονόητα). Αν δε φωνάζαμε, δεν κράζαμε, δε γινόμασταν κουραστικοί με το να επαναλαμβάνουμε τα ίδια και τα ίδια γκρινιάζοντας, είμαι σίγουρος ότι δε θα είχε γίνει τίποτα. Χρειάστηκαν 2 ολόκληρα χρόνια για να αρχίσουν να λειτουργούν αξιοπρεπώς...


Άντε τώρα πίσω να αρχίσουμε να ασχολούμαστε πάλι με τις εταιρείες κινητής, οι οποίες τον τελευταίο καιρό καταρρέουν η μία μετά την άλλη αδυνατώντας να παρέχουν αξιοπρεπές δίκτυο, επικαλούμενες απαράδεκτες δικαιολογίες...


Και το κακό εκεί είναι οτι σε δεσμεύουν με μίνι λάπτοπς και δυετή συμβόλαια, οπότε κάποιος που δεν είναι ευχαριστημένος με τις υπηρεσίες που λαμβάνει, το θέμα είναι πολύ πιο σύνθετο γι αυτόν να αποδεσμευθεί φαντάζομαι......δεν γνωρίζω, αλλά υποθέτω... :hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.