PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή ονόματος πελάτη



Andreas_99
15-07-09, 16:28
Καλησπέρα,

θέλω να αλλάξω τα στοιχεία πελάτη στη συνδρομή (double play - standard pack) που έχω τώρα, γιατι θα φύγω απο το σπίτι, αλλά θέλω να μείνει η γραμμή στο όνομα άλλου, που θα παραμείνει.
Ρώτησα στην εξυπηρέτηση πελατών πως γίνεται (2 φορές), αλλα μου είπαν οτι δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο και οτι θα πρέπει να διακόψω τη σύνδεση και να κάνω νεα με τα καινούργια στοιχεία :hmm:

Απ οτι είδα όμως στο αντίστοιχο ποστ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=259453 κάτι τέτοιο είναι εφικτό.

Τι ισχύει τελικά?

Ευχαριστώ,
Ανδρέας

Netone1
16-07-09, 11:21
Καλημέρα,

Η ενημέρωση που πήρα από το αρμόδιο τμήμα λέει ότι επειδή όταν αλλάζει ο συνδρομητής αλλάζουν και άλλα στοιχεία (όπως ΑΦΜ,ΑΔΤ κτλ) το σύστημα τον θεωρεί νέο πελάτη ούτως ή άλλως...

Μπορείτε να κάνετε το εξής λοιπόν:

Αν στη νέα περιοχή που πάτε υπάρχει κάλυψη, μπορείτε να κάνετε αίτηση για μετεγκατάσταση στη νέα περιοχή. Από εκεί και πέρα, ο νέος συνδρομητής που αναφέρετε δυστυχώς θα πρέπει να κάνει νέα αίτηση, λόγω του τρόπου που είναι υλοποιημένο το σύστημα.

Βέβαια, αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό - Μπορείτε να τον συστήσετε εσείς (με το πρόγραμμα ανταμοιβής) οπότε θα έχετε κέρδος και εσείς και εκείνος 20 €, και φυσικά ο νέος συνδρομητής θα πάρει και την προσφορά των 2 μηνών δωρεάν κανονικά - κάτι που δεν θα συνέβαινε αν η γραμμή παρέμενε ως έχει.

Σε κάθε περίπτωση, αυτή την ενημέρωση έλαβα, και σας τη μεταφέρω.

Αφήνω το θέμα ανοιχτό σε περίπτωση που χρειαστείτε κάποια διευκρίνιση, αλλιώς θα το κλείσω αύριο.

Με φιλικούς χαιρετισμούς,

Netone1

Andreas_99
16-07-09, 13:24
Καλημέρα,

τη λύση που αναφέρετε, την σκέφτηκα και εγώ μιας και σκόπευα αμέσως μετά να κάνω αίτηση για νεα σύνδεση στο καινούργιο σπίτι σε εσάς, έχει όμως δυο σημεία που με απασχολούν.

Το ένα είναι οτι θέλω το υπάρχον νούμερο να το κρατήσει οπωσδήποτε ο νέος πελάτης (να παραμείνει δηλαδή στο σπίτι που είναι τώρα) και να μην το πάρω στη νέα σύνδεση.

Το άλλο είναι οτι ΔΕΝ θέλω να μείνει το υπάρχον σπίτι χωρίς τηλέφωνο για κάποιο διάστημα, μέχρι να γίνει η ενεργοποίηση.

Υπάρχει κάποια λύση που να μην αντιμετωπίσω τα παραπάνω?

Ευχαριστώ,
Ανδρέας

Netone1
16-07-09, 13:50
Οπότε θέλετε:

α) Να μετακομίσετε τη σύνδεση σας στο νέο σπίτι, αλλά να αφήσετε το νούμερο πίσω σας. Και να έχετε ένα νέο μας νούμερο στο νέο σπίτι, της μορφής 211-22ΧΧΧΧΧ. Σωστά?

β) Το νούμερο με κάποιο τρόπο να το χρησιμοποιεί ο νέος ενοικιαστής / ιδιοκτήτης του σπιτιού σας.

γ) Το υπάρχον σπίτι να μην μείνει χωρίς υπηρεσία.

Η διαδικασία είναι ομολογουμένως κάπως περίπλοκη. Η ως τώρα ενημέρωση που έχω είναι η εξής:

Για το νέο σας σπίτι, εφόσον δεν κρατιέται ούτε νούμερο ούτε τίποτα, δεν υπάρχει λόγος να κάνετε αίτηση μεταφοράς. Θα κάνετε νέα αίτηση ανενεργού βρόχου, με νέα αριθμοδότηση κτλ (με ότι αυτό συνεπάγεται). Αυτό γίνεται σίγουρα και δεν θέλει κάποια ειδική διαδικασία εκ μέρους σας, απλά μια νέα αίτηση.

Στο παλιό σπίτι, τώρα: Αυτό που προτείνεται είναι να γίνει αίτηση από το όνομα του νέου ιδιοκτήτη, νέας γραμμής, και σε δεύτερο χρόνο να μεταφερθεί ο αριθμός (φορητότητα) από την σύνδεση Α (αυτή που έχετε τώρα) στην σύνδεση Β (νέου πελάτη). Ωστόσο, επειδή το θέμα ταυτοποίησης στοιχείων είναι τουλάχιστον περίεργο, μιας και εμπλέκεται και η ΕΒΔΑΦ κτλ, θα πρότεινα να στείλετε ένα γραπτό αίτημα με φαξ ή e-mail σε εμάς, ώστε να απαντηθεί τελεσίδικα και επίσημα από την Εξυπηρέτηση Πελατών.

Στο αίτημα καλό θα είναι να εξηγείτε την κατάσταση, με τα στοιχεία σας, και το τι θέλετε να γίνει ακριβώς, όπως τα είπατε και σε μένα. Αυτό διότι θα πρέπει να γίνει έλεγχος στα συστήματα για το κατά πόσον γίνεται κάτι τέτοιο, και να σας απαντήσουν επίσημα - Η ενημέρωση που έχω εγώ είναι ότι πλησιέστερο μπορώ να σας δώσω σαν απάντηση, αλλά επιφυλάσσομαι για την περίπτωση που έχω καταλάβει κάτι λάθος στην συνεννόησή μου με τα αρμόδια τμήματα.

Ευχαριστώ για την κατανόηση και ζητώ συγνώμη για το γεγονός του ότι δεν μπορώ να σας δώσω οριστική απάντηση στο θέμα σας.

Φιλικά,

Netone1

@ ADSLgr.com All rights reserved.