PDA

Επιστροφή στο Forum : ζητούνται τεύχη περιπέτειας με τον λοχαγό Μαρκ



pelopas1
15-07-09, 18:07
ζητούνται τεύχη περιπέτειας με τον λοχαγό Μαρκ

συγκεκριμένα ψάχνω τα τεύχη μετέπειτα από το τεύχος εξόριστοι στο ΜΠΑΡΜΠΑΝΤΟΣ 1244 (341) που έχω

οποιοσδήποτε έχει τα τεύχη ας επικοινωνήσει είτε στο post είτε μέσω pm

ευχαριστώ

yiankap
30-07-09, 20:44
Δοκίμασε στα παρακάτω φόρουμ, είναι πιο ειδικοί στο τομέα ρετρό κολτούρας (περιοδικά και όχι μόνο):
www.silogomania.com
www.retromaniax.gr

pelopas1
31-07-09, 00:25
Δοκίμασε στα παρακάτω φόρουμ, είναι πιο ειδικοί στο τομέα ρετρό κολτούρας (περιοδικά και όχι μόνο):
www.silogomania.com
www.retromaniax.gr

σε ευχαριστώ πολύ για τα links

θα περιμένω ακόμα μερικές μέρες εδώ, εάν κάποιος μπορεί να μου τα πουλήσει τα τεύχη αυτά, ειδάλλως αναγκαστικά θα ακολουθήσω την συμβουλή σου

arial
31-07-09, 00:28
Kaι εδω δοκιμασε...

http://www.greekcomics.gr/forums/index.php

pelopas1
31-07-09, 00:31
Kaι εδω δοκιμασε...

http://www.greekcomics.gr/forums/index.php

σε ευχαριστώ

εκεί έχω πάει, αλλά δυστυχώς δεν έχουν τα εναπομείναντα τεύχη

yiankap
04-08-09, 08:18
Επίσης δοκίμασε να πας και καμιά βόλτα Μοναστηράκι. Είχα πάει τις προάλλες εγώ όταν είχα κατέβει Αθήνα και αγόρασα ένα ΤΑΝΚΣ και ένα ΚΡΑΝΟΣ, έτσι να θυμηθώ τα παιδικά μου χρόνια.

pelopas1
04-08-09, 11:10
Επίσης δοκίμασε να πας και καμιά βόλτα Μοναστηράκι. Είχα πάει τις προάλλες εγώ όταν είχα κατέβει Αθήνα και αγόρασα ένα ΤΑΝΚΣ και ένα ΚΡΑΝΟΣ, έτσι να θυμηθώ τα παιδικά μου χρόνια.

έχω πάει μοναστηράκι τέρμα ΗΦΑΙΣΤΟΥ και μετά κάνεις δεξιά και επιτόπου αριστερά για να πας στο μαγαζί που πουλάει παλιά τεύχη , καθώς επεισης και στην ΙΠΠΟΚΡΑΤΟΥΣ

εκεί στην ΙΠΠΟΚΡΑΤΟΥΣ έχουν εγκατασταθεί 2 μαγαζιά, όπου 1-2 χρόνια πριν υπήρχαν στο μοναστηράκι

μακάρι να γίνει κανένα θαύμα...δεν ξέρεις

υ㨨 εάν δεν υπάρξει καμία εξέλιξη μέχρι το 15υγουστο......να αφαιρεθεί το topic αυτό

zanzavar
10-08-09, 16:25
'Εχω στο πατάρι μία βαλίτσα με διάφορα περιοδικά! Σίγουρα έχει αρκετα Μαρκ, Μπλεκ και άλλα διάφορα!! Δώσε μου μία ιδέα για την τιμή που δίνεις γιατί είναι ιστορία να ανεβαίνω εκεί και να ψάχνω κάτι 20 ετών....... Αν θες σε pm. Γιώργος

pelopas1
12-08-09, 16:18
γιωργο θα σου στειλω πμ τα αριθμημενα τευχη που αναζητω, καθως επεισης και οποιαδηποτε αλλη πληροφορια ;)

στειλε μου το e-mail σου

pelopas1
20-08-09, 16:19
από ότι βρήκα στο internet τα τεύχη της περιπέτειας τελειώνουν ως εξής

όλα τα τεύχη υπάγονται σε 4 περιόδους

συγκεκριμένα

Περίοδος Α': 341. "Μαρκ: Εξόριστος Στο Μπαρμπάντος"

Περίοδος Β': 699 (341). "Λοχαγός Μαρκ: Εξόριστος Στο Μπαρμπάντος"

Περίοδος Γ' (Νέα Περίοδος): 971."Λοχαγός Μαρκ: Εξόριστος Στο Μπαρμπάντος"

Περίοδος Δ' (Συλλεκτικό Τεύχος): "Λοχαγός Μαρκ: Εξόριστος Στο Μπαρμπάντος"

δυστυχώς οι περιπέτειες του λοχαγού Μαρκ σταματάνε απότομα στο συγκεκριμένο τεύχος, αλλά όμως θυμάμαι πολύ καλά ότι στα μέσα της δεκαετίας του 80 είχαν εκδοθεί όλες οι περιπέτειες του λοχαγού Μαρκ

από ότι μου είπε ένα παιδί το τελευταίο τεύχος πρέπει να λεγόταν "τα σήματα" και στο οποίο θυμάμαι πολύ καλά(προσωπικά δεν θυμάμαι τον τίτλο του τεύχους...αλλά έχω υποψίες ότι πρέπει να είναι τα "σήματα")είχε έρθει ένας νεοσύλλεκτος στην παρέα του Μαρκ, και τους είχε ανακοινώσει το τέλος του πόλεμου με τους ΑΓΓΛΟΥΣ

η εταιρία που εκδίδει τα τεύχη πρέπει να έχει χάσει τα τελευταία τεύχη τα οποία υπολογίζονται στα 20-30 τεύχη μέχρι την ολοκλήρωση των ιστοριών του λοχαγού ΜΑΡΚ.......και η απόδειξη είναι ότι σε τηλεφωνική συνομιλία τους δεν ήξεραν για το εάν είχαν εκδώσει τεύχος με την ονομασία "σήματα"

οποιοσδήποτε έχει στην κατοχή του το επόμενο τεύχος μετά από το συγκεκριμένο τεύχος "Εξόριστος Στο Μπαρμπάντος" μέχρι το τέλος των ιστοριών του Μαρκ, ας επικοινωνήσει μέσω πμ

ευχαριστώ

Arkady
20-08-09, 22:47
από ότι μου είπε ένα παιδί το τελευταίο τεύχος πρέπει να λεγόταν "τα σήματα" και στο οποίο θυμάμαι πολύ καλά(προσωπικά δεν θυμάμαι τον τίτλο του τεύχους...αλλά έχω υποψίες ότι πρέπει να είναι τα "σήματα")είχε έρθει ένας νεοσύλλεκτος στην παρέα του Μαρκ, και τους είχε ανακοινώσει το τέλος του πόλεμου με τους ΑΓΓΛΟΥΣ

Με το thread σου μου θύμισες τα παιδικά μου χρόνια που διάβαζα μανιωδώς κομικς.
Αναφορικά με το τελευταίο τεύχος που ανέφερες, μάλλον αναφέρεσαι σε αυτό (http://www-en.sergiobonellieditore.it/auto/scheda_speciale?collana=12&numero=141&subnum=0#) αλλά στη Ελληνική του έκδοση.

pelopas1
20-08-09, 23:31
Με το thread σου μου θύμισες τα παιδικά μου χρόνια που διάβαζα μανιωδώς κομικς.
Αναφορικά με το τελευταίο τεύχος που ανέφερες, μάλλον αναφέρεσαι σε αυτό (http://www-en.sergiobonellieditore.it/auto/scheda_speciale?collana=12&numero=141&subnum=0#) αλλά στη Ελληνική του έκδοση.



ωραιος :oneup::oneup::oneup:

αυτό πρεπε να είναι....και με την σημαία που δείχνει σαφώς πρέπει να λέγεται ως "σήματα"

αλλά είχε βγει όμως σε ελληνική έκδοση? η όχι:hmm::hmm:?...αν και θυμάμαι ότι το 1988 η 1987 πρέπει να είχε βγει και στα ελληνικά, διότι η σειρά είχε τελειώσει το καλοκαίρι, και έδειχνε σαν προσεχές τεύχος το "πόλεμος για την ανεξαρτησία"

πάντως πιστεύω ότι λείπουν ακόμα 20-30 τεύχη μέχρι το τεύχος που μου υπεδειξες:hmm::hmm:

Arkady
20-08-09, 23:42
πάντως πιστεύω ότι λείπουν ακόμα 20-30 τεύχη μέχρι το τεύχος που μου υπεδειξες:hmm::hmm:

αν ψάξεις το site που σου έδωσα, έχει όλα τα τεύχη που έχουν εκδοθεί (στα Ιταλικά) και τα εξώφυλλα τους.

pelopas1
20-08-09, 23:57
4 τευχη λειπουν στα ελληνικα

pelopas1
06-09-09, 19:15
αυτα εδω τα τευχη δεν ειχαν βγει σε ελληνικη εκδοση?

138 Il re dei ladri - Il Signore delle Battaglie

139 Corte marziale-Gli Immortali

140 Il ponte di Tuskalà-La grande corsa

141 L'ultima vittoria


http://www-en.sergiobonellieditore.it/auto/listarr_1?start=131&collana=12&code=arr_sp&chiave=

το λεω γιατι

αναμεσα στην Α περιοδο των τευχων του λοχαγου μαρκ και στην Β περιοδο λενε οτι τα τευχη πανε ως εξεις



335.
"Μαρκ: Θανάσιμη Παγίδα" *
336. "Μαρκ: Οι Πολεμιστές Των Βάλτων"
*
337. "Μαρκ: Το Άστρο Του Νότου"
*
338. "Μαρκ: Η Ινδιάνα Πριγκίπισσα"
*
339. "Μαρκ: Το Χαμένο Ημερολόγιο"
*
340. "Μαρκ: Ο Προφήτης" *
341. "Μαρκ: Εξόριστος Στο Μπαρμπάντος" *

Περίοδος Β':
342 (1). "Μαρκ: Ο Πόλεμος Της Ανεξαρτησίας"
343 (2). "Όμπραξ: Ο Υπερασπιστής Του Νόμου"
344 (3). "Μαρκ: Οι Λύκοι Του Οντάριο"

υ㨨 θυμαμαι πολλυ καλα οτι τα συγκεκριμενα τευχη ειναι βγει καλοκαιρι του 1987 η 1988
και απο τοτε δεν ξαναβγηκαν

slow
15-09-09, 04:34
Έχω καμιά 30-40αριά τεύχη νομίζω, δεν ξέρω αν είναι αυτά που ψάχνεις αλλά αν θέλεις μπορώ κοιτάξω το Σαβατ/ακο (γιατί δεν τα έχω εδώ) και αν τα θέλεις σου τα στέλνω.

pelopas1
15-09-09, 18:24
Έχω καμιά 30-40αριά τεύχη νομίζω, δεν ξέρω αν είναι αυτά που ψάχνεις αλλά αν θέλεις μπορώ κοιτάξω το Σαβατ/ακο (γιατί δεν τα έχω εδώ) και αν τα θέλεις σου τα στέλνω.

για δες βρε slow τα ιταλικα τευχη που αναφερω, εαν οντως ειχαν βγει στα ελληνικα.....μπας και τα εχεις εσυ στην κατοχη σου :hmm::hmm:

thanks φιλαρακι :oneup:

ΥΓ¨¨ της 4ης περιοδου τα εχω τα τευχη, οποτε λογικα λειπουν καποια
πανω κατω ειναι ειται στα 20 τευχη, ειται τα ιταλικα τευχη(αν και εφοσον ειχαν βγει σε ελληνικη εκδοση...οπου πιστευω οτι ειχαν βγει) που απομενουν :hmm::hmm:

pelopas1
30-09-09, 21:51
εφοσον δεν υπαρχουν τα εναπoμενοντα τευχη, η δεν εχουν βγει καν στην ελλαδα....ας διαγραφει το topic αυτο

@ ADSLgr.com All rights reserved.