PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξαφνικό πρόβλημα που επηρεάζει και τηλέφωνο...



m3ltd0wn
16-07-09, 03:35
Καλησπέρα στο forum! Λοιπόν, πριν ξεκινήσω θα ήθελα να διευκρινίσω πως σήμερα ήδη δόθηκε βλάβη στον ΟΤΕ και λογικά αύριο θα έρθει τεχνικός να το δει... απλά ήθελα να ακούσω κάποια γνώμη σχετικά με το πρόβλημα μπας και καταλάβω γιατί συμβαίνει (ακαδημαϊκά που λένε).

Από το απόγευμα ξαφνικά όταν σήκωσα το τηλ. άκουγα τρελό θόρυβο μέσα και καλά καλά δεν μπορώ να ακούσω τον συνομιλητή μου. Ψάχνω να βρω τι συμβαίνει, βγάζω συσκευές, βάζω συσκευές, αλλάζω τα φίλτρα, βάζω 2ο modem επάνω, συνέχεια ακούω θόρυβο. Σημειώνω πως ότι δοκιμάστηκε (modem, φίλτρα κλπ, όλα είναι ΟΚ και δουλεύουν).

Τελικά αποφασίζω να αποσυνδέσω το modem, και ως δια μαγείας, ο θόρυβος εξαφανίζεται!!! Τονίζω πως το πρόβλημα εμφανίστηκε ξαφνικά και πως όλα δούλευαν ρολόι χωρίς να πειράξω τίποτα. Επίσης, κάθε τηλέφωνο έχει φίλτρο.

Τέλος πάντων, κοιτάζω και τα στατιστικά του modem (BAUDTEK λευκό αλλά και το πιο παλιό, το μαύρο) και βλέπω SNR Margin από 24 να πάει στα 26.0 και επίσης το attenuation από 9-10.0 που ήταν να έχει ανέβει και αυτό στο 26.0!!!

Γνώμες δεκτές, απλά θέλω να δω τι μπορεί να συμβαίνει και ελπίζω να έρθει αύριο ο ΟΤΕ να το δει. Internet μπαίνω κανονικά αλλά έτσι και αλλιώς είναι 2mbps, δεν πιστεύω πως θα είχα πρόβλημα με αυτά τα στατιστικά...

sdikr
16-07-09, 03:55
Μιας και είναι λίγο δυσκολό να φταίνε όλα τα φιλτρά (αλήθεια σπλιτερ έχεις για να δοκιμάσεις; )
Μπορεί να φταίει το φίλτρο - σπλιτερ στην αλλή πλευρά.

m3ltd0wn
16-07-09, 15:13
Τελικά ήρθε σήμερα ο τεχνικός του ΟΤΕ και το κοίταξε το θέμα:

Λοιπόν, κατ' αρχήν να πω πως πραγματικά χαίρομαι που πληρώνω ΟΤΕ. Είναι λίγο πιο ακριβός αλλά από εξυπηρέτηση ΔΕΝ έχω κανένα παράπονο, όλα είναι ΟΚ και η εξθπηρέτηση των τεχνικών άψογη.

Το πρόβλημα δημιουργήθηκε από την ΟΝ(!) η οποία για κάποιο λόγο που ακόμα δεν έχω καταλάβει ήρθε να συνδέσει κάποιον στην πολυκατοικία και πείραξε τα καλώδια στο υπόγειο. Βέβαια δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχει η ON με τα καλώδια του ΟΤΕ...

emeliss
16-07-09, 15:24
Το πρόβλημα δημιουργήθηκε από την ΟΝ(!) η οποία για κάποιο λόγο που ακόμα δεν έχω καταλάβει ήρθε να συνδέσει κάποιον στην πολυκατοικία και πείραξε τα καλώδια στο υπόγειο. Βέβαια δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχει η ON με τα καλώδια του ΟΤΕ...
Κάποιος στην πολυκατοικία έβαλε εναλλακτικό, ο ΟΤΕ ετοίμασε την γραμμή μέχρι στην εισαγωγή στο υπόγειο και ο τεχνικός του εναλλακτικού έκανε την μικτονόμηση από το καλώδιο του ΟΤΕ προς το διαμέρισμα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.