PDA

Επιστροφή στο Forum : strategy



waste
07-12-03, 12:50
υπαρχουν εδω τιποτα ξεχασμενοι οπαδοι των strategy. και οταν λεω startegy δεν εννοω τιποτα απλα RTS, εννοω απο RISK2 μεχρι blitzgrieg και απο Civ3 σε Europa universalis να μην πω και imperialism...

διοτι εαν υπαρχουν θα μπορεσουμε να παιξουμε μεταξυ μας τωρα που υπαρχει το DSL . διοτι πχ, μονο λατρεις των strategy θα μπορουσαν να διαθεσουν τις ωρες (μπορουμε να παιζουμε 1-2 μερες την εβδομαδα σε κανονισμενες ωρες) και την αγαπη που θελει ενα τετοιο παιχνιδι.

χωρις rush, χωρις χρονικα ορια και αλλα πυρκαυλα πραγματα

δεν ξερω για εσας αλλα απο το 91 ειχα ονειρο να παιξω ενα multiplayer civilization3 ή europa universalis (το τοτε ειδος ειχε αλλο ονομα τωρα δεν το θυμαμαι ακριβως, αλλα επαιζες στην κινα)

περιμενω να δω εαν υπαρχει κινηση

ΥΓ δυστυχως ειναι δυσκολο να βρεις συμπαιχτες στο gamespy διοτι αντε τωρα να εμπιστευθεις τον καθενα που θα παρατησει το παιχνιδι στη μεση διοτι το μικρο του κρατιδιο εγινε ακομα πιο μικρο

ermis333
07-12-03, 14:11
Βασικά εμένα μου αρέσε το CIV3 (αν και δεν έχω παίξει ποτέ multi) multi έχω παίξει μόνο τα ΑοΜ WAR3 και RoN και το Hegemonia αλλά πάντα με φίλους όπου τα παιχνίδια τα κάναμε και διαρκούσαν μέχρι και 4 ώρες έκαστο και γινότανε τις Πόππης!!! :lol: :lol:

JediMasterMANIAC
07-12-03, 14:28
προτιμω τα RTS και ειδικα το homeworld2 :P :mrgreen:
εκτος θεματος :P

waste
07-12-03, 18:53
ναι γιατι αυτο που ψαχνω ειναι να βρεθουμε 5-8-10 ατομα που θελουν να παιξουν τετοια παιχνιδια στρατηγικης διοτι σε αντιθεση με τα RTS αυτα θελουν καποια αφοσιωση και κυριως να εχεις να κανεις με συννενοησιμους ανθρωπους.δηλαδη οπως λεω να μην φευγει ο αλλος στη μεση του παιχνιδιου γιατι βαρεθηκε η δεν ξερω εγω τι αλλο. αλλωστε πολλα απο αυτα τα παιχνιδια θελουν μερες για να τελειωσουν, και θα παιζονται σε συνεχειες...

lazar
10-03-04, 02:21
είμαι μέσα για strategy, μέχρι και imperialism 1 και 2 και πολλά άλλα

Corto
10-03-04, 10:06
Λατρεύα τα Strategy, αλλά που τόσος χρόνος... Τώρα ρίχνω στο ψαχνό στο BF1942 (GC Campaign) και το φχαριστίεμαι. Αλλά η αγάπη για τα strategy δεν έσβησε. Θεωρήστε με ενδιαφερόμενο

ALiTiS
10-03-04, 11:24
Red Alert και ξερο ψωμι

mavlok
10-03-04, 11:42
Καλη φαση θυμαμαι το Red Alert - σε μονό. Γιατι online ΚΑΘΕ φορα μεχρι να ετοιμασω εγω τη βαση μου και λιγο στρατο, μου κατεβαζαν σε χρονο dt κατι τρελλες δυναμεις (σε formation!) και μου καναν τη βαση ρημαδιο...

lewton
22-03-04, 19:52
Heroes 2, 3, 4.
Έχω λιώσει μπροστά στο PC για χάρη τους ατέλειωτες ώρες. Αυτή τη στιγμή παίζω μόνο 4 γιατί καλόμαθα με τις πρωτοποριακές αλλαγές που έφερε αλλά συνολικά καλύτερο θεωρώ το 3 γιατί είχε πολύ καλύτερη ΑΙ.

pipitop@pi
22-03-04, 20:37
RED ALERT 2!αυτο ηταν παιχνιδι το παρατησα πριν 2 χρονια!παιχνιδαρα και η γ@μημενε η eagames μασ ξενερωσε με το generals και την απιστευτα χαμηλη ταχυτητα!(εχουν κανει μοντιφα απ'οτι εχω καταλαβει το παιχνιδι δεν laggarei απλα ειναι εκνευριστηκα αργο-με την 56αρα παντα-!

ALiTiS
22-03-04, 21:17
Red Alert 2 ,Herows 2 kai 3, gp2 (grand prix 2), zeus, Starcraft + BroodWar..

ikonsgr
28-03-04, 23:19
Γι'αυτό που λετε δεν θα ήταν άσχημο να οργανώναμε κανένα lan game αλλά θα προτιμούσα τίποτα σε rise of nations ή empire earth 8) . Αν τέλος θέλετε κάτι ποιο... "σκέψης" σε Turn based νομίζω ότι το civilization είναι μονοδρομος! (αλήθεια μεχρί ποια συνέχεια έχει βγεί εγω εχω μεινει στο 3! 8) )
Και μιας και μιλάμε για στρατηγικής έχει κατεβάσει κανείς το lords of the realm 3? To 1997 που είχε βγει το 2 είχα τρελαθεί να το παιζω 8) . Αυτό ομολογώ οτι εκ της πρωτης επαφής δε μ'αρεσε και πολύ, το ολο σύστημα resourcing εχει γινει πολύ έμμεσο και δυσκινητο...

Dslmaniac
28-03-04, 23:27
Ms Age of Kings, το απόλυτο RTS κατά τη γνώμη μου.

lewton
29-03-04, 15:31
Ms Age of Kings, το απόλυτο RTS κατά τη γνώμη μου.

Καλό παιχνιδάκι γενικά, πολύ καλό για multiplayer (ειδκά το Conquerors με τις διευκολύνσεις που παρέχει) αλλά όχι και το απόλυτο RTS, έχεις παίξει Empire Earth και κυρίως Rise of Nations; Η ΑΙ του Age of Kings είναι τελείως ηλίθια αφενός και αφετέρου κλέβει (μπορώ να το αποδείξω).

Klime
29-03-04, 15:56
To Lord of the Realm 2 ήταν το αγαπημένο μου εδώ και πολλά χρόνια. Μιλάμε για 97 τότε που το παίζαμε σε απλό Penttium 166(α ρε εποχές). Κατα τα άλλα τα RTS ολα τώρα τελευταία είναι ίδια και έχουν καταντήσει βαρετά. Το Blitzkrieg έλεγε πολλά και πιστέυω οτι είναι πραγματικό Strategy. Έχεις τις μονάδες σου, φρόντισε με αυτές να τα βγάλεις πέρα. Όπως ο πραγματικός πόλεμος. Δεν βγάζεις χρυσάφι και βγάζεις φαντάρια αβέρτα!!!

dantouan
29-03-04, 15:57
Age Of Empires II:The Age of Kings- The Conquerors Expansion
Το καλυτερο on-line game που υπαρχει (απο rts παντα).Πολυ καλυτερο και απο το Empire Earth και απο το Rise of Nations τα οποια δεν ειναι καθαρα rts.
Τωρα οσον αναφορα το οτι η A.I. του AGE OF KINGS ειναι ηλιθια και κλεβει περιμενο τις αποδειξεις lewton...
Υ.Γ. Μην σας ξεγελα το avatar απο το Age of Mythology (το οποιο δεν ειναι και τοσο ''ΣΩΣΤΟ'' παιχνιδι...απλα δεν βρηκα στο site καποιο απο το Age OF kings)

whiteman7
29-03-04, 20:24
παιδια και εγώ έχω παρατηρήσει ότι πρέπει να κλέβει η Α.Ι. του age of kings...ακούστε το εξής...έκανα record ένα multiplayer game μου και παρατήρησα ένα τυπάκι από τη γαλλία ότι κάθε τρεις και λίγο βάραγε την καμπάνα να μπουν οι civilians στο town center και μετά ξανά έξω...μετά από λίγο μου πέταγε τα μάτια έξω....ούτε καταλάβαινα για πότε αναπτύχθηκε....

lewton
30-03-04, 00:45
Age Of Empires II:The Age of Kings- The Conquerors Expansion
Το καλυτερο on-line game που υπαρχει (απο rts παντα).Πολυ καλυτερο και απο το Empire Earth και απο το Rise of Nations τα οποια δεν ειναι καθαρα rts.
Τωρα οσον αναφορα το οτι η A.I. του AGE OF KINGS ειναι ηλιθια και κλεβει περιμενο τις αποδειξεις lewton...
Υ.Γ. Μην σας ξεγελα το avatar απο το Age of Mythology (το οποιο δεν ειναι και τοσο ''ΣΩΣΤΟ'' παιχνιδι...απλα δεν βρηκα στο site καποιο απο το Age OF kings)

1. H ΑΙ του Age of Kings είναι ηλίθια (ομοίως και του The Conquerors)
Απόδειξη: Παίξε ένα παιχνίδι στο πιο δύσκολο επίπεδο. Μετά από πάρα πολύ κόπο θα καταφέρεις να φέρεις τον αντίπαλό σου σε δύσκολη θέση. Από εκείνη τη στιγμή και έπειτα το παιχνίδι τελείωσε. Η συμπεριφορά του είναι όμοια με αυτήν στο μέτριο επίπεδο, δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει καμία προσπάθεια για να ξαναπάρει τον έλεγχο της κατάστασης. Απλά στο ξεκίνημα σου παίρνει κεφάλι επειδή κλέβει, αλλά αν καταφέρεις να ορθοποδήσεις έχεις κερδίσει με μαθηματική ακρίβεια.
2. Η ΑΙ κλέβει
Απόδειξη: Ως γνωστόν στο παιχνίδι μπορείς να φορτώσεις skriptάκια με εντολές τεχνητής νοημοσύνης, του τύπου "αν κάποιος αγρότης κάθεται βάλτον να κόψει ξύλα" ή "αν οι paladins μείνουν λιγότεροι από 5 βγάλε και άλλους". Ε βρείτε στα αρχεία του παιχνιδιού τις εντολές της ΑΙ για κάθε επίπεδο δυσκολίας, φορτώστε στο παιχνίδι αυτές των δύκολων επιπέδων και συγκεκριμένα του πιο δύσκολου, ξεκινήστε νέο παιχνίδι και παρακολουθείστε την ΑΙ να παίζει για σας. Χωρίς υπερβολή, θα αρχίσει να φτύνει χωρικούς από το δημαρχείο (τον έναν μετά τον άλλο). Ομοίως όταν χτίσει barracks θα αρχίσουν να βγαίνουν οι στρατιώτες με διαφορά ενός δευτερολέπτου. Πώς να ξαναπαίξω το παιχνίδι από όταν το είδα αυτό; Δηλαδή να περιμένω ένα λεπτό για κάθε αγρότη και η ΑΙ να έχει όσους θέλει όποτε θέλει; Άντε γεια!
ΥΓ. Το τελευταίο το ανακάλυψε ο αδερφός μου, πασίγνωστος για τη μανία του να κάνει βίδες κάθε παιχνίδι (όχι μόνο ηλακτρονικό) από μικρός.

Dslmaniac
30-03-04, 01:51
Lewton δε μιλάω για το single player. Ούτως ή άλλως σε single player έχω παίξει πολύ λίγα RTS. Μιλάμε για την on line εμπειρία του Age of Kings:The Conquerors. Και επειδή έπαιζα με φίλους πολύ καιρό στη ζώνη αλλά και επειδή έχω δοκιμάσει και άλλα RTS ( πάντα on line ) κατά τη γνώμη μου το ΑΟΚ:TC είναι το κορυφαίο και αυτό με το μεγαλύτερο βάθος και τη μεγαλύτερη ποικιλία στρατηγικών.
Από την άλλη πλευρά αν έπαιζα κάτι σήμερα, αυτό θα ήταν το Rise of Nations το οποίο είναι πολύ δυνατό RTS αλλά κάτι με χαλάει όταν μπλέκονται tanks και machine guns σε τέτοιου τύπου παιχνίδια ( που διαθέτουν διάφορετικές εποχές ) και ειδικά βέβαια όταν τα multiplayer games γίνονται αποκλειστικά μέσω Gamespy ( εκεί έχασε πολλούς πόντους το συγκεκριμένο παιχνίδι ).
Το Age of Mythology το θεωρώ "λειψό" όσον αφορά τόσο την ποικιλία λαών ας πούμε ( εκεί έχεις να κάνεις και με Gods και με heroes )αλλά και όσον αφορά την ταχύτητά του. Είναι πάναργο.
Όσον αφορά το Empire earth έχει τα καλύτερα γραφικά από όλα τα άλλα, αλλά λίγο η έλλειψη ποικιλίας λαών αντίστοιχης με του AOK:TC, λίγο η έλλειψη μίας οργανωμένης community και λίγο η έλλειψη του rating στα multiplayer παιχνίδια το καταδίκασαν.

waste
30-03-04, 04:20
και το AOK είχε τα προβλήματα του και τα έδειξε όσο περνούσε ο καιρός. ¨Οχι ότι γινόταν και διαφορετικά. Καποια στιγμή το όλο παιχνίδι έγινε μια μάχη με τον χρόνο να καταφέρεις να μπεις πρώτος castle age. Και από εκεί και μετά τα περιθώρια στρατηγικής σου περιορίζονταν σε hack&slash. Το παίζαμε με άλλους 7φίλους για πολλούς μήνες το παιχνίδι και όσο γινόμασταν καλύτεροι τοσο το παιχνίδι γινόταν πιο βαρετό. Μαλιστα αυτή μανία με την ταχύτητα ανάπτυξης καταδίκασε πολλούς λαούς στην αφάνεια. Πχ Οταν οι κινέζοι ή οι (αχ τους ξέχασα, αυτοι που δεν εχτιζαν σπίτια) έμπαιναν πρώτοι και με διαφορά στο castle age και έφτιαχναν αλογάκια, το μόνο που έκανες ήταν να περιμένεις να χάσεις εάν δεν ήσουν κι εσύ΄κάποιος αντίστοιχα γρήγορος λαός...

αυτο δεν σημαίνει ότι το AOK ήταν κακά ισορροπημένο παιχνίδι, απλά ότι από κάποιο σημείο και μετα το ξεσκίσανε και εμφάνισε τις αδυναμίες του...

ΥΓ φυασικα και το ΑΟΚ κλεβει. οπως όλα τα παιχνίδια. Κανείς δεν το αμφισβήτησε αυτό.

Alitaras
30-03-04, 05:23
το cossacks τοχει παιξει κανεις?
εγω το παιζω εδω και καιρο ονλαιν
ειναι ποιο καλο παιχνιδι απο τα αλλα
www.cossacks.com για παραπερα
αξιζει κατα την γνωμη μου

ikonsgr
30-03-04, 08:57
To Lord of the Realm 2 ήταν το αγαπημένο μου εδώ και πολλά χρόνια. Μιλάμε για 97 τότε που το παίζαμε σε απλό Penttium 166(α ρε εποχές). Κατα τα άλλα τα RTS ολα τώρα τελευταία είναι ίδια και έχουν καταντήσει βαρετά.

Κι'εγώ εκεινη την εποχή pentium 166 είχα, οχι όμως απλο,αλλά με mmx! :lol: Το lords 2 είναι ισως το μοναδικό παιχνίδι στο οποίο δεν δοκιμασα ποτε να παιξω με cheats και trainers! 8) To κακό είναι οτι στο 3 εκτός απο μία επιφανείακή ομοιοτητα στο όλο στυλ του χάρτη και στο οτι όταν γίνονται συγκρούσεις μεταφέρεσαι στο πεδιο της μάχης,δεν εχει ουσιαστικά καμμία σχέση με το Lords 2 ουτε στον τρόπο που παιζεις ουτε στο τρόπο που σκέφτεσαι . Σε αντιθεση με το Lords 2 που ήταν συνδιασμός realtime combat και turn based strategy,(και αυτό κατα τη γνώμη μου ήταν ένα απο τα πολύ δυνατά σημεία του παιχνιδιου) το Lords 3 είναι παντού realtime. Τεράστια διαφορά επισης έχει και το ολο σύστημα δημιουργίας στρατών,συλλογής χρημάτων, τροφής κτλ, καθώς και ο τρόπος που κάνεις πολιορκίες. Με 2 λογια όλα τα παραπάνω έχουν φύγει απο τον άμεσο έλεγχο του παικτη και έχουν αυτοματοποιηθεί σε μεγάλο βαθμό. Δε ξέρω ρε παιδιά, για μένα πάντως ήταν μεγάλη απογοήτευση,περίμενα τόσα χρόνια για ένα καλύτερο lords 2 με καλύτερα γραφικά, ήχο και επιπλέον στοιχεία και τελικά βγάλανε ένα εντελώς αλλό παιχνίδι με μονο επιφανειακές ομοιοτητες και απλώς με το ιδιο ονομα... Γι'αυτό και ρώτησα αν το έχει δει κανείς για αν μας πει τη γνώμη του.. :roll:

lewton
31-03-04, 23:32
Lewton δε μιλάω για το single player. Ούτως ή άλλως σε single player έχω παίξει πολύ λίγα RTS. Μιλάμε για την on line εμπειρία του Age of Kings:The Conquerors. Και επειδή έπαιζα με φίλους πολύ καιρό στη ζώνη αλλά και επειδή έχω δοκιμάσει και άλλα RTS ( πάντα on line ) κατά τη γνώμη μου το ΑΟΚ:TC είναι το κορυφαίο και αυτό με το μεγαλύτερο βάθος και τη μεγαλύτερη ποικιλία στρατηγικών.
Από την άλλη πλευρά αν έπαιζα κάτι σήμερα, αυτό θα ήταν το Rise of Nations το οποίο είναι πολύ δυνατό RTS αλλά κάτι με χαλάει όταν μπλέκονται tanks και machine guns σε τέτοιου τύπου παιχνίδια ( που διαθέτουν διάφορετικές εποχές ) και ειδικά βέβαια όταν τα multiplayer games γίνονται αποκλειστικά μέσω Gamespy ( εκεί έχασε πολλούς πόντους το συγκεκριμένο παιχνίδι ).
Το Age of Mythology το θεωρώ "λειψό" όσον αφορά τόσο την ποικιλία λαών ας πούμε ( εκεί έχεις να κάνεις και με Gods και με heroes )αλλά και όσον αφορά την ταχύτητά του. Είναι πάναργο.
Όσον αφορά το Empire earth έχει τα καλύτερα γραφικά από όλα τα άλλα, αλλά λίγο η έλλειψη ποικιλίας λαών αντίστοιχης με του AOK:TC, λίγο η έλλειψη μίας οργανωμένης community και λίγο η έλλειψη του rating στα multiplayer παιχνίδια το καταδίκασαν.

Eξαρχής δε διαυκρίνησα ότι το παιχνίδι είναι κορυφή για multiplayer αλλά στο μονό η ΑΙ είναι ηλίθια και κλέβει; Τι εννοείς δε μιλάς για single player; Τι ΑΙ να υπάρχει στο multiplayer; :?:

sotiriskakos
01-04-04, 02:19
Εγώ συμφωνώ απόλυτα με τον Lewton.Γενικότερα από τα rts που κυκλοφορούν δε μπορώ να πω ότι έχω ενθουσιαστεί με την τεχνητή νοημοσύνη τους.Και εξηγούμαι:
κατ' αρχήν αναφέρομαι στο πόσο δίκαιη είναι και όχι τόσο στο pathfinding και άλλα τέτοια.Όταν π.χ. στα Age of empires ή Age of mythology (τα οποία εγώ γενικότερα θεωρώ κορυφαία rts) παίζεις στο εύκολο επίπεδο θα πρέπει να σαι αρκετά αρχάριος ή να μην σου πολυπάνε αυτά τα παιχνίδια για να χάσεις.Γιατί;Γιατί απλά ο αντίπαλος δεν επιτίθεται ποτέ ΜΑ ΠΟΤΕ.Είναι θέμα πότε θα μαζέψεις αρκετούς πόρους να φτιάξεις ικανό στρατό για να καταστρέψεις τα πάντα. Παράδειγμα σε ένα random map (σε μεγάλο χάρτη) στο AoM στο εύκολο επίπεδο έχω φτάσει στο σημείο να χω φάει όλα μα όλα τα resources σε χρυσό και ξύλο (μιλάμε για περισσότερες από 200.000 μονάδες στο καθένα!)και να περιμένω απέναντι από τον αντίπαλο.Αυτός με κοιτά που τον κοιτώ και κάθεται αιωνίως!Αν δεν επιτεθώ δε γίνεται τίποτα.Όσο και να αφήσεις τον υπολογιστή αυτό το πράγμα θα συνεχίζεται.
Αν τώρα τολμήσεις να αυξήσεις τη δυσκολία τότε το πρώτο(αν όχι το μόνο) που αλλάζει είναι το γεγονός ότι ο υπολογιστής σου επιτίθεται, ανάλογα με το επίπεδο που έχεις βάλει, φυσικά όλο και πιο γρήγορα.Το σπαστικό για μένα δεν είναι ότι είναι τόσο ικανός, ώστε να κερδίζει πόρους πιο εύκολα από εμένα, αλλά το γεγονός ότι έχει όσους θέλει τσάμπα.Και πως να μην το πιστεύω αυτό όταν πριν καλά-καλά αλλάξω εγώ εποχή αυτός κάνει ντου με ολοκληρωμένο στρατό.Εντάξει δεν καυχιέμαι για τις ικανότητές μου, αλλά δεν πιστεύω πολλές φορές να είναι δυνατόν να το κάνεις αυτό αν δεν κλέψεις.Εγώ λοιπόν όταν παίζω ένα παιχνίδι στρατιγικής σε τέτοιο επίπεδο θέλω από την εταιρεία παραγωγής να έχει φτιάξει ένα στρατό που θα ξοδεύει όπως εγώ τα resources (και όχι εικονικά) για να αναπτυχθεί και να μην έχει π.χ. 25 εργάτες από τα πρώτα 30 δευτερόλεπτα!Αυτό δυστυχώς δεν το χω βρει σε κανένα rts μέχρι στιγμής.Και στο empire earth κατά τη γνώμη μου τα ίδια ισχύουν.Ακόμα και στο χαμηλότερο επίπεδο στο skirmish, ο εχθρός και τελειωμένος να ναι, αν έχει έστω 1 εργάτη θα σπείρει κτίρια σ' όλο το χάρτη και θα αντισταθεί.Ποιός παίχτης μπορεί να το κάνει αυτό χωρίς να κλέψει;ο υπολογιστής όμως το κάνει γιατί σπέρνει κτίρια χωρίς να ξοδεύει resources.Πάντως εγώ γενικά θεωρώ το the conquerors ένα από τα πιο ολοκηρωμένα rts που έχουν βγεί.
Αυτά!(δε σας κούρασα ε; )

lewton
01-04-04, 13:10
Δηλαδή "υποψιάζεσαι" ότι το παιχνίδι κλέβει;
Δεν ξέρω για το ΑΟΜ, αλλά όσον αφορά το ΑΟΚ αποδεδειγμένα κλέβει. :!:

Dslmaniac
01-04-04, 13:40
Lewton δε μιλάω για το single player. Ούτως ή άλλως σε single player έχω παίξει πολύ λίγα RTS. Μιλάμε για την on line εμπειρία του Age of Kings:The Conquerors. Και επειδή έπαιζα με φίλους πολύ καιρό στη ζώνη αλλά και επειδή έχω δοκιμάσει και άλλα RTS ( πάντα on line ) κατά τη γνώμη μου το ΑΟΚ:TC είναι το κορυφαίο και αυτό με το μεγαλύτερο βάθος και τη μεγαλύτερη ποικιλία στρατηγικών.
Από την άλλη πλευρά αν έπαιζα κάτι σήμερα, αυτό θα ήταν το Rise of Nations το οποίο είναι πολύ δυνατό RTS αλλά κάτι με χαλάει όταν μπλέκονται tanks και machine guns σε τέτοιου τύπου παιχνίδια ( που διαθέτουν διάφορετικές εποχές ) και ειδικά βέβαια όταν τα multiplayer games γίνονται αποκλειστικά μέσω Gamespy ( εκεί έχασε πολλούς πόντους το συγκεκριμένο παιχνίδι ).
Το Age of Mythology το θεωρώ "λειψό" όσον αφορά τόσο την ποικιλία λαών ας πούμε ( εκεί έχεις να κάνεις και με Gods και με heroes )αλλά και όσον αφορά την ταχύτητά του. Είναι πάναργο.
Όσον αφορά το Empire earth έχει τα καλύτερα γραφικά από όλα τα άλλα, αλλά λίγο η έλλειψη ποικιλίας λαών αντίστοιχης με του AOK:TC, λίγο η έλλειψη μίας οργανωμένης community και λίγο η έλλειψη του rating στα multiplayer παιχνίδια το καταδίκασαν.

Eξαρχής δε διαυκρίνησα ότι το παιχνίδι είναι κορυφή για multiplayer αλλά στο μονό η ΑΙ είναι ηλίθια και κλέβει; Τι εννοείς δε μιλάς για single player; Τι ΑΙ να υπάρχει στο multiplayer; :?:

Νόμισα ότι κάτι κατάλαβες λάθος, για αυτό και οι διευκρινίσεις. Ότι το παιχνίδι κλέβει στο single player είναι σχεδόν φανερό:D

sotiriskakos
02-04-04, 20:06
Όλα τα ίδια είναι ρε παιδιά.Γιατί στο Empire Earth δεν το χετε παρατηρήσει αυτό που σας λέω;Όλες οι εταιρείες κοιτάνε να βελτιώσουν το pathfinding, την απόκριση στις εντολές σου, τη στάση των μονάδων απέναντι στον εχθρό (να μην είναι και σαν τα Command and Conquer), αλλά για το επίπεδο της τεχνητής νοημοσύνης σχετικά με τη δυσκολία, τίποτα.

whiteman7
02-04-04, 20:11
στο multiplayer στο AOK υπάρχει η δυνατότητα να κλέψεις?

sotiriskakos
02-04-04, 20:21
Ποιό εννοείτε βρε παιδιά με το AOK;Δεν ξέρω για myltiplayer, πάντως εγώ θέλω να πω ότι στο μονό παιχνίδι ο αντίπαλος δεν είναι ΔΙΚΑΙΟΣ.Δε λέω ότι είναι χαζός, πάντος δεν παίζει όπως ένας άνθρωπος χωρίς cheats...Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο.

Dslmaniac
02-04-04, 21:54
στο multiplayer στο AOK υπάρχει η δυνατότητα να κλέψεις?

Φυσικά. Maphacks, civhacks και λοιπά κατέστρεψαν το παιχνίδι και έδιωξαν πολύ κόσμο από τη multiplayer κοινότητά του.

Thrylos
02-04-04, 22:22
Με εκπληξη μου παρατηρω οτι κανεις δεν εχει αναφερει το Warcraft 3...
Νομιζω για Online δεν εχει αντιπαλο...

Βεβαια δεν εχει καμια σχεση με τα age of empires κλπ, γιατι αυτα στηριζονται ΠΑΡΑ πολυ στο macromanagement (resources, τεραστιοι στρατοι κλπ) ενω το war3 ειναι ο αρχηγος του micromanagement (πως χειριζεσαι τις μοναδες σου την ωρα της μαχης).

Βεβαια γουστα ειναι αυτα, αλλα θεωρω εντελως ανιαρα τα αργα παιχνιδια τυπου age of empires με τους απειρους στρατουσ κλπ...To war3 ειναι τελειο στο micromanagement, και εκει φαινεται το πραγματικο skil...και βεβαια εχει την καινοτομο ιδεα των ηρωων που lvlaρουν και δινουν και μια νοτα RPG στο παιχνιδι...

Δοκιμαστε το δεν θα χασετε...

Dslmaniac
02-04-04, 22:42
Το Wc3 όντως είναι το strategy με τον περισσότερο κόσμο on line και με εντελώς διαφορετική φιλοσοφία από το AOK:TC. To δεύτερο έχει πολύ περισσότερο βάθος λόγω πολλών λαών και πολλών unique units. Μία από τις διαφορές όμως των πολύ καλών παικτών στο AOK από τους απλά καλούς είναι και το πολύ καλό micromanagement.

redlemon.gr
08-04-04, 03:07
βρε παιδιά όλα καλά αυτά που λέτε για τα strategy.... όμως θα αναγκαστώ να σας κάνω μια ελαφρώς ασχετη με την κατεύθυνση του thread ερώτηση, έχω το generals και περαρσμένο απο πάνω το zero hour (expansion) λειτουργούσε τέλεια μέχρι κάποια στιγμή άρχισε να μην φορτώνει τα textures στο έδαφος, το δείχνει μάυρο... κατάμαυρο! όλα τα άλλα δουλεύουν τέλεια.... το κανα reinstall, uninstall και πάλι install όλο απο την αρχή... τίποτε... έβαλα νέους drivers nvidia, τίποτε... τα ίδια.... τι φταίει; (προσωπικά υποψιάζομαι οτι απο κάποια έκδοση display drivers και μετά δεν υποστηρίχθηκε σωστά!) τι να πώ ... επιπλέον περνώ και όλα τα patches, έτσι... Μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος.. έστω και αν του χει τύχει χωρίς να το λύσει... (γουστάρω generals γιατί έχει taliban και κινεζάκια βλέπε και avatar)</p>

Iannis
05-05-04, 16:18
Εχω γραψει σε όλα τα Ελληνικά φορουμ Το γραφω και εδω
Εχω στειλει mail στη Zyxel
Εχω σπασει το κεφαλι μου με πανω απο 1000 reboot.
Αρχισα αντικαταθλιπτικά χαπακια......

Πριν παω στο Δαφνί plz Help.

Εχω ADSL FORTHNET 384 over ISDN με Zyxel 650R-33

Δεν μπορώ να παιξω το αγαπημενο μου game on line
Age Of Empires The Conquerors.

Μπαινω στο zone κανονικά μπαινω σε game room και οταν ειμαι host δεν βλέπω τους αλλους οταν δεν ειμαι λεει starting the game και μετα απο λιγο μου μεταει unable to join game

@ ADSLgr.com All rights reserved.