PDA

Επιστροφή στο Forum : ειναι καλο router το jetspeed 520+ που δινει η hol για adsl?



zoug100
16-07-09, 21:52
γεια σας.εχω κανει αιτηση για επιδοτουμενο adsl της hol 6/1 Mbps (download/upload) και μου εστειλαν μηνυμα οτι προβλεπομενη ημερομηνια ενεργοποιησης της υπηρεσιας ειναι 3-8-2009.απο οσο εχω δει και στο forum για adsl δινουν το jetspeed 520+ το οποιο περιμενω αυτεσ τις μερες να μου στειλουν με courier.
ειναι αξιοπιστο ρουτερακι?εχω και ενα philips CGA3600N/TE απο το connx και επισης ενα siemens cl110.καπου διαβασα οτι το jetspeed μπουκωνει με τα τα torrent.αληθευει?γιατι δουλευω αρκετα με torrent και για αυτο ρωταω.οσοι φιλοι εχουν προσωπικη εμπειρια ας πουν.ευχαριστω

aa144
16-07-09, 21:54
Σε torrent πάει η επιδότηση του κράτους έ;

Και δεν μας κάνει και το επιδοτούμενο ρούτερ;

DaveMurray
16-07-09, 22:06
Προτίμησε καλύτερα αυτό.... ---> siemens cl-110

Είναι αρκετά καλό, και συμπεριφέρεται αρκετά καλά από ότι έχω δει.....

Όσον αφορά με το μπούκωμα.....

Είναι μεγάλος μύθος.....

Οποιοδήποτε modem/router που έχει στοιχειωδώς QOS υλοποίηση, και αν ο "χρήστης" ξέρει να παραμετροποιεί, ΣΩΣΤΑ το πρόγραμμα που χρησιμοποεί για τα torrent, δεν έχει προβλήματα, και δεν μπουκώνει τίποτα....

Θέμα QOS, θέμα καλής ρύθμισης του torrent-οπρογράμματος......

Αν ψάχνει την τύχη του ο επίδοξος τορρεντάκιας, βάζει ως limits εξωφρενικά μεγάλες τιμές στο torrent προγραμμά του για τις "συνδέσεις", δεν μπορεί να περιμένει και πολλά....

zoug100
16-07-09, 22:14
δεν θελω να το κατακρινω αν δεν το δοκιμασω.απλα ρωτησα.αποσυνδεσεις να μην εχω και ολα οκ θα ειναι.ευχαριστω dave murray

nnn
16-07-09, 22:17
Σε torrent πάει η επιδότηση του κράτους έ;

Και δεν μας κάνει και το επιδοτούμενο ρούτερ;
Προφανώς δεν ξέρετε πως το πρωτόκολλο torrent χρησιμοποιείται για πολλές νόμιμες χρήσεις, και επιπλέον ο κάθε χρήστης έχει δικαίωμα να κάνει όποια χρήση θέλει στην γραμμή του.

mondeo
16-07-09, 23:56
Αν έβαλες μόνο internet θα πάρεις το Jetspeed.Αν έβαλες Double Play επιδοτούμενο θα πάρεις το Netfaster.Το δεύτερο είναι κλάσεις ανώτερο από το πρώτο.

zoug100
17-07-09, 00:04
Αν έβαλες μόνο internet θα πάρεις το Jetspeed.Αν έβαλες Double Play επιδοτούμενο θα πάρεις το Netfaster.Το δεύτερο είναι κλάσεις ανώτερο από το πρώτο.

ελα mondeo πατριωτη.γεια σου.ιντερνετ εβαλα μονο.ελπιζω να ειναι οκ.και εκεινο το philips που εχω απο οτε οταν το ειδα περυσι που εβαλα ιντερνετ δεν μου γεμιζε το ματι.ομως με εβγαλε ασπροπροσωπο.ευχαριστω παντως.αντε να δω και η hol τι εντυπωσεις θα μου αφησεις.για να δουμε....:)

mondeo
17-07-09, 11:52
ελα mondeo πατριωτη.γεια σου.ιντερνετ εβαλα μονο.ελπιζω να ειναι οκ.και εκεινο το philips που εχω απο οτε οταν το ειδα περυσι που εβαλα ιντερνετ δεν μου γεμιζε το ματι.ομως με εβγαλε ασπροπροσωπο.ευχαριστω παντως.αντε να δω και η hol τι εντυπωσεις θα μου αφησεις.για να δουμε....:)

Κακώς που δεν έβαλες Double Play.
Βάλε λοιπόν το Philips και θα κάνεις καλά τη δουλειά σου.

Vitruvian78
17-07-09, 12:02
Προφανώς δεν ξέρετε πως το πρωτόκολλο torrent χρησιμοποιείται για πολλές νόμιμες χρήσεις, και επιπλέον ο κάθε χρήστης έχει δικαίωμα να κάνει όποια χρήση θέλει στην γραμμή του.

Συμφωνώ απόλυτα!! Τί επίθεση ήτανε αυτή, aa114;;!! :down: Νομίζω οτι αν μπορούσες κι εσυ να εχεiς επιδοτούμενο πακέτο, δεν θα σε χάλαγε καθόλου!! Και μην μας πεις τώρα οτι εσύ το ιντερνετ το χρησιμοποιείς μόνο για επαγγελματικούς και μορφωτικούς σκοπούς!:lol: Προφανώς κόπτεσαι γιατί δεν μπορείς κι εσύ να το έχεις.....και επιπλέον δεν τα πληρώνεις εσύ αυτά, επιδοτούμενα απο την ΕΕ είναι.:cool:

zoug100
20-07-09, 19:54
παιδια γεια σας.με πηραν απο την courier και σε λιγο θα μου στειλουν το jetspeed 520.εγω εχω ακομα connx μιας και προβλεπεται να συνδεθω 3-08-09 στην HOL.θα υπαρχει καποιο προβλημα αν συνδεσω τωρα το ρουτερ που εχω ακομα connx?οταν θα ειναι να συνδεθω στην HOL με ενα hard reset θα ειναι ετοιμο παλι το ρουτερακι?ρωταω μηπως και κανω καμια βλακεια αν το βαλω τωρα με το connx και δεν συνδεεται οταν θα ειναι να συνδεθω στη HOL.

DaveMurray
20-07-09, 20:59
Όχι, και φυσικά ΔΕΝ θα έχεις κανένα πρόβλημα :)

Δεν θα χρειάζεται, hard reset για να χάσεις όλες τις ρυθμίσεις σου.... Ένα απλό άλλαγμα θα θέλει στο username και pass της HOL και θα είσαι μια χαρά... :)

Αν και θα έπρεπε να επιμείνεις να σου στείλουν το Netfaster IAD V2.....Είναι καλύτερο, και θα παίξει καλύτερα το IPTV αν αποφασίσεις κάποια στιγμή να το βάλεις....

zoug100
20-07-09, 21:16
Όχι, και φυσικά ΔΕΝ θα έχεις κανένα πρόβλημα :)

Δεν θα χρειάζεται, hard reset για να χάσεις όλες τις ρυθμίσεις σου.... Ένα απλό άλλαγμα θα θέλει στο username και pass της HOL και θα είσαι μια χαρά... :)

Αν και θα έπρεπε να επιμείνεις να σου στείλουν το Netfaster IAD V2.....Είναι καλύτερο, και θα παίξει καλύτερα το IPTV αν αποφασίσεις κάποια στιγμή να το βάλεις....

εκανα αιτηση μονο για adsl για αυτο μου εστειλαν το jetspeed 520+ !παντως σε σχεση με το ταπεινο philips που εχω απο το connx εχει πολυ πιο πλουσιο και πολυπολυπλοκοτερο μενου.η μονη διαφορα που ειδα ειναι οτι μου ανεβασε το attenuation απο 13 στο 16 αλλα δεν τρεχει και τιποτα.αντε με το καλο να συνδεθω.ευχαριστω davemurray :)

DaveMurray
20-07-09, 21:31
Shared LLU δηλαδή να καταλάβω....;

baskon
20-07-09, 21:36
Εγω με το που το πηρα το 520 το εβαλα στο κουτι του.Για σερφαρισμα καλο ειναι αλλα μολις ανεβουν λιγο οι συνδεσεις σε τορρεντ σερνεται το συμπαν :)
O θειος μου το εχει ακομα και για να μπορει να σερφαρει σχετικα καλα εχω ρυθμισμενες τις ταυτοχρονες συνδεσεις πολυ χαμηλα.Δε θυμαμαι ακριβως που αλλα σιγουρα χαμηλα,λιγοτερα απο 50

zoug100
20-07-09, 21:38
επειδη δεν κατεχω και πολλα απο αυτο που ειπες θα σου πω.εβαλα μονο adsl 6/1Mbps (down/up).στο ιδιοκτητο της hol(Πατρα)το τηλεφωνο οτε κανονικα.ελπιζω να σε διαφωτισα μιας και δεν ξερω τι εστι shared LLU :p

DaveMurray
20-07-09, 22:00
Όταν λες ότι το τηλέφωνο είναι "ΟΤΕ" σημαίνει ότι έχεις Shared LLU. Απλώς αντί να έχεις ISP την Otenet, έχεις την HOL....

Όταν λες ιδιόκτητο, σημαίνει ότι είσαι σε Full LLU, άρα δεν είσαι στο ιδιόκτητο δίκτυο της, είσαι με τον ΟΤΕ ακόμα ;)


Ο συγκεκριμένος όρος χρησιμοποιείται στο χώρο της σταθερής τηλεφωνίας και συσχετίζεται με την παροχή υπηρεσιών xDSL. Συγκεκριμένα, στην περίπτωση του Shared LLU, ο τοπικός βρόχος (local loop) χρησιμοποιείται τόσο από τον Κοινοποιημένο Φορέα Εκμετάλλευσης (ΚΦΕ) - στην Ελλάδα ως ΚΦΕ ορίζεται ο ΟΤΕ - όσο και από κάποιον άλλο τηλεπικοινωνιακό πάροχο. Με αυτόν τον τρόπο υπάρχει η δυνατότητα, κάνοντας χρήση xDSL τεχνολογιών και εκμεταλλευόμενοι το επιτρεπτό φάσμα συχνοτήτων των μεταλλικών καλωδίων, να παρασχεθούν μέσα από ένα καλώδιο δύο διαφορετικές υπηρεσίες. Ο ΚΦΕ εξακολουθεί να παρέχει τηλεφωνική υπηρεσία, ενώ οι άλλοι πάροχοι και δικαιούχοι πρόσβασης, παρέχουν υπηρεσίες μετάδοσης δεδομένων υψηλής ταχύτητας στον ίδιο τοπικό βρόχο.

zoug100
20-07-09, 23:58
Όταν λες ότι το τηλέφωνο είναι "ΟΤΕ" σημαίνει ότι έχεις Shared LLU. Απλώς αντί να έχεις ISP την Otenet, έχεις την HOL....

Όταν λες ιδιόκτητο, σημαίνει ότι είσαι σε Full LLU, άρα δεν είσαι στο ιδιόκτητο δίκτυο της, είσαι με τον ΟΤΕ ακόμα ;)

οκ.ευχαριστω dave :) απλα νομιζα πως επειδη η hol εχει ιδιοκτητο στην περιοχη μου πως δεν ειμαι σε shared llu.και απλα προυποθεση για να μπεις στο επιδοτουμενο της hol που εβαλα εγω ειναι να υπαρχει ιδιοκτητο.και καπου εκει τα μπερδεψα.εσυ ικανοποιημενος απο hol?

MaFiOzOs_GR
21-07-09, 00:31
Όταν λες ότι το τηλέφωνο είναι "ΟΤΕ" σημαίνει ότι έχεις Shared LLU. Απλώς αντί να έχεις ISP την Otenet, έχεις την HOL....

Όταν λες ιδιόκτητο, σημαίνει ότι είσαι σε Full LLU, άρα δεν είσαι στο ιδιόκτητο δίκτυο της, είσαι με τον ΟΤΕ ακόμα ;)


Όταν λες ιδιόκτητο σημάνει πως παίρνεις το Internet feed από την HOL/Forthnet/whatever, και συνήθως "απολαμβάνεις" καλύτερες ταχύτητες (πχ 6/1, 24/1).Ιδιόκτητο δεν σημαίνει μόνο Double Play,άλλα και Single Play για όποιον θέλει να κρατήσει το τηλέφωνο στον ΟΤΕ. ;)

Στα μέρη που δεν έχει φτάσει ακόμη το ιδιόκτητο κάποιας εταιρίας το feed που παίρνεις είναι του ΟΤΕ που το πουλάει σε κάποιον πάροχο.Συνήθως οι πελάτες που είναι σε ΑΡΥΣ μεταφέρονται στο ιδιόκτητο μόλις αυτό είναι διαθέσιμο.

Ον τόπικ τώρα, ούτε εμένα με άρεσε πολύ το Jetspeed και πηρα ένα 585v7 και είμαι ευτυχισμένος :p
(αν και το 520 συγχρονίζει πιο ψηλά στο upload... :( )

DaveMurray
21-07-09, 01:02
οκ.ευχαριστω dave :) απλα νομιζα πως επειδη η hol εχει ιδιοκτητο στην περιοχη μου πως δεν ειμαι σε shared llu.και απλα προυποθεση για να μπεις στο επιδοτουμενο της hol που εβαλα εγω ειναι να υπαρχει ιδιοκτητο.και καπου εκει τα μπερδεψα.εσυ ικανοποιημενος απο hol?

60-70% ικανοποιημένος.... :)

zoug100
21-07-09, 01:41
παντως και εγω που το τσεκαρα σε download κατεβασα αρχειο απο netload σαν free user 225ΚΒ/sec καρφωμενα(γραμμη 2Mbps εχω απο connx).πιο πολυ απο οτι κατεβαζα με το αγαπημενο μου philips.παντως και εγω καποια στιγμη σκεφτομουν να αγορασω το speedtouch 585v7.αλλα αναρωτιεμαι υπαρχει λογος νατο αγορασω αν ας πουμε δεν εχω αποσυνδεσεις?σε τι θα με βοηθουσε το speedtouch?για να μην δωσω και αδικα 65 ευρω που κοστιζει.ταχυτητες πανω κατω καλες θα εχω πιστευω αν σκεφτεις πως μενω δυο τετραγωνα απο το dslam

MaFiOzOs_GR
21-07-09, 02:00
παντως και εγω καποια στιγμη σκεφτομουν να αγορασω το speedtouch 585v7.αλλα αναρωτιεμαι υπαρχει λογος νατο αγορασω αν ας πουμε δεν εχω αποσυνδεσεις?σε τι θα με βοηθουσε το speedtouch?για να μην δωσω και αδικα 65 ευρω που κοστιζει.ταχυτητες πανω κατω καλες θα εχω πιστευω αν σκεφτεις πως μενω δυο τετραγωνα απο το dslam


To 520 δεν είναι κακό προς θεού...
Εξαρτάτε τι θέλει ο καθένας από τον εξοπλισμό του.Εγώ ας πούμε ήθελα δυνατότητα wifi + πάνω από 1 θύρα ethernet και αντοχή σε πολλά connections (να μην μπουκώνει για ψύλλου πήδημα) γιαυτό πήρα το 585 μεταχειρισμένο (40 €) ;)

Το 520 έχει 1 ethernet +1 USB + no wifi
Όποτε μου ήτανε no use που λέμε :p

Σε άλλους τα χαρακτηριστικά του μπορεί να είναι υπεραρκετά

zoug100
21-07-09, 12:47
παιδια πως αλλαζω χειροκινητα ip στο jetspeed?πηγα να κατεβασω δυο αρχεια απο το rapidshare και για να μην περιμενω.πως αλλαζουμε ip ομως στο jetspeed?

SirAggelos
21-07-09, 15:51
εμενα συμπεριφερεται αλλοπροσαλα καποιες φορες,ειδικα οταν εχει να κανει με τη ρυθμιση του ΝΑΤ.συγκεκριμενα προσπαθω να ρυθμισω να ανοιγει τα ports για το AOE2 δλδ 2300-2400 και 47624 και αντι να μου ανοιξει ολες τις θυρες απο 2300-2400 μου ανοιγει μονο την 2400.εχω φαει τον τοπο ενω το ρυθμιζω σωστα εκει τρωει σκαλωμα.Περιεμενω τωρα στο επιδοτουμενο DP εχω κανει αιτηση μπας και μου στειλουν κανα αλλο μοντελο

zoug100
21-07-09, 16:22
νομιζω πως με το double play σου στελνουν το netfaster.ναι οντως το jetspeed 520 τρωει τα κολληματα του αλλα με λιγο σπρωξιμο παιρνει μπρος :p.παντως νομιζω το netfaster θα σου ερθει τωρα με το double play.δεν το ξερω το συγκεκριμενο ρουτερ

SirAggelos
21-07-09, 18:54
σπρωξιμο απ το μπαλκονι ....και παρτο κατω?
Πιστευω δεν αξιζει να ασχοληθεις.η ολη ιστορια με τα ΝΑΤ μου την εχει δωσει αφανταστα αφου να φανταστεις σκεφτομαι να γυρισω στο usb να ησυχασω.Ελπιζω το netfaster να ερθει γρηγορα και για το καλο του ελπιζω επισης να σεταρεται ευκολα και χωρις προβληματα......

zoug100
23-07-09, 15:19
μια ερωτηση να κανω παιδια.εψαχνα λιγο το μενου του jetspeed.μια ερωτηση να κανω.ξερει καποιος να μου πει που παω στο μενου και αλλαζω τα adsl2+ και adsl2 ?

gskarts
23-07-09, 16:54
Όταν λες ότι το τηλέφωνο είναι "ΟΤΕ" σημαίνει ότι έχεις Shared LLU. Απλώς αντί να έχεις ISP την Otenet, έχεις την HOL....

Όταν λες ιδιόκτητο, σημαίνει ότι είσαι σε Full LLU, άρα δεν είσαι στο ιδιόκτητο δίκτυο της, είσαι με τον ΟΤΕ ακόμα ;)


Με κάθε επιφύλαξη:
Ο zoug100 είναι στο ιδιόκτητο και δεν έχει να κάνει με το αν είσαι full ή Shared LLU. To adsl που έχει, παίζει μέσω του dslam της hol (Φ/Σ), το οποίο είναι συνδεδεμένο με το δίκτυο κορμού της hol.

Εγώ είχα μόνο adsl από hol 1Mbps (Shared LLU) Όταν μπήκε dslam στην περιοχή μου από την hol, με ενημέρωσαν ότι θα μπω στο ιδιόκτητο και θα έχω 4Mbps στην ίδια τιμή. Εξακολουθώ να είμαι Shared LLU, με 24 Mbps πλέον. (24 μόνο με ιδιόκτητο μπορεί να δώσει ένας πάροχος!)

Εξάλλου η hol δεν θα μπορούσε να δώσει επιδοτούμενο πρόγραμμα, εκτός δικτύου της. – αυτό είναι standard -

voger
23-07-09, 18:40
Πήρα και εγώ το jetspeed σήμερα. Δεν έχει wifi οπότε θα πάει στο πατάρι για την περίπτωση που χαλάσει το 9113 (φτού φτου). Δεν έκανα καν τον κόπο να το βάλω στο ρεύμα. :p

wezor
23-07-09, 23:19
Και ούτε να κάνεις τον κόπο να το βάλεις στο ρεύμα.. το δούλευα σχεδόν 2 χρόνια (βλέπεις φοιτητής) και ας μην αναφέρω το κόλλημα που τρώει με τα πολλα connections στο τορρεντ .. τρώει κολλήματα και στα καλά καθούμενα και σου κολλάει το ιντερνετ δεν μπορείς να μπείς σε σελίδες( και με το τορρεντ κλειστό έτσι...) και προσπαθώ να μπω στην σελίδα του ρουτερ 192.198.1.1 την ώρα που είναι κολλημένο και ούτε εκεί μπαίνει.. Άρα θέμα ρουτερ είναι.. Αστααα... :rtfm:

tassos1978
23-07-09, 23:40
Παιδιά είναι από τα χειρότερα... Καλό software αλλά Hardware g.t.p... Θα το δεις στην εφαρμογή torrents...

thanos21
24-07-09, 19:11
παιδες εγω εχω το double play lite ειχα κανει αιτηση το φεβρουαριο 2009 το θεμα ειναι οτι ειχα δοκιμασει 2 ρουτερ zyxel και κανενα δε μπορουσε να συγχρονιστη ενω αυτο που εδινε η hol το δικο της wifi router συνδεοτανε στο φτερο δοκιμασα αλλο ενα δε θυμαμε μαρκα και παλι δε μπορουσε να συνδεθει
τελικα παιζει καποιο κολπο υπαρχει καπιοσ που εχει hol double play lite και ο οποιοσ εβαλε aftermarket wifi router και του δουλεψε ??????
ευχαριστω

MaFiOzOs_GR
24-07-09, 20:10
Λογικά όλα τα ρούτερ που είναι annex Α πρέπει να δουλέυουν.

Στην 6/1 που έχω, έχω δοκιμάσει USR 9107, Thomson 585v7 (που χρησιμοποιώ για μόνιμο) με ικανοποιητικά αποτελέσματα. Στο upload μου τα χαλάνε λίγο....

DaveMurray
24-07-09, 21:14
παιδες εγω εχω το double play lite ειχα κανει αιτηση το φεβρουαριο 2009 το θεμα ειναι οτι ειχα δοκιμασει 2 ρουτερ zyxel και κανενα δε μπορουσε να συγχρονιστη ενω αυτο που εδινε η hol το δικο της wifi router συνδεοτανε στο φτερο δοκιμασα αλλο ενα δε θυμαμε μαρκα και παλι δε μπορουσε να συνδεθει
τελικα παιζει καποιο κολπο υπαρχει καπιοσ που εχει hol double play lite και ο οποιοσ εβαλε aftermarket wifi router και του δουλεψε ??????
ευχαριστω

Θα είχε/έχει κάποιο πρόβλημα η γραμμή σου ;) Όλα τα modem/router μπορούν να λειτουργήσουν..... :)

zoug100
24-07-09, 21:26
παιδες να κανω και μια ερωτηση.επειδη στο philips που ειχα δεν εβγαζε στατιστικα για output power θα ηθελα να μου πειτε αν ειναι καλα τα νουμερα της γραμμης μου τωρα που τα δειχνει το jetspeed

http://img248.imageshack.us/img248/8307/statsp.jpg

mondeo
24-07-09, 22:40
παιδες να κανω και μια ερωτηση.επειδη στο philips που ειχα δεν εβγαζε στατιστικα για output power θα ηθελα να μου πειτε αν ειναι καλα τα νουμερα της γραμμης μου τωρα που τα δειχνει το jetspeed

http://img248.imageshack.us/img248/8307/statsp.jpg

Είσαι ακόμα στον ΟΤΕ;
Μιά χαρά την βλέπω τη γραμμή σου.

........Auto merged post: mondeo πρόσθεσε 13 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........


παιδες εγω εχω το double play lite ειχα κανει αιτηση το φεβρουαριο 2009 το θεμα ειναι οτι ειχα δοκιμασει 2 ρουτερ zyxel και κανενα δε μπορουσε να συγχρονιστη ενω αυτο που εδινε η hol το δικο της wifi router συνδεοτανε στο φτερο δοκιμασα αλλο ενα δε θυμαμε μαρκα και παλι δε μπορουσε να συνδεθει
τελικα παιζει καποιο κολπο υπαρχει καπιοσ που εχει hol double play lite και ο οποιοσ εβαλε aftermarket wifi router και του δουλεψε ??????
ευχαριστω

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην δουλέψουν τα Zyxel.
Προσωπικά έχω δοκιμάσει τα παρακάτω ρούτερ:
Speedtouch 716,585 και 536
FritzBox Fon
Jetspeed 520
Netgear 834
Linksys 354g
Baudtec Infinity
Crypto F330
Όλα δούλεψαν άψογα.
Κάποιο λάθος κάνεις.Αν δεν συγχρονίζει (το λαμπάκι ADSL αναβοσβήνει χωρίς να μένει σταθερά αναμμένο) κοίταξε μήπως το ρούτερ είναι ANNEX B (ISDN).Τότε δεν μπορεί να δουλέψει στην HOL.
Αν τελικά έχεις συγχρονισμό,βάλε τα παρακάτω στοιχεία:
VPI: 8
VCI: 35
Encapsulation: PPPoE/LLC
Username: guest@adsl.gr
Password: guest
και θα συνδεθείς.

zoug100
25-07-09, 05:05
[QUOTE=mondeo;2961285]Είσαι ακόμα στον ΟΤΕ;
Μιά χαρά την βλέπω τη γραμμή σου.

ναι.ακομα ειμαι στον οτε.3-8-2009 ειναι η προβλεπομενη ημερομηνια ενεργοποιησης για το hol adsl (6/1 down/up) που εκανα αιτηση.την αλλη δευτερα δηλαδη.οχι αυτη μεθαυριο.ελπιζω ομως να με συνδεσουν νωριτερα :)

voger
01-08-09, 13:22
Εγώ ενεργοποιήθηκα εχτές. Έβαλα τα guest username και password και το encapsulation LLC στο USR και συνδέθηκε με περίπου 4631MBps. Snr down 12dB και attenuation 50 dB.

Σήμερα μου ήρθε μήνυμα από την Hol "Παρακαλώ συνδέστε τον εξοπλισμό να ολοκληρωθούν οι αυτόματοι έλεγχοι". Το βάζω και κοιτάω



DSL Parameters and Status
Vendor ID: 0039
Revision Number: E.37.5.30
Serial Number: xxxxxxxxxxxxxxx
Local Tx Power: 12.1 dB
Remote Tx Power: 20.5 dB
Local Line Atten.: 43.0 dB
Remote Line Atten.: 28.0 dB
Local SNR Margin: 11.0 dB
Remote SNR Margin: 12.0 dB
Self Test: Passed
DSL Standard: ADSL2+
Profile: Main
Tx Line Rate: 641 Kbps
Rx Line Rate: 5161 Kbps
Max Attainable Line Rate(Down Stream): 5257 Kbps
SRA Parameters
Auto SRA: Disable
SRA CRC Error Rate: 1800
SRA FEC Error Rate: 60
SRA Up Shift Obs. Period: 3600 Secs
SRA Down Shift Obs. Period: 600 Secs
Power Management Mode: L2, L3 Both Allowed

Πως γίνετε αυτό; Το USR 9113 να τρώει στα αυτιά από το jetspeed; Δοκίμασα να κατεβάσω και ένα αρχείο από το ftp της otenet. Είχε περίπου 100k διαφορά στην ταχύτητα.

zoug100
01-08-09, 13:48
εμενα φιλε voger απο αποψη ταχυτητας το jetspeed με εχει αφησει ικανοποιημενο πολυ.εχω και εγω αλλα δυο ρουτερ.ενα philips CGA3600 και ενα siemens CL110.σε σχεση με αυτα το jetspeed 520 κλειδωνει πολυ καλυτερα σε ταχυτητα και ειδικα στο upload που ενω το philips και το siemens κλειδωνουν περιπου στα 840Kbps το jetspeed κλειδωνει σταθερα στα 1024Kbps.τωρα σε σχεση με το USR 9113 που εχεις εσυ δεν ξερω να σου πω.

zoug100
14-08-09, 17:00
μια ερωτηση να κανω παιδια.εψαχνα λιγο το μενου του jetspeed.μια ερωτηση να κανω.ξερει καποιος να μου πει που παω στο μενου και αλλαζω τα adsl2+ και adsl2 ?

κανενας?:hmm::hmm::hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.