PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτήσεις για δίσκο



Κωστής Μποτωνάκης
17-07-09, 10:44
Γειά σε όλους σας,

Αγόρασα χθές 1 εξωτερικό δίσκο WD My Book Home Edition 750 GB, με το τριπλό interface.
Θέλω τη βοήθειά σας στα παρακάτω:
01. Ο δίσκος είναι Fat32, να τον κάνω NTFS ;
02. Ο δίσκος έχει 1 partition. Να φτιάξω 2 η 3 partitions (ποιό το κέρδος ; και πως δημιουργώ τα partitions ;).
03. Το laptop μου έχει firewire η οποία είναι σαν μίνι usb, ενώ τα καλώδια του δίσκου για το firewire είναι στο μέγεθος ενός κανονικού USB. Δεν πιστεύω να υπαρξει πρόβλημα στο να βρώ κάποιο mini firewire σε κανονικό firewire ;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Κωστής

crypter
17-07-09, 10:47
1) ναι για να μπορεις να αποθηκευσεις πανω του μονα αρχεια μεγαλυτερα των 4GB
2) Αν θες τοτε ναι καλο θα ηταν να το χωρισεις μιας και θα διασπαται πιο σπανια κατα την εγγραφη/διαγραφη μικρων αρχειων και δεν θα χρειαζεται τοσο συχνα ανασυγκροτηση. Τα partitions μπορεις ειτε να τα φτιαξεις με την διαχειρηση δισκων των windows (δεξι κλικ στον υπολογιστη μου/διαχειρηση/διαχειρηση δισκων) ειτε με καποιο εξειδικευμενο και πιο καλοφτιαγμενο εργαλειο οπως το Gparted.

hemlock
17-07-09, 10:49
Γειά σε όλους σας,

Αγόρασα χθές 1 εξωτερικό δίσκο WD My Book Home Edition 750 GB, με το τριπλό interface.
Θέλω τη βοήθειά σας στα παρακάτω:
01. Ο δίσκος είναι Fat32, να τον κάνω NTFS ;
02. Ο δίσκος έχει 1 partition. Να φτιάξω 2 η 3 partitions (ποιό το κέρδος ; και πως δημιουργώ τα partitions ;).
03. Το laptop μου έχει firewire η οποία είναι σαν μίνι usb, ενώ τα καλώδια του δίσκου για το firewire είναι στο μέγεθος ενός κανονικού USB. Δεν πιστεύω να υπαρξει πρόβλημα στο να βρώ κάποιο mini firewire σε κανονικό firewire ;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Κωστής
1. Οπως και δηποτε.
2.Αν ειναι για αποθηκη, και μονο, οχι δεν χρειαζεται (απλα κοιτα να παιρνεις και απο αυτον backup τα κρισιμα αρχεια);)
3.Κανενα.

Κωστής Μποτωνάκης
17-07-09, 10:58
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις.

Μια ερώτηση ακόμα.
Κάνω πρώτα το partitioning και μετα το φορμάτ σε NTFS ;

Ευχαριστώ και πάλι.

Κωστής

dikal
17-07-09, 11:08
Ακριβώς

Κωστής Μποτωνάκης
17-07-09, 16:35
Ευχαριστώ πολύ όλους σας.

Εφτιαξα 2 partitions και τον φόρμαρα σε NTFS. Ολα δείχνουν εντάξει.

Κωστής

Κωστής Μποτωνάκης
21-07-09, 14:44
Γειά σας και πάλι.

Απο USB για 65,50 GB με mp3 και flac (10530 αρχεία και 740 φακέλους) έκανε συνολικά 1 ώρα 41 λέπτά και 35 δευτερόλεπτα.

Κωστής

crypter
21-07-09, 19:25
Δεν ειναι και απιστευτος ο χρονος. Ειναι πολλα τα αρχεια και καθε φορα ειχε μια καθυστερηση μεχρι να τα βρει πανω στον δισκο. Και ηταν και μεσω usb. Μια χαρα εισαι . :)

Κωστής Μποτωνάκης
21-07-09, 21:45
Δεν ειναι και απιστευτος ο χρονος. Ειναι πολλα τα αρχεια και καθε φορα ειχε μια καθυστερηση μεχρι να τα βρει πανω στον δισκο. Και ηταν και μεσω usb. Μια χαρα εισαι . :)

Ξέχασα να αναφέρω οτι το copy έγινε απο αλλο USB δίσκο και οχι απο το δίσκο του laptop μου.

dikal
22-07-09, 09:38
Αυτές είναι οι πραγματικές ταχύτητες της σύνδεσης usb. Για πιο γρήγορα firewire, και για γρήγορα e-sata.

@ ADSLgr.com All rights reserved.