PDA

Επιστροφή στο Forum : Περι αναβαθμίσεων...



askou
02-02-06, 11:51
Λοιπόν έχω σκεφτεί και εγώ να πάρω το 6+6 στα 512 αλλά επειδή νομίζω ότι σε 6 μήνες θα έχει απαξιωθεί, υπάρχει περίπτωση να δεχτούνε να μου κάνουνε αναβάθμιση σε 1024 και αν ναι , θα πρέπει να τους χαρίσω τους υπόλοιπους μήνες και να κάνω συνδρομή από την αρχή , ή απλά θα πρέπει να πληρώσω κάποια διαφορά ????

[DSL]MANOS
02-02-06, 12:38
Από ότι ξέρω η συνδρομή ξεκινάει απʼ την αρχή (δλδ αν πάρεις 12-μηνο πακέτο, θα έχεις 12 μήνες σύνδεση) και σου αφαιρούν την διαφορά (σου επιστρέφουν τους μήνες που έχεις πληρώσει και δεν έχεις και ούτε πρόκειται να χρησιμοποιήσεις λόγο της αναβάθμισης).
Αλλά μπορείς να πάρεις μόνο απʼ το συγκεκριμένο πακέτο (Broadband pack). Με τις τιμές που θα ισχύουν τότε φυσικά. ;)

Καλό θα ήταν να πάρεις τηλ την HOL για να επιβεβαιώσεις αυτά που σου είπα. ;)

ipo
02-02-06, 13:44
Λοιπόν έχω σκεφτεί και εγώ να πάρω το 6+6 στα 512 αλλά επειδή νομίζω ότι σε 6 μήνες θα έχει απαξιωθεί, υπάρχει περίπτωση να δεχτούνε να μου κάνουνε αναβάθμιση σε 1024 και αν ναι , θα πρέπει να τους χαρίσω τους υπόλοιπους μήνες και να κάνω συνδρομή από την αρχή , ή απλά θα πρέπει να πληρώσω κάποια διαφορά ????Δεν είμαι σίγουρος τι ισχύει στη συγκεκριμένη περίπτωση, αλλά η συνήθης τακτική από τους ISP είναι να χάνεις τους μήνες δώρο (τους +6 δηλαδή) και να δίνεις τη διαφορά σε σχέση με την τρέχουσα τιμή για να πάρεις την ακριβότερη.

Όπως είπε όμως και ο [DSL]MANOS, καλύτερα να τα ρωτήσεις το τμήμα εξυπηρέτησης πελτατών της HOL. Και μάλιστα θα σου πρότεινα να ζητήσεις εγγράφως την απάντηση.

[DSL]MANOS
02-02-06, 14:33
Δεν είμαι σίγουρος τι ισχύει στη συγκεκριμένη περίπτωση, αλλά η συνήθης τακτική από τους ISP είναι να χάνεις τους μήνες δώρο (τους +6 δηλαδή) και να δίνεις τη διαφορά σε σχέση με την τρέχουσα τιμή για να πάρεις την ακριβότερη.

Εγώ πάντως που τους είχα ρωτήσει τηλ, αν μπορώ πριν λήξη η σύνδεση μου να κάνω αναβάθμιση σε μεγαλύτερη ταχύτητα, μου είπαν ότι μπορώ αρκεί να πάρω πάλι Broadband pack.
Νομίζω πως είναι αυτονόητο ότι θα μου επιστρέψουν την διαφορά. Πάντως όταν πήρα το Broadband pack, μου επέστρεψαν την διαφορά της προηγούμενης ετήσιας σύνδεσης που είχα μ' αυτούς. ;) Και δεν μιλάμε για μήνες, αλλά για 2 εβδομάδες! :p

Αλλά για να μην πάρω κανέναν στο λαιμό μου, πάρε τηλ την HOL και πες μας τι σου είπε σχετικά μ' αυτό το θέμα. :p

EDIT: askou, ακόμη να απαντήσεις? Τι γράφεις 10 ώρες?
EDIT2: Από ότι βλέπω, απλώς κοιτάς το forum και δεν μιλάς. :p

askou
03-02-06, 10:28
τελικά πήρα τηλέφωνο την HOL και μου είπαν ότι οποιαδήποτε στιγμή θέλω να κάνω αναβάθμιση θα πρέπει να διακόψω την συνδρομή μου με αυτούς .... δηλαδή ούτε υπόλοιπα ούτε τίποτα ... :( :(

[DSL]MANOS
03-02-06, 11:10
δηλαδή ούτε υπόλοιπα ούτε τίποτα ... :( :(
Τί???!!! Όχι υπόλοιπο... τους #^&%$(**^@ :evil: :evil: :evil:

askou
03-02-06, 13:23
δυστηχώς φίλε μου .... και εγώ είμαι σε μεγάλο δίλλημα τώρα .... θα έβαζα 512 .... αλλά μετά από τόσο καιρό δεν ξέρω τι θα γίνει με τις 512 .... και μάλλον θα πάω για το 1024 .... :( :( :(

Chris_Nik
03-02-06, 13:36
Εγώ θα έβαζα 1024 για 6+6.....
Είναι πολύς ο καιρός και τα πράγματα θα αλλάξουν.....

perkins
03-02-06, 13:43
τελικά πήρα τηλέφωνο την HOL και μου είπαν ότι οποιαδήποτε στιγμή θέλω να κάνω αναβάθμιση θα πρέπει να διακόψω την συνδρομή μου με αυτούς .... δηλαδή ούτε υπόλοιπα ούτε τίποτα ... :( :(
Μίλησες με τον πωλητή που σε εξυπηρέτησε από την αρχή?
Αποκλείεται μία εταιρία να έχει διαφορετική αντιμετώπιση για κάθε πελάτη της.
Πάρε ξανά τηλέφωνο και πες τους ότι σου λένε ανοησίες..

[DSL]MANOS
03-02-06, 14:44
Αποκλείεται μία εταιρία να έχει διαφορετική αντιμετώπιση για κάθε πελάτη της.
Δλδ εσένα άλλα σου είπαν?


Πάρε ξανά τηλέφωνο και πες τους ότι σου λένε ανοησίες.
Και εγώ έτσι νομίζω. Θεωρώ παραχεσμένο να κάνουν τέτοιο πράγμα.
Θα τους πάρω τηλ και βλέπουμε.

[DSL]MANOS
03-02-06, 15:09
Πήρα τηλ την πωλήτρια που μου πούλησε το πακέτο.
Μου είπε ότι μπορώ να κάνω αναβάθμιση στην γραμμή μου όποτε θέλω, αλλά ο συμψηφισμός με την νέα σύνδεση γίνετε μόνο με τους 6 μήνες και όχι με τους μήνες δώρο (ipo είχες δίκιο). Δλδ αν κατάλαβα καλά, αν το πακέτο κάνει 600 ευρώ και μου έχει μείνει 1 μήνας επιπλέον (δλδ το έχω χρησιμοποιήσει 5 μήνες), τότε μου αφαιρούν 100 ευρώ, γιατί οι άλλοι 6 μήνες είναι δώρο. ;)
Δλδ στην πράξη, το πακέτο 1024 κάνει 510 ευρώ. Οπότε για αυτούς είναι σαν να πληρώνω 85 ευρώ τον μήνα. Αλλά αυτοί μου κάνουν δώρο τους 6 μήνες, οπότε για την τσέπη μου είναι σαν να πληρώνω 42,5 ευρώ τον μήνα.
Με λίγα λόγια καλύτερα μην κάνουμε αναβάθμιση στην γραμμή, αλλά να περιμένουμε μέχρι να λήξη η συνδρομή μας. ;)
Εκτός αν οι τιμές πιάσουν πάτο. Τότε με βλέπω να παίρνω και άλλη μία γραμμή. :p

askou
03-02-06, 15:23
Μάνο έχεις δίκιο ....Αυτό που σου λέει στην ουσία η εταιρία είναι ότι υπόλοιπο θα πάρεις μόνο αν κάνεις νέα ανανέωση πριν τους έξη μήνες ....
Μεγάλο δίλλημα και λίγος χρόνος να αποφασίσω ...

perkins
03-02-06, 17:05
Μάνο έχεις δίκιο ....Αυτό που σου λέει στην ουσία η εταιρία είναι ότι υπόλοιπο θα πάρεις μόνο αν κάνεις νέα ανανέωση πριν τους έξη μήνες ....
Μεγάλο δίλλημα και λίγος χρόνος να αποφασίσω ...
Έτσι ακριβώς είναι, όταν παίρνεις το 6+6 στην ουσία πληρώνεις τους 6 και οι υπόλοιποι είναι δώρο. Συνεπώς αν το κόψεις π.χ. στους 5 μήνες θα πάρεις επιστροφή 1 μήνα ,ενώ αν το κόψεις στους 7 μήνες δεν παίρνεις κάτι γιατί είσαι πλέον στην free περίοδο..Πιστεύω είναι δίκαιο.
Εγώ είχα το 3+1 και το έκοψα στους 2, άρα πήρα επιστροφή 1 μήνα..

@ ADSLgr.com All rights reserved.