PDA

Επιστροφή στο Forum : έσπασα την κεραία απο το ασύρματο που δίνει η connx. Help!!!!!



djkokalis
17-07-09, 21:36
παιδιά καλησπέρα. σήμερα έκανα μια τρομερή μαλ...α. πρώτη μέρα και επεξεργαζόμουν τον εξοπλισμό και συγκεκριμένα το
http://www.baudtec.com.tw/p_wlan%20adsl2+%20router_tw263r4.htm.
επεξεργάζοντας το λοιπόν ήθελα να δώ αν η κεραία είναι αποσπόμενη με αποτέλεσμα να ξεκολήσει το καλώδιο της απο την mainboard του ρουτερ. ανοιξα το ρουτερ αλλα δεν κατάφερα να βρώ που πρέπει να το κολλήσω. σας έχω και μερικές φωτο για να καταλαβετε. το ρούτερ είναι ασπρο χρώμα και το μοντελο του tw263r4
αν κάποιος χριστιανός έχει την καλοσύνη ας ανοιξει προσεκτικά το ρούτερ του να μου πεί που είναι κολλημένο το καλωδιακη της κεραίας γιατι αλλιώς πάει για πέταμα.
οι βίδες του είναι κρυμμένες κάτω απο τα αυτοκολητάκια στο κάτω μέρος του ρούτερ.
μαρκάρετε τα αν μπορείτε με ενα κόκκινο κυκλάκι η κάτι....

manicx
17-07-09, 22:41
Η κεραία μπορεί να ήταν κολλημένη στο κάτω μέρος του PCB.

djkokalis
17-07-09, 23:32
λιγο απιθανο αλλα όχι αδύνατο. καποιος να με βοηθήσει ρε μάγκες. μη παει στα σκουπίδια... είναι κρίμα... 4 βιδούλες είναι

Vitruvian78
17-07-09, 23:46
Μα ποιός ο λόγος να το πειράξεις;; :)

djkokalis
17-07-09, 23:56
αυτό σκεφτηκα και εγω αφου το εσπασα. χαχα. νομιζα οτι η κεραία ήταν αποσπόμενη γιατι εχω ένα linksys και ηθελα να την βάλω στο linksys. κατάλαβες τι έπαθα ο μαύρος? σημερα το πρωι το πηρα το ρουτερ κιόλας. ούτε στο ρεύμα δεν έχει μπεί ακόμα και το χάλασα.....

Vitruvian78
18-07-09, 00:34
αυτό σκεφτηκα και εγω αφου το εσπασα. χαχα. νομιζα οτι η κεραία ήταν αποσπόμενη γιατι εχω ένα linksys και ηθελα να την βάλω στο linksys. κατάλαβες τι έπαθα ο μαύρος? σημερα το πρωι το πηρα το ρουτερ κιόλας. ούτε στο ρεύμα δεν έχει μπεί ακόμα και το χάλασα.....

Βίδωσέ το όπως μπορείς και πήγαινέ το αύριο σε ένα ΟΤΕΣΟΠ και ζήτα να στο αντικαταστήσουν. Πές οτι το παρέλαβεσ προβληματικό. Δεν νομίζω να αρνηθούν να το αντικαταστήσουν. ;)

manicx
18-07-09, 02:17
λιγο απιθανο αλλα όχι αδύνατο. καποιος να με βοηθήσει ρε μάγκες. μη παει στα σκουπίδια... είναι κρίμα... 4 βιδούλες είναι

Καθόλου απίθανο. Γιατί δεν βγάζεις φωτό και το κάτω μέρος της πλακέτας; Αν προσέξεις το καλώδιο σε καθοδηγεί καθώς έχει τσάκιση στη μέση και ήταν στο κουτό υπό γωνία.

MNP-10
18-07-09, 03:42
Βίδωσέ το όπως μπορείς και πήγαινέ το αύριο σε ένα ΟΤΕΣΟΠ και ζήτα να στο αντικαταστήσουν. Πές οτι το παρέλαβεσ προβληματικό. Δεν νομίζω να αρνηθούν να το αντικαταστήσουν. ;)

-"Ηταν προβληματικο"
-"Δηλαδη?"
-"Να, μολις ακουμπησα τη κεραια, εσπασε" :lol:

euri
18-07-09, 08:49
Με την προϋπόθεση πάντα ότι δε θα είναι τόσο γκαντέμης ώστε οι υπάλληλοι του oteshop να μην έχουν διαβάσει το παρόν νήμα :lol:

djkokalis
18-07-09, 09:58
Βίδωσέ το όπως μπορείς και πήγαινέ το αύριο σε ένα ΟΤΕΣΟΠ και ζήτα να στο αντικαταστήσουν. Πές οτι το παρέλαβεσ προβληματικό. Δεν νομίζω να αρνηθούν να το αντικαταστήσουν. ;) δεν είναι τόσο απλό το θέμα γιατι το ρουτερ δεν το αγόρασα εγω με πακέτο κοννεχ. εγω το αγόρασα απο άλλον απο το ιντερνετ μέσω δημοπρασίας οπότε αν μου ζητησουν απόδειξη ή κατι αντίστοιχο τι θα τους δώσω?

030366
18-07-09, 09:59
Βασικά πήγαινε πάρε κανένα άλλης μάρκας ρούτερ της προκοπής.

djkokalis
18-07-09, 10:34
Βασικά πήγαινε πάρε κανένα άλλης μάρκας ρούτερ της προκοπής.
δεν με βοηθάει και πολύ η συμβουλή σου φίλε μου. δεν το θέλω για τπτ τραγικό το ρούτερακι. μόνο για surfing... thanks πάντως :)

........Auto merged post: djkokalis πρόσθεσε 23 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ορίστε και οι φώτο απο το πίσω μέρος. έβγαλα 3 μήπως κατι δεν είναι ορατό

manicx
18-07-09, 10:39
Που είναι; :crazy:

djkokalis
18-07-09, 10:40
σορρυ...εδώ είναι. ps. πάω λευκάδα να κάνω μπανάκι. θα δώ τις απαντήσεις σας όταν επιστρέψω. θα κάνω και για εσάς βουτιά. χεχε

030366
18-07-09, 10:49
δεν με βοηθάει και πολύ η συμβουλή σου φίλε μου. δεν το θέλω για τπτ τραγικό το ρούτερακι. μόνο για surfing... thanks πάντως :)

Μα για surfing λέω κι εγώ, ούτε γι'αυτό δεν είναι ικανό το ρούτερ αυτό.

manicx
18-07-09, 10:53
Η κεραία στην άκρη της δεν βλέπω να έχει καλάι. Βέβαια οι φωτό δεν είναι καθαρές. Και το σύρμα που εξέχει από το πλαστικό είναι μεγάλο πράγμα που σημαίνει ότι δύσκολα θα την κολλούσε κάποιος έτσι πάνω στην πλακέτα έτσι. Επίσης, αν ήταν μονωμένη μέχρι τέλους, θα έμενε υπόλοιπο του πλαστικού και του σύρματος στην πλακέτα. Εκτίμηση μου είναι ότι η άκρη της κεραία (το συρματάκι) να κάθονταν πάνω ή σε κάποιο σημείο τέλος πάντων από μερικά πραγματάκια που εξέχουν στην πλακέτα (τσέκαρε το ασημί κουτάκι αριστερά). Αν θέλεις, πήγαινε το σε έναν ηλεκτρονικό να στο κοιτάξει γιατί δύσκολα να ανοίξει κάποιος router καθώς χάνει την εγγύηση.

Vitruvian78
18-07-09, 11:07
Αν το θες για απλό surfing, τότε να μην το σκαλίζεις κιόλας!! Ορίστε τώρα!! Το πολύ πολυ να δουλεύει μόνο ενσύρματα τώρα.....αν και έτσι όπως μας το δείχνεις στισ φωτογραφίες μου φαίνεται απίστευτο να συνεχίσει να δουλεύει μετά απο τέτοια κακομεταχείρηση!! χαχαχα

prekageo
18-07-09, 23:00
Το καλώδιο αυτό λογικά είναι ομοαξονικό, οπότε και να βρεις από που ερχόταν δύσκολα θα το ξαναβάλεις στη θέση του. Και αν το βάλεις μπορεί πάλι να μη δουλεύει γιατί αν δεν κάνεις άριστη κόλληση δε θα έχει την ηλεκτρική συμπεριφόρα που είχε πριν. Μπορεί, όμως, να κάνω και λάθος οπότε προσπάθησε μήπως βρεις από που έφυγε.

djkokalis
19-07-09, 02:59
καλησπέρα. ηρθα ξανά. ευχαριστω για τις απαντήσεις σας. ρε παιδια όμως δεν έχει κανένας αυτο το ρουτεράκι να το ανοιξει 2 λεπτά να μου απαντήσει με μία φωτογραφιούλα για να το πάω σε ένα γνωστό ηλεκτρολόγο μου?

mrsaccess
19-07-09, 03:31
Εφόσον τα περισσότερα από αυτά τα ρουτεράκια είναι λογικά ακόμη στην εγγύηση δεν νομίζω να θέλει κάποιος να τη θυσιάσει...

Liakopaido
19-07-09, 12:14
Μία παρατήρηση: από τη στιγμή που έσκισες τα αυτοκολλητάκια απο κάτω έτσι ώστε να ανοίξεις το router, λογικά πρέπει να πεις αντίο στην εγγύηση και σε οποιαδήποτε προοπτική αντικατάστασης λόγω ελλατωματικού προϊόντος. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

MyLord
19-07-09, 23:09
Σου έχω σημαδέψει το σημείο που πάει κανονικά η κεραία.
Αν το τραβήξεις με προσοχή θα βγει από την πλακέτα.
Αυτό δεν κολλάει, είναι πρεσαριστό πάνω στο καλώδιο οπότε η εκδοχές που έχεις είναι 2
1. Πας σε ένα κατάστημα και αγοράζεις ένα καλώδιο sma (αν θυμάμαι καλά) και βγάζεις την παλιά κεραία από πάνω και βιδώνεις το φισάκι που θα έχει το καλώδιο sma στην παλιά τρύπα του router και μετά θα μπορείς να βάλεις μια κανονική βιδωτή κεραία.
2. παίρνεις το καλώδιο sma, κόβεις το καλώδιο και το ενώνεις με την κεραία του touter σου, έτσι θα έχεις κάποιες απώλειες αλλά θα δουλέψει ικανοποιητικά.

Μπορείς βέβαια να ξεκολλήσεις την υποδοχή που υπάρχει πάνω στην πλακέτα αλλά μάλλον δε θα μπορείς να το κάνεις μόνος σου γιατί αν είχες τέτοιες γνώσεις θα μπορούσες να ανοίξεις το router και να βγάλεις την κεραία χωρίς να ξηλώσεις το καλώδιο οπότε μην το κάνεις μόνος σου αυτό σε καμία περίπτωση, μόνο σε κάποιον ηλεκτρονικό ή έστω σε κάποιον που "το χει" το άθλημα. (Φιλικά πάντα)

djkokalis
20-07-09, 11:28
Σου έχω σημαδέψει το σημείο που πάει κανονικά η κεραία.
Αν το τραβήξεις με προσοχή θα βγει από την πλακέτα.
Αυτό δεν κολλάει, είναι πρεσαριστό πάνω στο καλώδιο οπότε η εκδοχές που έχεις είναι 2
1. Πας σε ένα κατάστημα και αγοράζεις ένα καλώδιο sma (αν θυμάμαι καλά) και βγάζεις την παλιά κεραία από πάνω και βιδώνεις το φισάκι που θα έχει το καλώδιο sma στην παλιά τρύπα του router και μετά θα μπορείς να βάλεις μια κανονική βιδωτή κεραία.
2. παίρνεις το καλώδιο sma, κόβεις το καλώδιο και το ενώνεις με την κεραία του touter σου, έτσι θα έχεις κάποιες απώλειες αλλά θα δουλέψει ικανοποιητικά.

Μπορείς βέβαια να ξεκολλήσεις την υποδοχή που υπάρχει πάνω στην πλακέτα αλλά μάλλον δε θα μπορείς να το κάνεις μόνος σου γιατί αν είχες τέτοιες γνώσεις θα μπορούσες να ανοίξεις το router και να βγάλεις την κεραία χωρίς να ξηλώσεις το καλώδιο οπότε μην το κάνεις μόνος σου αυτό σε καμία περίπτωση, μόνο σε κάποιον ηλεκτρονικό ή έστω σε κάποιον που "το χει" το άθλημα. (Φιλικά πάντα)

σε ευχαριστω πολύ φίλε. είμουν σχεδόν σίγουρος οτι είναι εκεί η κεραία. ενας ηλεκτρολόγος θα μπορέσει να μου την κάνει τη δουλειά η θα πρέπει να πάω σε κάποιον ειδικό?

odys2008
20-07-09, 13:31
Σε ηλεκτρονικό πρέπει να το πας, όχι σε ηλεκτρολόγο

tolispl
21-07-09, 08:55
Σε ηλεκτρονικό πρέπει να το πας, όχι σε ηλεκτρολόγο

ε ναιιιιιιιιι;)

djkokalis
23-07-09, 12:24
το εφτιαξα το ρουτεράκι. το πηγα σημερα σε ηλεκτρονικό και μεσα σε 5 λεπτά είμουν έτοιμος. :p
3 ευρουλια μου πήρε

prodromosfan
23-07-09, 12:44
αν δουλευει τότε όλα καλά. :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.