PDA

Επιστροφή στο Forum : Ειχατε βελτιωση στο VoIP μετα απο αναβαθμιση Forthnet/οτε?



Σελίδες : [1] 2

Aegean24
02-02-06, 13:11
Μετα τη σημερινη αναβαθμιση της Forthnet αλλα και του ΟΤΕ, οι ταχυτητες εχουν αισθητα βελτιωθει σε πολλους χρηστες. Οσον αφορα τη χρηση VoIP και τους χρηστες που εχουν το γνωστο προβλημα με τα πακετα στο downstream εχει δει κανεις βελτιωση?

Προσωπικα καμια διαφορα (σε 384 γραμμη -- thanks Hyperion για την υποδειξη), οι ιδιες καθυστερησεις και αλλοιωση της φωνης.

Hyperion
02-02-06, 14:05
Μετα τη σημερινη αναβαθμιση της Forthnet αλλα και του ΟΤΕ, οι ταχυτητες εχουν αισθητα βελτιωθει σε πολλους χρηστες. Οσον αφορα τη χρηση VoIP και τους χρηστες που εχουν το γνωστο προβλημα με τα πακετα στο downstream εχει δει κανεις βελτιωση?

Προσωπικα καμια διαφορα, οι ιδιες καθυστερησεις και αλλοιωση της φωνης.

Να συμπληρώσω... στα post να γράφετε αν χρησιμοποιείτε 384/128 ή μεγαλύτερο πακέτο. Νομίζω πως το πρόβλημα εντοπίζεται μόνο σε αυτή την ταχύτητα.
Πολύ καλή ιδέα Aegean για το topic :oneup:

Αν δεν βαριέστε κάντε και ένα speedtest...

ΥΓ. Δεν έχω VoIp, ενώ είμαι στη δουλειά εκτός Forthnet αυτή τη στιγμή

poptart
02-02-06, 14:23
Forthnet 384/128 DSLAM Καλαμακίου

Τα ίδια και μετά την αναβάθμιση, καμία βελτίωση στο VoIP.

sdn
02-02-06, 16:05
Αν μπορείτε δοκιμάστε το ακόλουθο τεστ


http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=29771

Aegean24
02-02-06, 17:27
Αν μπορείτε δοκιμάστε το ακόλουθο τεστ


http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=29771

Οπως αναφερεται και μεσα στο thread, το test δεν ειναι και τοσο αξιπιστο...καλυτερα λοιπον να αναφερομαστε σε πρακτικα αποτελεσματα , δηλαδη μετα απο χρηση καποιου softphone η ata, κτλ...
Προσωπικα στο τεστ εξακολουθω να εχω σκορ 1.0 (σε 384) με περιπου 35 πακετα το δευτερολ....παλιοτερα ηταν γυρω στα 30. επισης το μεσημερι παρατηρησα μια μικρη βελτιωση στην φωνη του ομιλητη (οχι τοσο στην ποιοτητα οσο στην καθυστερηση)...ισως να αλλαξε τελικα κατι, αλλα ειναι ακομα λιγο για να μπορω να χρησιμοποιησω voip κανονικα. Ολα αυτα με XLite και sipdiscount.

aragorn
02-02-06, 18:55
Το πρόβλημα δεν εντοπίζεται μόνο στις 384.
Υπάρχει και στις 512, ιδίως στις ώρες αιχμής...

Hwoarang
02-02-06, 19:31
Πάει καλά το VOIP σήμερα. Όταν το βραδάκι λιώσω σε κανένα διαδυκριακό παιχνίδι θα σας πω και αν έχω καλά pings. Πάντως υπάρχει αισθητη βελτίωση κατα Πάτρα μεριά:up:

trabakoulas
02-02-06, 19:41
Στην Πάτρα όντως έκαναν κάποια αναβάθμιση ακόμα και σε DSLAM. Ένας φίλος μου εκεί περίμενε πως και πως ν'ανοίξουν τα ports για να μπει κι αυτός στον κόσμο του adsl (λόγω αναβάθμισης δεν μπορούσαν να του ενεργοποιήσουν τη γραμμή).

Το θέμα είναι για εμάς τους μούλους της Αθήνας που έχουμε πήξει ο ένας πάνω στον άλλο, θα γίνει τίποτα? Εγώ μια χαρά μίλαγα VoIP και εδώ και μερικες μέρες δεν μπορώ με την καμία. Μήπως για να γίνει αναβάθμιση σε κάποια μέρη, έγινε υποβάθμιση αλλού?
Τι να πω έλεος...

sdn
02-02-06, 20:04
Οπως αναφερεται και μεσα στο thread, το test δεν ειναι και τοσο αξιπιστο...καλυτερα λοιπον να αναφερομαστε σε πρακτικα αποτελεσματα , δηλαδη μετα απο χρηση καποιου softphone η ata, κτλ...
Προσωπικα στο τεστ εξακολουθω να εχω σκορ 1.0 (σε 384) με περιπου 35 πακετα το δευτερολ....παλιοτερα ηταν γυρω στα 30. επισης το μεσημερι παρατηρησα μια μικρη βελτιωση στην φωνη του ομιλητη (οχι τοσο στην ποιοτητα οσο στην καθυστερηση)...ισως να αλλαξε τελικα κατι, αλλα ειναι ακομα λιγο για να μπορω να χρησιμοποιησω voip κανονικα. Ολα αυτα με XLite και sipdiscount.

Δεν νομίζω ότι είναι τόσο αναξιόπιστο.

Αν τα πακέτα σου είναι κάτω από 30 ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΤΙΓΜΗ το τεστ δεν θα σου δώσει καλά αποτελέσματα.

Πέρα από τα πακέτα, που είναι η πηγή του προβλήματος, και τον έλεγχο τους, το τεστ δίνει κάποιες πρόσθετες παραμέτρους (πχ latency, Packet Discards, Packet Loss κλπ).

ΠΡΟΣΟΧΗ κάνετε το τεστ 2 τουλάχιστον φορές. Η πρώτη δεν είναι ακριβής.

Για ακόμα πιο ακριβή αποτελέσματα αποσυνδέστε το SIP ATA που ίσως έχετε.

Πλεονέκτημα: Τα αποτελέσματα είναι αντικειμενικά και αποθηκεύονται και μπορούν να χρησιμοποιηθούν στην καταγγελία που αργά η γρήγορα θα γίνει.

geokok1981
05-02-06, 04:31
Πλεονέκτημα: Τα αποτελέσματα είναι αντικειμενικά και αποθηκεύονται και μπορούν να χρησιμοποιηθούν στην καταγγελία που αργά η γρήγορα θα γίνει.

Από ποιους και με τι στοιχεία που δεν θα αντικρούσει με "φιλολογίες" και τακτικές "πετάω το μπαλάκι" ο υπεύθυνος για την κατάσταση?

mspant
05-02-06, 13:26
Γεια χαρά,
έχω forthnet / ote adsl 384/128 και speedtouch 530(4.3.2.6.0) linksys pap2(3.1.8LS) με voipbuster/sipdiscount. To πρόβλημα μου είναι το εξής (codec G711u/Pref Codec no) ενώ την ημέρα δεν έχω πρόβλημα με το voip το απόγευμα προς βράδυ δεν υπάρχει περίπτωση για συνομιλία. Θα προσπαθήσω να ζητήσω demo από forthnet/hol/otenet για να κάνω τη δοκιμή (πρωί και βράδυ) να δω τι επιτέλους φταίει. Με το testyourvoip την ημέρα είμαι κάπου στο 4,5/5 και το βράδυ στο 1. Έχει παρατηρήσει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα ; Πόσο εύκολο είναι να πάρω demo adsl accounts από forthnet/otenet/hol ;

PS. Aπό εχθές τα testyourvoip .. δε μου απαντάνε.

Eυχαριστώ

sdn
05-02-06, 13:30
Από ποιους και με τι στοιχεία που δεν θα αντικρούσει με "φιλολογίες" και τακτικές "πετάω το μπαλάκι" ο υπεύθυνος για την κατάσταση?

Από άτομα που θα συμμετέχουν σε μια διαμαρτυρία αντίστοιχη για τις τιμές adsl.

To «πρόβλημα για τον ΟΤΕ είναι ότι υπάρχουν δύο εταιρείες (vivodi & TP) που έχουν στήσει / ρυθμίσει καλά το δίκτυο τους και στις οποίες δεν παρατηρείται ΠΟΤΕ αυτό το πρόβλημα.

Άρα έχουμε

Προγράμματα που δείχνουν τον αριθμό των πακέτων (μπορεί να πουν ότι τα «πειράξαμε να είναι έτσι»
Τα αποτελέσματα από τα sites που λέω
Τις ανακοινώσεις των altec & forthnet (ότι υπάρχει πρόβλημα με τα πακέτα & εφαρμογές voip)
Στην συνέχεια με βάση την δεσπόζουσα ολιγοπώλιο) θέση που έχει ο ΟΤΕ στην αγορά μπορούμε να υποστηρίξουμε ότι αυτό γίνεται για καθαρά επιχειρηματικούς λόγους. Δεν αφήνει τον ανταγωνισμό να αναπτυχθεί. Υπάρχουν 3 Ελληνικές εταιρίες voip και πάρα πολλές στα πλαίσια της ευρωπαϊκής ένωσης.

vabiris
08-02-06, 21:00
Δεν ξερω αν εχει τελειώσει η αναβαθμιση η οχι αλλα αδω και μια εβδομαδα η συνδεση μου forthnet 512/128 ειναι χαλια.
Πρωτα μιλουσα ανετα με voipbuster μεσω pap2 ολη την ημερα , τωρα υπαρχουν αρκετα προβληματα.!!!

pan.nl
09-02-06, 03:35
Δεν ξερω αν εχει τελειώσει η αναβαθμιση η οχι αλλα αδω και μια εβδομαδα η συνδεση μου forthnet 512/128 ειναι χαλια.
Πρωτα μιλουσα ανετα με voipbuster μεσω pap2 ολη την ημερα , τωρα υπαρχουν αρκετα προβληματα.!!!

Τα ίδια και εδώ. Με Forthnet 384/128 σε γραμμή 512/128 προβλήματα κατά τις ώρες αιχμής, αλλά ακόμα παλεύεται. Πάντως η αναβάθμιση τόσο από ΟΤΕ όσο και από forthnet είναι σα να μην έγινε, αφού αποτελέσματα δεν είδα. Η Forthnet κάπου διάβασα ότι έχει πρόβλημα με εξωτερικό και απ'ότι βλέπω υφίσταται ακόμα.

Aegean24
09-02-06, 14:46
απο οτι βλεπω....τι ειχες Γιαννη μου, τι ειχα παντα...καμια αλλαγη...τι να πω, να περιμενουμε και μεχρι τελος Φεβρ. που θα γινει η 'μεγαλη' αναβαθμιση με το εξωτερικο? μαλλον η λυση ειναι αλλαγη προβιδερ οπως προτεινουν πολλοι ομοιοπαθεις σε αλλα posts.

Aegean24
13-02-06, 07:27
Μετα την αναβαθμιση της 4θνετ με το εξωτερικο, φαινεται πως το προβλημα της καθυστερησης στη φωνη του ομιλητη δεν υπαρχει πλεον και η φωνη ακουγεται πεντακαθαρα (το δοκιμασα με voipbuster)...εκτος και αν οφειλεται στο γεγονος οτι δοκιμασα στις 6 το πρωι...:p θα ξαναδοκιιμασω το μεσημερι και θα αναφερω τυχον παρατηρησεις...παρεπιπτοντως κανεις αλλος με βελτιωση??

PS: Το testyourvoip.com βγαζει σταθερα 1.0 αλλα τα πακετα εχουν αυξηθει ελαφρως....

pfoul
13-02-06, 10:22
Τα ίδια πριν και μετά και εδώ.
Το Skype είναι λίγο καλύτερο από VoIPBuster.
Το 1ο μου δουλεύει μια χαρά όποτε κάνω dial-up (με PSTN!) σε Παν/μio (άρα ΕΔΕΤ).
Μιλάμε για απόγευμα ή βράδυ.

Σύνδεση και τόπος στην υπογραφή.

Φιλικά.

vkonstad
13-02-06, 11:44
Από Θεσ/νίκη, με 384 γραμμή νομίζω ότι δεν έχουν να κάνουν με την forthnet τα προβλήματα στο voip. Αυτή την στιγμή, 10:30 πρωί Δευτέρας έχω 90(!!!) πακέτα μετρημένα με το all-seeing-eye και μπορώ και χρησιμοποιώ όλα τα προγράμματα voip και sip και δεν ξέρω εγώ, ενώ το testyourvoip μου βγάζει 4.4(!!!!). Φυσικά, όσες φορές έχω δοκιμάσει βράδυ πάνω από 20 πακέτα max δεν έχω, και το testyourvoip δίνει 1. Τι να πει κανείς...

kalantz
13-02-06, 11:54
μια απ' τα ίδια :(

Aegean24
16-02-06, 17:58
επανερχομαι στο θεμα αυτο μονο και μονο για να δηλωσω οτι αρχικα η φαινομενικη βελτιωση μετα την αναβαθμιση κρατησε για 1-2 μερες max. Το καινουριο περιεργο με τη συνδεση μου (που πραγματικα δεν ξερω αν οφειλεται σε 4θνετ η οτε) ειναι οτι χθες απογευμα-αργα το βραδυ, οτιδηποτε κινηση tcp σερνοταν, ενω το voip πετουσε ξανα (στο testmyvoip σκορ 3.8 για πρωτη φορα!) Σημερα αποκατασταθηκε και το tcp (download απο το testmy.net στα 30 kbps --οχι οτι καλυτερο βεβαια για την 384), αλλα το κουφο ειναι οτι το voip εξακολουθει να παιζε μια χαρα (με voipbuster και sipdiscount)...τοσο πολυ που σκεφτομαι να προχωρησω σε αγορα ΑΤΑ! Γνωριζει κανεις αν απο 4θνετ η οτε εβαλαν κανα qos στα πακετα? δεν μπορω να εξηγησω αλλιως τη συμπεριφορα αυτη!:hmm:

kalantz
16-02-06, 18:16
Εγώ, αντίθετα, τις τελευταίες ημέρες έχω δει βελτίωση στην κίνηση, αλλά το VOIP συνεχίζει να μην λειτουργεί

pan.nl
16-02-06, 19:34
τοσο πολυ που σκεφτομαι να προχωρησω σε αγορα ΑΤΑ!

Aegean24 η αγορά ΑΤΑ είναι συμφέρουσα, αλλά υπάρχουν και κάποιοι παράγοντες που παίζουν σημαντικό ρόλο. Αν η γραμμή σου τα πάει χάλια από άποψη πακέτων (γύρω στα 30 ας πούμε), τότε η συσκευή ΑΤΑ θα σε βοηθήσει, εαν υποστηρίζει τα codecs G729 και κυρίως το G723 (οι περισσότερες τέτοιες συσκευές τα υποστηρίζουν). Το ίδιο πρέπει να ισχύει και με τον VoIP Provider. Βέβαια, η ποιότητα ήχου χρησιμοποιώντας τα παραπάνω codecs πέφτει αλλά είναι ανεκτή. Προσωπικά, από το να τα σκάω στον ΟΤΕ προτιμώ να μιλώ με χαμηλότερη ποιότητα και πολύ φθηνότερα ή και δωρεάν

Σχετικά με το VoIP με Forthnet η κατάσταση βελτιώθηκε ελάχιστα μετά την περιβόητη αναβάθμιση, με την έννοια ότι κατά τις ώρες αιχμής παρουσιάζονται κάπως λιγότερα πρόβλήματα (πάντα με χρήση του codec G723).

Aegean24
16-02-06, 21:47
Panayotis_Ath thanks for the info!

pan.nl
16-02-06, 22:45
Panayotis_Ath thanks for the info!

:offtopic:

Anytime! :biggrin:

lazarefa
21-02-06, 23:00
Παιδιά, πρόσφατα έκανα αναβάθμιση σε 512 σε HOL και με jetspeed 520 και PAP 2 το i-call πετάει. Δε ξέρω τι ευθύνεται, πάντως ενώ με HOL@384 το τεστ έδινε γύρω στο 2-2,4 τώρα δίνει σταθερά πάνω από 3, συνήθως 3,4-3,9. Μένω παλατάκι χαιδαρίου.. σε DSLAM OTE..

stako
23-02-06, 14:01
Παιδιά, πρόσφατα έκανα αναβάθμιση σε 512 σε HOL και με jetspeed 520 και PAP 2 το i-call πετάει. Δε ξέρω τι ευθύνεται, πάντως ενώ με HOL@384 το τεστ έδινε γύρω στο 2-2,4 τώρα δίνει σταθερά πάνω από 3, συνήθως 3,4-3,9. Μένω παλατάκι χαιδαρίου.. σε DSLAM OTE..

Πετάει και απόγευμα/βράδυ? Ή μόνο πρωινά?

skyman
02-09-06, 18:45
Θα ήθελα να ρωτήσω όλους σε όσους ο ΟΤΕ έχει διπλασιάσει, αναβαθμίσει τις ταχύτητες αν είδαν κάποια διαφορά στο voip προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο. Το γεγονός ότι πλεόν σε πολλούς οι γραμμές είναι σε interleaved mode και όχι fast όπως παλιά, έχει δημιουργήσει προβλήματα στο voip;

sdikr
02-09-06, 21:46
Θα ήθελα να ρωτήσω όλους σε όσους ο ΟΤΕ έχει διπλασιάσει, αναβαθμίσει τις ταχύτητες αν είδαν κάποια διαφορά στο voip προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο. Το γεγονός ότι πλεόν σε πολλούς οι γραμμές είναι σε interleaved mode και όχι fast όπως παλιά, έχει δημιουργήσει προβλήματα στο voip;

Δεν παίζει ρόλο το Interleaved, στο εξωτερικό είναι αρκετά διαδεδομένο

Πάντως εγώ ουτε πρίν είχα πρόβλημα, αλλά πλεόν εχουν διπλασιαστεί τουλάχιστον τα πακέτα που πιάνει η γραμμη

CRAzYMiLK
02-09-06, 21:53
Ti εστι Interleaved Mode?

sdikr
02-09-06, 22:00
ριξε μια ματιά εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=45837)

Sebu
02-09-06, 22:11
Ειχα ενα προγραμματακι που μετραγε τα πακετα αλλα δεν το βρισκω πλεον ουτε θυμαμαι πως το λεγανε.

Εχετε να προτεινετε καποιο αλλο????

nnn
02-09-06, 22:19
The all seeing eye.
Στο Yahoo games.

CRAzYMiLK
02-09-06, 22:22
ριξε μια ματιά εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=45837)
Thanks.

johnvam
02-09-06, 22:56
1) Εγώ πάντως ενημέρωσα την τεχνική υποστήριξη της Forthnet για την μεγάλη αύξηση στα pings μετά την αναβάθμιση και εκείνοι με την σιρά τους ζήτησαν απο τον ΟΤΕ να το γυρίσει ξανά σε Fast!!!!!

2)Παρότι έγινε ο διπλασιασμός τα πακέτα παρέμειναν στα 195..... Ξενέρωσα.....

Tsour_ee
02-09-06, 23:28
Από 384 σε 768 και ενώ δούλευε μιά χαρά το Voip τώρα τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα.Και είμαι σε fast mode και όχι interleaved.Τα Ping στο www.sipdiscount.com έχουν ανέβει κατά 20 με 30 ms.

Sebu
02-09-06, 23:42
Επειδη το All see eye ειναι λιγο πολυπλοκο, εγω ελεγα για ενα προγραμματακι που ανοιγε ενα μικρο παραθυρακι, επελεγες την καρτα δικτυου και σου μετραγε τα πακετα.
Πως το λεγανε???Απο δω πρεπει να το χα κατεβασει πριν κανα χρονο.

strider
03-09-06, 00:08
To perfmon των windows, όπως στο post http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=25276
τα δείχνει μια χαρά τα πακέτα.

(http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=25276)

nrg_polini
03-09-06, 00:11
Καθολου πολυπλοκο το the all seeing eye. Με το που το ανοιγεις, πατας autodetect connection settings (ή καπως ετσι, παντως ΔΕΝ διαλεγεις την ταχυτητα σου) και σου λεει maximum packets/sec.

weakwire
03-09-06, 00:49
file>setup>autodetect

IVIetaCreatoR
03-09-06, 00:59
here u are

aspirin
03-09-06, 01:33
εγώ με 384/128 πιάνω 97 πακέτα μετρημένα με το all seeing eye. Είναι καλά?

weakwire
03-09-06, 01:55
πολύ καλα για 384

Sebu
03-09-06, 03:04
here u are

Σε ευχαριστω πολυ.Αυτο ακριβως ειναι και δεν το βρισκω τωρα. :respekt:

skyman
03-09-06, 10:34
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας. Μόλις διπλασιαστώ και εγώ θα σας πώ τιις εντυπώσεις μου.

lost13
04-09-06, 21:51
Παιδιά τι ακριβώς παίζει με το voip και το dsl; Προσωπικα χρησιμοποιούσα το skype με pstn με αξιοπρεπέστατη απόδοση. Από τη στιγμή που έβαλα dsl (384) τίποτα... Αθλια ποιότητα και μεγάλη καθυστέρηση. Οταν έβαλα 512 πριν μερικούς μήνες πάλι τίποτα ενώ εδώ και μερικές μέρες υπάρχουν διαστήματα που δουλεύει μια χαρά! Εχει να κάνει αυτό γενικότερα με τις αναβαθμίσεις; Εγώ πάντως δεν έχω αναβαθμιστεί...

* dslam Αμπελοκήπων

xhaos
05-09-06, 08:14
Παιδιά τι ακριβώς παίζει με το voip και το dsl; Προσωπικα χρησιμοποιούσα το skype με pstn με αξιοπρεπέστατη απόδοση. Από τη στιγμή που έβαλα dsl (384) τίποτα... Αθλια ποιότητα και μεγάλη καθυστέρηση. Οταν έβαλα 512 πριν μερικούς μήνες πάλι τίποτα ενώ εδώ και μερικές μέρες υπάρχουν διαστήματα που δουλεύει μια χαρά! Εχει να κάνει αυτό γενικότερα με τις αναβαθμίσεις; Εγώ πάντως δεν έχω αναβαθμιστεί...




* dslam Αμπελοκήπων

κυριος τα πακετα το δευτερολεπτο, θες πανω απο 25 αν θυμαμε καλα

ogenikos
05-09-06, 09:34
Εγώ πάντως άν και δεν έχω διπλασιαστεί ακόμη, το voip με e-voice, i-call, κάθε μέρα που περνάει, και με τις συνεχείς αναβαθμίσεις των adsl ανα την Ελλάδα, γίνεται όλο και πιό χειρότερο, σε φάση που αρχίζω και ψάχνω για φθηνά πακέτα μέσω τηλ.γραμμής.
H HOL μου φαίνεται πώς τα έχει παίξει εντελώς.

lost13
05-09-06, 15:56
Πως μπορώ να μετρήσω τα πακέτα ανα δευτερόλεπτο της σύνδεσης μου;

pan.nl
05-09-06, 16:09
Πως μπορώ να μετρήσω τα πακέτα ανα δευτερόλεπτο της σύνδεσης μου;

κάνε μια έρευνα για το πρόγραμμα Yahoo All Seeing Eye

dragonfighter
06-09-06, 10:02
Εμένα πάντως τελευταία (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η αναβάθμιση) το voip έγινε χειρότερο. Το ίδιο και σε έναν φίλο μου μετά την αναβάθμιση.. Πρέπει να βρεθεί μια λύση..

@ ADSLgr.com All rights reserved.