PDA

Επιστροφή στο Forum : Που πηγαίνουμε με τις τιμές των πακέτων;



morpheus
02-02-06, 13:46
Τελευταία και με την αφορμή των χριστουγέννων έχει ξεσπάσει ένας πόλεμος τιμών μεταξύ των ISPs για τις συνδέσεις ADSL, που αφορά κυρίως τα πακέτα-προσφορές.
Αυτό που είναι εντυπωσιακό είναι οτι οι ανα μήνα τιμές των πακέτων είναι αντίστοιχες ή και χαμηλότερες απο τις τιμές (λιανικής) του ΟΤΕ για τη γραμμή μόνο (χωρίς να υπολογίζω το κόστος ενεργοποίησης και το κόστος του modem). Όπως το βλέπω οι ISPs έχουν αποφασίσει να συμπιέσουν το περιθόριο κερδους τους αρχικά (αν και όχι απαραίτητα όπως θα φανεί παρακάτω) ώστε να μαζέψουν πελατεία (αφού μάλλιστα τα πακέτα διαφημίζονται ως εύκολη λύση για DSL για νέους πελάτες). Βεβαιως πρέπει να έχουμε υπ'όψιν ότι:
Οι τιμές που παίρνουν τις γραμμές οι ISP είναι χαμηλότερες (λίγο), Δεν ξέρω ποσο, κάπου ειχα δει εναν πινακα αλλά δεν τον βρίσκω.
Ολα τα πακέτα προπληρώνονται οπότε η αξία των χρημάτων που πληρώνουμε είναι μεγαλύτερη αποτι αν τους τα δίναμε ανα μήνα.
Πιθανότατα οι τιμές του ΟΤΕ θα μειωθούν σιγα σιγα, αλλά αν αυτή η μείωση γίνει μεσα στο εξάμηνο του πακέτου, θα την κερδίσει ο ISP, όχι ο πελάτης που έχει προπληρώσει.

Γενικά βλέπω μια τάση απο τους ISPs να χτίσουν πελατειακή βάση, έστω και μειώνοντας βραχυπρόθεσμα το κέρδος τους στην αναπτυσσόμενη αγορά DSL, αλλά και να παρουσιάζουν στον απλό χρήστη ενοποιημένη υπηρεσία γραμμής-σύνδεσης όπως γίνεται στο εξωτερικό αποσο ξέρω, αν και στην ουσια κρέμονται απο τα @@ του ΟΤΕ, αφού LLU πρακτικώς δεν υπάρχει.

No-Name
02-02-06, 13:59
Πιστεύω πως κάτι πρόκειται να αλλάξει,μείωση τιμών,να δοθούν γραμμές 2Mbit γιαυτό και οι πάροχοι έχουν λυσάξει με τα 12μηνα πακέτα.Κάτι ξέρουν εκείνοι..Ο καιρός θα δείξει.

ipo
02-02-06, 14:07
Πράγματι το αρχικό περιθώριο κέρδους έχει συμπιεστεί πολύ.

Ίσως είναι πολύ κοντά στο κόστος. Αυτή όμως είναι σωστή επιχειρηματική πολιτική, διότι από τα πακέτα, λίγοι θα φύγουν, οι οποίοι θα επιφέρουν κέρδη στην εταιρεία, όσο καιρό μείνουν σε αυτή. Αρκετά μάλιστα αν σκεφτούμε ότι θα τους έχει δεσμευμένους, επειδή δεν θα μπαίνουν στη διαδικασία να αλλάξουν ISP και να ενεργοποιήσουν εκ νέου γραμμή ADSL.

Κι εμένα με έχει εντυπωσιάσει ο πόλεμος των πακέτων. Είναι όμως αναμενόμενος μπροστά στις ακόλουθες εξελίξεις :


φοιτητικό ADSL το Μάρτιο
απελευθέρωση τοπικού βρόχου με το νέο νόμο
επερχόμενη αύξηση ταχυτήτων/μείωση τιμών από ΟΤΕ

No-Name
02-02-06, 14:18
Προχωπική μου άποψη είναι πως θα υπάρξει και άλλη μέιση στα πάγια της γραμμής μέχρι το καλοκαίρι.Με όλον αυτό το καταιγισμό πακέτων νομίζω πως και ο ΟΤΕ θα κάνει τις αντίσοιχεσ κινήσεις του,μακάρι να γίνουν όλα όπως τα περιμένουμε....
Άντε να δούμε και την ρημαδοοαπελευθέρωση τοπικού βρόχου να υλοποιείται δυναμικά από τους παρόχους.

chrisyah
02-02-06, 15:10
Νομίζω πάντως πως αυτή τη στιγμή καρασυμφέρει η αγορά πακέτων 4-5-6 μηνών ΜΟΝΟ.

slacker
02-02-06, 16:52
Νομίζω πάντως πως αυτή τη στιγμή καρασυμφέρει η αγορά πακέτων 4-5-6 μηνών ΜΟΝΟ.


Νομίζω ότι θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου κ το On DSL Kit της OTENet καθώς το μόνο αρνητικό είναι η δεσμευση στον ISP αφού η έκπτωση 50% για τους 8 μήνες ισχύει με βάση τις «εκάστοτε τιμές» και για όποια ταχύτητα θέλεις να επιλέξεις!:shifty:

ipo
03-02-06, 14:10
Νομίζω ότι θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου κ το On DSL Kit της OTENet καθώς το μόνο αρνητικό είναι η δεσμευση στον ISP αφού η έκπτωση 50% για τους 8 μήνες ισχύει με βάση τις «εκάστοτε τιμές» και για όποια ταχύτητα θέλεις να επιλέξεις!:shifty:Από αρχές Φεβρουαρίου άλλαξε η προσφορά. Είναι φανερό από την ιστοσελίδα της OTEnet (http://corporate.otenet.gr/corporate/portal/media-type/html/user/anon/page/default.psml/js_panename/idiwtes_prosfores_full?vendibleid=339), που άλλαξε σήμερα, ότι η έκπτωση αφορά στις τωρινές τιμές πλέον και όχι τις εκάστοτε, όπως ήταν κατά τους προηγούμενους δύο μήνες. Επομένως όποιος το πάρει, δεν επωφελείται από ενδεχόμενη αναπροσαρμογή τιμών, μέσα στους 12 μήνες του συμβολαίου του.

Καλή προσφορά είναι και τώρα, αλλά η προηγούμενη ήταν πολύ καλύτερη.

sdikr
03-02-06, 14:13
εχω ζαλιστεί με αυτές τις προσφορές, δεν τους προλάβαίνω!! :medic:

Tony_Ts
03-02-06, 14:18
Σχετικά με τη συμπίεση των κερδών των ISP στις προσφορές των πακέτων θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς. Υπάρχει κάποιο ευρωπαϊκό πρόγραμμα χρηματοδότησης (για ερυζωνικές συνδέσεις_ που εκμεταλλεύονται οι ISPs ώστε να μπορούν να κάνουν τόσο ελκυστικές προσφορές φθάνοντας καμιά φορά τα όρια του κόστους;

Hwoarang
03-02-06, 14:57
Δεν νομίζω. Ίσα ίσα που η ευρώπη μας τα χώνει συνέχεια. Απλά σε προσελκύουν με αυτά τα πακέτα, βλέπεις την γλύκα της dsl και μετά άντε να κάνεις διακοπή και να γυρίσεις σε PSTN. Θα κάτσεις σε dsl και ας είναι και ακριβά:down:

MoSKY-7-
03-02-06, 15:07
οι τιμές πέφτουν και θα πέσουν κι άλλο..ειδικά τον Σεπτέμβρη.. για αυτό θα ήταν πολύ καλό να μην δεσμευτεί κανείς σας με τα πακέτα ondslkit και hol broadband με σύμβαση ενός χρόνου..

Και όπως λέει και το τραγούδι..
ΘΑ ΖΗΗΗΣΩΩΩ ΕΛΕΕΥΥΥΘΕΕΡΟΟΟΟ ΠΟΥΥΥΛΛΙΙ
ΚΑΙ ΟΟΧΙΙΙ ΚΟΡΟΟΙΙΙΔΟΟΟ ΣΤΟ ΚΛΟΥΒΙΙΙΙ
ΑΠΟ ΠΑΚΕΤΟ ΣΕ ΠΑΚΕΤΟ ΘΑ ΠΕΤΑΑΑΩΩΩΩ
ΑΠΟ ΠΑΚΕΤΟ ΣΕ ΠΑΚΕΤΟ ΘΑ ΠΕΤΑΑΑΩΩΩΩ

Chris_Nik
03-02-06, 15:13
Πιστεύω πως κάτι πρόκειται να αλλάξει,μείωση τιμών,να δοθούν γραμμές 2Mbit γιαυτό και οι πάροχοι έχουν λυσάξει με τα 12μηνα πακέτα.Κάτι ξέρουν εκείνοι..Ο καιρός θα δείξει.

Συμφωνώ απόλυτα

chatasos
03-02-06, 15:20
Οι περισσότεροι προσπαθούν να καβατζώσουν υποψήφιους πελάτες για το μελλοντικό LLU τους...

aserf
03-02-06, 15:49
οι τιμές πέφτουν και θα πέσουν κι άλλο..ειδικά τον Σεπτέμβρη.. για αυτό θα ήταν πολύ καλό να μην δεσμευτεί κανείς σας με τα πακέτα ondslkit και hol broadband με σύμβαση ενός χρόνου..
Όπως έχω ξαναδηλώσει δεν την καταλαβαίνω αυτή τη λογική:hmm:
Αν θες τώρα dsl την παίρνεις τώρα, απλά αναζητείς την πιο συμφέρουσα προσφορά της εποχής.
Μη ξεχνάτε ότι αυτή ακριβώς η δέσμευση είναι που πρακτικά ρίχνει σε μεγάλο βαθμό το μηνιαίο κόστος. Μπορεί το OnDSL kit να κοστίζει πλέον 81 ευρώ + 8*21 ευρώ = 250 ευρώ/χρόνο = ~20,8 ευρώ/μήνα, το οποίο προφανώς μπορεί να μειωθεί και άλλο, αλλά περιέχει και δώρα αξίας ~80-100 ευρώ συνήθως (ασύρματα router, usb memory sticks, ps2, κτλ). Έτσι, πρακτικά το κόστος οδηγείται σε μια τάξη μεγέθους των ~13,5 ευρώ/μήνα. Και μη μου πείτε ότι όταν θα πέσουν και άλλο οι τιμές θα συνεχίσουν να προσφέρουν τα δώρα μιας και τότε οι εταιρίες θα κλείσουν.
Εδώ έχει ανακοινωθεί ότι το φοιτητικό internet θα κοστίζει περίπου 15 ευρώ το μήνα, αν οι τιμές πέσουν ακόμα περισσότερο τι σόι προσφορά θα είναι αυτή;

ipo
03-02-06, 15:55
Εδώ έχει ανακοινωθεί ότι το φοιτητικό internet θα κοστίζει περίπου 15 ευρώ το μήνα, αν οι τιμές πέσουν ακόμα περισσότερο τι σόι προσφορά θα είναι αυτή;Κάνεις λάθος σύγκριση. Το φοιτητικό ADSL δεν θα έχει καμία δέσμευση, επομένως θα πρέπει να το συγκρίνεις με τις τιμές αορίστου χρόνου. Η σημερινή τιμή για flat-rate σύνδεση 384/128 Kbps αορίστου χρόνου είναι 39 ευρώ/μήνα. Επομένως τα 17 ευρώ/μήνα που μάλλον θα κοστίζει το φοιτητικό είναι λιγότερα από τα μισά χρήματα.

morpheus
03-02-06, 16:12
Με τα υπάρχοντα πακέτα απο όλους τους μεγάλους ISPs οι τιμές αορίστου είναι κοροιδία. Αφου στα πακετα ο ISP παιρνει λιγοτερα ανα μηνα αποσο εχει μονο η γραμμη του ΟΤΕ (συνυπολογίζοντας τελος ενεργοποιησης και router). Είτε θα πρέπει να μειωθούν γενναία και συντομα είτε απλα θα υπάροχυν για τα ματια του κόσμου. Να μου πεις ολα τα πακετα που μετα το τέλος του 3-5-6μηνου γινονται αοριστου κατα 95% δεν θα διακοπουν για να αγοραστει πάλι άλλο πακέτο οποτε θα βγάλουν απο εκει οι ISPs

aserf
03-02-06, 20:12
ipo μάλλον έχεις δίκιο σε αυτό που λες, αλλά στάθηκες σε λάθος κομμάτι του μηνύματός μου.
Ως προς αυτό:


Όπως έχω ξαναδηλώσει δεν την καταλαβαίνω αυτή τη λογική
Αν θες τώρα dsl την παίρνεις τώρα, απλά αναζητείς την πιο συμφέρουσα προσφορά της εποχής.
Μη ξεχνάτε ότι αυτή ακριβώς η δέσμευση είναι που πρακτικά ρίχνει σε μεγάλο βαθμό το μηνιαίο κόστος. Μπορεί το OnDSL kit να κοστίζει πλέον 81 ευρώ + 8*21 ευρώ = 250 ευρώ/χρόνο = ~20,8 ευρώ/μήνα, το οποίο προφανώς μπορεί να μειωθεί και άλλο, αλλά περιέχει και δώρα αξίας ~80-100 ευρώ συνήθως (ασύρματα router, usb memory sticks, ps2, κτλ). Έτσι, πρακτικά το κόστος οδηγείται σε μια τάξη μεγέθους των ~13,5 ευρώ/μήνα. Και μη μου πείτε ότι όταν θα πέσουν και άλλο οι τιμές θα συνεχίσουν να προσφέρουν τα δώρα μιας και τότε οι εταιρίες θα κλείσουν.
που ανέφερα ως απάντηση στο


οι τιμές πέφτουν και θα πέσουν κι άλλο..ειδικά τον Σεπτέμβρη.. για αυτό θα ήταν πολύ καλό να μην δεσμευτεί κανείς σας με τα πακέτα ondslkit και hol broadband με σύμβαση ενός χρόνου..
τι έχεις να πεις;

ipo
03-02-06, 23:23
ipo μάλλον έχεις δίκιο σε αυτό που λες, αλλά στάθηκες σε λάθος κομμάτι του μηνύματός μου.
Ως προς αυτό:...
που ανέφερα ως απάντηση στο
...
τι έχεις να πεις;Έχω να πω ότι τα πακέτο της OTEnet, OnDSL kit, είναι καλή εναλλακτική όσον αφορά το οικονομικό ζήτημα. Ακόμα καλύτερη ήταν η προσφορά του περασμένου μήνα, όπου η έκπτωση 50% δεν ήταν στα σημερινά πάγια (όπως είναι η τωρινή προσφορά), αλλά στα εκάστοτε. Όμως ο πελάτης πρέπει να γνωρίζει τις δυσκολίες που ενδέχεται να αντιμετωπίσει όσον αφορά τις διαδικασίες ενεργοποίησης, απενεργοποίησης και τεχνικής υποστήριξης της γραμμής ADSL που παίρνει μέσω χονδρικής.

christosv
04-02-06, 10:34
Και όμως η σύγκριση νομίζω ότι είναι πολύ σωστή. Ειδικά με τα τελευταία πακέτα της ΟΤΕnet όπου με 69 ευρώ παίρνεις 4 μήνες σύνδεση (17.25 ανά μήνα) μαζί με δωρεάν τέλος ενεργοποήσης και modem (τα οποία θα είχαν συνολικό κόστος 34 + ~80 ευρώ!) και μετά έχεις μηνιαίο πάγιο 17.40 για του υπόλοιπους έξι μήνες, σου βγαίνει πολύ καλύτερα από την υποθετική φοιτητική των 15 ευρώ όπου θα πρέπει να αγοράσει κανείς το modem και πιθάνον να πληρώσει το κόστος της σύνδεσης.

Όσο και να πέσουν οι τιμές προς το τέλος του χρόνου, δεν πιστεύω να κατέβουν λιγότερο από 17 ευρώ για τις αορίστου χρόνου τόσο γρήγορα (μακάρι φυσικά να γίνει αυτό ;-)

Billias
04-02-06, 13:11
Λογικο ειναι ειναι οι τιμες να μην πεσουν κατω απο καποιο οριο, το θεμα ειναι να αυξηθουν οι αντιστοιχες ταχυτητες..

ipo
04-02-06, 16:49
Και όμως η σύγκριση νομίζω ότι είναι πολύ σωστή. Ειδικά με τα τελευταία πακέτα της ΟΤΕnet όπου με 69 ευρώ παίρνεις 4 μήνες σύνδεση (17.25 ανά μήνα) μαζί με δωρεάν τέλος ενεργοποήσης και modem (τα οποία θα είχαν συνολικό κόστος 34 + ~80 ευρώ!) και μετά έχεις μηνιαίο πάγιο 17.40 για του υπόλοιπους έξι μήνες, σου βγαίνει πολύ καλύτερα από την υποθετική φοιτητική των 15 ευρώ όπου θα πρέπει να αγοράσει κανείς το modem και πιθάνον να πληρώσει το κόστος της σύνδεσης.

Όσο και να πέσουν οι τιμές προς το τέλος του χρόνου, δεν πιστεύω να κατέβουν λιγότερο από 17 ευρώ για τις αορίστου χρόνου τόσο γρήγορα (μακάρι φυσικά να γίνει αυτό ;-)Συμφωνώ ότι οι τιμές είναι δύσκολο να πέσουν μέχρι το τέλος του 2006 κάτω από 21 ευρώ με τον Φ.Π.Α., αλλά αν κοιτάξεις σε άλλα νήματα θα δεις τα μειονεκτήματα όσων είναι δεσμευμένοι. Παραπονιούνται συνεχώς.

Αν εσύ το Φθινόπωρο του 2006 είσαι με 21 ευρώ/μήνα και 384/128 Kbps, ενώ ο γείτονας είναι με 30 ευρώ/μήνα και 1 Mbit, θα δεις ότι κάποιοι θα παραπονιούνται.

Είμαι σίγουρος ότι θα αλλάξεις άποψη σχετικά με τις μακρόχρονες συνδρομές, αν δεις πώς φέρονται στους πελάτες τους οι εταιρείες, όταν ξέρουν ότι δεν μπορούν να φύγουν. Δεν είναι τα πάντα μόνο θέμα κόστους.

golity
04-02-06, 17:00
Άντε να ξεκινήσουν οι ISP να πιέζουν τον ΟΤΕ για μειώσεις στο πάγιο του, γιατί έτσι μπαίνουν μέσα και σαφώς δεν συμφέρει κάποιον να συνεχίσει σε αορίστου και έτσι κάνει διακοπή και ξανά αγοράζει πακέτο... και μπαίνουν ακόμα πιο μέσα οι ISP, μιας και είναι πληρωμένη η ενεργοποίηση, το modem και τους επιπλέον μήνες προσφοράς που έχουν!!! Και ξέρουμε βέβαια ποιός τα τσεπώνει, χωρίς να χάνει...

ΟΤΕ ΑΚΟΥΣ;;;;

tommygun
10-02-06, 05:12
Αν εσύ το Φθινόπωρο του 2006 είσαι με 21 ευρώ/μήνα και 384/128 Kbps, ενώ ο γείτονας είναι με 30 ευρώ/μήνα και 1 Mbit, θα δεις ότι κάποιοι θα παραπονιούνται.


ηδη (ή μαλλον εδω και 2 μηνες), μπορει οποιος θελει να εχει 1Μβιτ με 40Ε το μηνα και να μην περιμενει να παει Σεπτεμβρης για να δει ΑΝ θα εχει πεσει τοτε στα 30.

οποιος λοιπον θελει μεγαλη ταχυτητα, εχει δεσμευτει απο τωρα με 40.
οποιος θελει το φτηνοτερο δυνατο παγιο, εχει παει 384 με 20 και δεν προκειται να ξεπεραστει αυτο μεχρι τα χριστουγεννα.
χωρια ποσα κερδιζει καθε μηνα που περναει και οι τιμες αοριστου δεν αλλαζουν

τωρα αν υπαρχουν και μερικα παιδακια που δεν ξερουν τι θελουν και παρουν 384 και μετα γλυκοκοιταζουν το 1Μβ, ε ενταξει, δεν ειναι αυτα αξια λογου


αυτο που εγινε τωρα με τα πακετα ειναι πρωτοφανες και δεν μπορει να συγκριθει με παλιες ετησιες προσφορες μονο για ISP

οσοι το καταλαβαν και εκλεισαν θεση απο το Δεκεμβρη, χαμενοι δε θα βγουν και το πολυ να περιμενουν κανα-δυο μηνες , αν υποθεσουμε οτι απο Σεπτεμβρη θα δουμε τιποτα κοσμοιστορικες αλλαγες (μη φατε , θα εχει γλαρο :D)

cyberp
10-02-06, 11:33
Άντε να ξεκινήσουν οι ISP να πιέζουν τον ΟΤΕ για μειώσεις στο πάγιο του, γιατί έτσι μπαίνουν μέσα και σαφώς δεν συμφέρει κάποιον να συνεχίσει σε αορίστου και έτσι κάνει διακοπή και ξανά αγοράζει πακέτο... και μπαίνουν ακόμα πιο μέσα οι ISP, μιας και είναι πληρωμένη η ενεργοποίηση, το modem και τους επιπλέον μήνες προσφοράς που έχουν!!! Και ξέρουμε βέβαια ποιός τα τσεπώνει, χωρίς να χάνει...

ΟΤΕ ΑΚΟΥΣ;;;;
Πραγματικά... οι ISP έχουν κάνει σημαντικές μειώσεις, τόσο που σχεδόν μπαίνουν μέσα.. τουλάχιστον στά τυπου box... ήρθε η ώρα να κάνει και ο ΟΤΕ το μεγάλο βήμα...(ευσεβείς πόθοι !)

chatasos
10-02-06, 12:43
Πραγματικά... οι ISP έχουν κάνει σημαντικές μειώσεις, τόσο που σχεδόν μπαίνουν μέσα.. τουλάχιστον στά τυπου box... ήρθε η ώρα να κάνει και ο ΟΤΕ το μεγάλο βήμα...(ευσεβείς πόθοι !)
Το "σχεδόν" μπορείς να το βγάλεις:cool:

anon
10-02-06, 12:48
Εκτός και αν γίνουν σημαντικές μειώσεις στα πάγια ΑΡΥΣ μέσα στον μήνα, ή τον πολύ τον επόμενο. Τότε οι λύσεις πακέτο, που έχουν ήδη προαγορασθεί στις γιορτές, αν δεν αφήσουν κέρδος, τουλάχιστον δεν θα έχουν ζημιά.

Το λάθος όμως που κάνουν τα τζιμάνια του μάρκετινγ στις εταιρίες ISP, είναι που νομίζουν ότι το ADSL είναι όπως η κινητή. Ξυπνήστε ρε!!!! Ο χρήστης ADSL δεν έχει έναν αριθμό, που να τον δεσμεύει εαν θέλει να αλλάξει πάροχο (όσο για το email ας είναι καλά τα web mail accounts). Απο την άλλη όμως, ας κοιμηθούν λιγάκι ακόμα. Μπορεί να ρίξουν και άλλο τις τιμές :-k

neon
10-02-06, 13:12
Πραγματικά... οι ISP έχουν κάνει σημαντικές μειώσεις, τόσο που σχεδόν μπαίνουν μέσα.. τουλάχιστον στά τυπου box... ήρθε η ώρα να κάνει και ο ΟΤΕ το μεγάλο βήμα...(ευσεβείς πόθοι !)

Όπως και οι εταιρίες εκτυπωτών μπαίνουν μέσα με κάθε εκτυπωτή που πουλάνε (για να τα βγάλουν χοντρά απο τα αναλώσιμα - χαρτιά, μελάνια) και οι video games εταιρίες μπαίνουν μέσα για κάθε κονσόλα που πουλάνε (για να τα βγάλουν λίγο απο τα accessories και χοντρά απο τα παιχνίδια) έτσι και οι ISPs χτίζουν πελατειακή βάση που θα τους βάλει μέσα το 2006 αλλά με την ανανέωση της συντριπτικής πλειοψηφίας των πελατών θα ισοσταθμιστεί γρήγορα το κέρδος με την αρχική χασούρα και θα αρχίσει να εισρέει σίγουρο και σταθερό χρήμα στην εταιρία.


Το λάθος όμως που κάνουν τα τζιμάνια του μάρκετινγ στις εταιρίες ISP, είναι που νομίζουν ότι το ADSL είναι όπως η κινητή.:-k

Μάλλον δικό μας είναι το λάθος που νομίζουμε οτι η πλειοψηφία των υποψηφίων αγοραστών είναι ψαγμένοι όπως τα μέλη του adslgr και θα μπουν στη διαδικασία κατάργησης πακέτων, να περιμένουν, να παίρνουν τηλέφωνα, κτλ. Δεν λέω και εγώ αυτό θα κάνω (και απ' ότι κατάλαβα και οι περισσότεροι στο φόρουμ) όμως δεν έιμαστε παρά η κακή (για τους ISPs) μειοψηφία.

wizardsl
10-02-06, 15:54
οι τιμές πέφτουν και θα πέσουν κι άλλο..ειδικά τον Σεπτέμβρη.. για αυτό θα ήταν πολύ καλό να μην δεσμευτεί κανείς σας με τα πακέτα ondslkit και hol broadband με σύμβαση ενός χρόνου..


Συμφωνώ, γι αυτό και πήρα 3+3 για 1024 με 132Ε απο 4νετ για να έχω ως τον Αύγουστο και βγαίνει μόνο 22Ε το μήνα. Είναι γελοίο πως πρέπει να πληρώνεις 40Ε στον ΟΤΕ για τη γραμμή όταν έχουν γίνει τέτοιες μειώσεις από τους providers!

Bebis
10-02-06, 17:04
Για την "μετα 28/2" εποχή γνωρίζει κανείς τιποτα; Όχι υποθέσεις παρακαλώ... με "εκ των έσω πληροφόρηση"...
Θα συνεχιστούν οι προσφορές σ'αυτά τα επίπεδα ή όποιος πρόλαβε πρόλαβε;

cyberp
10-02-06, 17:51
Για την "μετα 28/2" εποχή γνωρίζει κανείς τιποτα; Όχι υποθέσεις παρακαλώ... με "εκ των έσω πληροφόρηση"...
Θα συνεχιστούν οι προσφορές σ'αυτά τα επίπεδα ή όποιος πρόλαβε πρόλαβε;
Πάντως, αν το κάνει έστω και ένας θα τον ακολουθήσουν...ο πόλεμος μαίνεται...

Crosstalk
10-02-06, 23:16
Σφαγη!!!!!

teo_L20
10-02-06, 23:45
Συμφωνω απόλυτα μαζί σου!

cyberbop
10-02-06, 23:53
Άντε να ξεκινήσουν οι ISP να πιέζουν τον ΟΤΕ για μειώσεις στο πάγιο του, γιατί έτσι μπαίνουν μέσα και σαφώς δεν συμφέρει κάποιον να συνεχίσει σε αορίστου και έτσι κάνει διακοπή και ξανά αγοράζει πακέτο... και μπαίνουν ακόμα πιο μέσα οι ISP, μιας και είναι πληρωμένη η ενεργοποίηση, το modem και τους επιπλέον μήνες προσφοράς που έχουν!!! Και ξέρουμε βέβαια ποιός τα τσεπώνει, χωρίς να χάνει...

EGOpaidia ayto 8a kano ondsl kit 2+2 mhnes doro, dorean telh energopoihshs kai molis teleiosei h prosfora ksanagorazo pali to paketo.......to poly poly na gemiso modem :)

Crosstalk
11-02-06, 00:02
Το πιθανοτερο να μην σε συμφερει να ξαναπαρεις το πακετο αλλα να κρατησεις γραμμη και να πας στην συμφεροτερη προσφορα για συνδρομη που θα παιζει απο τους ISPs!

cyberbop
11-02-06, 01:39
δηλαδη μπορω 20 ημερες πριν τελειωσει η συνδρομη να τους τηλεφωνησω και να τους πω οτι θελω να κρατησω μονο την γραμμη και οχι τον provider...??

οταν θα κανω την αρχικη ενεργοποιηση στον πακετο αυτο θα εχω καποια παραπανω χρεωση στον λογαριασμο του οτε ή ειναι ολα μεσα στο πακετο?? πληρωμενα?//

και επισης σημερα που πηγα στον γερμανο μου ειπε οτι ισχυει η χρεωση -50%...κανονικοτατα.......


ευχαριστω και συγνωμη για πριν για την γραμματοσειρα.

gallahant
11-02-06, 03:02
Nα ρωτησω κατι, αγορασα το ondslkit 19-01-06, μπορω να εκμεταλλευτω την προσφορα που λεει οτι το 50% θα ειναι στις εκαστοτε τιμες? η εχω πεσει στην τελευταια προσφορα?

ipo
11-02-06, 04:13
diladi peripoy 20hmeres prin to telos ths 4mhnhs syndromhs mporo na toys thlefoniso kai na toys po oti 8elo na krathso mono thn syndesh adsl....kai ton isp toys?

epishs otan energopih8ei to paketo ti xreosh 8a er8ei ston epomeno logariasmo gia syndesh pstn? (pagia pstn +????/kati allo??);h einai ola proplhromena mesa sto paketo??

eyxaristoΚαλώς ήρθες στο forum.

Σε παρακαλώ πάτα επεξεργασία στα μηνύματά σου και γράψε τα ξανά με ελληνικούς χαρακτήρες. Οι κανόνες λειτουργίας του forum (http://www.adslgr.com/forum/announcement.php?f=17&a=4) απαγορεύουν τα Greeklish.

ipo
11-02-06, 04:17
Nα ρωτησω κατι, αγορασα το ondslkit 19-01-06, μπορω να εκμεταλλευτω την προσφορα που λεει οτι το 50% θα ειναι στις εκαστοτε τιμες? η εχω πεσει στην τελευταια προσφορα?Μάλλον έπεσες στην καλή προσφορά. Νομίζω ότι η προσφορά άλλαξε τον Φεβρουάριο. Τουλάχιστον τότε άλλαξε την ιστοσελίδα της η OTEnet.

ipo
11-02-06, 04:25
Πάντως, αν το κάνει έστω και ένας θα τον ακολουθήσουν...ο πόλεμος μαίνεται...Ήδη επέκτεινε τις προσφορές μέχρι το τέλος Μαρτίου η Teledome.

esiouros
16-02-06, 16:15
Καλησπερα παιδες
Προσεξα πως κανεις απο εσας δεν αναφερεται στο πακετο con-x 24.90 το μηνα ολα πληρομενα
με δωρο τα τελη ενεργοποιησης και το modem.Ακουγεται πολυ καλη για να 'ναι αληθινη και απ'οτι μου ειπαν στο 134 ισχυει και για τις ιδη ενεργοποιημενες γραμμες adsl σαν προσφορα.

Για καποιον που εχει ενεργοποιησει τη γραμμη μονος του και απλα τελειωσε η συνδρομη του εχετε να προτινεται καποια προσφορα?Της forthnet 3+3 μηνες για 384 μονο 62,4 ευρω συμπεριλαμβανομενου φ.π.α μηπως?

Εχει λιγο καιρο που ελειξε η 3μηνη προσβαση μου με την προσφορα της HOL απο το RAM και ψαχνω την καλητερη προσφορα!

ipo
16-02-06, 16:50
Esiouros, σε σχέση με την προσφορά της FORTHnet, θα πρότεινα σε κάποιον που έχει ήδη γραμμή στο όνομά του το Conn-X.
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=481900&postcount=84

esiouros
16-02-06, 18:58
Τωρα που μου το'πες και το τσεκαρα...κι εγω ετσι λεω!

Thanks ipo

MoSKY-7-
21-02-06, 12:54
EGOpaidia ayto 8a kano ondsl kit 2+2 mhnes doro, dorean telh energopoihshs kai molis teleiosei h prosfora ksanagorazo pali to paketo.......to poly poly na gemiso modem :)
Καλώς ήρθες στην παρέα μας.. Μου φαίνεται δεν είσαι καλά διαβασμένος.. Η προσφορά του κιτ ισχύει με 12μηνη σύμβαση..Που θα πει, ότι αν μετά τους 4 μήνες κάνεις αίτηση για διακοπή, θα τους δώσεις τα λεφτά που θα τους έδινες για τους υπόλοιπους 8 μήνες..:rofl:
Ξαναδιάβασε τα μικρά γράμματα στην "υποτιθέμενη προσφορά"..:rtfm:

golity
21-02-06, 13:38
Καλώς ήρθες στην παρέα μας.. Μου φαίνεται δεν είσαι καλά διαβασμένος.. Η προσφορά του κιτ ισχύει με 12μηνη σύμβαση..Που θα πει, ότι αν μετά τους 4 μήνες κάνεις αίτηση για διακοπή, θα τους δώσεις τα λεφτά που θα τους έδινες για τους υπόλοιπους 8 μήνες..:rofl:
Ξαναδιάβασε τα μικρά γράμματα στην "υποτιθέμενη προσφορά"..:rtfm:
Έχουν αλλάξει οι όροι της σύμβασης;

Εγώ είχα πάρει το πακέτο πριν από ενάμιση μήνα περίπου και δεν ίσχυε τότε κάτι τέτοιο! Είσαι σίγουρος για αυτό που λες; Εγώ βλέπω να γράφει άλλα στη σελίδα της otenet...


Τώρα κερδίζετε ακόμα περισσότερα γιατί σας προσφέρεται στην τιμή προσφοράς των €69 για 4 μήνες σύνδεσης (http://corporate.otenet.gr/corporate/portal/media-type/html/user/anon/page/default.psml/js_panename/idiwtes_prosfores_full?vendibleid=263) και με προνομιακό μηνιαίο πάγιο €17,40 (http://corporate.otenet.gr/corporate/portal/media-type/html/user/anon/page/default.psml/js_panename/idiwtes_prosfores_full?vendibleid=339) για τους επόμενους μήνες αν συνδεθείτε για 12 μήνες!

http://corporate.otenet.gr/corporate/portal/media-type/html/user/anon/page/default.psml/js_pane/P-102fdfaf035-10001
Εφόσον λέει "αν συνδεθείτε για 12 μήνες", σημαίνει ότι είναι προαιρετικό και ότι απλά αν αποδεχτεί κάποιος 12μηνη σύμβαση, το πάγιο μετά τον 4ο μήνα γίνεται 17,40€, αλλά δεν μιλάει για υποχρεωτική σύμβαση 12 μηνών! ;)

magnesius
21-02-06, 16:59
Εμένα αυτό που με μπερδεύει είναι η άθλια, παλιά νοοτροπία (σύγχρονη μέχρι την πλειστόκαινο, περίπου) του "ποιός σας έχει ενεργοποιήσει την γραμμή?". Γιατί σε νοιάζει γλυκιά μου? Έχω ενεργοποιημένη αορίστου στο όνομά μου. Έχω ένα καλώδιο καρφωμένο κάπου στο κέντρο, που καταλήγει σπίτι μου, τρόπον τινά.

Γιατί πρέπει να διακόψω την ήδη υπάρχουσα συνδεσή μου και να περιμένω 15 μέρες για επανεργοποίηση? Για να πάρετε το καλωδιάκι μου απο την πάνω φέτα, που λέει "ΟΤΕ" και να το καρφώσετε στην κάτω φέτα που λέει "ΟΤΕΝετ"?

Πόσο πραγματικά θα χάσω, σε βάθος χρόνου, με δεδομένες τις συνεχείς μειώσεις των τιμών (όποτε κι αν συμβαίνουν)? Γιατί ξέρω οτι θα κερδίσω σε ψυχική ηρεμία και (πιθανή) απροβλημάτιστη λειτουργία. Θα "έχω ιντερνετ", ότι και να γίνει, 12 μήνες το χρόνο και όχι μέχρι και 11 (2χ15 μέρες..).

Φυσικά δεν είναι ακριβώς όπως τα παρουσιάζω, το δέχομαι. Μπορώ να είμαι όμως σίγουρος ότι πληρώνω, πές, 10 ευρώ παραπάνω για να έχω το proverbial κεφάλι μου ήσυχο. Είναι λεφτά που δεν πιστεύω οτι κάνουν την διαφορά μεταξύ πείνας/νηστείας και καλοπέρασης σε κανέναν. Εκτός αν το δεδομένο είναι να "μη μας τα τρώνε".

Φυσικά δεν είμαι απόλυτος (ούτε καν κατασταλαγμένος, θα έλεγα), αλλα μπορείτε να το δείτε σαν εναλλακτικό ελαφρύ ωχαδερφισμό.
Εξαγοράζω απρόσκοπτη υπηρεσία, με κάτι παραπάνω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.