PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύρος και HOL LLU



No-Name
18-07-09, 00:31
Όταν πήγα για μερικές μερες διακοπές στην Σύρο τώρα τον Ιούλιο είδα τα παρακάτω στην πόλη της Ερμούπολης.

Λέτε σε λίγο να έχουν και εκεί LLU??

Πάντως εχουν περάσει σε πάρα πολλά σημεία οπτικές.

Ιδού και οι αποδείξεις;)

DSLaManiaC
18-07-09, 00:47
Γιατί όχι?

Είναι κ κοντά στην Αθήνα για να συνδεθεί με τον κορμό.. :)

Jazzer
18-07-09, 01:17
Όλη την προηγούμενη εβδομάδα ήμουν κι εγώ στη Σύρο, τα είδα τα φρεάτια της HOL κοντά στην εκκλησία του Αγ. Νικολάου (λίγο πιο πάνω από την κεντρική πλατεία της Ερμούπολης), αλλά έψαχνα για μια φοβερή ταβέρνα και δεν έδωσα σημασία :p

britgreek
18-07-09, 01:32
Όλη την προηγούμενη εβδομάδα ήμουν κι εγώ στη Σύρο, τα είδα τα φρεάτια της HOL κοντά στην εκκλησία του Αγ. Νικολάου (λίγο πιο πάνω από την κεντρική πλατεία της Ερμούπολης), αλλά έψαχνα για μια φοβερή ταβέρνα και δεν έδωσα σημασία :p

Αφού δεν έφαγες σουβλάκι από το "Μαρουλάκι", δεν έφαγες τίποτα. Ο απόλυτος γύρος. Α ρε πατρίδα... Κι όταν ξαναπάς, μην παραλείψεις να τιμήσεις την ταβέρνα του "Ραφογίαννη" στην Αζόλυμνο, και οπωσδήποτε το ιταλικό στο λιμάνι (γαριδομακαρονάδα και pizza μαργαρίτα με μπέικον και πιπεριές).

Sorry για το off-topic αλλά είδα Σύρος και συγκινήθηκα. :worthy:

Πάντως, εγώ που ρώτησα στη Σύρο για adsl, μόνο Conn-x.

alexdim
18-07-09, 13:50
Μόλις ολοκληρωθεί το οπτικό δίκτυο θα γίνει κι η ενεργοποίηση του κόμβου στη Σύρο

rotomano
18-10-09, 23:21
Ο κόμβος Σύρου ενεργοποιήθηκε ήδη, αλλά δεν μπορώ να σας πω ακόμη εντυπώσεις, καθόσον περιμένω εδώ και 2 εβδομάδες να με συνδέσουν. Όπως μου είπε ο κούριερ που μου έφερε το ρούτερ, "γίνεται χαμός- υπάρχει μεγάλη ζήτηση" .
Για να δούμε ε΄ν η υπηρεσία θα είναι ποιοτική !

Marmecus
21-01-10, 13:41
Αγαπητοί φίλοι ακούστε πως έχουν τα πράγματα στην Σύρο.
Ο ΟΤΕ έχει δύο κέντρα κοντά στην Ερμούπολη και ένα στον Φοίνικα. Αυτά στην Ερμούπολη παρέχουν υπηρεσίες ιντερνετ σε αποδεκτές για την εποχή μας σχετικά ταχύτητες. Αυτό του Φοίνικα που καλύπτει σχεδόν όλη την Σύρο εκτός της Ερμούπολης είναι γενικά για κλάματα.
Σε λίγο μετακομίζω στο καινούργιο μου σπιτι που βρίσκεται περίπου 200 μέτρα εξω απο τον οικισμό του Επισκοπείου.
Στις επαφές μου με τον ΟΤΕ για να μεταφέρουν το τηλέφωνο μου εκεί και το ADSL ιντερνετ μου απάντησαν ότι δεν έχουν δύκτιο εκεί, ότι αν θέλω μπορώ να πληρώσω την αξία του δικτύου που πρέπει να στηθεί για να ΕΧΩ ΜΟΝΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ, για ιντερνετ δεν το συζητάνε γιατί λέει είναι μακριά απο το κέντρο του Φοίνικα. Αν θέλω λοιπόν τηλέφωνο θα πρέπει να πληρώσω περίπου 1000 ευρώ για να στήσει το δίκτυο του ο ΟΤΕ.
Λοιπόν όσο αφορά την HOL, αυτοί λοιπόν στήσανε τα δικά τους κέντρα ακριβώς δίπλα σε αυτά του ΟΤΕ. (Μάλλον έτσι απαιτεί η σχετική νομοθεσία) και παρέχουν τις δικές τους υπηρεσίες μέσω των δικτύων του ΟΤΕ. Όπου δεν υπαρχει δίκτυο ΟΤΕ δεν υπάρχει και τίποτα άλλο.......
Κατά τα άλλα στο ετήσιο συνέδριο Πληροφορικής στην Θεσσαλονίκη το 2009, συζητάγανε για απαιτήσεις στο άμεσο μέλλον από τα σύγχρονα σπίτια για κατέβασμα και ανέβασμα στα 500 ΜBps, για οπτικές ίνες μέχρι το σπίτι ή το κέντρο, τσακώνονταν η FORTΗNET με τον ΟΤΕ για τις προηγμένες τεχνολογίες που πρέπει να εφαρμοστούν κλπ κλπ και εδώ στην Σύρο εκτός απο την πόλη μέσα, παίζεται αν μπορείς να έχεις απλά σταθερό τηλέφωνο.
Υ.Γ.
Επίσης πολυ θολό είναι και το πεδίο των ασύρματων δυκτίων εκτός πόλης. Βασικά δεν υπάρχει κάτι ή δεν έχω βρει ακόμη, μήπως κάποιος έχει κάποια πληροφορία, γιατί το ίντερνετ στο σπιτι θα είναι απλά όνειρο.....

@ ADSLgr.com All rights reserved.