PDA

Επιστροφή στο Forum : byebye forthnet



kom
18-07-09, 22:38
καλησπέρα

επείδη τους τελευταίους 4 μήνες η κατάσταση είναι ανυπόφορη με αρκετές αποσυνδέσεις αποφάσισα να κάνω αίτηση στην HOL

συμπλήτωσα τα απαραίτητα έγγραφα και σήμερα το πρωί τα έστειλα με fax

τώρα αναμονή μέχρι την ενεργοποίηση ( ελπίζω να μην αργήσει να γίνει )

ξέρετε ποιό modem/router δίνει η εταιρεία ; κάποιος από εσάς με HOL που να δουλεύει με draytek 2700g ;

ευχαριστώ

mondeo
18-07-09, 23:58
Όλα τα ρουτερ δουλεύουν με HOL.Δεν βλέπω το λόγο να μην δουλέψει το Draytek.
Από HOL θα πάρεις το Netfaster IAD.

Vitruvian78
19-07-09, 00:20
Και μάλιστα θα πάρεις το Netfaster IAD 2, το οποίο είναι πιο ελαφρύ απο τον προκατοχό του και έχει περισσοτερες εγκοπές εξαερισμού για να μην υπερθερμαινεται. ;)

britgreek
19-07-09, 02:08
Και μάλιστα θα πάρεις το Netfaster IAD 2, το οποίο είναι πιο ελαφρύ απο τον προκατοχό του και έχει περισσοτερες εγκοπές εξαερισμού για να μην υπερθερμαινεται. ;)

Κι επειδή εμείς το πήραμε στη 2η γραμμή, σου λέω ότι φαίνεται απολύτως "ψεύτικο" σε σχέση με το προηγούμενο Netfaster και είναι σκέτη πλαστικούρα. Μόνο καλό το USB, γι' αυτόυς που το χρειάζονται.

amoyda
19-07-09, 10:34
Κι επειδή εμείς το πήραμε στη 2η γραμμή, σου λέω ότι φαίνεται απολύτως "ψεύτικο" σε σχέση με το προηγούμενο Netfaster και είναι σκέτη πλαστικούρα. Μόνο καλό το USB, γι' αυτόυς που το χρειάζονται.

βλεπεις κατι το καλυτερο σε σχεση με το παλιο στην γραμμη σου?

για π.χ, εαν εχεις καλυτερη ταχυτητα,κτλ

τωρα απο τρυπες ...:p

Vitruvian78
19-07-09, 14:22
Κι επειδή εμείς το πήραμε στη 2η γραμμή, σου λέω ότι φαίνεται απολύτως "ψεύτικο" σε σχέση με το προηγούμενο Netfaster και είναι σκέτη πλαστικούρα. Μόνο καλό το USB, γι' αυτόυς που το χρειάζονται.

Α, ναι;; Δεν το έχω δει απο κοντά.....ειδα ποθ το διαφημιζανε κάποιοι εδς στο φορουμ, δηλαδη το προηγούμενο είναι καλύτερο σε απόδοση; Το USB σε τι χρησιμεύει;

dikal
19-07-09, 18:31
Κι επειδή εμείς το πήραμε στη 2η γραμμή, σου λέω ότι φαίνεται απολύτως "ψεύτικο" σε σχέση με το προηγούμενο Netfaster και είναι σκέτη πλαστικούρα. Μόνο καλό το USB, γι' αυτόυς που το χρειάζονται.

Υπάρχει κανένα link για το manual αυτού του netfaster 2 με τη usb;

........Auto merged post: dikal πρόσθεσε 70 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Άκυρο το βρήκα εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2951128&postcount=59)

Eyeshield
19-07-09, 19:10
και καλα θα κανεις. καλα τωρα μην περιμενετε και πολλα απο τσαμπα rooter.. εγω παντως μια χαρα ειμαι τωρα με hol .

kom
20-07-09, 00:50
χοντρικά πόσο καιρό θα πάρει μέχρι την ενεργοποίηση ;

africa_twin
20-07-09, 01:18
χοντρικά πόσο καιρό θα πάρει μέχρι την ενεργοποίηση ;
Υπολόγισε 20-25 μέρες αν όλα πάνε καλά...

britgreek
20-07-09, 01:39
Α, ναι;; Δεν το έχω δει απο κοντά.....ειδα ποθ το διαφημιζανε κάποιοι εδς στο φορουμ, δηλαδη το προηγούμενο είναι καλύτερο σε απόδοση; Το USB σε τι χρησιμεύει;

Εμένα δεν μου αρέσει καθόλου το καινούργιο. Και ζεματάει το ίδιο με το παλιό. Όμως, το νέο είναι από πολύ λεπτό πλαστικό (μπορώ να το ζουλήξω χωρίς δύναμη). Έχω ζητήσει να μου στείλουν άλλο, μήπως έχει πρόβλημα.

Τώρα για δοκιμή από τη μια γραμμή στην άλλη, σε εμένα τουλάχιστον ΔΕΝ γίνεται. Τα ρούτερ που μου έχουν στείλει έχουν κάποιας μορφής προστασία, γιατί αν τα βάλω σε άλλη γραμμή hol απλά δεν συγχρονίζουν. Δηλαδή, το ρούτερ που έχω στο σπίτι μου, δεν συγχρονίζει στο σπίτι του αδελφού μου, παρά το γεγονός ότι έχουμε το ίδιο ακριβώς πακέτο και pots τηλεφωνία. Ακόμα και το username είναι κλειδωμένο, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία που θα έπρεπε να έχει το ακριβώς αντίθετο αποτέλεσμα (να συγχρονίζει σε οποιαδήποτε γραμμή HOL doubleplay).

Vitruvian78
20-07-09, 01:46
Εγώ έχω το παραδοσιακό Νετφάστερπου είναι κάπως γκρι μπορστά εκει που είναι τα λαμπάκια. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Ζεσταίνεται μεν, αλλα όχι τόσο όσο έχουν περιγράψει άλλοι χρήστες, δεν μου ζεματάει! Επιπλέον αυτό που μου αρέσει είναι οτι τις αποσυνδέσεις δεν τισ αντιλαμβάνομαι καν, γιατι κάνει επανακίνηση μόνο του σε τέτοιες περιπτώσεις.

Kom, 20'25 εργάσιμες λένε στο τηλέφωνο αλλά συνήθως σε ενεργοποιούνε νωρίτερα κάποιες μέρες.

theofilos79
21-07-09, 23:01
Εγώ έχω το παραδοσιακό Νετφάστερπου είναι κάπως γκρι μπορστά εκει που είναι τα λαμπάκια. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Ζεσταίνεται μεν, αλλα όχι τόσο όσο έχουν περιγράψει άλλοι χρήστες, δεν μου ζεματάει! Επιπλέον αυτό που μου αρέσει είναι οτι τις αποσυνδέσεις δεν τισ αντιλαμβάνομαι καν, γιατι κάνει επανακίνηση μόνο του σε τέτοιες περιπτώσεις.

Kom, 20'25 εργάσιμες λένε στο τηλέφωνο αλλά συνήθως σε ενεργοποιούνε νωρίτερα κάποιες μέρες.

Δεν είναι και σίγουρο όμως ότι θα σε ενεργοποιήσουν νωρίτερα. Συμφωνω μαζί σου σχέτικά με το ρούτερ.

jerky
09-08-09, 23:48
Αποχαιρετησα και εγω τη forthnet πριν ενα μηνα (λογω προβληματων στην adsl κυριως λογω αποστασης 5 χλμ απο το κεντρο). Οι ταχυτητες στην hol ειναι σχεδον ιδιες με πρωτα (~1mbit upload) αλλα δεν εχω καθολου αποσυνδεσεις πλεον. Το netfaster ειναι πολυ καλυτερο απο το dlink της 4net και εχει απειρες ρυθμισεις...

balander
10-08-09, 15:58
Θελω να φυγω και εγω απο την 4νετ. Ειδα οτι η HOL δινει 3 μηνες δωρεαν παγια. Ισχυει αυτο; Εαν ναι κανω αιτηση με φαξ; Η Online; Επισης υπαρχει fast path στην hol? Ποσες μερες γινεται περιπου η μεταφορα;

ευχαριστω!

tempo
10-08-09, 20:16
οι 3 μήνες δώρο στην hol είναι μόνο για online αίτηση

balander
10-08-09, 20:41
Οκ, ευχαριστω. Μολις τελειωσα την διαδικασια!


Επιτελους μπορω να πω κ εγω ΑΝΤΙΟ ΦΟΡΘΝΕΤ ! :rofl: :p

Ελπιζω να μην αρχισω το βρισιμο και στην hol... :p

tempo
10-08-09, 21:13
εγώ πάντως έκανα πριν 35 ημέρες αίτηση στην hol...............πρίν 5 ημέρες την ακύρωσα και έκανα στην forthnet.

1 μήνα ήμουν πάνω απο το τηλέφωνο για να βγάλω άκρη με την hol!!!!

jerky
10-08-09, 23:31
Εγω δυστυχως τους 3 μηνες δωρο (για online αιτηση) τους ειδα αφου ειχα κανει την αιτηση μεσω του τοπικου αντιπροσωπου. Βεβαια δεν ηθελα να ειναι απροσωπη η διαδικασια μιας και ο ανθρωπος μου υποσχεθηκε οτι αν δεν δουλευει σωστα το internet θα φροντισει να διακοπει η συνδεση χωρις χρεωση (τα παραπανω υποσχεθηκε προφορικα).
Ο χρονος της μεταβασης απο τη μια εταιρια στην αλλη ειναι συνηθως 20 μερες, σε μενα εγινε λιγο πιο γρηγορα, αυτα μεσα στον Ιουλιο.

Lagman
10-08-09, 23:42
εγώ πάντως έκανα πριν 35 ημέρες αίτηση στην hol...............πρίν 5 ημέρες την ακύρωσα και έκανα στην forthnet.

1 μήνα ήμουν πάνω απο το τηλέφωνο για να βγάλω άκρη με την hol!!!!

Με ποια κριτήρια επέλεξες την forthnet ; Κατά την γνώμη κακώς επέλεξες forthnet θα μπορούσες να βάλεις netone που έχει καλύτερο support (έχει και στο forum support) η θα μπορούσες να βάλεις on αν υπάρχει διαθεσιμότητα...

harry86
18-08-09, 12:52
Παιδιά μπορώ να πω κι εγώ από πρώτο χέρι ότι με την hol ησύχασα. Είχα Forthnet και είχε συνέχεια αποσυνδέσεις δεν άντεχα άλλο και πήγα hol. Φυσικά τώρα δεν έχω καμιά αποσύνδεση και όλα δουλεύουν ρολόι. Βέβαια για να τα λέμε όλα παρατήρησα απ'την πρώτη στιγμή ότι είναι κάπως πιο αργή από τη Forthnet (η Forthnet μαζί με την Otenet πρέπει να είναι οι πιο γρήγορες) αλλά είναι το λιγότερο αυτό αφού τώρα έχω νορμάλ ίντερνετ χωρίς να κόβεται συνέχεια. Κρίμα πάντως γιατί θεωρούσα πάντα την Forthnet από τις κορυφαίες εταιρίες. Τεσπά. Μπράβο HOl :oneup:

jerky
18-08-09, 15:15
Μετα απο ενα περιπου μηνα συμβιωσης με την hol παρολο που οι ταχυτητες μου παραμενουν χαμηλες (δεδομενης της αποστασης απο το κεντρο ~5χλμ - ταχ. 1mbit download 0.7 upload) μπορω να πω οτι δεν υπαρχουν καθολου αποσυνδεσεις και αυτο για μενα σημαινει σταθερο και αξιοπιστο internet.
Κρινεται λοιπον σωστη επιλογη η μεταβαση απο forthnet σε hol.

tempo
19-08-09, 09:30
καλησπέρα

επείδη τους τελευταίους 4 μήνες η κατάσταση είναι ανυπόφορη με αρκετές αποσυνδέσεις αποφάσισα να κάνω αίτηση στην HOL

συμπλήτωσα τα απαραίτητα έγγραφα και σήμερα το πρωί τα έστειλα με fax

τώρα αναμονή μέχρι την ενεργοποίηση ( ελπίζω να μην αργήσει να γίνει )



να σε ρωτήσω κάτι φίλε. Στα δικαιολογητικά που έστειλες στην hol έστειλες φωτοτυπία κάποιου λογαριασμού απο την forthnet που ήταν η τελευταία εταιρεία που είχε την γραμμή σου έτσι?

@ ADSLgr.com All rights reserved.