PDA

Επιστροφή στο Forum : Έχει κανείς εμπειρία από μεταφορά αριθμού;



tgg
19-07-09, 00:07
Χαιρετώ το forum.

Πρόκειται σύντομα να μετακομίσω σε καινούργιο σπίτι που δεν είχε ποτέ του κάποια τηλεφωνική γραμμή προφανώς. Από την εταιρεία μου είπαν ότι η μεταφορά θα πάρει 20 μέρες. Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία να μου πει αν μπορεί να πάρει παραπάνω ή και λιγότερο;

Ευχαριστώ.

ΥΓ: Ρωτάω γιατί πρέπει να κανονίσω και τις διακοπές μου ;)

ariadgr
19-07-09, 10:18
Aν στο καινούργιο σπίτι υπάρχει εισαγωγή ΟΤΕ στον κατανεμητή, 18 εργάσιμες μετά την αποστολή του αιτήματος από τη Forthnet στον ΟΤΕ.

nik77
22-07-09, 01:51
Εγω ειχα κανει περισυ μεταφορα και ειχε κανει γυρω στον ενα μηνα συνολο.Δηλαδη ειχα κανει αιτηση στα κεντρικα της forthnet τελευταιες μερες απο Ιουλιο και η γραμμη περαστηκε 7 Σεπτεμβρη χωριςς ομως να λειτουργει για δυο εβδομαδες(προβληματα γραμμης)

tgg
23-07-09, 23:29
Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Πάω αύριο να κάνω την αίτηση και βλέπουμε.

vdanasto
04-08-09, 16:02
Στις 15/7 έκανα την αίτηση μεταφοράς. Η αίτηση καταχωρήθηκε την αμέσως επόμενη ημέρα:

21/07/2009 17:03 Επιτυχής καταχώρηση αίτησης από ΟΤΕ
16/07/2009 16:06 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ
16/07/2009 16:06 Ολοκλήρωση δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ
16/07/2009 16:04 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

Σήμερα που τηλεφώνησα μου είπαν ότι ο ΟΤΕ έχει ήδη ενεργοποιήσει τον βρόχο και ότι πρέπει να περιμένω τον τεχνικό τους να με πάρει τηλέφωνο για να έρθει για τη μεικτονόμηση. Ίδωμεν...

vdanasto
10-08-09, 23:28
Σήμερα έγινε η ενεργοποίηση (17 εργάσιμες), αρκετά καλά θεωρώ. Το κουφό είναι ότι ο τεχνικός δεν χρειάστηκε να κάνει τίποτα, έτυχε η γραμμή που ερχόταν στον κατανεμητή και ήταν συνδεδεμένη με το διαμέρισμα να είναι αυτή που ενεργοποίησε ο ΟΤΕ. Στην ουσία είχα internet εδώ και μέρες χωρίς να το ξέρω, αφού δεν ειχα σκεφτεί να το δοκιμάσω :p.

petrogazz
11-08-09, 12:19
Έκανα και εγώ αίτηση για μεταφορά (δύο τετράγωνα παρά δίπλα) την Παρασκευή και ελπίζω το Σεπτέμβρη που θα γυρίσω να έχει ολοκληρωθεί.

xmperop1
11-08-09, 17:12
Σήμερα έγινε η ενεργοποίηση (17 εργάσιμες), αρκετά καλά θεωρώ. Το κουφό είναι ότι ο τεχνικός δεν χρειάστηκε να κάνει τίποτα, έτυχε η γραμμή που ερχόταν στον κατανεμητή και ήταν συνδεδεμένη με το διαμέρισμα να είναι αυτή που ενεργοποίησε ο ΟΤΕ. Στην ουσία είχα internet εδώ και μέρες χωρίς να το ξέρω, αφού δεν ειχα σκεφτεί να το δοκιμάσω :p.

Αμα τον άνθρωπο τον πάει η τύχη...........:)
Και φυσικά για μια ακόμα φταίει ο ΟΤΕ.:p

vdanasto
11-08-09, 23:11
Αμα τον άνθρωπο τον πάει η τύχη...........:)
Και φυσικά για μια ακόμα φταίει ο ΟΤΕ.:p

Χαχα, ναι, μου είπε οτι υπάρχει μια πιθανότητα 3% περίπου να συμβεί αυτό.

petrogazz
03-09-09, 09:28
Έκανα και εγώ αίτηση για μεταφορά (δύο τετράγωνα παρά δίπλα) την Παρασκευή και ελπίζω το Σεπτέμβρη που θα γυρίσω να έχει ολοκληρωθεί.

2 Σεπτεμβρίου χτες, ήρθε ο τεχνικός και ενεργοποιήθηκα κανονικά (κλειδώνω και 10Mbit παραπάνω :oneup:).

Με είχαν πάρει τηλ από την προηγούμενη εβδομάδα για να έρθουν απλά εγώ έλειπα, οπότε ουσιαστικά έκαναν 20 μέρες για την μεταφορά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.