PDA

Επιστροφή στο Forum : Σταθερη τηλεφωνια περιοχη <Φρεατυδα>



ndrosso
19-07-09, 18:51
Εδω κα ενα μηνα εχω προβλημα με το σταθερο τηλεφωνο. Οταν καποιος με καλει οχι παντα
στο σταθερο λεει οτι αυτη την στιγμη το τηλεφωνο ειναι κλειστο για τεχνικους λογους.
Ενημερωσα την hellas on line και μου ειπε οτι πρεπει να κανω αναβαθμιση στο ρουτερ
FRITZ BOX Annex A 39.04.57 το εκανα αλλα τιποτα . Τους ξανα ενημερωνω και μου λενε οτι πρεπει να εχει προβλημα το ρουτερ και μου στελνουν το NETFASTER αλλα μεχρι και
σημερα το προβλημα συνεχιζεται. Υπαρχει καποια λυση .

Τι πρεπει να κανω ??????????

tzanetosg
19-07-09, 20:19
σε δυο γραμμες εχω το ιδιο προβλημα και συντομα θα εξαφανιστει η εταιρια και θα βαλω οτε παλι....
δεν ειναι δυνατον να μου κοβεται το τηλ ειναι απαραδεκτο...

Sovjohn
19-07-09, 21:44
Μπορείτε να δοκιμάσετε και κάποια άλλη εταιρία (Net One, On Telecoms), δεν είναι απαραίτητο να πάτε ΟΤΕ...

Στη Φρεαττύδα μια χαρά είναι.

Vitruvian78
20-07-09, 01:52
Sovjohn, σε βλέπω πολυ ένθερμο υποστηρικτή του ντουέτου NetOne- ΟΝ. Μήπως είσαι εργοζόμενοσ εκει; :hmm: Εγώ δεν θα σύστηνα σε κάποιον να φύγει απο τη ΧΟΛ και να πάει σε εταιρεία πολύ μικρότερου μεριδίου στην αγορά. Αν δεν είναι ικανοποιημένος με τισ υπηρεσίες μεγάλων εναλλακτικών, τότε η πιο ασφαλής επιλογή είναι η επιστροφή στον ΟΤΕ.

ndrosso
20-07-09, 09:45
Πιστευεται οτι πρεπει να τους πιεσω ακομα για να βρουνε λυση στο προβλημα μου
η να αλλαξω παροχο????

guzel
20-07-09, 10:13
Πιστευεται οτι πρεπει να τους πιεσω ακομα για να βρουνε λυση στο προβλημα μου
η να αλλαξω παροχο????

ναι αν θελεις να παραμεινεις πιεσε τους ,

στις pstn της hol δεν υπαρχουν τετοια προβληματα λειτουργει αψογα παντα.

αν θελει να διακοψεις βαλε οτε , πλεον με τα νεα προγραμματα (οποιος ενδιαφερεται μονο για τηλεφωνο) βγαινει περιπου 30ε οσο και της χολ δλδ που ειναι στα 29.9/μηνα (στην τιμη του οτε δεν συμπεριλαμβανονται βεβαια διεθνεις κλησεις ειναι με μια μικρη παραπανω μηνιαια χρεωση)

Vitruvian78
20-07-09, 10:23
Κι εγώ νομίζω οτι πρέπει να τους πιέσεις να κοιτάξουνε το πρόβλημα. Πέστους οτι αν δεν διορθωθεί οτι θα φύγεις. Διαοφρετικα αν φύγεις έτσι θα πρέπει να τουσ πλήρώσεις τέλος διακοπής αν δεν έχεις κλείσει 12μηνο.

Sovjohn
20-07-09, 10:25
Sovjohn, σε βλέπω πολυ ένθερμο υποστηρικτή του ντουέτου NetOne- ΟΝ. Μήπως είσαι εργοζόμενοσ εκει; :hmm: Εγώ δεν θα σύστηνα σε κάποιον να φύγει απο τη ΧΟΛ και να πάει σε εταιρεία πολύ μικρότερου μεριδίου στην αγορά. Αν δεν είναι ικανοποιημένος με τισ υπηρεσίες μεγάλων εναλλακτικών, τότε η πιο ασφαλής επιλογή είναι η επιστροφή στον ΟΤΕ.

Εγώ δεν συμμερίζομαι την άποψη σου, γιατί το μερίδιο στην αγορά δεν πάει αναλογικά με την ποιότητα υπηρεσιών. Είδαμε και τη forthnet που είναι ο #1 εναλλακτικός πόσο "καλές" υπηρεσίες παρέχει. Να φανταστώ δεν θα σύστηνες σε κάποιον να φύγει από τη forthnet γιατί είναι ο #1 εναλλακτικός? Επειδή 6-7 άτομα που γνωρίζω που έφυγαν (και δεν πήγαν ΟΤΕ) βρήκαν την υγειά τους σε net one / on / ακόμα και vivodi κάποιος που ήθελε μόνο internet.

Το μέγεθος της εταιρίας είναι δευτερεύον σε σχέση με τις υπηρεσίες. Αυτή τη στιγμή, έχω στοιχεία από φιλικά και συγγενικά μου πρόσωπα για:



Net One (που έχω και εγώ σπίτι - 2play / telephony)
On Telecoms (3play/2play)
Tellas (2play / telephony)
Forthnet (2play / telephony)
HOL (2play / telephony)
CYTA (2play)

Πάγια όμως στο φόρουμ, με βάση τις εμπειρίες όλων αυτών, και τις δικές μου, έχω βγάλει το συμπέρασμα σχετικά με την μέση ποιότητα υπηρεσιών στην Αττική και στην Θεσσαλονίκη / υπόλοιπη Ελλάδα. Στην Αττική λοιπόν για double play προτείνω τη netone και την on, για triple play την on, και αν κάποιος δεν θέλει αυτές τις 2 / ή απλά δεν καλύπτουν την περιοχή του, την HOL. Για σκέτη τηλεφωνία, net one και HOL. Εκτός Αττικής, προτείνω μόνο τη HOL, και τη CYTA όπου έχει κάλυψη.

Αυτές οι απόψεις μου είναι εμπεριστατωμένες από πολλά περιστατικά, καλά και κακά, που έχω να αναφέρω για τις παραπάνω εταιρίες, αλλά δεν...δουλεύω στο τμήμα δημοσίων σχέσεών τους ή κάτι τέτοιο! Ωραία θα ήταν, αλλά δεν συμβαίνει. Χώρια που η συγχώνευση netone / on δεν έχει πραγματοποιηθεί, οπότε για ποιο ντουέτο μιλάμε?

Ειδικότερα όμως για το Α/Κ μου, τη Φρεαττύδα, μπορώ να μιλάω από πρώτο χέρι και όχι απλά βασιζόμενος σε ότι γνωρίζω / μαθαίνω από γνωστούς και φίλους... Κατά τα άλλα, στο χώρο που βρίσκομαι έχω επαφή και με μισθωμένα όλων των εταιριών, οπότε κάποια συμπεράσματα βγαίνουν (και) από το πως συμπεριφέρονται στους εταιρικούς τους πελάτες... Προφανώς και κάποιος αν έχει τραυμτατική εμπειρία με κάποιο πάροχο μπορεί να πάει στον ΟΤΕ, αλλά (στις περισσότερες περιπτώσεις) υπάρχουν και άλλες επιλογές στην εκάστοτε περιοχή που λειτουργούν καλύτερα, όσο "δύσκολο" κι αν φαίνεται αυτό. Αν θέλεις περισσότερες λεπτομέρειες, με ΠΜ.


...Αλλά αρκετά με το off-topic. Το ρεζουμέ της υπόθεσης είναι ότι στην Φρεαττύδα (και αλλού, φυσικά) υπάρχουν πιο αξιόπιστοι πάροχοι που παρέχουν καλύτερες ποιοτικά υπηρεσίες, αλλά δεν είναι λύση το να αλλάζει ο καθένας πάροχο κάθε βδομάδα. Προσπάθησε να βρεις μια λύση με την HOL, και αν δεν το καταφέρεις, μόνο τότε μπες σε αυτή τη διαδικασία.

ndrosso
20-07-09, 11:35
Σας ευχαριστω για την προσοχη σας. Ειμαι πελατης 2 χρονια και τετοια προβληματα δεν
μου εχουν ξανασυμβει. Θα φτιαξω καφε και θα περιμενω στην αναμονη
για να τους πιασω

blackhill66
20-07-09, 23:42
και γω φρεαττυδα ειμαι και ειναι ολα οκ παρτους τηλ. ξανα και ξανα θα λυθει το προβλημα σου φιλαρακο.

xmperop1
21-07-09, 00:20
ndrosso,tzanetosg
Μυρίζει πρόβλημα γραμμής,ζητήστε να δωθεί η σύνδεση σας βλάβη στον ΟΤΕ για έλεγχο.

Vitruvian78
21-07-09, 00:43
Μάλλον έχεις VoIP τηλεφωνία και σου τα λέει αυτά.....θα σου προτεινα να τους πιέσεις να σου την αλλάξουν σε POTS. Πες τους οτι δεν έχεις μείνει ευχαριστημένος με την VoIP τηλεφωνία και αν γινεται να στην αλλάξουν. Αν σου πούνε οτι δεν γίνεται, απειλησε τους οτι θα αλλάξεις πάροχο, γενικά πιεσέ τους να το κάνουν. Γενικά έχω καταλαβει οτι στη ΧΟΛ μπορείς τελικά να πάρεις αυτό που θέλεις αρκει να τους πρήξεις καλά και να ξέρεις και πώς να το κάνεις! :p;)

ndrosso
21-07-09, 10:44
Αυτο ακριβως εκανα τους πηρα τηλεφωνο και τους απειλησα για διακοπη και περιμενω να με παρουν τηλεφωνο για να με ενημερωσουν.
Οσο αφορα το αλλο θεμα που ειπες , εχω VOIP τηλεφωνια μπορουν να μουν την κανουν POTS τοσο ευκολα η ειναι μπελας για την εταιρεια???????

Vitruvian78
21-07-09, 13:59
Μπορούνε να το κάνουν αν στην περιοχή σου υπάρχει δυνατότητα για POTS. Αν το κέντρο τουσ στην περιοχή σου δεν έχει τότε αναγκαστηκά θα πρέπει να μείνεις με το VoIP. Είσαι παλαιός συνδρομητής ή πρόσφατος; Πάντως αν υπάρχει διαθεσιμότητα στη περιοχή να τους πιέσεις να το κάνουνε. Και πρόβλημα να είναι για την εταιρεία, είναι δικό τους θέμα, εσύ πληρώνεισ για να παίρνεις το καλύτερο, και όχι για να μην ξεβολευτούν οι τεχνικοί της εταρίας! Απλά να μάθεις πρώτα εσένα τί πρόβλημα ενδέχεται να σου δημιουργήσει μια τέτοια αλλαγή, π.χ. αν θα μείνεισ χωρίς τηλέφωνο και για πόσο. Εσύ αποφασίζεις. Γενικά η VoIP δεν φαίνεται να είναι ό,τι καλύτερο εδώ στην Ελλάδα.....

Sovjohn
21-07-09, 14:35
Ο οδηγός για το VOIP που είναι στην υπογραφή μου θα σε κατατοπίσει για το τι είναι το VOIP και τι όχι. Το VOIP δεν είναι ούτε το 666 the number of the beast, ούτε η πανάκεια. Το θέμα είναι βέβαια ότι (διαβάζοντας τον οδηγό θα το καταλάβεις αυτό), το VOIP όλοι το χρησιμοποιούν, ΟΛΟΙ. Διαφέρει μόνο το σημείο που χρησιμοποιείται στο δίκτυο.

Για να λέμε τα σύκα-σύκα και τη σκάφη-σκάφη: Οι πάροχοι με VOIP στην Ελλάδα είναι...όλοι. Με VOIP μέχρι τον τελικό χρήστη / τηλεφωνία μέσω του router, είναι 3+1, 3 που το δίνουν αποκλειστικά και 1 (η HOL) που το δίνει σε κάποιους μόνο χρήστες.

Εξ' αυτών:

Η ποιότητα τηλεφωνίας της HOL και της Vivodi είναι μέτρια έως κακή, λόγω της υλοποίησης που έχει γίνει τεχνικά, του εξοπλισμού, κτλ. Της HOL είναι υποφερτά καλύτερη , της Vivodi είναι η χειρότερη υλοποίηση από όλες.

Η ποιότητα τηλεφωνίας της Net One και της Cyta είναι πολύ καλή, λόγω διαφορετικής υλοποίησης / ρυθμίσεων/κτλ.

Τα παραπάνω είναι αδιαμφισβήτητα facts. Από κει και πέρα, στη Φρεαττύδα υπάρχει DSLAM με PSTN, οπότε μπορείς να ζητήσεις το να μεταφερθείς σε αυτό. Στην HOL συγκεκριμένα, λόγω προφανώς άλλου εξοπλισμού κτλ, το "PSTN" στο χρήστη δίνει καλύτερη ποιότητα κατά μ.ο. από το VOIP στο χρήστη.

ndrosso
22-07-09, 10:20
Η απαντηση τους αμεση. Δωρεαν συνδρομη για δυο μηνες για να μην κανω διακοπη. Οσον αφορα την τηλεφωνια
μου ειπε καποιος υπαλληλος της εταιρειας οτι θα πρεπει να συνδεσω και τα δυο τηλεφωνα
απευθειας πανω στο ρουτερ FON1-FON2 για δοκιμη να δω εαν εχω και παλι διακοπες.
Οταν τους ειπα οτι θελω να αλλαξω την τηλεφωνια απο VOIP σε POTS ειπε οτι θα πρεπει να αποκλεισουμε καθε αλλη περιπτωση και μετα εαν δεν βρουμε λυση στο προβλημα του τηλεφωνου τοτε και μονο τοτε θα γινει αιτηση για αλλαγη

blackhill66
22-07-09, 21:46
Μπορούνε να το κάνουν αν στην περιοχή σου υπάρχει δυνατότητα για POTS. Αν το κέντρο τουσ στην περιοχή σου δεν έχει τότε αναγκαστηκά θα πρέπει να μείνεις με το VoIP.

ειμαι και γω στο κεντρο φρεατυδας και εχω pots

ndrosso
22-07-09, 22:43
Εχεις καιρο που εχεις τηλεφωνια POTS ????

blackhill66
23-07-09, 21:41
απο 4 μαρτιου/09

britgreek
24-07-09, 01:05
Αυτο ακριβως εκανα τους πηρα τηλεφωνο και τους απειλησα για διακοπη και περιμενω να με παρουν τηλεφωνο για να με ενημερωσουν.
Οσο αφορα το αλλο θεμα που ειπες , εχω VOIP τηλεφωνια μπορουν να μουν την κανουν POTS τοσο ευκολα η ειναι μπελας για την εταιρεια???????

Αν αναφέρεσαι στη Φρεαττύδα στον Πειραιά, είναι πάρα πολύ δύσκολο να έχεις VoIP τηλεφωνία. Έχουμε κι εμείς στο Πασαλιμάνι και φυσικά είναι POTS όπως όλος ο Πειραιάς. Η HOL στον Πειραιά, ξαναλέω, ΔΕΝ έχει πλέον VoIP, και μου φαίνεται πολύ παράξενο να πρέπει να συνδέσεις τα τηλέφωνα στο router με POTS τηλεφωνία.

ndrosso
24-07-09, 10:39
Πλεον εχω απελπιστει. Συνεχομενα τηλεφωνα στην hellas on line και πληρης αδιαφορια.
Καθε φορα εαν με παρει καποιος τεχνικος μου λεει να κανω κατι το διαφορετικο αλλα το προβλημα παραμενει το ιδιο. Οταν τους ειπα να μου αλλαξουν την τηλεφωνια σε POTS
πρεπει πανω απο ολα να αποκλεισουμε το τεχνικο προβλημα(παρ το αυγο και κουρευτο)
Πλεον η λυση ειναι OTE. Φρεαττυδα Πειραια (Σερφιωτου)

Vitruvian78
24-07-09, 13:22
Πλεον εχω απελπιστει. Συνεχομενα τηλεφωνα στην hellas on line και πληρης αδιαφορια.
Καθε φορα εαν με παρει καποιος τεχνικος μου λεει να κανω κατι το διαφορετικο αλλα το προβλημα παραμενει το ιδιο. Οταν τους ειπα να μου αλλαξουν την τηλεφωνια σε POTS
πρεπει πανω απο ολα να αποκλεισουμε το τεχνικο προβλημα(παρ το αυγο και κουρευτο)
Πλεον η λυση ειναι OTE. Φρεαττυδα Πειραια (Σερφιωτου)

Ωραία λοιπόν! Πάρε τους τηλέφωνο πάλι και αν αρχίσουν να σου λένε πάλι άλλα, πες τους οτι εχεις πάρει απειρες φορές, έχεις ζητήσει να σου αλλάξουν τον τύπο τηλεφωνίας, δεν το κάνουν, οποτε απείλησε τους οτι η μόνη λύση είναι να φύγεις. Αλλά να είσαι αυστηρός και κάθετος στο τηλέφωνο! Αν σου πούνε οτι δεν γινεται να σε αλλάξουν έτσι, πές τους οτι έχεις πάρει ενα σωρό φορές, έχουν δοκιμαστει διάφορα και το πρόβλημα δεν λύνεται.....τι άλλο μένει να γίνει και για πόσο ακομα θα ασχολεισαι μ αυτό το θέμα;; Ή το τακτοποιούν ή φεύγεις, ας επιλέξουν!

britgreek
25-07-09, 03:01
Ο οδηγός για το VOIP που είναι στην υπογραφή μου θα σε κατατοπίσει για το τι είναι το VOIP και τι όχι. Το VOIP δεν είναι ούτε το 666 the number of the beast, ούτε η πανάκεια. Το θέμα είναι βέβαια ότι (διαβάζοντας τον οδηγό θα το καταλάβεις αυτό), το VOIP όλοι το χρησιμοποιούν, ΟΛΟΙ. Διαφέρει μόνο το σημείο που χρησιμοποιείται στο δίκτυο.

Για να λέμε τα σύκα-σύκα και τη σκάφη-σκάφη: Οι πάροχοι με VOIP στην Ελλάδα είναι...όλοι. Με VOIP μέχρι τον τελικό χρήστη / τηλεφωνία μέσω του router, είναι 3+1, 3 που το δίνουν αποκλειστικά και 1 (η HOL) που το δίνει σε κάποιους μόνο χρήστες.

Εξ' αυτών:

Η ποιότητα τηλεφωνίας της HOL και της Vivodi είναι μέτρια έως κακή, λόγω της υλοποίησης που έχει γίνει τεχνικά, του εξοπλισμού, κτλ. Της HOL είναι υποφερτά καλύτερη , της Vivodi είναι η χειρότερη υλοποίηση από όλες.

Η ποιότητα τηλεφωνίας της Net One και της Cyta είναι πολύ καλή, λόγω διαφορετικής υλοποίησης / ρυθμίσεων/κτλ.

Τα παραπάνω είναι αδιαμφισβήτητα facts. Από κει και πέρα, στη Φρεαττύδα υπάρχει DSLAM με PSTN, οπότε μπορείς να ζητήσεις το να μεταφερθείς σε αυτό. Στην HOL συγκεκριμένα, λόγω προφανώς άλλου εξοπλισμού κτλ, το "PSTN" στο χρήστη δίνει καλύτερη ποιότητα κατά μ.ο. από το VOIP στο χρήστη.

Μπορεί να δίνουν όλοι, όπως λες, VoIP αλλά έχει τεράστια διαφορά όταν ξεκινά από το σπίτι σου. Για πες μου σε παρακαλώ, υπάρχει περίπτωση να πέσει το ρεύμα και να έχεις τηλέφωνο, αν έχεις τηλέφωνα συνδεδεμένα στο ρούτερ; Όχι, έτσι; Τότε πώς είναι καλύτερη η VoIP; Όταν κάνουν αναβαθμίσεις στο ίντερνετ οι πάροχοι σε περιοχές, αυτοί που έχουν POTS θα μείνουν χωρίς τηλέφωνο σε περίπτωση βλάβης; Με τις ταχύτητες που δεν είναι σταθερές και άλλες ώρες σέρνονται, υπάρχει ποτέ περίπτωση να είναι τόσο εγγυημένη η απρόσκοπτη και ποιοτική επικοινωνία μέσω VoIP;

Λες οτι η τηλεφωνία της HOL είναι μέτρια ως κακή, και τη συγκρίνεις με τη Vivodi. Σε πληροφορώ ότι η τηλεφωνία της HOL είναι καλύτερη και με πιο καθαρό ήχο, ακόμα και από αυτή του ΟΤΕ. Ξέρω πολλά σπίτια με HOL POTS που έχουν ποιοτικότατη τηλεφωνία. Γι' αυτό καλό είναι να μην απαξιώνουμε εταιρείες, χωρίς απτά στοιχεία. 50; 100 έχουν πρόβλημα με τη HOL (για παράδειγμα); Διαφωνείς ότι προβλήματα υπάρχουν παντού, και ότι η πλειοψηφία των πελατών δεν έχουν; Μπορείς να μου κατονομάσεις έναν ιδιωτικό πάροχο, εκτός από τον ΟΤΕ και τη HOL που να έχουν δικούς της τεχνικούς ΕΞΩ; Και δεν αναφέρομαι στην τεχνική υποστήριξη που σου στέλνουν στο σπίτι.

Εγώ έχω HOL. VoIP ως κύριο τηλέφωνο (από το σπίτι μου) δεν θα έβαζα με τίποτα. Με γονείς καρδιοπαθείς, με μωρό στο σπίτι και με δουλειά στο εξωτερικό. Το τηλέφωνο είναι ΚΑΙ ανάγκη.

Nothing personal, έτσι; Τις απόψεις μου απλά συζητώ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.