PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά mini laptop



alwaysalone
19-07-09, 23:19
Καλησπέρα,

Απο καιρό σκεφτόμουν να αγορασω ενα μικρο λαπτοπακι 8-10'', για να ειναι μετακινήσιμο.
Η απορια μου ειναι εξης:
Εφοσον ολα οσα υπαρχουν στην αγορα, δεν εχουν υποδοχη για dvd, πώς μπορω να εγκαθιστώ προγραμματα πχ Ms Office και ενα σωρό αλλες λειτουργίες οπου ειναι απαραίτητη η χρηση ενος dvd εστω και ελαχιστες φορες καθ'ολη τη διαρκεια κατοχης του λαπτοπ? (πχ την πρωτη φορα που εγκατεστησα vista , μου ελεγε οδηγιες για να δημιουργήσω ενα dvd back-up).

Ευχαριστώ :)

mob
19-07-09, 23:26
αν πάρεις λαπτοπάκι χωρίς DVD προφανώς θα χρειαστείς ένα εξωτερικό ;)

alwaysalone
19-07-09, 23:28
αν πάρεις λαπτοπάκι χωρίς DVD προφανώς θα χρειαστείς ένα εξωτερικό ;)

Eυχαριστώ για την απαντηση... Βασικα λαπτοπ εχω, αλλά ηθελα και ενα μικρουλι ετσι για να το μετακινω... Υπαρχει κανενα με 8-10'' που να εχει υποδοχη DVD?

ευχαριστώ για την απαντηση :)

gtklocker
19-07-09, 23:29
Κοίτα εδώ (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.906700).

Το ότι βγαίνει σε πολλά χρώματα, πιστεύω ότι σε ενδιαφέρει, αφού είσαι γυναίκα.

Παράλληλα, έχει πολύ καλό hardware, που δεν έχει να ζηλέψει τίποτα, από πολλά άλλα ακριβότερα.

Αν, ντε και καλά, τρώγεσαι με τα DVD (έχεις παρα-παρα πολλά) πάρε ένα εξωτερικό USB.

Αν δεν τρώγεσαι με τα DVD, θα πηγαίνεις από ένα αλλό σύστημα, και με τον Total Commander (http://www.ghisler.com/), θα αντιγράφεις τα περιεχόμενα του κάθε CD/DVD σε αυτό.

Αν θέλεις να περάσεις λειτουργικό από φλασάκι, να μου το πείς, για να βρώ link.

mob
19-07-09, 23:33
θα σου πρότεινα να μείνεις μακριά από οτιδήποτε έχει επεξεργαστή Atom εκτός και αν το θέλεις αποκλειστικά ως netbook

τα εξωτερικά DVD είναι με σύνδεση USB

alwaysalone
19-07-09, 23:35
Κοίτα εδώ (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.906700).

Το ότι βγαίνει σε πολλά χρώματα, πιστεύω ότι σε ενδιαφέρει, αφού είσαι γυναίκα.

Παράλληλα, έχει πολύ καλό hardware, που δεν έχει να ζηλέψει τίποτα, από πολλά άλλα ακριβότερα.

Αν, ντε και καλά, τρώγεσαι με τα DVD (έχεις παρα-παρα πολλά) πάρε ένα εξωτερικό USB.

Αν δεν τρώγεσαι με τα DVD, θα πηγαίνεις από ένα αλλό σύστημα, και με τον Total Commander (http://www.ghisler.com/), θα αντιγράφεις τα περιεχόμενα του κάθε CD/DVD σε αυτό.

Αν θέλεις να περάσεις λειτουργικό από φλασάκι, να μου το πείς, για να βρώ link.

Ευχαριτω παρα πολύ! Εξαιρετικά χρήσιμη η απαντηση σου και το λαπτοπακι που προτεινες ο,τι πρεπει! Ειναι και οικονομικο και wi fi και web camera...Μου αρεσει πολυ..
Θα το κοιταξω το προγραμματακι που λες...
Ουσιαστικα dvd βαζω πολυ σπανια μεσα στο λαπτοπ.. Μονο οταν ειναι να εγκαταστήσω καποιο πρόγραμμα ή να περασω drivers. Τους drivers βεβαια τους βρισκω και online (αλλά οταν αγοραζω ενα προϊον, βολευει να βαλεις το cdaki αμεσως).

Οταν το αγορασω και μου ζητηθει με το που ανοιξω το λαπτοπ να τρέξω το προεγκατεστημενο λειτουργικό και μετα να κανω back up σε δυο dvd, αυτό πώς θα θα το κανω?

Ευχαριστω ξανα :)

Gtklocker σε ευχαριστω πολυ για τις χρησιμες πληροφορίες!! :) :)

........Auto merged post: alwaysalone πρόσθεσε 0 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........


θα σου πρότεινα να μείνεις μακριά από οτιδήποτε έχει επεξεργαστή Atom εκτός και αν το θέλεις αποκλειστικά ως netbook

τα εξωτερικά DVD είναι με σύνδεση USB

ευχαριστω πολυ!

gtklocker
19-07-09, 23:41
Βασικα λαπτοπ εχω, αλλά ηθελα και ενα μικρουλι ετσι για να το μετακινω

Έτσι κι αλλιώς, ό,τι άλλο, εκτός Atom (πχ. Celeron) είναι πολύ ενεργοβόρο για netbook.

........Auto merged post: gtklocker πρόσθεσε 4 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ευχαριτω παρα πολύ! Εξαιρετικά χρήσιμη η απαντηση σου και το λαπτοπακι που προτεινες ο,τι πρεπει! Ειναι και οικονομικο και wi fi και web camera...Μου αρεσει πολυ..
Θα το κοιταξω το προγραμματακι που λες...
Ουσιαστικα dvd βαζω πολυ σπανια μεσα στο λαπτοπ.. Μονο οταν ειναι να εγκαταστήσω καποιο πρόγραμμα ή να περασω drivers. Τους drivers βεβαια τους βρισκω και online (αλλά οταν αγοραζω ενα προϊον, βολευει να βαλεις το cdaki αμεσως).

Οταν το αγορασω και μου ζητηθει με το που ανοιξω το λαπτοπ να τρέξω το προεγκατεστημενο λειτουργικό και μετα να κανω back up σε δυο dvd, αυτό πώς θα θα το κανω?

Ευχαριστω ξανα :)


Αποκλείεται να σου ζητήσει τέτοιο πράγμα.

Και ένα tip!

Τους drivers, για κάθε νέα συσκευή, να τους βάζεις/βρίσκεις από το Windows Update Catalog.

Αν, τώρα, πρόκειται για κάτι πιο εξειδικευμένο, που πρέπει να συνεργάζεται με κάποιο πρόγραμμα, τότε κατεβάζεις από το site του κατασκευαστή τους τελευταίους drivers (αλλά σπάνια, υπάρχει τέτοια περίπτωση).

Επίσης, στο θέμα μας, αν μπορείς να δώσεις κάτι παραπάνω, μπορείς να πάρεις έναν φθηνό SSD, και να το απογειώσεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.