PDA

Επιστροφή στο Forum : pcm και τελλας



giannis80
21-07-09, 10:30
Παιδια καλημερα. Εχω κανει αιτηση για τελλας tellas double play με τη δωρεαν χρηση ασυρματου ιντερνετ για 2 μηνες. Ποιο ειναι το προβλημα ομως, με πηραν απο την τελλας και μου ειπαν οτι η φορητοτητα δεν μπορει να γινει γιατι η γραμμη μου ειναι pcm. Μου προτειναν να κανω αιτηση στον οτε για να ξεφορτωθω την pcm( λεγοντας οτι θελω κ καλα να βαλω conn-x) Ετσι και εκανα, ρωταω ομως τωρα, αν δεν γινει η φορητοτητα τελικα εγω θα κληθω να πληρωσω το ασυρματο ιντερνετ? Ειναι ευκολο να βγει η pcm, μενω στα γιαννενα στο κεντρο. Γνωριζει κανεις? Ευχαριστω

a66fm
21-07-09, 10:45
Μην βάλεις conn-x ζήτα αναβάθμιση σε isdn και θα δείς για πότε βγαίνεις απο το φερέσυχνο

manicx
21-07-09, 10:45
PCM δύσκολα θα βγει. Υπάρχουν πολλά θέματα αντίστοιχα. Η μία λύση είναι να έχεις γνωστό στον ΟΤΕ και να σου κάνουν αλλάξουν την γραμμή με κάποιου άλλου που δεν έχει ADSL. Η άλλη είναι να ζητήσεις μετατροπή σε ISDN μπας και σε βγάλουν από το PCM. Δεν ήξερα ότι μπορεί να υπάρχει PCM στο κέντρο στα Γιάννινα. Είχα ρωτήσει πριν από λίγο καιρό και μου είχαν πει ότι τα PCM είναι σπανιότατα. Εγώ Ναπ Ζέρβα πχ δεν είχα ακούσει για PCM. Επειδή στα Γιάννινα είναι μικρός ο κόσμος, πήγαινε κατευθείαν στον ΟΤΕ (28ης Οκτ) και παρακάλεσε τους.

dimitri_ns
21-07-09, 11:31
Καλή τύχη
Αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα πριν απο μερικά χρόνια (Αθήνα Νέα Σμύρνη με Forthnet)
Εκανα αίτηση στον ΟΤΕ για αλλαγή από PCM σε pstn (απλή νορμαλ γραμμή)
Μου είπαν οτι θα περάσει τεχνικός σε ενάμισυ μήνα
Στον ενάμισυ πλακώθηκα στα τηλεφωνα - ο τεχνικός ήρθε στους δύο
Μια βδομάδα ακόμα για να απαντήσουν οτι δεν μπορούν γιατί δεν έχουν γραμμές διαθέσιμες από το καφαο στην πολυκατοικία. Αν ήθελα μπορούσαν να μου βάλουν isdn
Λες και το isdn θα το περνούσαν από άλλα καλώδια
Σε ερώτηση για νεα σύνδεση μου απήντησαν οτι πάλι pcm θα μου δώσουν αφου δεν εχουν καλώδια
Αν πάρεις isdn δεν μπορεις να πας σε ενναλακτικό, μόνο ο οτε σου δίνει internet, διότι ο οτε παραδίδει στους εναλλακτικούς pstn
Περιτό να σου πω το pcm το έχω ακόμα, έκανα αυτόματη προεπιλογή φορεα (μόνο τηλεφωνήματα)
Χωρις πολλές ελπίδες, ζητησα από tellas νεα γραμμή (8 ευρώ ο courrier) Εκπληξη σε δύο μήνες είχα νεα γραμμή (ψευταράδες οτετζίσκοι)
Ετσι τώρα έχω δύο γραμμές μια pcm με προεπιλογή και μια νορμάλ σε εναλλακτικό

Τι μπορείς να κάνεις
1. Ψωνίζεις από ΟΤΕ. Θα λύσουν το πρόβλημα με την γραμμή και θα έχεις internet σε 15 περίπου ημέρες (το pcm θα το φορτώσουν σε κάποιο άλλο κακομοίρη)
2. Ζητάς νεα σύνδεση από tellas, τους ρωτάς αν μπορούν και σε πόσες μέρες

Και για 'οσους έχουν pcm στον κατανεμητή τους (ακόμα και αν εσεις εχετε νορμαλ γραμμη)
To ιντερνετ δουλεψε άψογα για 18 μήνες, μετα άρχισε να αποσυγχρονίζει ότι ώρα ήθελε, σε όποια ταχύτητα και να είχα κλειδώσει ακόμα και σε 2αρα, αυτό συνέβαινε για πολλη ώρα πχ 2-3 ώρες και μετά όλα ΟΚ. Αποτέλεσμα κανείς δεν μπορούσε να κάτσει στο pc

H λύση:
Επειδή όπου υπάρχει pcm οι κατανεμητές είναι παλιοί, ομοίως και οι ρεγκλέτες (εκεί που ενώνονται καλώδια οτε με καλωδια κτιρίου) και συνήθως μεταλλικές
Επειδή το κουτί του pcm για να δουλέψει θέλει ρεύμα που του παρέχει ο οτε μέσω κάποιας τηλεφωνικής σύνδεσης στην μεταλλική ρεγκλέτα

Διαχώρησα πλήρως την γραμμή μου και από την ρεγλέτα και το κουτί του pcm
Εβαλα στον κατανεμητή αριστερά το κουτί του pcm
και δεξια την δική μου ρεγκλετα όπου έβαλα μόνο την δική μου νορμαλ γραμμή και το καλώδιο του οτε που έρχεται από το καφαο ώστε να το απομακρύνω από το κουτί του pcm
problem solved 15άρα σταθερότατη εδώ και μήνες

giannis80
21-07-09, 14:18
Παιδια, ευχαριστω. Ειπα ως προφαση την CONN-X μπας και φιλοτιμηθουν. Λετε η τελλας να μου χρεωσει το δωρεαν ιντερνετ αν δεν γινει η φορητοτητα?

v_zalmas
21-07-09, 15:18
ζητα απο την τελλας να σου δωσει νεα τηλεφωνικη γραμμη και να κανει μετα φορητοτητα το νουμερο σου πανω σε αυτη.
λογικα το εχει προσπαθησει ηδη αλλα υπαρχει ελλειψη κυριου η ακραιου δικτυου αλλα δεν εχεις να χασεις τπτ να το ζητησεις και εσυ απο το 13800->2->2 ... το εχουμε κανει σε αρκετους πελατες μας..

a66fm
21-07-09, 21:10
Καλή τύχη
Αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα πριν απο μερικά χρόνια (Αθήνα Νέα Σμύρνη με Forthnet)
Εκανα αίτηση στον ΟΤΕ για αλλαγή από PCM σε pstn (απλή νορμαλ γραμμή)
Μου είπαν οτι θα περάσει τεχνικός σε ενάμισυ μήνα
Στον ενάμισυ πλακώθηκα στα τηλεφωνα - ο τεχνικός ήρθε στους δύο
Μια βδομάδα ακόμα για να απαντήσουν οτι δεν μπορούν γιατί δεν έχουν γραμμές διαθέσιμες από το καφαο στην πολυκατοικία. Αν ήθελα μπορούσαν να μου βάλουν isdn
Λες και το isdn θα το περνούσαν από άλλα καλώδια
Σε ερώτηση για νεα σύνδεση μου απήντησαν οτι πάλι pcm θα μου δώσουν αφου δεν εχουν καλώδια
Αν πάρεις isdn δεν μπορεις να πας σε ενναλακτικό, μόνο ο οτε σου δίνει internet, διότι ο οτε παραδίδει στους εναλλακτικούς pstn
Περιτό να σου πω το pcm το έχω ακόμα, έκανα αυτόματη προεπιλογή φορεα (μόνο τηλεφωνήματα)
Χωρις πολλές ελπίδες, ζητησα από tellas νεα γραμμή (8 ευρώ ο courrier) Εκπληξη σε δύο μήνες είχα νεα γραμμή (ψευταράδες οτετζίσκοι)
Ετσι τώρα έχω δύο γραμμές μια pcm με προεπιλογή και μια νορμάλ σε εναλλακτικό

Τι μπορείς να κάνεις
1. Ψωνίζεις από ΟΤΕ. Θα λύσουν το πρόβλημα με την γραμμή και θα έχεις internet σε 15 περίπου ημέρες (το pcm θα το φορτώσουν σε κάποιο άλλο κακομοίρη)
2. Ζητάς νεα σύνδεση από tellas, τους ρωτάς αν μπορούν και σε πόσες μέρες

Και για 'οσους έχουν pcm στον κατανεμητή τους (ακόμα και αν εσεις εχετε νορμαλ γραμμη)
To ιντερνετ δουλεψε άψογα για 18 μήνες, μετα άρχισε να αποσυγχρονίζει ότι ώρα ήθελε, σε όποια ταχύτητα και να είχα κλειδώσει ακόμα και σε 2αρα, αυτό συνέβαινε για πολλη ώρα πχ 2-3 ώρες και μετά όλα ΟΚ. Αποτέλεσμα κανείς δεν μπορούσε να κάτσει στο pc

H λύση:
Επειδή όπου υπάρχει pcm οι κατανεμητές είναι παλιοί, ομοίως και οι ρεγκλέτες (εκεί που ενώνονται καλώδια οτε με καλωδια κτιρίου) και συνήθως μεταλλικές
Επειδή το κουτί του pcm για να δουλέψει θέλει ρεύμα που του παρέχει ο οτε μέσω κάποιας τηλεφωνικής σύνδεσης στην μεταλλική ρεγκλέτα

Διαχώρησα πλήρως την γραμμή μου και από την ρεγλέτα και το κουτί του pcm
Εβαλα στον κατανεμητή αριστερά το κουτί του pcm
και δεξια την δική μου ρεγκλετα όπου έβαλα μόνο την δική μου νορμαλ γραμμή και το καλώδιο του οτε που έρχεται από το καφαο ώστε να το απομακρύνω από το κουτί του pcm
problem solved 15άρα σταθερότατη εδώ και μήνες

το έχω κανει 2 φορές μέχρι τωρα μια προς forthnet και πριν μια εβδομάδα προς tellas
ο οτε ανακαλύπτει ΠΑΝΤΑ το ζευγος που στους εναλακτικούς λεει οτι δεν υπάρχει διαθέσιμο!!!:twisted:
και τέλος σκέψου οτι το φερέσυχνο πολλές φορες είναι πάνω σε κολωνα του οτε και όχι στο υπογειο της πολυκατοικίας σου στην τελικη ας φτασει να έχει γραμμη ο φίλος που να παιζει και μετα αρχιζει τα πειραματα...
ας προσέξει τωρα που προχωρισε σε κονεξ να μην πηρε καποιο πακετο με δεσμευση 6-12 μηνών

lua7
22-07-09, 10:16
εγώ θα σου πρότεινα να μετατρέψεις απλά τη γραμμή σου σε isdn και μόλις αυτό πραγματοποιηθεί κάλεσε την τελλάς και ενημέρωσέ τους για την αλλαγή, ώστε να προχωρήσουν με την αίτηση σου....φυσικά και αν ζητήσεις μετατροπή γραμμής σε pstn θα περιμένεις στην καλύτερη περίπτωση κανένα δίμηνο μέχρι ο ΟΤΕ να κάνει τη σχετική αλλαγή....πάντως μη σε παραξενεύει το γεγονός ότι έχεις PCM, υπάρχουν ακόμη στην Αθήνα γραμμές με φερέσυχνο...

giannis80
26-07-09, 14:54
Στην αιτηση που υπεβαλα στον οτε, δηλωσα οτι επιθυμω την αναβαθμιση της γραμμης μου απο pcm προκειμενου να βαλω conn-x μελλοντικα, που ισως το κανω αν δεν μου κατσει με την τελλας. Λετε ο τροπος με τον οποιο το εθεσα το ζητημα αποβει θετικος για την υποθεση μου? Αν παρω αυριο στο 138 του οτε να μου δωσουν απαντηση για το θεμα ή σε παιρνουν αυτοί? Κ κατι αλλο λετε να με χρεωσει η wind για τους 2 μηνες ασυρματο ιντερνετ αν δεν προχωρησει η φορητοτητα? Ευχαριστω πολυ

@ ADSLgr.com All rights reserved.