PDA

Επιστροφή στο Forum : what about HOL



platan
21-07-09, 16:45
Καλησπέρα σας.

Είμαι συνδρομητής της Forthnet τον τελευταίο 1 χρόνο και σκέφτομαι να αλλάξω εταιρία και να μεταβώ στην HOL.Τα προβλήματά μου είναι κυρίως με το internet (χαμηλό download) κυρίως τις ώρες αιχμής.Απο εσωτερική καλωδίωση κλπ είμαι οκ έχω αλλάξει router και γενικώς έχω κάνει όλα τα απαραίτητα.Συγχρονίζω στα 12Mbps 6nm 20att royter Linksys wag200.Οι ερώτησεις που θα ήθελα την βοήθειά σας είναι οι εξής:

1)Τι πακετο να επιλέξω.
2)Η hol τελικά υπερτερεί σε δίκτυο και αν ναι αν γνωρίζει κάποιος ποια έιναι τα δυνατά της
σημεία σε σχέση με την forthnet που έχω τώρα.
3)Η τηλεφωνία τι λέει γενικά?
Παρακαλώ για την βοηθειά σας γιατι πιστευω οτι είναι αμαρτία να πληρώνουμε για υπηρεσίες που δεν παίρνουμε.

Ευχαριστώ πολύ

Papados
21-07-09, 16:52
Τηλεφωνία από την στιγμή που θα σε βάλουν σε pots είναι ισάξια του ΟΤΕ. Για voip δεν ξέρω να σου πω.
Από ταχύτητες δεν πάει άσχημα το τελευταίο καιρό αλλά γενικά έχει υψηλότερα Pings στο GRIX από την 4νετ.

Τώρα από εκεί και πέρα καλό είναι να σου απαντήσει και κάποιος από την περιοχή σου με ΧΟΛ για να σου πει εντυπώσεις.

theofilos79
21-07-09, 22:57
Καλησπέρα σας.

Είμαι συνδρομητής της Forthnet τον τελευταίο 1 χρόνο και σκέφτομαι να αλλάξω εταιρία και να μεταβώ στην HOL.Τα προβλήματά μου είναι κυρίως με το internet (χαμηλό download) κυρίως τις ώρες αιχμής.Απο εσωτερική καλωδίωση κλπ είμαι οκ έχω αλλάξει router και γενικώς έχω κάνει όλα τα απαραίτητα.Συγχρονίζω στα 12Mbps 6nm 20att royter Linksys wag200.Οι ερώτησεις που θα ήθελα την βοήθειά σας είναι οι εξής:

1)Τι πακετο να επιλέξω.
2)Η hol τελικά υπερτερεί σε δίκτυο και αν ναι αν γνωρίζει κάποιος ποια έιναι τα δυνατά της
σημεία σε σχέση με την forthnet που έχω τώρα.
3)Η τηλεφωνία τι λέει γενικά?
Παρακαλώ για την βοηθειά σας γιατι πιστευω οτι είναι αμαρτία να πληρώνουμε για υπηρεσίες που δεν παίρνουμε.

Ευχαριστώ πολύ

αν πρόκειται να βάλεις voip τηλεφωνία και έχεις μεγάλη ανάκη το τηλέφωνο τότα καλύτερα να μείνεις στη forthnet. αν επίσης΄θέλεις να παίζεις παιχνιδάκια στο δίκτυο τότε πάλι μείνει εκεί που είσαι.Για όλες τις άλλες περιπτώσεις όλα είναι καλά. Πάντως να προτιμήσεις τηλέφωνο pot (αν μπορεις) καλυτερα για να έχεις καλή ποιότητα ήχου, γιατί μερικοι έχουν παράπονα με το voip. συμβουλέψου όμως και κανέναν άλλον από την περιοχή σου που είναι στη χολ. Είναι πολυ σημαντικό αυτό που σου λέω.

Vitruvian78
22-07-09, 01:24
αν πρόκειται να βάλεις voip τηλεφωνία και έχεις μεγάλη ανάκη το τηλέφωνο τότα καλύτερα να μείνεις στη forthnet. αν επίσης΄θέλεις να παίζεις παιχνιδάκια στο δίκτυο τότε πάλι μείνει εκεί που είσαι.Για όλες τις άλλες περιπτώσεις όλα είναι καλά. Πάντως να προτιμήσεις τηλέφωνο pot (αν μπορεις) καλυτερα για να έχεις καλή ποιότητα ήχου, γιατί μερικοι έχουν παράπονα με το voip. συμβουλέψου όμως και κανέναν άλλον από την περιοχή σου που είναι στη χολ. Είναι πολυ σημαντικό αυτό που σου λέω.

Συμφωνώ κι εγώ. Όπως σου τα λέει είναι. Είχα κι εγώ voip τηλεφωνία, βέβαια λειτουργούσε σχετικά καλά αν και δεν πολυχρησιμοποιούσα το τηλέφωνο, πάντως κάποιες φορές ο ήχος δεν ήτανε ό,τι καλύτερο. Άσε που όταν ασυγχρονιστεί το ρούτερ χάνεται και η τηλεφωνία!

platan
22-07-09, 09:15
Δηλαδή αν καταλαβα καλά μου λέτε να παραμείνω στην forthnet.Πραγματι χρησιμοποιώ την τηλεφωνία αρκετά και σε γενικές γραμμές δεν έχω πρόβλημα.Όσον αφορα το internet γενικότερα δηλαδή η hol είναι χειρότερη σαν δίκτυο?Έχω ακούσει πχ οτι η hol εχει καλύτερο δίκτυο οπτικών ινών,μεγαλύτερη χωριτικότητα σε international κλπ.Η χρήση που κάνω είναι λίγο παιχνίδια και πολύ torrent αλλα δεν είμαι ευχαριστημένος αφού κατεβάζω συνήθως με 500-600k (χωρίς το wireless)

anodizer
22-07-09, 13:12
Δηλαδή αν καταλαβα καλά μου λέτε να παραμείνω στην forthnet.Πραγματι χρησιμοποιώ την τηλεφωνία αρκετά και σε γενικές γραμμές δεν έχω πρόβλημα.Όσον αφορα το internet γενικότερα δηλαδή η hol είναι χειρότερη σαν δίκτυο?Έχω ακούσει πχ οτι η hol εχει καλύτερο δίκτυο οπτικών ινών,μεγαλύτερη χωριτικότητα σε international κλπ.Η χρήση που κάνω είναι λίγο παιχνίδια και πολύ torrent αλλα δεν είμαι ευχαριστημένος αφού κατεβάζω συνήθως με 500-600k (χωρίς το wireless)

Σου είπαν, αν έχεις POTS τηλέφωνο η ποιότητα είναι καλή. Για το γενικό του δικτύου, δυστυχώς είναι αναλόγως την περιοχή, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ρωτήσεις χρήστες της HOL στην περιοχή σου για να μάθεις πως πάνε ποιοτικά.
Εγώ π.χ. Forthnet ήθελα αλλά στο Ηράκλειο έχει πολλά προβλήματα κι έτσι κατέληξα στην HOL, την οποία βρίσκω καλύτερη από τον ΟΤΕ ως τώρα. Αλλά στην περιοχή σου μπορεί να έχεις άλλη εμπειρία.

theofilos79
22-07-09, 14:06
Σου είπαν, αν έχεις POTS τηλέφωνο η ποιότητα είναι καλή. Για το γενικό του δικτύου, δυστυχώς είναι αναλόγως την περιοχή, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ρωτήσεις χρήστες της HOL στην περιοχή σου για να μάθεις πως πάνε ποιοτικά.
Εγώ π.χ. Forthnet ήθελα αλλά στο Ηράκλειο έχει πολλά προβλήματα κι έτσι κατέληξα στην HOL, την οποία βρίσκω καλύτερη από τον ΟΤΕ ως τώρα. Αλλά στην περιοχή σου μπορεί να έχεις άλλη εμπειρία.

πολύ σωστά. πάντως επειδή δουλεύεις με torrent να θυμάσαι ότι voip τηλεφωνία και torrent απο προσωπική μου εμπειρία δεν είναι και ότι καλύτερο. Για αυτό και σου είπαμε καλό είναι να έχει pot τηλεφωνια.

platan
23-07-09, 08:52
Πάντως δεν πιστέυω οτι είναι καλό σαν εταιρία να σου δίνουν σαν τηλεφωνία οτι κάτσει δηλαδή voip ή pots.Θα επρεπε να επιλέγεις εσυ τι θές.Πχ αν κάνω αίτηση στην hol τώρα ενδέχεται να μου δώσουν voip και θα πρέπει λοιπόν να κάνω φασαρία για να μου δώσουν pots (αν έχουν διαθέσιμο στο δικό μου α/κ).Οπότε ένα μείον για μένα είναι η τηλεφωνία,όσον αφορά το internet καμια άλλη γνώμη απο κάποιον κοντά στην περιοχή μου?

Papados
23-07-09, 09:05
Το αν θα πάρεις pots ή voip θα το μάθεις αμα καλέσεις την ΧΟΛ.
Μόλις δώσεις κάποια στοιχεία θα σου πουν και τι είδος τηλεφωνίας θα έχεις.

aa144
23-07-09, 11:00
Αφού είσαι Αθήνα, και να ήθελες Voip μέχρι το CPE δεν σου δίνουν, POTS θα πάρεις με το ζόρι.

Όσο για τις ώρες αιχμής, αυτές δεν λέγονται ώρες αιχμής για πλάκα, έχε το υπόψη αυτό. Τις ώρες αιχμής πήγαινε για κανένα καφέ, κλείστο και λίγο δεν θα πάθει τίποτε, να δουλέψει και κανένας άλλος που δεν κατεβάζει 24/7...

........Auto merged post: aa144 πρόσθεσε 1 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και αν θέλεις "να παίρνεις τις υπηρεσίες που πληρώνεις" τότε πάρε μισθωμένη γραμμή, έτσι λέγεται αυτό που νομίζεις οτι έχεις αλλά έχεις αγοράσει κάτι άλλο.

anodizer
23-07-09, 14:02
Πάντως δεν πιστέυω οτι είναι καλό σαν εταιρία να σου δίνουν σαν τηλεφωνία οτι κάτσει δηλαδή voip ή pots.Θα επρεπε να επιλέγεις εσυ τι θές.Πχ αν κάνω αίτηση στην hol τώρα ενδέχεται να μου δώσουν voip και θα πρέπει λοιπόν να κάνω φασαρία για να μου δώσουν pots (αν έχουν διαθέσιμο στο δικό μου α/κ).Οπότε ένα μείον για μένα είναι η τηλεφωνία,όσον αφορά το internet καμια άλλη γνώμη απο κάποιον κοντά στην περιοχή μου?

Tότε όλοι θα επέλεγαν POTS γιατί είναι καλύτερο σε γενικές γραμμές κι αυτό το ξέρουν στη HOL άρα δε σε ρωτάνε απλά σου βάζουν POTS όπου είναι διαθέσιμο. Αν δλδ το υποστηρίζει ο κόμβος σου τότε θα πάρεις, δεν χρειάζεται να κάνεις καμία φασαρία.

platan
23-07-09, 15:12
Οκ για την τηλεφωνία με πείσατε, μάλλον Pots θα πάρω,αν υπάρχει διαθέσιμο,πραγμα που δεν καταλαβαίνω γιατι να μην υπάρχει σε όλα τα κέντρα,ας κάνουν τις απαραίτητες αναβαθμίσεις και ας αφήσουν το voip πχ για δέυτερη γραμμή αφου σε δοκιμή που έκανα εχθές σε φίλο στην Ν Ιονία έχει φοβερό delay και echo ετσι κι αλλίως.Για το Internet κανένα σχόλιο επιπλέον υπάρχει?

Vitruvian78
23-07-09, 23:56
Οκ για την τηλεφωνία με πείσατε, μάλλον Pots θα πάρω,αν υπάρχει διαθέσιμο,πραγμα που δεν καταλαβαίνω γιατι να μην υπάρχει σε όλα τα κέντρα,ας κάνουν τις απαραίτητες αναβαθμίσεις και ας αφήσουν το voip πχ για δέυτερη γραμμή αφου σε δοκιμή που έκανα εχθές σε φίλο στην Ν Ιονία έχει φοβερό delay και echo ετσι κι αλλίως.Για το Internet κανένα σχόλιο επιπλέον υπάρχει?

Και τα δύο είναι πολυ καλά. Νομίζω στο ξεκαθαρίσαμε αρκετά. Αν στην περιοχή σου υποστηρίζει κλασσική τηλεφωνία αυτό θα σου δώσουν. Οταν είναι να κανεισ αίτηση πάρε να στο επιβεβαιώσουν. Το Ιντερνετ επισης είναι πολυ καλό, και εξαρτάται το που μένεις και την αποσταση σου απο το Α-Κ. Ότι ισχύει και για τους άλλους δηλαδη!

djbok21
27-07-09, 21:37
@ platan σε ποια περιοχή είσαι ?
Εγώ είμαι Μαρουσι και σκέφτομαι να βάλω HOL για δοκιμή αν και το θέμα της
τηλεφωνίας με ανυσηχεί λίγο έτσι όπως το αναπτύξατε ...

@ ADSLgr.com All rights reserved.