PDA

Επιστροφή στο Forum : Ταχύτητα Forthnet σε p2p



weater
02-02-06, 23:25
Μέχρι πριν 15 μέρες το emule άψογα με ταχύτητες 38~42KB/s. Μετά, μέσα σε μια μέρα ξαφνικά πήγε στο 15 και συνεχώς έπεφτε. Τώρα πάνω από 3~4ΚΒ/s δεν ανεβαίνει.

Φταιει το υψηλό Ping με το εξωτερικό ή παίζει τίποτα άλλο και με έχουν κομμένο από οτε/4νετ;;;;;;;;

Αν γνωρίζει κάποιος κάτι, ας μου δώσει τα φώτα του. :what:

:redface:

slaughter
02-02-06, 23:40
Δεν νομιζω να εχει κανει τιποτα η forthnet ή ο ΟΤΕ γιατι θα ειχε ξεσηκωθει λαος! Οποτε ψαξε αλλου το προβλημα! Μπορει αυτο που κατεβαζεις να μην ειναι απο καλη πηγη!!!!
:D

weater
02-02-06, 23:49
Έχω τα downloads που είχαν ξεκινήσει πριν το πρόβλημα και κατέβαιναν με τις ταχύτητες που προανέφερα και ακόμα δεν έχουν τελειώσει......

Πηγές έχει πολλές, bandwidth ή πακέτα δε βλέπω να έρχονται :cry:

Patentman
02-02-06, 23:57
Χμμ,
για να δουμε...
τι λεει ο ασθενης...
4νετ...πρωτο συμπτωμα...
οτε...σοβαρευει η κατασταση...
προβλημα σε *πακετα...διαγνωση εγινε

Εχεις καλη ταχυτητα σε σερφαρισμα απο την μερα του προβληματος? ΟΧΙ? Εχεις καλο Ping στο εξωτερικο, ειδικα σε παιχνιδια? ΟΧΙ? Ε τοτε το προβλημα σου καταλαβες ποιο ειναι. Απο χτες παλι σερνεται η 4νετ (σερνονετ).


* πολλα πακετα = ενα προγραμμα Ρ2Ρ δεχεται πολλα συγχρονως και η συνδεση αν δεν ειναι καλη τα παιζει.

capthookb
03-02-06, 03:38
Να ρωτήσω κάτι για τα πακέτα. Με ανοιχτό το azureus παρακολουθώ τα συνολικα πακέτα (εξερχόμενα και εισερχόμενα). Με τίποτα δεν ανεβαίνουν πάνω από 20-25 την ημέρα, ενώ το βράδυ πάνε μέχρι 30-35. Αυτό είναι θέμα ΟΤΕ έτσι;

WAntilles
03-02-06, 07:47
Να ρωτήσω κάτι για τα πακέτα. Με ανοιχτό το azureus παρακολουθώ τα συνολικα πακέτα (εξερχόμενα και εισερχόμενα). Με τίποτα δεν ανεβαίνουν πάνω από 20-25 την ημέρα, ενώ το βράδυ πάνε μέχρι 30-35. Αυτό είναι θέμα ΟΤΕ έτσι;

Ναι, είναι θέμα ΟΤΕ.

Madness
03-02-06, 12:38
Τι περιοχή είσαι??

weater
03-02-06, 12:48
Είμαι Αγία Παρασκευή από 600xxxx.

xaotikos
03-02-06, 17:25
Πρόβλημα είναι ότι και ότι η 4net έχει πολύ μπουκωμένη σύνδεση με εξωτερικό (απο όπου πιάνεις μεγάλες ταχύτητες με τα p2p) και normal με Ελλάδα (όπου οι πιο πολλοί έχουν limiters χαμηλά λόγω μικρού bandwidth)

weater
03-02-06, 18:13
Μάλλον αυτό που λές πρέπει να συμβαίνει xaotikos.

bodom
06-02-06, 02:19
Δεν είσαι ο μόνος με χαμηλές ταχύτητες... Ειδικά σε τορεντς εδώ και καιρό δεν ανεβαίνει πάνω από 20-25 το πολύ (384) , μόνο στο DC++ βλέπω καμια αξιοπρεπή ταχύτητα....

Παρεπιμπτόντως όταν το κοιτάω με All seeing eye, συνήθως παίζω με 15-20 πακέτα/sec. :mad:

mich83
06-02-06, 02:23
Δεν είσαι ο μόνος με χαμηλές ταχύτητες... Ειδικά σε τορεντς εδώ και καιρό δεν ανεβαίνει πάνω από 20-25 το πολύ (384) , μόνο στο DC++ βλέπω καμια αξιοπρεπή ταχύτητα....

Παρεπιμπτόντως όταν το κοιτάω με All seeing eye, συνήθως παίζω με 15-20 πακέτα/sec. :mad:

Το DC δεν επηρρεάζεται από το πρόβλημα με τα πακέτα. Είναι καλή λύση για όσους αντιμέτωπίζουν προβλήματα με ed2kοειδή.

weater
06-02-06, 10:12
Τελικά είναι μάλλον θέμα Dslam στην Αγ. Παρασκευή, γιατί δοκίμασα και με HOL, αλλά μια από τα ίδια. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να περιμένουμε να βάλει ο πΟΤΕ καινούρια Dslam και να αδειάσει (μπορεί;;;) τις πόρτες αυτού που είμαι εγώ ώστε να αυξηθούν οι ταχύτητες.

Το μόνο που είδα με το demo της HOL ήταν λίγο καλύτερα ping, αλλά και λίγο χειρότερα download rates.

Αναμονή....... :bot:

thanos_1979
06-02-06, 21:29
Τελικά είναι μάλλον θέμα Dslam στην Αγ. Παρασκευή, γιατί δοκίμασα και με HOL, αλλά μια από τα ίδια. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να περιμένουμε να βάλει ο πΟΤΕ καινούρια Dslam και να αδειάσει (μπορεί;;;) τις πόρτες αυτού που είμαι εγώ ώστε να αυξηθούν οι ταχύτητες.

Το μόνο που είδα με το demo της HOL ήταν λίγο καλύτερα ping, αλλά και λίγο χειρότερα download rates.

Αναμονή....... :bot:
Καταρχήν καλησπέρα..
Δεν ξέρω φίλε weater αλλά και εδώ τα πράγματα μήν νομίζεις πως είναι καλύτερα.Ειδικά με torrents ψιλογίνεται μ@λ@κι@..:redface: αλλά έχω καταλάβει οτι έχει ΠΟΛυ μεγάλο ποσοστό του αργού download ο client που χρησιμοποιούμε.
Ας πούμε με το shareaza δεν έχω πιάσει πάνω απο 10-12kbps. Για DC++ δεν έχω ψάξει και πολύ. Διαφορά είδα όμως με το Limewire.(πχ κατεβάζω τώρα ενα αρχείο zip μεγέθους 104Mb με 16Kbps, και ένα mp3 με 8Kbps. To mp3 φαντάζομαι απο ελληνικές πηγές ενώ το μεγάλο σίγουρα απέξω αφού είναι πρόγραμμα.) Και όλα αυτά διαβάζοντας το forum και συμμετέχοντας κιόλας. :up:
Όχι οτι έχω γρήγορο internet και βλακείες που μας πουλάνε, απλά βρίσκουμε εναλλακτικούς τρόπους.
Δοκίμασε το και πές μας αποτελέσματα..!!

pan.nl
07-02-06, 07:06
Σε DC++ πιάνω σχεδόν πάντα το maximum της ταχύτητας download/upload (και ταυτόχρονα). Απ'όλα όσα έχω δοκιμάσει, ακόμα και επί εποχής γραμμής 384/128, μόνο αυτό λειτουργούσε αξιοπρεπώς. Οπότε σε αυτό τον τομέα η Forthnet τα πάει καλά, τουλάχιστον στην Καλλιθέα και σε γραμμή 512/128

mich83
07-02-06, 08:08
Σε DC++ πιάνω σχεδόν πάντα το maximum της ταχύτητας download/upload (και ταυτόχρονα). Απ'όλα όσα έχω δοκιμάσει, ακόμα και επί εποχής γραμμής 384/128, μόνο αυτό λειτουργούσε αξιοπρεπώς. Οπότε σε αυτό τον τομέα η Forthnet τα πάει καλά, τουλάχιστον στην Καλλιθέα και σε γραμμή 512/128

Μα το DC λειτουργεί 1:1. Aφου κατεβάζεις 1 αρχείο από 1 χρήστη. Το μόνο κακό είναι ότι θέλει να ασχολείσαι μαζί του και όχι να το αφήνεις να κάνει τη δουλειά όπως τα emuleοειδή. Και αυτό γιατί μπορεί εσύ να βρήκες ένα καλό χρήστη και να κατεβάζεις με 40, αλλά μπορεί μετά απο λίγο αυτός να ξεσυνδεθεί και να συνδεθείς αυτόματα με έναν που να σου δίνει 0.5. Θα έλεγα ότι αν χρειαζόμαστε ένα αρχείο άμεσα είναι καλύτερo το DC. Αν ωστώσο δεν καιγόμαστε είναι πιο βολικο το emule. Εγώ έχω 5-6 downloads μαζί στο emule και είμαι πάντα στο 32k/s (που του έχω θέσει σαν όριο). Καλό είναι να το σετάρετε έτσι ώστε να μην ανοίγει και πάρα πολλά connections για κάθε αρχείο και συνολικά για να μην αντιμετωπίσετε πρόβλημα με πακέτα. Περισσότερες πληροφορίες στο αντίστοιχο section του φορουμ.

bodom
07-02-06, 13:54
Mich83 σωστός είσαι αλλά τι να κάνεις όταν τα torrents σου βγάζουν τον καρκίνο? :cry:

xanoutas
07-02-06, 14:20
Παιδιά εγώ μέχρι χτες κατέβαζα με 40άρια από το DC.Αλλά σήμερα δεν ανεβαίνει πάνω από 10-11 KBps.Από torrents με το μTorrent κατεβάζω με 38-40KBps συνέχεια1

kostask
07-02-06, 15:13
Με forthnet 384 στο dslam Καλλιθέας (9343...) με emule κατεβάζω το πολύ με 20kb/sec με BitTorrent το ίδο (συνήθως με 5-11Kb/sec και το πολύ 20) και με μTorrent... καθόλου!

Για σερφάρισμα εννοείται είναι απλώς αδύνατο.:evil:

patrasjim
07-02-06, 15:45
Το δικό μου (Πάτρα, Κων/λεως) κατεβάζει με 13kb στο τσακίρ κέφι. Και είναι πρακτικά αδύνατο να σερφάρεις στο web, ακόμα και με ένα torrent και με λιγοστές συνδέσεις. Ακόμα και το msn το πετάει συνέχεια έξω.

Mythos
07-02-06, 16:55
Εγω κατεβαζω με μTorrent 2-3 files μαζι. Την ημερα δεν πιανει πολλα (αντε 20-25), το βραδυ ομως βαραει 40+. Παντα αναλογα με το ποσοι seeders υπαρχουν. Εχω patchαρει το TCP.sys κι εχω αρκετα open connection.
Οσο για το surfing ολα OK και εκει, ας ειναι καλα το QoS του USR9105. Πολυ σπανια τρωει κολληματα.

mich83
07-02-06, 17:02
Αλλά σήμερα δεν ανεβαίνει πάνω από 10-11 KBps.
Μα δεν έχει να κάνει με το DC. Αλλά με τον χρήστη απο τον οποίο κατεβάζεις. Αν απο κάποιον κατεβάζεις με μικρή ταχύτητα δοκίμασε να τον κάνεις remove μέχρι να βρεθεί κάποιος που να μπορεί να σου δώσει την ταχύτητα που θες.

slaughter
08-02-06, 20:54
Παιδες πριν αρχισετε να διαμαρτιρεστε για χαμηλες ταχυτητες σε peer to peer ψαξτε στο internet να βρειτε τιποτα How To, or γενικα οδηγιες για σωστο σεταρισμα του router σας! Αν το router,firewall, software firewall καμια φορα κ antivirus δεν ειναι σωστα σεταρισμενα μην περιμενετε να βγαλετε ακρη. Μπορει με το ενα προγραμμα να κατεβαζετε καλα κ με το αλλο χαλια!!!
Για τα torrent εγω κατεβαζω με 30κατι συνηθως κ πολλλυυυ σπανια με 40. Στην Αγγλια που ειχα 2MBps απο torrent κατεβαζα απο 40-240...αναλογα το torrent! Οποτε μην σκατε δεν φτεει κανεις για τις ταχυτητες αυτες....οπως εχει ξαναειπωθει....τα p2p δεν ειναι αξιοπιστος τροπος μετρισης της ADSL σου......
Αντε κ με τις υγειες μας!!!!:D
:oneup:

LordVader
10-02-06, 03:17
Τσεκαρετε τα p2p τωρα που εγινε η αναβαθμιση..

slaughter
10-02-06, 15:14
Τσεκαρετε τα p2p τωρα που εγινε η αναβαθμιση..

Αναβαθμιση????? ΤΙ λετε ρε παιδια... κ εμενα γιατι δεν μου το ειπατε????
Καλα τιποτααα δεν καταλαβααα...δεν μπορει....τωρα πρεπει να πεταει....

Μαλλον Ψευδεστε :p

Καμια βελτιωση απο μερος μου (οχι οτι ειχα προβλημα πριν δηλαδη)
:rofl:

@ ADSLgr.com All rights reserved.