PDA

Επιστροφή στο Forum : Aπορία για τις θύρες!!!



gio_fotop
03-02-06, 00:32
Ας μου εξηγήσει κάποιος τι πρέπει να γίνει για να βρεθεί επιτέλους διαθέσιμη θύρα. Μετά από 1 ολόκληρο μήνα που έχει ενεργοποιηθεί η σύνδεση μου και ακόμα εκκρεμή η ενεργοποίηση από τον ΟΤΕ . Ποια είναι η διαδικασία για την απελευθέρωση της;


Ευχαριστώ για τη βοήθεια σας!!!!

nnn
03-02-06, 02:07
Είναι θέμα πότε θα γίνει αναβάθμιση στο Dslam σου από τον Οτέ.
Μια επίσκεψη στο τοπικό κατάστημα μπορεί να σε κατατοπίσει.

Καλώς ήρθες.

gio_fotop
03-02-06, 02:21
Ευχαριστώ πολύ!!! Άντε να δούμε πότε θα κάνει το θαύμα του ο ΟΤΕ! Πάντος αυτό που ξέρω είναι οτι ενας μήνας πάει... Τουλάχιστον μπορώ να χρησιμοποιώ τον κωδικό μου για να μπω!! Απ'το τίποτα...

heZzel
03-02-06, 02:25
Φίλε gio_fotop, κι εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα με εσένα και το κατάλαβα δυστυχώς αργά (μετά την αίτηση και την κατάθεση χρημάτων), αλλά και νωρίς (μονο μια βδομάδα μετα την αίτηση). Οπότε να τι έκανα:
Αφού έστειλα μειλ στην HOL και με έγραψαν κανονικα, πήρα σήμερα στο 134 να ρωτήσω τι να πρέπει να κάνω, η να μάθω πότε θα γίνει η αναβάθμηση στο δίκτυο μου. Το μόνο που μου είπε η υπάλληλος, ήταν οτι εδώ (Χανιά), έχει ελεύθερες θύρες μόνο για ISDN και όχι PSTN, και να το μετατρέψω για να δω άσπρη μέρα..
Οπότε και εγώ μετα πήρα την HOL και μίλησα με την υπεύθυνη που πήρε την δήλωση μου και την ρώτησα αν ξέρει κάτι για τις θύρες και τι μπορώ να κάνω. Η απάντηση ήταν οτι ο ΟΤΕ λόγο ανταγωνιστικότητας, δεν δίνει μερικές φορές PSTN θύρες, αλλά μόνο ISDN. Και από αριθμούς γνωστών που δοκίμασα στο OTESHOP σε διάφορες περιοχές των Χανίων, είδα ότι δεν υπήρχε πουθενά θύρα για PSTN.
Απίστευτο το τι κάνει ο ΟΤΕ για να τσεπώσει τα 7ευρώ το δίμηνο από τον κοσμάκη.. ΗΜΑΡΤΟΝ!!

Τελωσπάντων, αυτό που συνενοήθηκα με την ΗΟL και προτείνω και σε εσένα, είναι να πάω αυριο να κάνω αίτηση για ISDN και να αλάξουν την αίτηση και αυτοί κατευθείαν ωστε να γινουν ταυτόχρονα οι ενεργοποιήσεις. Τωρα το πότε θα γινει αυτό, ένας θεος ξέρει..

Ελπίζω μόνο να μην έχεις ήδη ISDN, γιατί τότε ίσως πρέπει να κάνεις πολύ υπομονή ακόμα

gio_fotop
03-02-06, 02:37
Οχι PSTN έχω! Και με τον εξοπλισμό τι γίνετε; Αύριο θα πάω να ρωτήσω και στον ΟΤΕ και μετά θα δώ. Πάντος πρέπει να έχουν πολλοί το ίδιο πρόβλημα

heZzel
03-02-06, 02:48
Έλεγξε καλού κακού και στο ΟΤΕSHOP να δείς αν υπάρχει ISDN θύρα για το τηλέφωνο σου και επικοινώνησε με ΟΤΕ για να δεις μήπως σχεδιάζουν καμία αναβάθμηση στην περιοχή σου τώρα κοντα. Εμένα πάντως δεν πιστεύω να παίζει κάτι τέτοιο, γιατί τώρα 6 μήνες δεν υπάρχει διαθέσιμο PSTN.

Το συγκεκριμένο πρόβλημα, η υπάλληλος μου είπε ότι είναι πολύ συχνό και υπάρχουν άτομα που περιμένουν και 2μήνες για θύρα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι γι αυτά φταίει μόνο ο ΟΤΕ..


Ο εξοπλισμός δεν μου έχει σταλεί ακόμα οπότε θα μου στείλουν το ISDN μοντεμ. Εσένα λογικά σου έχει έρθει, οπότε πρέπει να το κανονίσεις μαζί τους..


Καλή δύναμη!

gio_fotop
03-02-06, 03:00
Εχω αγοράσει το πακέτο απο το γερμανό. Και όταν το πήρα υπήρχε διαθεσημότιτα στην περιοχή.

broylis
04-02-06, 02:39
Μια απο τα ίδια παιδιά! Υπήρχε και μενα διαθεσιμότητα στη περιοχή μου στα Χανιά και χτες όλα άλλαξαν...Δε θα τους κάνω τη χάρη να μετατρέψω τη γραμμή μου ISDN επειδή αυτοί γουστάρουν να μας τα πέρνουν με το έτσι θέλω...Ρώτησα στα κεντρικά του ΠΟΤΕ στη Τζανακάκη και μου είπαν πως θα ανοίξουν πόρτες αρχές Μάρτη...Καλά κρασιά

@ ADSLgr.com All rights reserved.