PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπερθέρμανση Speedtouch 780



danonito
22-07-09, 14:51
Δεν μπορω αλλο εχω προβλημα με το μοντεμ το οποιο υπερθερμενεται και γιαυτο ποτε κολαει, ποτε κανει ρεσετ μονο του ποτε το ενα ποτε το αλλο...
Δεν αντεχω γιατι μου χρειαζεται για συγκεκριμενο λογο (και οχι για να παιζω η να χαζευω) απροσκοπτη λειτουργια του ιντερνετ την οποια και φυσικα δεν εχω αφου το μοντεμ καθε λιγο κολαει. Δεν χανει απαραιτητα τη συνδεση απλα εγω δεν μπορω να δω σελιδες η να κανω ping σελιδες.

Δεν ξερω πραγματικα τι να κανω γιατι δεν μπορω να επεμβω στο μοντεμ αφου δεν ειναι ιδιοκτησια μου! Αλλιως θα του ειχα βγαλει κανα καπακι θα του ειχα χωσει κανα ανεμιστηρακι η κατι αλλο...

Η θερμοκρασια στο σπιτι ειναι ~28 βαθμοι οχι κατι τραγικο δηλαδη

zatast
22-07-09, 15:08
και γιατι δεν λες στην Net One να το φτιαξουν ?

prodromosfan
22-07-09, 15:10
δηλαδή τι εννοεις οτι λογω υπερθερμανσης κανει reset;
εχεις δοκιμασει να το βαλεις καθετα;
και το δικο μου ειναι ζεστο αλλά αντεχεις να το κρατησεις.

ariadgr
22-07-09, 16:10
Δοκίμασε να του βάλεις "ποδαράκια" ώστε να αερίζεται καλύτερα από κάτω.
Είσαι σίγουρος ότι τα προβλήματα που αναφέρεις οφείλονται σε υπερθέρμανση;

danonito
22-07-09, 17:21
Το πρωι εκανε τα ιδια, εβαλα εναν ανεμιστηρα κανονικο επιτραπεζιο να το φυσαει και εδω και 5 ωρες δεν εχω το παραμικρο προβλημα... Ο χρονος θα δειξει αν ειναι τυχαιο.
Εικαζω οτι ειναι υπερθερμανση γιατι ενα προηγουμενο 780 που ειχα ειχε λυσαξει στα ρισετ και μετα καηκε. Στη γραμμη δεν ειχα προβλημα ελειπα κανα μηνα σε ταξιδι γυρισα τωρα στις μεγαλες ζεστες και πρωτη φορα εχω θεματα με ρισετ και κολληματα. Εν τω μεταξυ το μοντεμ εμενα μου φαινεται πολυ ζεστο. (δεν ειμαι θερμομετρο αλλα απο κατω σχεδον δεν αγγιζεται)

Σιγουρος δεν μπορω να ειμαι, δεν εχω αποδειξεις, αλλα οι ενδειξεις αυτο λενε. Εκει που δεν ειχα προβλημα στις ζεστες τωρα εχω, και επισης περισυ καλοκαιρι με τον ιδιο τροπο το πρωην 780 που ειχα κατεληξε να καει (ευτυχως το αλλαξαν χωρις το παραμικρο προβλημα kudos to netone γιαυτο...)

Sebu
22-07-09, 17:35
Βρες 2 μικρα τασακια ή καπακια απο μπουκαλια νερου (θα χρειαστεις 6 απο αυτα) κατω απο το ρουτερ ωστε να σηκωθει και να δημιουργειται ρευμα απο κατω.

Επισης αλλη λυση ειναι να παρεις ή φτιαξεις ενα μικρο usb ανεμιστηρα (οχι κατι τραγικο μαξ 12cm) και να τον βαλεις να φυσαει το ρουτερ (αφου φτιαξεις το κενο απο κατω εννοειται).

danonito
22-07-09, 17:40
Το σκεφτηκα και εγω αυτο δυστηχως εχω καπως ξεφυγει απο τη λογικη και ηλικια του μπομπ του μαστορα και μαλλον θα καταληξω να παρω κατι ετοιμο οπως μια βαση για λαπτοπ και να το βαλω πανω το ρουτερακι. Υπαρχει κανενας ανεμιστηρας που να μπορω να του δωσω ρευμα κατευθειαν απο μπριζα? Γιατι USB εκει κοντα δεν υπαρχει, αφου το ρουτερ με τον υπολογιστη ειναι σε αλλο οροφο/διαμερισμα για την ακριβεια. Αυτο που με τσαντιζει ειναι οτι θα καταληξω να κανω τσαντιρι το σαλονι με ανεμιστηρακια και καλωδιακια :evil:
Προς το παρον το εχω βαλει απλα καθετα να δω τι θα γινει αφου "αναπνεει" απο ολες τις πλευρες τωρα... (τον ανεμιστηρα τον εκλεισα να δω τι θα γινει)

aa144
22-07-09, 18:40
Μήπως είχε κανένα σεμέν από κάτω ή από πάνω; Αν όχι, τότε λόγω ζέστης είναι αναμενόμενο να κάνει διάφορα, ενώ η κατάσταση θα χειροτερέψει σε μερικές μέρες (δελτίο ΕΜΥ).

Ο χώρος είναι κλιματιζόμενος; Τι θερμοκρασία επικρατεί εκεί μέσα συνήθως;

danonito
23-07-09, 16:24
Τι ειναι το σεμεν?
Εχω καλα νεα γιατι με το μοντεμ καθετα εδω και 1 μερα δεν ειχα προβλημα.
Ελπιζω να συνεχισει ετσι, αποτι φενεται πεζει παρα πολυ ρολο η δυνατοτητα να αεριζεται απο ολες τις πλευρες, εχει παρα πολυ μεγαλη διαφορα στη θερμοκρασια του ρουτερ.

Ghost in the Machine
23-07-09, 21:06
Μεγάλο σουηδικό μαγαζί, έχει στα είδη κουζίνας κάτι μικρά ραφάκια διάτρητα μεταλλικά που είναι για να μπαίνουν μέσα σε ντουλάπια. Υπάρχει κι ένα απλό Π από διάτρητο μέταλλο όπου το ρούτερ και καθιστό αερίζεται.

nikgl
24-07-09, 11:30
Δεν είσαι ο μόνος! κι εγώ έχω θέμα υπερθέρμανσης αυτές τις μέρες. Το έχω οριζοντίως πάνω στην κορυφή μιας βιβλιοθήκης και αν το πιάσω από κάτω είναι σαν το μάτι κουζίνας!
Εγώ παρόλαυτά δεν έχω αποσυνδέσεις αλλά ο ήχος της τηλεφωνίας ακούγεται σαν να κάνει γαργάρες μέχρι το επόμενο χειροκίνητο reset όπου θα γίνει κα πάλι καθαρός για κάποιες ώρες ή μέρες.

ben69
27-07-09, 13:48
Εγώ έχω βάλει ένα πλαστικό κουτάκι πρίζας τηλεφώνου... και είναι στον αέρα... εδώ και 1 χρόνο και καίει σε φυσιολογικές συνθήκες.
Καλό είναι να αφήσεις κενό γύρο από το rooter... και να μην το έχεις σε χαμηλά σημεία και μέσα σε ντουλάπια κτλπ.

prodromosfan
27-07-09, 16:30
ρε παιδια μηπως τα σπιτια σας ειναι φουρνοι;
σοβαρα τωρα, το 780 το εχω στο χολ που δεν περναει απο πανω του το ρευμα αερα και δεν ζεματαει τοσο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.