PDA

Επιστροφή στο Forum : Ένα ευχαριστώ στην Άμυ Α.Ε. ( Τα καλά να λέγονται)



grgz
22-07-09, 19:08
Οφείλω ένα ευχαριστώ στην Άμυ Α.Ε. που αντιπροσωπεύει μεταξύ άλλων τα Fritz στην Ελλάδα.

Πριν από είκοσι ημέρες και εντελώς ξαφνικά το Fritz 7140 μου άφησε χρόνους.:p

Απευθύνθηκα στην ανωτέρω εταιρία και ενώ εγώ το είχα αγοράσει από κάποιο τύπο που το πήρε από Hol double play και συνεπώς δεν είχα απόδειξη αγοράς ούτε και μπορούσα να το αποδείξω καλύφθηκα πλήρως και σήμερα παρέλαβα το καινούριο αφού προέβησαν σε αντικατάσταση.

Ένα δημόσιο ευχαριστώ είναι το λιγότερο που μπορώ να πω.:respekt:

Ευχαριστώ επίσης το συμφορουμίτη maxorfo για τις συμβουλές και τη βοήθειά του...:worthy:

xmperop1
22-07-09, 21:41
Η Άμυ Α.Ε. και τα Fritz ανέκαθεν είχαν καλό όνομα.
Μπράβο τους.

Mouse Potato
22-07-09, 21:54
Επαγγελματισμός και σεβασμός στο πελάτη αλλά και το προϊόν

Μπράβο τους :)

rockstar
23-07-09, 20:20
Μπραβο που εκαναν το αυτονοητο γιατι δυστυχως αλλοι αντιπροσωποι με τη παραμικρη αφορμη δε θα το αλλαζαν, οπως πχ το οτι δεν ειχες την αποδειξη αγορας ενω σιγουρα απο το serial number μπορουν να δουν ποτε παραχθηκε κτλ η ποτε πωληθηκε το πακετο απο τη hol...
Αν δε κανω λαθος εχουν 5ετη εγγυηση?

grgz
23-07-09, 23:19
Ναι, όλα τα Fritz έχουν πέντε χρόνια εγγύηση.

ZhenXlogic
24-07-09, 13:42
Είναι η πρώτη φορά που διαβάζω κάτι αντίστοιχο να γίνετε στην Ελλάδα και χωρίς αποδείξει αγοράς.

Ένα μεγάλο μπράβο για τον ΣΕΒΑΣΜΟ που δείχνουν προς τον καταναλωτή. :oneup: ;)

paounof
24-07-09, 14:44
Εγώ είχα από τα πρώτα Fritzbox fon της ΗΟL και τότε μου ήχε καεί. Μέχρι η Hol να πάρει τα πόδια της η Αμυ μου το άλλαξε στο άψε – σβήσε, και μάλιστα με το ίδιο κούριερ. Το παιδί πήγε το καμένο και του δώσανε επιτόπου να μου φέρει το καινούργιο. Το μόνο που τους είπα στο τηλ. ήταν ότι είναι της Hol ούτε αποδείξεις ούτε τίποτα. Μου’ χε κάνει τρομερή εντύπωση και μάλιστα τάχα γράψει εκκινεί τη εποχή.

blade_
25-07-09, 01:11
Πολυ καλο κ σπανιο..μπραβο τους!που να μη τους προτιμησεις μετα..

koprodogis
28-07-09, 14:57
Μιας και εχει τυχει να τους καλεσω για τηλεφωνικη υποστηριξη προ πολλων ετων οσο ακομα ζουσε η Αλτεκ και μας εδινε τζαμπα το πρωτο fritz, εχουν και αψογη εξυπηρετηση και φυσικα τεχνικη καταρτιση σε αυτο που κανουν και δε σου λενε να δοκιμαζεις διαφορα οπως γινετε οταν καλεις τον παροχο σου.

greenarrow
24-08-09, 18:44
Πολυ καλο κ σπανιο..μπραβο τους!που να μη τους προτιμησεις μετα..

Όντως είναι ό καλύτερος λόγος να προτιμήσεις μια εταιρεία για το after sales service :oneup:

Mouse Potato
24-08-09, 18:48
Όντως είναι ό καλύτερος λόγος να προτιμήσεις μια εταιρεία για το after sales service :oneup:

:hmm: Ίσως υπερβάλλεις... Αν είναι να μου χαλάει κάθε 3 και λίγο τι να το κάνω το καλό after sales service;

Βέβαια νομίζω κακή ποιότητα και καλό after sales service δεν συμβαδίζει :p

mrsaccess
25-08-09, 03:21
Βέβαια νομίζω κακή ποιότητα και καλό after sales service δεν συμβαδίζει :p
Τότε την Dell πως την εξηγείς; :p

Mouse Potato
25-08-09, 16:43
Τότε την Dell πως την εξηγείς; :p

Δεν έχω εμπειρία επί του θέματος :whistle:

mondeo
26-08-09, 23:26
Είναι πολύ σημαντικό ένα κορυφαίο όνομα στον ADSL ςξοπλισμό να έχει και το αντίστοιχο Service.
Μπράβο τους:up:

nikitas21
28-08-09, 12:53
Πραγματικά σπάνιο (για την ελλάδα τουλάχιστον), καθώς φαντάζομαι οι περισσότεροι από εμάς έχουμε συνηθήσει το λιγότερο σε πολλές διαδικασίες, αν μας λείπει πχ η απόδειξη αγοράς ή κάτι... Μπράβο τους λοιπόν.

grgz
11-09-09, 16:27
Και συνεχίζω τα καλά λόγια και τις ευχαριστίες διότι εκτός από το 7140 που μου αντικατέστησαν έχω και ένα Fritz BoxFon (μιλάμε για Fritzάκια...:p ) το οποίο την περασμένη εβδομάδα και ενώ προσπάθησα να το χρησιμοποιήσω σαν modem, κάηκε στην προσπάθεια.

Επίσης το είχα αγοράσει μεταχειρισμένο και δεν έχω απόδειξη αγοράς.

Παιδιά πήγα σήμερα από το service, τα παιδιά ήταν ευγενέστατα, το έλεγξαν επιτόπου και το αντικατέστησαν επιτόπου.

Χρόνος αναμονής πέντε λεπτά.

Πιστεύω ότι το ευχαριστώ είναι λίγο. Πώς να μην αγοράσω Fritz μετά απ' όλα αυτά; :lol:

:respekt:

extasy
26-01-20, 11:18
Δέκα χρόνια μετά τα πράγματα έχουν αλλάξει δυστυχώς προς το χειρότερο. Η ΑΜΥ αρνήθηκε να καλύψει την εγγύηση σε Fritz 7530 αγορασμένο από το ιταλικό Amazon που παρουσίασε πρόβλημα με τη θύρα fon. Ο κατά τα άλλα ευγενικός υπεύθυνος του service σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχαμε με παρέπεμψε στην Amazon ή στην AVM. Όταν του υπενθύμισα ότι στο παρελθόν η AMY αντικαθιστούσε τις ελαττωματικές συσκευές χωρίς πολλά πολλά, υποστήριξε ότι «τα πράγματα έχουν γίνει πιο αυστηρά» και δεν καλύπτουν αγορές από το Amazon. Μετέφερα βέβαια τα παράπονά μου στην AVM για τη στάση του «distributor Greece», όπως αποκαλεί την ΑΜΥ, με τους Γερμανούς ουσιαστικά να επιβεβαιώνουν την αλλαγή στάσης καθώς μου ανέφεραν ότι πρέπει να επικοινωνήσω με το σημείο πώλησης. Πάντως μου έδιναν τη δυνατότητα να αναλάβουν οι ίδιοι την αντικατάσταση.

Το «ευχαριστώ» πηγαίνει στην Amazon για την άψογη στάση της καθώς μου πρότεινε 3 λύσεις: Κρατάω το Fritz και μου επιστρέφει το 10% της αγοράς, επιστρέφω το Fritz και μου στέλνει καινούργιο ή το επιστρέφω και μου γυρνάει 100% τα χρήματα της αγοράς. Επέλεξα την τρίτη επιλογή, με την Amazon μάλιστα να καλύπτει και τα μεταφορικά που πλήρωσα προς Ιταλία. Η AVM από την πλευρά της θα μου έστελνε καινούργια συσκευή, αλλά θα μοιραζόμασταν τα μεταφορικά (εγώ θα πλήρωνα προς Γερμανία και αυτοί προς Ελλάδα).

netblues
26-01-20, 11:34
Αφου στο επιβεβαιωσε η avm, τα παραπονα σου αφορουν ΜΟΝΟΝ την avm που δεν εφαρμοζει πολιτικη παγκοσμιας η τουλαχιστον πανευρωπαικης εγγυησης.
Προφανως εχει περασει το κοστος της εγγυησης στο διανομεα, οπότε ειναι λογικό και αυτός να μην θελει να καλύψει την εγγυηση απο την τσεπη του για κατι που δεν πούλησε και δεν θα αποζημιωθει.
Αν και γενικότερα την εποχη του Internet των ηλεκτρονικων πληρωμων και των logistics o ρολος του τοπικου διανομέα αν κανει μονο box moving συνεχως θα μειωνεται.
Αν μπορω να το παρω απο την ιδια την avm η το μεγαλοδιανομεα τυπου amazon στον ιδιο χρονο, τι νοημα έχει η υπαρξη τοπικου διανομεα, για ενα προιόν που καλύτερα θα καταλαβω πως δουλευει και αν μου κανει διαβαζοντας το manual σε pdf η διαβαζοντας σε fora, παρα αν το πιασω στα χερια μου σε ενα φυσικο κατάστημα?

gamsgr
28-01-20, 17:25
Εκτός θέματος αλλά όσοι έχουν πρόβλημα με τα παρελκόμενα. Δηλαδή με το Y cable και τους αντάπτορες μπορούν να ζητήσουν καινούργια δωρεάν από τη Κύπρο ή από την AVM.

@ ADSLgr.com All rights reserved.