PDA

Επιστροφή στο Forum : Γιατί έφυγα από τη FORTHnet.



ipo
23-07-09, 17:17
Με τη σειρά μου είπα κι εγώ "αντίο FORTHnet".

Ήμουν από τους πρώτους που έκοψα τη γραμμή ADSL ΟΤΕ για να πάω στο ιδιόκτητο δίκτυο της εταιρείας, όταν έφτασε στην περιοχή μου, σε μεριζόμενη γραμμή ADSL (shared LLU FORTHnet), πριν από 2 χρόνια.

Ο πρώτος μήνας ήταν αρκετά δύσκολος, υπό την έννοια ότι η μερική αποδέσμευση του βρόχου επέφερε προβλήματα τόσο στο internet όσο και στο τηλέφωνο. Έκτοτε όμως και για 22 μήνες ήμουν ευχαριστημένος. Τον πρώτο χρόνο πλήρωνα κατά μέσο όρο 15 ευρώ/μήνα για 20-22 Mbit downstream και 1 mbit upstream, γεγονός το οποίο με ικανοποιούσε τα μάλα σε συνδυασμό με τη σχετικά ποιοτική υπηρεσία. Κατόπιν έδινα 20€/μήνα. Είχα ξεχάσει το ζήτημα του internet, δεν ασχολούμουν πλέον, αφού τα πάντα κυλούσαν ομαλά. Μερικές ώρες διακοπών σύνδεσης (σε βάθος 2 ετών) και χαμηλές ταχύτητες σε κάποιες περιπτώσεις, δε με πείραξαν. Ήξερα καλά ότι η εταιρεία δε συγκρίνεται με τον ΟΤΕ σε περίπτωση προβλήματος, αλλά αφού πρόβλημα δεν υπήρχε, ήμουν ευχαριστημένος (κι έκανα το σταυρό μου μη βγει κάτι).

Όλα αυτά μέχρι πριν από 10 μέρες περίπου που ξαφνικά χάθηκε εντελώς το σήμα της ADSL, οπότε ξεκίνησε η ακόλουθη διαδικασία.

1) Δοκιμάζω 3 διαφορετικά modem (με και χωρίς splitter) και καλώδια για να δω αν φταίει η συσκευή μου.
2) Αυθημερόν δηλώνω βλάβη στη FORTHnet. Ο ευγενικός τεχνικός με βάζει να επαναλάβω το βήμα 1, για να κάνει το βασικό troubleshooting. Μόλις βλέπει ότι δε βγαίνει άκρη προωθεί το ζήτημα στους τεχνικούς.
3) Μετά από 2 εργάσιμες ημέρες πηγαίνει τεχνικός της FORTHnet στο Α/Κ της περιοχής μου για να ελέγξει το DSLAM. Δε βρίσκει πρόβλημα.
4) Μετά από άλλες 3 εργάσιμες (κλείσαμε ολόκληρη εβδομάδα χωρίς ADSL) έρχεται τεχνικός στο σπίτι και κάνει μετρήσεις μέσα στο σπίτι και στο κουτί έξω από αυτό. δε βρίσκει πρόβλημα. Το ζήτημα προωθείται στον ΟΤΕ για έλεγχο, εντός 3 εργάσιμων ημερών, της μικτονόμησης της μεριζόμενης γραμμής.

Όση πληροφόρηση είχα, ήταν με δική μου πρωτοβουλία. Η FORTHnet δε φρόντισε να επισπεύσει τη διαδικασία (3 εργάσιμες ημέρες για κάθε βήμα troubleshooting, πιστεύω ότι είναι πολύ αργή διαδικασία).

Γνωρίζοντας την ανεπαρκή κατά την άποψή μου μέριμνα που δείχνει η FORTHnet στα προβλήματα των συνδρομητών της και με δεδομένη την μεγάλη σπουδαιότητα που έχει το ευρυζωνικό internet για εμένα (εργασία, σπουδές, επικοινωνία, ενημέρωση), μόλις κατάλαβα ότι η διαδικασία θα κρατήσει πάνω από 10 μέρες, έκανα αίτηση στον ΟΤΕ για conn-x. Σε 4 εργάσιμες ημέρες ο βρόχος μου είχε μεταφερθεί στον ΟΤΕ και είχα ADSL. Μάλιστα οι υπάλληλοι του ΟΤΕ επικοινώνησαν πολλές φορές μαζί μου για να με ενημερώσουν για τη διαδικασία. Η FORTHnet μέχρι τότε δεν είχε βρει λύση στο πρόβλημα, ενώ δεν έκανε κάποια κίνηση να με ενημερώσει.

Ενημέρωσα κάποια στιγμή τον υπάλληλο του τεχνικού τμήματος, ότι πιο γρήγορα πάω σε ΟΤΕ, παρά φτιάχνει η FORTHnet τη βλάβη. Του είπα μάλιστα να προωθήσει το ζήτημα σε ανώτερους, αλλά αντιμετωπίστηκα μάλλον από αδιαφορία.

Η διαφορά τιμής στην περίπτωσή μου (είχα OTE talk που έγινε conn-x talk με μείωση τιμής) είναι 6,5 ευρώ/μήνα. Θα προτιμούσα να μην τα δίνω, αλλά είμαι διατεθειμένος να τα πληρώσω, προκειμένου να μη μένω χωρίς internet δύο εβδομάδες κάθε χρόνο. Η γραμμή πάει ταχύτερα, συγχρονίζω πιο ψηλά από πριν (22,7 Mbit, έναντι των 20 της FORTHnet), τα pings είναι αστραπιαία και γενικά είμαι ευχαριστημένος από την αλλαγή. Μακάρι να μείνει έτσι.

Επίσης έχοντας υπάρξει συνδρομητής της OTEnet παλιότερα, ξέρω ότι οι βλάβες αντιμετωπίζονται σε 1 έως 3 εργάσιμες το πολύ.

Με την πολιτική της FORTHnet στο τμήμα τεχνικής υποστήριξης, παρατηρώ ότι σε αναγκάζουν να πας στον ΟΤΕ, αν σου χαλάσει η γραμμή ADSL και την έχεις ανάγκη. Ας πρόσεχαν.

RASTAVIPER
23-07-09, 17:27
Εγώ 1 φορά που χρειάστηκα πάντως τεχνικό, σε 1-2 μέρες ήταν σπίτι, τσέκαραν την βλάβη, βρήκαν τι έφταιγε (χαλασμένο ρούτερ συγκεκριμένα) και δεν χρειάστηκε κάτι άλλο.
Επίσης κατά τον 1ο χρόνο, που είχα κάποιες διακοπές στο τηλέφωνο, μετά από δικό μου τηλέφωνο στο τεχνικό τμήμα, τα έφτιαχναν μέσα στην ημέρα.

Συμφωνώ απόλυτα ότι φαίνεται να μην τους ενδιαφέρει απόλυτα να λύσουν άμεσα το πρόβλημα και ότι πρέπει να τους τρέξεις για να γίνει η δουλειά.Αλλά άμα τους τρέξεις, νομίζω ότι υπάρχει αποτέλεσμα.

ipo
23-07-09, 17:51
Εγώ 1 φορά που χρειάστηκα πάντως τεχνικό, σε 1-2 μέρες ήταν σπίτι, τσέκαραν την βλάβη, βρήκαν τι έφταιγε (χαλασμένο ρούτερ συγκεκριμένα) και δεν χρειάστηκε κάτι άλλο.
Επίσης κατά τον 1ο χρόνο, που είχα κάποιες διακοπές στο τηλέφωνο, μετά από δικό μου τηλέφωνο στο τεχνικό τμήμα, τα έφτιαχναν μέσα στην ημέρα.
Ένας γνωστός μου πήγε σε double play FORTHnet. Ήταν τουλάχιστον 2 εβδομάδες χωρίς τηλέφωνο και του έλεγαν ότι πρέπει να φωνάξει ηλεκτρολόγο να φτιάξει τη γραμμή του, η οποία δούλευε πολλά χρόνια απρόσκοπτα με ΟΤΕ. Μετά από ώρες αναμονής στο τηλεφωνικό κέντρο τους έπεισε να κοιτάξουν εκείνοι το πρόβλημα. Αλλά ταλαιπωρήθηκε πολύ.

nmavro73
23-07-09, 21:09
Χμ...για να θυμηθώ πόσο καιρό έκανα να τους πείσω ότι το να χτυπάς 200-300 ms με το bbras ήταν δικό τους πρόβλημα και όχι δικό μου.Μέχρι και διαγράμματα από γείτονες τους έστειλα

Ingenius
23-07-09, 21:34
Έπραξες ως όφειλες ως καταναλωτής!:oneup:
Η γνώμη μου είναι, αν έχεις τη διάθεση κι εσύ, να ζητήσεις γραπτά το ιστορικό της βλάβης από τη Forthnet ώστε να δεις που "κόλλησε" το θέμα ;)

alexandrozz
23-07-09, 21:57
Πάντως εγώ έχω 4 χρόνια internet Forthnet σε γραμμή από τον ΟΤΕ. Ελάχιστες φορές είχα πρόβλημα (χτύπα ξύλο). Ενώ πχ ένας φίλος μου είναι με otenet εδώ και 4 μέρες χωρίς internet. Πιστεύω ότι τα πάντα είναι τυχαία.

ipo
23-07-09, 22:12
Πάντως εγώ έχω 4 χρόνια internet Forthnet σε γραμμή από τον ΟΤΕ. Ελάχιστες φορές είχα πρόβλημα (χτύπα ξύλο). Ενώ πχ ένας φίλος μου είναι με otenet εδώ και 4 μέρες χωρίς internet. Πιστεύω ότι τα πάντα είναι τυχαία.
Είναι λογικό να συμβαίνουν βλάβες. Μία φορά το χρόνο που συμβαίνουν σε εμένα, είναι σε αποδεκτά πλαίσια. Το ζήτημα είναι πώς χειρίζεται ο κάθε πάροχος το πρόβλημα. Αν έχει σεβασμό στον πελάτη, πόσο σημαντική θεωρεί την αποκατάστασή της σε μικρό χρονικό διάστημα.

Τις δύο φορές που είχα πρόβλημα με τη FORTHnet, ένιωσα ότι δεν ενδιαφέρονταν να αποκαταστήσουν το συντομότερο δυνατό τη βλάβη, ούτε ότι όφειλαν να με ενημερώσουν τις 10-14 μέρες που ήμουν offline. Για την εργασία μου, ακόμη και 1 μέρα offline δημιουργεί μεγάλο πρόβλημα σε εμένα. Επομένως δε δέχομαι η παροχή internet να αντιμετωπίζεται με βήματα troubleshooting ανά τρεις εργάσιμες.

Αν έβλεπα ότι έστελναν την επόμενη εργάσιμη τεχνικό στο Α/Κ, την αμέσως επόμενη τεχνικό στο σπίτι και τέλος μία εργάσιμη μετά να κοιτούσαν το splitter στο βρόχο μου, θα έδειχνα κατανόηση. Αλλά αυτό που έζησα: "δε βρήκαμε βλάβη στο DSLAM (έχοντας ήδη περάσει 2 μέρες), μετά από 3 εργάσιμες θα έρθει τεχνικός στο σπίτι" και μετά "δε βρήκε ο τεχνικός πρόβλημα, μετά από 3 εργάσιμες ίσως φτιαχτεί", μου θυμίζει τους τεχνίτες που έρχονται για μεροκάματο όποτε βρουν χρόνο ανάμεσα στις πολλές δουλειές που αναλαμβάνουν. Και φυσικά να μην έχεις ενημέρωση για την πορεία της βλάβης, αν δεν καλέσεις με δική σου πρωτοβουλία.

Αν η FORTHnet πιστεύει ότι η ADSL είναι μικρής σημασίας και κάνει οικονομία στο τμήμα τεχνικής υποστήριξης, ας μείνει με τους πελάτες που έχουν το internet για την πλάκα τους.

Παλαιότερα που είχα ADSL ΟΤΕ, όπου τα πρώτα 2 χρόνια λειτουργίας των ADSL (2003-2004) τα προβλήματα ήταν συχνά στους περισσότερους, θυμάμαι ότι με έπαιρναν αυθημερών (8 το απόγευμα) οι τεχνικοί τηλέφωνο, ενώ κοιτούσαν το DSLAM. Αν δεν έβρισκαν κάτι, ερχόταν τεχνικός στο σπίτι την επόμενη μέρα (ή μεθεπόμενη το πολύ) και την ίδια μέρα κοιτούσαν όλα τα άκρα της γραμμής (τεχνικός στο Α/Κ).

spsomas
23-07-09, 23:58
Εδώ ταιρίαζει η παροιμία "έχεις το καρπούζι και το μαχαίρι και πράττιες ανάλογα." Ο ΟΤΕ τα έχει και τα 2 και πράττει ανάλογα.

anon
24-07-09, 04:12
τα μεγαλόσχημα στελέχη (Golden Boys) θεωρούν ότι έχει μεγαλύτερη σημασία το τμήμα μαρκετινγ και πωλήσεων και φυσικά τα μεγάλα μπόνους. Ετσι τα τμήματα τεχνικών είναι πάντα "ριγμένα", γιατί βλέπεις η ποιότητα υπηρεσιών δεν είναι μετρήσιμο (είναι ύπο όρους), αλλά ο τζίρος και κατα συνέπεια η "απόδοση" των τμημάτων πωλήσεων ειναι καθαρά νούμερα.

Παρόμοια αποτελέσματα βλέπουμε και στην κινητη τηλεφωνία. Μια εταιρία έδιωξε (έκανε outsource) όλους τους τεχνικάριους, και η ποιότητα υπηρεσιών της έχει πιάσει πάτο.

Aligator21
24-07-09, 08:53
ipo,

μήπως είχες τέτοια αντιμετώπιση από πλευράς ΟΤΕ επειδή πήγες σε αυτούς;
Μακάρι να μην σου δημιουργήσει ποτέ ξανά πρόβλημα η γραμμή σου, αλλά σε περίπτωση που σου εμφανιστεί, θα ήταν ενδιαφέρον να μας πεις την αντιμετώπιση τους.

amanatio
24-07-09, 09:31
Φίλε ipo η ιστορία σου θα μπορούσε να είναι και δική μου. Και εγώ ήμουν από τους πρώτους που άφησα τον ΟΤΕ για το ιδιόκτητο της Forthnet (ήταν η εταιρία που γούσταρα πάντα) μιας και είχα γραμμή από ΟΤΕ και internet συνδρομή στη Forthnet. Έκανα υπομονή 2 ολόκληρα χρόνια με απίστευτες ώρες στο τηλέφωνο της τεχνικής υποστήριξης και με πολλά νεύρα για διάφορα προβλήματα τόσο του internet όσο και της φωνής, περιμένοντας οτι σιγά σιγά θα ωριμάσει η υπηρεσία και θα βελτιωθούν τα πράγματα. Δυστυχώς με φέρανε στο αμήν που λένε και τους άφησα επιστρέφοντας στον ΟΤΕ.

Μετά από 3 μήνες που βρίσκομαι και πάλι στον ΟΤΕ σκέφτομαι οτι έκανα πααααρα πολύ υπομονή με τη Forthnet και θα έπρεπε να την είχα αφήσει πολύ νωρίτερα τελικά. Η ποιότητα των υπηρεσιών νομίζω οτι δε συγκρίνεται με τίποτα και πλέον η διαφορά τιμής δεν είναι διαστημική. Άλωστε στη ζωή μας σαν καταναλωτές δεν ψωνίζουμε πάντα το φθηνότερο, αλλά αυτό που έχει καλή αναλογία τιμής με ποιότητα. Και αυτή τη στιμγή με τον ΟΤΕ νομίζω οτι η ισορροπία είναι πολύ καλή.

Για την ιστορία μόνο να πω οτι είμαι στα 300 μέτρα από τον κόμβο του Παύλου Μελλά στη Θεσσαλονίκη και ενώ με Forthnet συγχρόνιζα στα 18-19 με διάφορα προβλήματα (αποσυνδέσεις με επιστροφή της σύνδεσης μετά από μισή ώρα, απίστευτα lag spikes κλπ), σταδιακά στην προσπάθεια τους να λύσουν τα προβλήματα μου κατέβασαν την ταχύτητα μέχρι και τα 14 χωρίς όμως κάποια διαφορά τελικά, τώρα είμαι καρφωμένος στα 21 και όλα δουλεύουν ρολόι.

Δεν θέλω να γενικέψω γιατί ξέρω πολύ καλά οτι σε άλλους η Forthnet παίζει άψογα. Είναι τελικά θέμα τύχης και τοπικών συνθηκών ποιος πάροχος θα παίξει καλύτερα. Αυτό όμως που με πείραξε τελικά περισσότερο ήταν η αντιμετώπιση που είχα και το επίπεδο της υποστήριξής τους. Στην προσπάθεια τους να είναι όσο φθηνότεροι είναι, μείωσαν απίστευτα το επίπεδο υποστήριξης, στελεχώνοντας το τμήμα με "παιδάκια" που δεν ξέρουν τα βασικά (εκτός από κάποιες φωτινές εξαιρέσεις".

bored01
24-07-09, 15:02
τα μεγαλόσχημα στελέχη (Golden Boys) θεωρούν ότι έχει μεγαλύτερη σημασία το τμήμα μαρκετινγ και πωλήσεων και φυσικά τα μεγάλα μπόνους. Ετσι τα τμήματα τεχνικών είναι πάντα "ριγμένα", γιατί βλέπεις η ποιότητα υπηρεσιών δεν είναι μετρήσιμο (είναι ύπο όρους), αλλά ο τζίρος και κατα συνέπεια η "απόδοση" των τμημάτων πωλήσεων ειναι καθαρά νούμερα.

Παρόμοια αποτελέσματα βλέπουμε και στην κινητη τηλεφωνία. Μια εταιρία έδιωξε (έκανε outsource) όλους τους τεχνικάριους, και η ποιότητα υπηρεσιών της έχει πιάσει πάτο.

Mπα, τα μεγαλόσχημα στελέχη απ'ότι φαίνεται δεν ξέρουν τι τους γίνεται γιατι και στο τομέα marketing δεν δείχνει και το καλύτερο της πρόσωπο η forthnet τελευταία. Όλο διαφημίσεις ΟΤΕ hol και Tellas βλέπουμε, ενώ δεν έχουν βγάλει κάποιο αξιόλογο νέο πακέτο... Δυστυχώς η εταιρεία πάει από το κακό στο χειρότερο και είναι σχεδόν βέβαιαιο ότι μέχρι το τέλος του χρόνου θα έχει χάσει τη 1η θέση ανάμεσα στους εναλλακτικούς...

Όσο για την εταιρεία κινητής που αναφέρεις, αν είναι αυτή που νομίζω, σε πληροφορώ ότι η ποιότητα των υπηρεσιών της είναι αρκετά υψηλότερη σε σχέση με τους δύο ανταγωνιστές της όσο και αν αυτί σου ακούγεται περίεργο. Τουλάχιστον αυτό δείχνουν στατιστικά ανεξάρτητης εταιρείας που κάνει μετρήσεις και για τις τρεις. Επαναλαμβάνω όμως ότι δεν ξέρω αν μιλάμε για την ίδια.

WAntilles
24-07-09, 16:07
Φίλε ipo.

Άργησες να τα καταλάβεις όλα αυτά - άργησες 2.5+ χρόνια - αλλά τελικά τα κατάλαβες.

Χαίρομαι.

deniSun
24-07-09, 22:10
Στα 2 χρόνια είχα 2 φορές πρόβλημα με την γραμμή μου (συνακροάσεις, διακοπή της σύνδεσης).
Και στις 2 περιπτώσεις δηλώθηκε βλάβη και την επομένη ακριβώς ήρθε ο τεχνικός του ΟΤΕ και το πρόβλημα λύθηκε.
Χρέωση από τον ΟΤΕ -> 0ε.

Σε κάποια στιγμή ζήτησα να μου γίνει έλεγχος στη γραμμή (δεν θυμάμαι ακριβώς το πρόβλημα και πως προέκυψε).
Το πρόβλημα ήταν στην πραγματικότητα φόρτιση της γραμμής.
Ανάλογα με το άτομο που σήκωνε το τηλ. άκουγα και μια διαφορετική εκδοχή: βραχυκύκλωμα, φταίει splitter, φίλτρο, τηλ. συσκευή, καλωδίωση και ότι άλλο μπορείτε να φανταστείτε.
Εκτός αυτού έπρεπε να υποστώ και όλη την ταλαιπωρία κάθε φορά: κλείσε το router, αποσύνδεσε κλπ κλπ.
- "Μα αυτά τα κάναμε, αφήστε με να σας εξηγήσω"
- "Όχι πρέπει να κάνετε την διαδικασία που σας λέμε"
Άλλαξα φίλτρα, splitter, τηλ. συσκευές, καλωδιώσεις, στο σύνολο μεγάλο το κόστος, απλά για να ξέρω ότι είμαι 1000% σίγουρος ότι δεν φταίει κάτι από μεριάς μου.
Το πρώτο που μου λέγανε κάθε φορά ήταν το κορυφαίο:
- "Θα έρθει τεχνικός και θα μετρήσει από κάτω την γραμμή σας. Αν δεν βρει πρόβλημα τότε θα πει ότι φταίτε εσείς και θα χρεωθείτε 70ε".
Δεν υπάρχει περίπτωση δηλαδή να μην ξέρει τι του γίνετε του τεχνικού.
Δεν θα μου διορθώσει την βλάβη.
Δεν θα μου προσδιορίσει που βρίσκεται.
Απλά θα χρεωθώ 70ε.

Αφού δέχτηκα την επίσκεψη του τεχνικού μου λένε ότι θα με πάρει τηλ. για να κλείσουμε ραντεβού.
Και εδώ γίνεται το κορυφαίο.
Το πρόβλημα παύει να με απασχολεί κάποια στιγμή (δεν με δημιουργούσε πρόβλημα η φόρτιση) και ο τεχνικός επικοινωνεί μαζί μου μετά από 1, 1/2 μήνα.
1, 1/2 μήνα για να σηκώσουν το ακουστικό και να κλείσουν ραντεβού.
Δεν τολμώ να φανταστώ σε πόσο καιρό θα ερχόταν...

Πριν 2 μήνες είχα πρόβλημα με αποσυνδέσεις.
Δηλώνω βλάβη.
Επικοινωνούν μαζί μου μετά 4 μέρες.
Βρίσκω ένα γνωστό, και με μέσο έρχεται ο τεχνικός μετά 5 μέρες.
Κάνει έλεγχο στη γραμμή και δηλώνει βλάβη στο ΟΤΕ.
Την επομένη το πρωί έρχεται τεχνικός του ΟΤΕ για 3η φορά, επιδιορθώνει την βλάβη και χρεώνομαι 0ε.
Η forthnet με είχε ζαλίσει με τα 70ε.

Δεν έχω δει ούτε ακούσει ποτέ τέτοια συμπεριφορά προς τους πελάτες της από μια εταιρεία.
Όταν πληρώνεις 40ε τον μήνα δεν μπορείς να λες τον άλλο ότι θα χρεωθείς και άλλα 70ε.
Δεν παίρνω από έξω τεχνικό.
Παίρνω τεχνικό της εταιρείας που ανήκω και έχω την απαίτηση να αντιδρούν μέσα 24 ώρες για επιδιόρθωση βλάβης.
Και αν το πάμε και έτσι ακόμα και την 1 ώρα που δεν θα με προσφέρει υπηρεσίες θέλω με αναγωγή να μου αφαιρούνται.

prodromosfan
24-07-09, 23:32
γιατι έφυγες;
ξαναγυρνα, που θα βρεις καλυτερα;

Jazzer
25-07-09, 01:46
Η τεχνική εξυπηρέτηση - αντιμετώπιση βλαβών σε ένα πάροχο είναι το α και το ω, κάτι που δυστυχώς αρκετοί πάροχοι αγνοούν, αδυνατούν να προσφέρουν, αδιαφορούν κλπ.

Σε περίπτωση παρατεταμένου και άλυτου τεχνικού προβλήματος ή το ανέχεται κάποιος με ότι αυτό συνεπάγεται για την ψυχική του υγεία, εργασία κλπ. ή αλλάζει πάροχο, όπως πολύ σωστά έπραξε ο φίλος ipo.

Trapezitis
30-07-09, 00:45
Ολες οι ιδιωτικες εταιρειες σταθερης τηλεφωνιας ειναι καλες και αγιες αρκει να μη σου συμβει βλαβη απο το καφαο μεχρι το κουτι του σπιτιου σου. Εκει αντε γεια , χανεται η μπαλα. Εγω π.χ εχω Forthnet 2play και εμεινα χωρις τηλεφωνο και internet πανω απο 20 μερες. Το προβλημα ηταν οτι ειχε βραχυκυκλωμα η γραμη μου στο καφαο του ΟΤΕ. Φυσικα επικοινωνησα πρωτα με τον παροχο μου , δηλαδη την εταιρεια Forthnet και ζητησα λυση στο προβλημα μου. Για να μη γινομαι κουραστικος και να περιγραφω το ποσες φορες πηρα την εν λογω εταιρεια η οποια διαβεβαιωναι οτι εχει δωσει την βλαβη στο συνεργειο του ΟΤΕ και οτι ο "κακος" ΟΤΕ δεν το φτιαχνει γιατι και καλα σαμποταρει τις αλλες εταιρειες , εμαθα οτι οι αιτησεις βλαβης που δινουν οι ιδιωτικες εταιρειες προς αποκατασταση κοστολογουντε 65 ευρω. Για να αποφυγουν λοιπον τη χρεωση αυτη (λες και θα πεσουν εξω δηλαδη αν πληρωσουν 65 ευρω) σε τρεναρουν μη και τυχον καποιος αλλος συνδρομητης του ΟΤΕ αυτη τη φορα, δωσει βλαβη στο ιδιο καφαο και αναγκαστικα τοτε το συνεργειο αποκαθηστωντας τη βλαβη του πελατη του ΟΤΕ φτιαχνει στο ιδιο κυκλωμα ταυτοχρονα και τη ζημια της Forthnet. Αποτελεσμα , αν και εγω καποτε κατηγορουσα τον ΟΤΕ για αλαζονικη συμπεριφορα που θελει μονο να τα παιρνει , εν τουτοις κατεληξα οτι ειναι η πιο αξιοπιστη εταιρεια και ας ειναι η ακριβοτερη.

ipo
30-07-09, 00:54
Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μας πεις ποια είναι η πηγή των πληροφοριών σου σχετικά με την κοστολόγηση των βλαβών που δρομολογούνται στον ΟΤΕ και της επιλογής για αναμονή, ώστε να αποφευχθούν τα έξοδα;

Trapezitis
30-07-09, 01:22
Η πηγη των πληροφοριων μου ειναι μεσα απο τον ΟΤΕ και ειναι απολυτως αξιοπιστες και διασταυρωμενες.
Και για να βαλουμε το ολο θεμα στη σωστη του διασταση , προσωπικα θα θεωρησω μεγαλη και αξιοπιστη μια ιδιωτικη εταιρεια παροχης σταθερης τηλεφωνιας οταν θα ειναι ικανη να υποστηριζει τεχνικα τους πελατες της αποκλειστικα απο μονη της.

nmavro73
31-07-09, 14:55
Ο ΟΤΕ έχει 3 εργάσιμες να διορθώσει τη βλάβη αλλιώς πληρώνει ρήτρες. Δεν ξέρω τι πληρώνουν αυτοί στον ΟΤΕ αλλά όταν πάει στον ΟΤΕ η βλάβη σίγουρα την κοιτάνε

promos
02-08-09, 10:36
Εγώ ήμουν στην forthnet ακριβώς ένα χρόνο με το Forthnet ADSL Economy
Δεν θέλω να θυμάμαι τις αλλεπάλληλες αποσύνδεσης του μόντεμ , δεν θέλω να θυμάμαι την επιλεκτική αναγνώριση κλήσεων στην τηλεφωνία γιατί όλα αυτά γίνονταν τους πρώτους 8 με 9 μήνες .
Μετά από αλλεπάλληλες κλήσεις συνειδητοποίησαν ότι υπάρχει πρόβλημα με την γραμμή μου ( …και όχι όπως τόσο καιρό προσπαθούσαν να με πείσουν ότι εγώ είχα το πρόβλημα με την λάθος συνδεσμολογία του μόντεμ και των φίλτρων),… και την αναβάθμισαν ώστε να έχω και καλή τηλεφωνία αλλά και σταθερό internet , ΠΡΟΣΟΧΗ όμως , μα κάποιο κόστος = ΤΗΝ ΜΕΙΩΣΗ ΤΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ ΣΤΑ 6 με max 7 Mbps από 13 και 14 που είχα .
Ούτε αυτό με πείραξε
Όταν όμως θα έληγε η υποχρέωση παραμονής στην εταιρία , πήρα τηλ για να την συνεχίσω αλλά με την νέα προσφορά για τους 6 μήνες στα 14,75€
Μου είπαν ότι αυτό ισχύει μόνο για νέους συνδρομητές( τους ρώτησα που το λέει στο site = δεν μου απάντησαν )
Τους αναφέρω ότι όταν υπόγραψα στα σχόλια αναφέρει ότι ο χρήστης εφόσον δεν διακόψει θα ισχύει ο τρέχων τιμοκατάλογος (.. τους λέω λοιπών ο τρέχων τιμοκατάλογος είναι αυτός με την προσφορά = μου απάντησαν ότι δεν ισχύει ο τιμοκατάλογος ΑΥΤΟΣ για μένα !!!!! )

Ε αυτό με πείραξε και αντί να τους καταγγείλω για διπλούς τιμοκαταλόγους και για την κοροϊδία που παίζουν…. Όχι σε οποιοδήποτε πολίτη ..αλλά στους ίδιους τους πελάτες τους …προτίμησα να αποχωρίσω μετά από ένα καλό σιχτίρισμα

ipo
02-08-09, 13:29
Πιστεύω ότι είναι η καλύτερη λύση να αποχωρείς από την εταιρεία, αφού τους ενημερώσεις εγγράφως για τους λόγους της αποχώρησής σου. Προς το παρόν το ισοζύγιο "κερδίζω πελάτες από τη διαφήμιση - χάνω πελάτες εξαιτίας κακής ποιότητας υπηρεσιών" είναι θετικό για τις εταιρείες παροχής ADSL εταιρεία, λόγω της αυξανόμενης διείσδυσης των ευρυζωνικών γραμμών. Όταν έρθει σε ισορροπία, θα αρχίσουν να σκέφτονται και πως θα διατηρήσουν σταθερό τον αριθμό των πελατών τους.

nik77
02-08-09, 15:19
Χρησιμοποιούσα τη Forthnet απο το 1999 για τηλεφωνια με επιλογη κωδικου(1789)/
Μετα τη χρησιμοποιούσα για παροχο ιντερνετ μεσω pstn γραμμης.
Απο το 2005 πληρωνα extra κυκλωμα adsl στον οτε και adsl 384 απο τη forthnet.
Μετα το 2006 πηγα στη προσφορα της 1ης Ιουνιου.Εκει ήρθε η πρωτη μεγαλη δοκιμασια καθως εκαναν 3 μηνες να με συνδεσουν γιατι εστελναν λάθος το ονομα μου στο πληροφοριακο συστημα του ΟΤΕ και αυτος την απέρριπτε και αυτοι την εστελναν παλι λάθος και ετσι ειχαν περασει 3 μηνες μεχρι που ειχα παει στην ΕΕΤΤ και βγήκε ακρη.
Τον Οκτώβριο του 2007 ημουν απο τους πρώτους που περασα στο δικτυο της Forthnet στη Λαρισα με το full Double play .
Ημουν αρκετα ικανοποιημενος γιατι ειχα ταχυτητες γυρω στο 21 .
Το Φεβρουαριο 2008 επρεπε να φυγω για καποιους μήνες/
Το Ιουλιο του 2008 γυρισα κανω αιτηση για αριθμοδοτηση με συνδεουν το Σεπτεμβριο οπου δε λειτουργουσε τιποτα.Ακομα και τον ΟΤΕ μου εστειλαν και ο ανθρωπος του ΟΤΕ δεν ειχε βρει βλάβη.Καθε μερα αμετρητα τηλεφωνα ,υποσχεσεις για ραντεβου κλπ κλπ/
Τελικα η βλαβη ηταν ths forthnet στο κεντρο της .Εχουν τεχνικους απο εξωτερικο συνεργειο το οποιο μια δυο φορες την εβδομαδα βρισκεται στη Λαρισα μονο τις αλλες μερες ειναι σ αλλες πολεις της περιοχης.
Απο Δεκεμβριο 2008 η κατασταση ειναι δραματικη.Χαμηλες ταχυτητες και συνεχεις αποσυνδεσεις.Ειμαι 800 μετρα απο το τηλ.κεντρο και το μοντεμ συγχρονιζει στα 15 και 16 (πριν εναμισι χρονο στο ιδιο σπιτι συγχρονιζε 21) και εχω συνεχεις αποσυνδεσεις.
Η πραγματικη ταχυτητα ομως δεν ανεβαινει ποτε πανω απο 5.
Ειμαι για μεταβαση στη HOL στο επιδοτουμενο πακετο αλλα κι αυτοι αργουν πολυ!!!

Arkady
02-08-09, 17:34
Σκέφτομαι να φύγω απο Forthnet λόγω ανύπαρκτου Customer Service.

Συγκεκριμένα λόγω βλάβης που ήταν υπαιτιότητα της Forthnet, έμεινα χωρίς τηλέφωνο περίπου 6 μέρες. Έστειλα περι τα 5 e-mail ζητώντας έκδοση πιστωτικού και ουδέποτε μου απάντησαν.
Δεν είναι τα χρήματα αλλά αυτή η αδιαφορία που επιδυκνείει η εταιρεία, πραγματικά με εξοργίζει.

manicx
03-08-09, 10:41
Σκέφτομαι να φύγω απο Forthnet λόγω ανύπαρκτου Customer Service.

Συγκεκριμένα λόγω βλάβης που ήταν υπαιτιότητα της Forthnet, έμεινα χωρίς τηλέφωνο περίπου 6 μέρες. Έστειλα περι τα 5 e-mail ζητώντας έκδοση πιστωτικού και ουδέποτε μου απάντησαν.
Δεν είναι τα χρήματα αλλά αυτή η αδιαφορία που επιδυκνείει η εταιρεία, πραγματικά με εξοργίζει.

Ακριβώς αυτός ήταν και ο ΝΟ1 λόγος που έφυγα και εγώ. Η αδιαφορία και η αδυναμία απάντησης στα email μου. Θα μπορούσαν απλά να δώσουν μία απάντηση ότι δεν γίνεται.

Arkady
03-08-09, 12:14
Ακριβώς αυτός ήταν και ο ΝΟ1 λόγος που έφυγα και εγώ. Η αδιαφορία και η αδυναμία απάντησης στα email μου. Θα μπορούσαν απλά να δώσουν μία απάντηση ότι δεν γίνεται.

Πάντως απ'όσα έχω διαπιστώσει και διαβάσει εδώ κι εκεί, το Customer Service της εταιρείας είναι εντελώς μπάχαλο (για να το θέσω κομψά...)

ipo
03-08-09, 20:01
Το εντυπωσιακό είναι ότι το 2004-2006 που ήμουν και πάλι πελάτης τους, είχαν το καλύτερο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών. Απαντούσαν στα e-mail (είχα στείλει κάμποσα) την επόμενη εργάσιμη και γενικά ήταν πολύ εξυπηρετικοί. Τότε είχα φύγει, επειδή είχα βρει σε προσφορά μισοτιμής OnDSL kit (για ένα χρόνο 50% έκπτωση) + wifi router.

Υποθέτω ότι τα μεγάλα αφεντικά έκοψαν κονδύλια από το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών/τεχνικής υποστήριξης και τα έδωσαν στο τμήμα προώθησης πωλήσεων.

pavlosdr
03-08-09, 21:07
βασικα αποψη μου ειναι οτι οταν εχεις να κανεις με βλαβη στη γραμμη σου και ανηκεις σε εναλλακτικο παροχο πρεπει πρωτα απο ολα να οπλιστεις με υπομονη και με πολυ αναισθησια...
και γιατι το λεω αυτο?απο προσωπικη εμπειρια γιατι εχω δηλωμενη βλαβη απο τις 10/6....
και συνεχιζουμε ακαθεκτοι...
και οταν στελνεις e-mail πρεπει να ειναι πολυ να ειναι πολυ προσεγμενο και ακριβες συνταγμενο...
αλλιως δε δινουν σημασια...
και μην ευλογουμε τα γενια του ΟΤΕ γιατι προσπαθησαν αρκετες φορες να κανουν "βλαβη αρθεισα" αλλα φαγανε πορτα!!!μεχρι να γειανει η γραμμη μου δε θα τα παρατησω...και οταν φτιαχτει θα δω τι θα κανω...γιατι ουτε και στη Forthnet ειναι αμοιροι ευθυνων...αλλα καπου και αυτοι ειναι "κλειδωμενοι" νομικα...
ιδωμεν...πρωτα θα φτιαξουνε τη γραμμη με το ετσι θελω και μετα θα δω σε τι παροχο θα μετακομισω...

Lagman
04-08-09, 01:43
Πάντως απ'όσα έχω διαπιστώσει και διαβάσει εδώ κι εκεί, το Customer Service της εταιρείας είναι εντελώς μπάχαλο (για να το θέσω κομψά...)

συγνώμη αλλά τι δεν είναι μπάχαλο σε αυτή την εταιρεία; ποιο τμήμα λειτουργεί σωστα ; μήπως των πωλήσεων ; σίγουρα πάντως υπάρχει μόνιμο πρόβλημα στην μηχανογράφηση και στο λογιστήριο, το λενε και στα forthnet shop.

Trapezitis
04-08-09, 02:07
Ευχαριστω παντως το adslgr.com που με αφηνει να καταθεσω την αποψη μου ελευθερα , γιατι σε καποιο αλλο site ( insomn.a.gr) η θεση μου διεγραφη μεσα σε λιγοτερο απο 12 ωρες. Γιατι αραγε ?...

balander
11-08-09, 09:50
Παιδια εκανα αιτηση για ΧΟΛ και ηθελα να ρωτησω εαν πρεπει να κανω κατι εγω με την 4νετ ή να αφησω να α κανει ολα η ΧΟΛ;

Ειναι σαν τα κινητα η διαδικασια; Μια μερα θα διακοπει για λιγες ωρες η γραμμη και μετα θα εχω ΧΟΛ; Και η 4νετ θα μου στειλει εκκαθαριστικο λογαριασμο;

Arkady
11-08-09, 10:50
Παιδια εκανα αιτηση για ΧΟΛ και ηθελα να ρωτησω εαν πρεπει να κανω κατι εγω με την 4νετ ή να αφησω να α κανει ολα η ΧΟΛ;

Ειναι σαν τα κινητα η διαδικασια; Μια μερα θα διακοπει για λιγες ωρες η γραμμη και μετα θα εχω ΧΟΛ; Και η 4νετ θα μου στειλει εκκαθαριστικο λογαριασμο;

Ακριβώς. Εσύ δεν κάνεις τίποτα, τα ναλαμβάνει όλα η HOL. Λογικά κάποια στιγμή θα σε ειδοποιήσουν (είτε τηλεφωνικά, είτε με sms) ότι ενεργοποιήθηκες στο δίκτυο της.

gthe
11-08-09, 11:36
Παιδία όταν φέυγουμε απο την forthnet, που πάμε? HOL ή ΟΝ? Εμένα το πρόβλημα μουτ είναι οι συνεχείς αποσυνδέσεις, για να μην πω οι λιγοστές συνδέσεις πλέον :P. περιοχή Ν.ηράκλειο, με πενιχρ;h τασχύτητα συνδεσης 9.5-10.5Mbps

ipo
11-08-09, 13:53
Στη θέση σου θα πήγαινα είτε στη NetOne, είτε στον ΟΤΕ.

gthe
11-08-09, 14:42
Στη θέση σου θα πήγαινα είτε στη NetOne, είτε στον ΟΤΕ.

Για netone θα το ψάξω λίγο, γιατί δεν την είχα στο μυαλό μου. Φαντάζομαι έχει λιγότερους χρήστες και είναι πιο νορμαλ τα πράγματα. μακάρι να είναι όπως ήταν η 4νετ πριν κάποια χρόνια, που ξεχνάγαμε τι είναι router....

Για ΟΤΕ δεν ψήνομαι, είναι πανάκριβος.

Ευχαριστώ.

Rezwalker
12-08-09, 16:59
Παιδια αν γνωριζει καποιος να μου πει αν επιστρεψω πισω στον ΟΤΕ και χρησιμοποιησω το conn-x talk (απεριοριστα τηλ+60 λεπτα κινητα+εως 24 mbps) τι τελικο ποσο θα πληρωνω το 2μηνο με ολα τα παγια?:hmm:

emeliss
12-08-09, 17:59
Παιδια αν γνωριζει καποιος να μου πει αν επιστρεψω πισω στον ΟΤΕ και χρησιμοποιησω το conn-x talk (απεριοριστα τηλ+60 λεπτα κινητα+εως 24 mbps) τι τελικο ποσο θα πληρωνω το 2μηνο με ολα τα παγια?:hmm:
57,56 ευρώ το μήνα.

Rezwalker
12-08-09, 20:24
57,56 ευρώ το μήνα.

Danke. Δηλαδη 35,22 ευρω επιπλεον στο 2μηνο σε σχεση με την forthnet..δεν ειναι και λιγα αλλα ουτε και τρομερα πολλα, προκειμενου να εχει κανεις την ησυχια του και το νευρικο συστημα σε νορμαλ κατασταση:oneup:

ipo
12-08-09, 22:25
Danke. Δηλαδη 35,22 ευρω επιπλεον στο 2μηνο σε σχεση με την forthnet..δεν ειναι και λιγα αλλα ουτε και τρομερα πολλα, προκειμενου να εχει κανεις την ησυχια του και το νευρικο συστημα σε νορμαλ κατασταση:oneup:
+1,2 /μήνα για αναγνώριση κλήσης, ενώ δε θα έχεις δωρεάν διεθνή (χρεώνονται, αν θέλεις, 6€/μήνα στον ΟΤΕ).

Trapezitis
17-08-09, 01:31
Στη θέση σου θα πήγαινα είτε στη NetOne, είτε στον ΟΤΕ.

Εγω παντως επεστρεψα στον ΟΤΕ και το προβλημα της γραμμης μου αποκατασταθηκε μεσα σε μια μερα.
Νομιζω αξιζε τον κοπο αν και περιμενα 15 ημερολογιακες μερες για την φορητοτητα του αριθμου μου απο την Forthnet.
Συνολικος χρονος χωρις τηλεφωνο και internet, ακριβως ενας μηνας, απο 14/07 εως 14/08.
Πιστευω οτι αν δεν ειχα κανει την κινηση της φορητοτητας ακομα θα περιμενα την Forthnet...
Τελικα γιαυτο πληρωνουμε αυτο το ρημαδιασμενο παγιο στον ΟΤΕ για να εχουμε σωστο και αμεσο service.

leros2004
17-08-09, 04:21
6-7 μήνες στη hol και είμαι καλά....
Ήμουν πελάτης στη forthnet απο την 1ή προσφορά της με το forthnet box στη μισή τιμή (δεν θυμάμαι πως λεγόταν).
Με το που πέρασα στο full forthnet: Στο τηλέφωνο είχα πρόβλημα ακοής: Έπρεπε να μπώ σε ειδικά διαμορφωμένο δωματιάκι για να ακούσω τον άλλο, τους έπαιρνα το έφτιαχναν μετά απο καμιά εβδομάδα πάλι τα ίδια, 2 πρίζες στο σπίτι αλλά μόνο στη 1 αναγνώριση.
3 μήνες πρίν φύγω άρχισε να κάνει νερά και το net (συγχρονισμός 8-10, επιδόσεις 1ος mbit), επικοινώνησα 1-2 10 φορές χωρίς αποτέλεσμα, περίμενα να λήξει το υποχρεωτικό 12μηνο και την έκανα ......
Με την Hol: ακουστικότητα άνετη, ποιότητα μέτρια προς καλή, αναγνώριση σε όλες τις πρίζες χωρίς φυσικά να αλλάξω τίποτα, και νέτ 6mbit θεωρητικά αλλά και πρακτικά, με ελάχιστες αποσυνδέσεις που και πού. (Πίνοντας ήδη την πορτοκαλάδα με το forthnet 24 επέλεξα το hol lite, τα 6 είναι super για την δύσκολη περιοχή μου)

Ο μόνος τομέας που δουλεύει άριστα είναι το τμήμα εισπράξεων στη Forthnet .....

ipo
17-08-09, 14:22
Μακάρι να σου βγει καλή, αλλά στο forum διαβάζω παράπονα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=316103) για την τεχνική υποστήριξη της HOL.

@ ADSLgr.com All rights reserved.