PDA

Επιστροφή στο Forum : Ταχυτητες 512



punkstar69
03-02-06, 18:45
Καλησπερα παιδια..
Ξερω εχει αναφερθει αρκετες φορες αλλα μου φερονται λιγο περιεργες οι ταχυτητες μου..
Εχω 512/128 HOL και βρισκομαι σε 512 dslam.
Παραθετω τo παρακατo τεστακι για να μου πειτε αν τα πηγαινω καλα
μιας και ενας φιλος μου πιανει κατι 60αρες μεσο ορο ενο εγω εχω 55k/sec maximum.


Your Connection

Direction
Actual Speed
True Speed (estimated)
Downstream 422 Kbps (52.8 KB/sec) 455 Kbps (inc. overheads) Upstream 108 Kbps (13.5 KB/sec) 116 Kbps (inc. overheads)

εχοντας υποψην οτι 512/8 = 64
πιστευω οτι μια 60αρια επρεπε να την πιανω..
Μαλλον πιταρει σιγα σιγα το dslam μου?

(τα ιδια παντελακι μου τα ιδια παντελη μου! ειχα 384 πριν καιρο
και εκει που κατεβαζα με 42 ξαφνικα πιταρε και δεν επιανε πανω απο 10)
:mad:

punkstar69
03-02-06, 22:01
γνωριζει κανεις αν οι ταχυτητες μου ειναι καλες?

pan.nl
03-02-06, 22:04
Οι ταχύτητές σου είναι σχετικά καλές, αλλά έχει να κάνει και με την ώρα που έγιναν οι μετρήσεις. Ο φίλος σου που έχει ταχύτητες 60 Kb/sec μάλλον είναι σε Siemens I DSLam, όπου το modem/router συγχρονίζει λίγο παραπάνω, καθώς εκεί δε χρεώνεσαι και το εύρος ζώνης του overhead. Κάνε μια αναζήτηση στο forum και θα βρείς όλες τις απαντήσεις!

Φιλικά

joseph
04-02-06, 10:47
Είσαι τζάμι σε σύγκριση με κάτι άλλους που έχουν 512 και βλέπουν 30αρια ...τα παράπονα όταν πέσεις κάτω απο το 50% .... Κοινώς μην μετράτε τις ****** σας για ψύλου πήδημα ..... εαν θέλετε πραγματικό τεστ μετρήστε πόση ώρα θα κάνει ένα μεγάλο αρχείο απο server του NTUA , αυτά απο μένα ...

punkstar69
04-02-06, 14:03
ε μην τα ισοπεδονουμε ολα! με 384 επιανα 40 μαξ. Οταν αρχισαν τα προβληματα με τα
dslams τους εκανα ανω κατω και μεταφερθηκα σε 512 παρολο που ειχα πακετο δεσμευσης
για ενα χρονο.
Δεν νομιζω οτι θα ανεχτω ταχυτητα κατω απο 40 για κανενα λογο :D

drioannis
04-02-06, 18:52
Γύρω στα 55-58 πιάνω σταθερά πιάνω και εγώ.

gravis
04-02-06, 22:24
Εγω με 512 οτε και 384 provider ,πιανω τα 54kb/sec.

[DSL]MANOS
04-02-06, 22:25
Εγω με 512 οτε και 384 provider ,πιανω τα 54kb/sec.Και εγώ τόσα έπιανα.

joseph
05-02-06, 15:07
Οπως και να έχει , ένα είναι το σοβαρό τεστ, όλα τα άλλα είναι απλά της στιγμής ...
Το ανέφερα πιο πάνω...

punkstar69
05-02-06, 15:17
joseph φιλε μου δεν ειπα οτι κατεβαζω απο mirrors με 55kbs/sec.
ειπα οτι το du meter διχνει 54-55 σταθερα.

Χρειαστηκε πριν κατι μερες να κατεβασω κατι .iso απο το ftp
του ntua. δεν ειδα καποια διαφορα, ουτε την ταχυτητα να ανεβενει!

Δεν νομιζω να εχει τοσο μεγαλη σημασια πια το οτι το ftp daemon ειναι
ελληνικο η ειναι ξενο..
Ασε που δεν εβαλα την dsl για να περιοριζομαι στα κατεβασματα απο servers
της χωρας μου.. ( αυτο γιατι ακουω πολλους να λενε κατεβαζω με 70 απτο
ftp του provider μου..) -ελεος!

Και οταν σου λεει ο αλλος οτι κατεβαζει με την ιδια ταχυτητα που κατεβαζω και εγω
την ιδια ωρα που πληρωνει συνδρομη 384 ενω εγω 512, ειναι να ψιλοτρελενεσαι
και να αναρωτιεσαι αν σε επιασαν κοτσο που λεμε :-P

joseph
06-02-06, 13:19
Και πάλι δεν καταλαβες τι θέλω να πω ...
Ισως να μην μιλάμε και την ίδια τοπική διάλεκτο ...
Να το κάνω λίγο πιο λιανά...
ΤΟ τεστ έχει ως εξής
Διαλέγετε και οι δυο ένα μεγάλο αρχείο της τάξης του 400Mbytes και επιλέγετε να το κατεβάσετε με κάποιον download manager που χρονομετρεί την διάρκεια κατεβάσματος.
Επειτα με την γνωστή μαθηματική σχέση Mbytes/secs βρίσκετε την Μέσο Ορο δεδομένων ανα δευτερόλεπτο. Οι στιγμιαίες ενδείξεις του DU Meter, γιατί περι στιγμιαίο γεγονός πρόκειται, δεν αποτελεί απόλυτη μονάδα σύγκρισης.

Εφόσον βρεθεί ότι έχετε ίδιο χρόνο ή ίδιο μέγεθος ανα sec σε όλη αυτή την διάρκεια του τεστ τότε μπορείς να απευθύνεις παράπονα προς την εταιρία,

Επίσης μια 384 σε 512 μπορεί να μην έχει φραγμό και να ξεπερνάει το όριο, όμως αυτό είναι θέμα τεχνικό της εταιρίας πχ η Forthnet δεν έχει όριο ( απο παρατηρήσεις που έχω διαβάσει , δεν βάζω όρκο ) οπότε τραβάει λίγο παραπάνω , αλλά μην νομίζεις ότι με 1000αρα γραμμή και 384 συνδρόμη θα έχεις 100, πάλι 45 θα έχει , και αυτό λόγω QOS ...

Προτείνω ftp του ΝΤUA για το τεστ όχι για μόνιμο download ...

Ελπίζω να έγινα κατανόητος ....

punkstar69
06-02-06, 13:43
Καταλαβαινω.
ειχα 256 συνδρομη σε 512 και κατεβαζα με 42.

Οντος προκετε για στιγμιαο μετρημα αλλα οταν εχεις ανοιχτο το DU meter και κατεβαζεις
απο httpd που δινει μονο σε εσενα (username, password) αρχειo με ταχυτητα
1.244 Gbit/s (βλεπε OC24) και εσυ το κατεβαζεις με 55kbs/s μαλλον σημενει οτι δε μπορεις να το παρεις με παραπανω.

Χωρις καν να μπω σε διαδικασιες ntua, δοκιμασα ενα αρχειο οπως σου λεω απο ενα shell μου
που βρισκετε στην Indiana σε δικτυο με 12 υπολογιστες που μοιραζοντε 1.244 Gbit ταχυτητα.

Πιστευς οτι αυτο ειναι αρκετο.
Δεν θελω να δοκιμασω συγκριση μεταξυ εμενα και του φιλου μου.
Θελω απλα να εχω καλυτερες ταχυτητες αφου εχω δει οτι αυτο γινετε στον φιλο μου
με τον ιδιο εξοπλισμο και την ιδια παροχη.

Επισης τσεκαραμε τα ρουτερακια μας και συχρονιζουμε και οι δυο στα 464/116 kBit/s.

skroutzer
09-02-06, 14:02
joseph φιλε μου δεν ειπα οτι κατεβαζω απο mirrors με 55kbs/sec.
ειπα οτι το du meter διχνει 54-55 σταθερα.
Τέλεια ταχύτητα, που το πρόβλημα;

Και οταν σου λεει ο αλλος οτι κατεβαζει με την ιδια ταχυτητα που κατεβαζω και εγω
την ιδια ωρα που πληρωνει συνδρομη 384 ενω εγω 512, ειναι να ψιλοτρελενεσαι
και να αναρωτιεσαι αν σε επιασαν κοτσο που λεμε :-P
Δεν χρειάζεται να δίνεις σημασία μερικές φορές. Εγώ με 512 γραμμή και 384-HOL είχα
40 διότι εκεί είναι ο κόφτης. Με 384-ΟΤΕΝΕΤ 39 διότι εκεί είναι ο κόφτης. Τέλος με
512 HOL 54 διότι εκεί είναι ο κόφτης!

@ ADSLgr.com All rights reserved.