PDA

Επιστροφή στο Forum : Θέλω λίγο βοήθεια



Bla1r
08-12-03, 14:21
Λοιπόν κοιτάχτε πώς έχει η κατάσταση: Αύριο θα μου έρθει ο τεχνικός για να μου πάρει το Netmod(κοινώς θα αλλάξω από ISDN σε PSTN). Έχω σκοπό μόλις το κάνει αυτό, να φύγω αυτομάτως για το τοπικό υποκατάστημα του πΟΤΕ για να κάνω αίτηση για DSL. Επειδή όμως θέλω να γλυτώσω τα 50Ε της εγκατάστασης, και επειδή είδα ότι πρόκειται για απλή διαδικασία, σκοπεύω να τους ζητήσω να μου δώσουν το modem(είμαι σε SIEMENS Dslam) και τον splitter, και να έρθω σπίτι να τα βάλω μόνος μου(και από κει και πέρα να περιμένω την ενεργοποίηση). Τα ερωτήματα είναι τρία: 1)Θα μου το δώσουν το modem(θα έχουν εκεί πέρα?) ή το παίρνεις από αλλού το modem; Σκοπεύω να πάρω το NTXPRESSLINKD (lol, ωραίο το copy paste?) και 2) Το modem έχει δικό του καλώδιο για σύνδεση με την κάρτα ethernet ή το καλώδιο το αγοράζω από αλλού? 3) Στον splitter συμπεριλαμβάνεται και το καλώδιο για τη σύνδεση με το modem? Αυτά τα ολίγα, ελπίζω σε απάντηση

Nick2k2
08-12-03, 22:06
Ναι την εγκατάσταση μπορείς να την κάνεις μόνος σου κανονικά.Οπότε το μόντεμ μπορείς να το πάρεις και να το πληρώσεις επιτόπου αρκεί να υπάρχει σε stock για να μπορούν να σου δώσουν.Το μόντεμ περιλαμβάνει όλα τα απαραίτητα για την σύνδεση όπως καλώδια για σύνδεση με την κάρτα δικτύου και με την τηλεφωνική γραμμή.Τελος ναι o splitter νομίζω οτι περιλαμάνει καλώδιο για σύνδεση στο μόντεμ,αλλα όταν τον πάρεις ρώτα κιόλας για να σιγουρευτείς 100%.

JediMasterMANIAC
08-12-03, 22:17
εγω λεω περιμενε λιγες μερες
Ο λογος ? : Αυτος εδω

Ταχύτητες ΙΣΧΥΟΥΣΕΣ ΤΙΜΕΣ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ΜΗΝΙΑΟ ΤΕΛΟΣ ΣΕ € ΝΕΕΣ ΤΙΜΕΣ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ΑΠΟ 18/12/03 ΜΗΝΙΑΙΟ ΤΕΛΟΣ ΣΕ € 2004
High Stream 384Kbps
384/128
27,5 24,99 Self install
1o 3μηνο

High Stream 512Kbps
512/128 50,50 44,99 Self install
1o 3μηνο

High Stream 1024Kbps
1024/256 94,50 79.99 Self install
1o 3μηνο

Τέλος ενεργοποίησης 50,00 34,99
Τέλος εγκατάστασης 50,00 44,99

Bla1r
09-12-03, 08:44
thx nick. Όσο για σένα TAZ, νομίζω ότι το δεν αξίζει να περιμένω για την τρομερή μείωση των 3 ευρό. Ίσως να άξιζε για την ενεγοποίηση, αλλά βιάζομαι :oops:

personal
09-12-03, 08:53
Έτσι και αλλιώς ίσως χρειαστούν κάποιες μέρες να φανεί στα διαχειριστικά του ΟΤΕ ότι έκανες υποβάθμιση, ώστε να κάνεις αίτηση για adsl over pstn μετά.
(και γιατί δεν περιμένεις μιά βδομάδα, τόσα χρόνια περίμενες :?: )
btw τον splitter τον στέλνουν με courrier αφού ενεργοποιηθεί η γραμμή, εάν βιάζεσαι όπως λες πρέπει να τον αγοράσεις με extra κόστος.
Οδηγίες για εγκατάσταση εδώ
http://www.oteshop.gr/home/adslequipment.htm
ή πιό συγκεκριμένα για siemens http://www.oteshop.gr/siemspillters.pdf

@ ADSLgr.com All rights reserved.