PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεα γραμμη απο ΟΤΕ δεν εχει - οι αλλοι εχουν?



mpikounis
25-07-09, 18:30
Ζήτησα απο τον ΟΤΕ να μου βάλει μια νεα PSTN γραμμη στο γραφειο μου (Κατω Χαλανδρι) οπου πριν απο 10 ημερες που εβαλε 2 ISDN γραμμες και μετα απο 1 εβδομαδα αναμονης μου ειπαν οτι δεν υπαρχουν διαθεσιμες γραμμες στη περιοχη και οτι θα πρεπει να περιμενω να παει εργολαβος να κανει επεκταση του δικτυου χωρις να μπορουν να μου πουν ποτε θα γινει αυτο.

Ξερει κανεις αν αυτο σημαινει πως αν ζητησω απο αλλο παροχο γραμμη θα κολλήσει η αιτηση στο ιδιο σημειο; Το προβλημα ετσι οπως μου το περιγραφουν ειναι του ΟΤΕ η απο εκει θα περασει και οποιοσδηποτε αλλος παροχος για να φτασει σε εμενα;

Τελος, επειδη δεν βγαζω ακρη με τον ΟΤΕ, ξερει κανεις αν η μη-διαθεσιμοτητα γραμμης αφορα μονο σε PSTN η γενικα; Δηλαδη αν ζητησω ISDN γραμμη υπαρχει περιπτωση να μου τη δωσουν;

Ευχαριστω,
Μιχαλης

babis-x
25-07-09, 18:34
Υπάρχει πάντα η περίπτωση να έχουν isdn και όχι pstn ( την οποία προτιμούν οι περισσότεροι).
Εγώ στη θέση σου θα ζήταγα isdn, η διαφορά κόστους είναι πολύ μικρή
Εκτός βέβαια αν έχεις πέσει στην περίπτωση να μην υπάρχει ελεύθερο ζεύγος στη διαδρομή από Α/Τ ΟΤΕ - ΚΑΦΑΟ - γραφείο. Εκεί δεν μπορείς να κάνεις τίποτα και περιμένεις τον εργολάβο.
Σημ. 1. Αν όντως δεν υπάρχει ελεύθερο ζεύγος, ούτε οι άλλοι μπορούν να σου δώσουν τηλ.
2. Αν χρειάζεσαι οποσδήποτε μια επιπλέον γραμμή για τηλέφωνο μπορείς να κοιτάξεις και τα πακέτα της κινητής τηλεφωνίας (μέ κόστος σταθερού) (αυτά δεν χρειάζονται γραμμή τηλεφώνου, αλλά μόνο ρεύμα)

mpikounis
29-07-09, 16:25
Ευχαριστω για την απαντηση. Χρειαζομαι επειγοντως μια γραμμη για FAX και δεν ξερω τι να κανω. Απο τα ραντεβου του ΟΤΕ μου εδωσαν το τηλ των τεχνικων της περιοχης να μαθω λεει ποτε θα εχει νεες γραμμες αλλα εδω και 1 εβδομαδα που παιρνω συνεχως τηλεφωνο δεν απαντουν ποτε. Ο ΟΤΕ επισημα (απο το 134 ή το τηλέφωνο ραντεβου) δεν μπορεί να μου πει ποτε θα εχει γραμμη να μου δωσει.

Μιλησα και με εναλλακτικο (On telecoms) για να παρω τη γραμμη απο εκει αλλα θελουν λεει 1 μηνα για νεα συνδεση και φοβαμαι οτι θα περιμενω το μηνα και μετα θα μου πουν οτι δεν εχει γραμμες ο ΟΤΕ!

Υπαρχει καποιος εναλλακτικος που να ειναι γρηγορος στις νεες συνδεσεις; Θελω μια γραμμη PSTN με ADSL την οποια θα την εχω για FAX και internet μονο.

nongrata
29-07-09, 18:34
Το FAX δουλεύει και με ISDN απλά αν έχεις αναλογική συσκευή FAX θα την βάλεις σε μια από τις 2 αναλογικές εξόδους του ΝΕΤΜΟΔ. Πάρε ISDN με ένα νούμερο για το FAX κι ένα για να μιλάς. Γίνεται να ρυθμισεις το ΝΕΤΜΟΔ να χτυπάει το ένα νούμερο στη μια αναλογική έξοδο και το άλλο στην άλλη.

maik
30-07-09, 11:54
Το FAX δουλεύει και με ISDN απλά αν έχεις αναλογική συσκευή FAX θα την βάλεις σε μια από τις 2 αναλογικές εξόδους του ΝΕΤΜΟΔ. Πάρε ISDN με ένα νούμερο για το FAX κι ένα για να μιλάς. Γίνεται να ρυθμισεις το ΝΕΤΜΟΔ να χτυπάει το ένα νούμερο στη μια αναλογική έξοδο και το άλλο στην άλλη.

Στυγκεκριμενα θα ζητησεις εναν αριθμο MSN. Με ενα πολυ απλο προγραματισμο απο μια συσκευη θα ξεχωρισουν οι δυο εξοδοι του ISDN και καθε μια θα εχει το δικο της νουμερο.Οποτε βαζεις το fax στην μια και το τηλεφωνο στην αλλη. Η διαδικασια για να παρεις MSN κανει το πολυ δυο μερες

@ ADSLgr.com All rights reserved.