PDA

Επιστροφή στο Forum : Windows XP Mode for Windows 7



stelios4711
26-07-09, 19:01
Εντάξει μάθαμε για τις καινούριες δυνατότητες των windows 7 και μια από αυτές είναι η VirtualWindowsXP, η οποία δυνατότητα μου φάνηκε ενδιαφέρουσα και είπα να την δοκιμάσω

Ψάχνοντας να την βρω στα windows ανακάλυψα οτι δεν είναι ενσωματωμένη στο λειτουργικό δεν υπάρχει πουθενά!
Από ψάξιμο στο google ανακάλυψα οτι μπορείς να την κατεβάσεις ξεχωριστά
Με παραξένεψε λίγο αυτό αφού η 7600 είναι RTM έκδοση οπότε θα έπρεπε να συμπεριληφθεί

Το θέμα είναι πώς στον κόρακα δουλεύει;

Έχω την windows 7 ultimate 7600 x64
Κατέβασα και εγκατέστησα την Windows XP Mode Beta x64 (http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=0e8fa9b3-c236-4b77-be26-173f032f5159&displaylang=en)

Η εγκατάσταση εκτελέστηκε κανονικά
Δεν δημιούργησε καμιά συντόμευση ούτε στην επιφάνεια εργασίας ούτε στο start menu, δεν υπάρχει πουθενά σαν πρόγραμμα σαν επιλογή στο δεξί κλικ και τελος πάντων δεν βρήκα κανένα τρόπο για εκκίνηση της εφαρμογής
Στο add remove στον πίνακα ελέγχου υπάρχει κανονικά

Όποιος γνωρίζει ας δώσει μια μικρή βοήθεια για το πώς μπορούμε να τρέξουμε μια εφαρμογή σε XP Mode

flamelab
26-07-09, 21:21
Ψάξε για "XP mode"( ή κάτι παρόμοιο) στο Start menu, πάτα την καταχώρηση που θα βγάλει, και θα ξεκινήσουν τα XP σε Virtual machine.

stelios4711
26-07-09, 22:14
Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο στο start menu ούτε καν στην αναζήτηση βρίσκει οτιδήποτε σχετικό

flamelab
26-07-09, 22:15
Ψάξε καλύτερα, εκεί είναι.

freeman
26-07-09, 22:43
χρειάζεσαι και το virtual pc beta (http://www.microsoft.com/windows/virtual-pc/download.aspx) για να παίξει!

Mouse Potato
26-07-09, 22:49
Για πήγαινε start > all programs και δες αν υπάρχει εκεί κανένας φάκελος "Windows Virtual PC" (αν θυμάμαι καλά)

stelios4711
27-07-09, 16:28
χρειάζεσαι και το virtual pc beta (http://www.microsoft.com/windows/virtual-pc/download.aspx) για να παίξει!

Ευχαριστώ αυτό ήταν το πρόβλημα: χρειαζόταν το virtual PC για να παίξει
Μόλις το εγκατέστησα είδα αμέσως τα Virtual Windows XP

Εντυπώσεις τώρα
Άνθρακες ο θησαυρός !
Απλά άλλη μια εικονική μηχανή που δεν διαφέρει σε τίποτα απο το Microsoft Virtual PC 2004 ή to Vmware που έχω δοκιμάσει παλιότερα
Απορώ γιατί το αναφέρουν σαν καινοτομία
Έλεος ρε παιδιά εσείς εκεί στην microsoft! που την είδατε την καινοτομία; αυτό υπάρχει εδώ και χρόνια

Η εικονική μηχανή έχει μια εξομοίωση κάρτας γραφικών S3 Trio 32/64 ! δηλαδή θα τρελαθούμε τελείως,στον Pentium MMX 166 είχα καλύτερη
Καμιά 3D δυνατότητα οπότε ξεχνάμε τα παιχνίδια που παίζαμε στα XP
Δεν έχει καν 32bit βάθος χρώματος - δεν μπορείς μα βάλεις διαφορετική ανάλυση από αυτήν του host OS
Και ενώ στα windows 7 ή ακόμη και στα Vista παλιότερα δεν χρειαζόμουν κανέναν driver στην εικονική μηχανή χρειάζομαι drivers !
Δεν βγάζει συντομεύσεις από τα προγράμματα που εγκαθιστούνται απο το Virtual Windows XP στο start menu τω windows 7 όπως έχει δει σε διάφορα screenshots, αλλά πρέπει να ανοίξεις την εικονική μηχανή και να τα τρέξει μέσα από κει
Καμιά διαδραστικότητα δηλαδή, είναι ένα εντελώς ξεχωριστό λειτουργικό μέσα στο λειτουργικό

Και ερωτώ : αν είναι να εγκαθιστώ από την αρχή drivers προγράμματα κλπ και αν πρέπει να μπω στο VIRTUAL PC για να τα τρέξω τότε γιατί να μήν εγκαταστήσω native τα Windows XP στο μηχάνημα μου ώστε να παίζει τουλάχιστον τα παλιά παιχνίδια μου ; ή γιατι να μήν το κάνω dual boot ; ή στην άλλη περίπτωση γιατί να μήν βάλω το vmware ώστε να έχω και linux OS quests αμα θέλω;

Μετά από όλες αυτές τις ερωτήσεις θέλω να κάνω ακόμη μία :
Γιατί αυτή "δυνατότητα" θα υπάρχει ενσωματωμένη ΜΟΝΟ στις εκδόσεις ultimate & Professional των windows 7; και όχι στις φτηνές εκδόσεις των windows 7; Για να κοροϊδέψουμε τον απλό χρήστη οτι θα πάρει και τα XP μαζί με τα 7 ώστε να σκάσει περισσότερα λεφτά ελπίζοντας να χρησιμοποιεί παράλληλα και τα XP που δεν θέλει (για τους δικούς του λόγους) να αποχωριστεί, βασιζόμενος σε μια απάτη;

evagelos
27-07-09, 21:32
Το φέραμε απο εδώ, το φέραμε απο εκεί πάλι στα ίδια.
Το ότι δίνουν ΔΩΡΕΑΝ μια άδεια winXP είναι απάτη;

WAntilles
27-07-09, 21:34
Μερικοί νομίζουν ότι τώρα εφευρέθηκε ο τροχός, από τη Microsoft.

Για πηγαίνετε να διαβάσετε 5 πράματα για το VirtualBox της Sun π.χ..

turboirc
27-07-09, 21:35
1. Δεν επρόκειτο για καινοτομία. Η MS το είχε πεί καθαρά ότι είναι Virtual PC. Το ξέραμε πολύ πριν βγεί η ίδια η Beta.

2. Δεν σε υποχρεώνει κανείς να πάρεις τα 7. Αν σου αρέσουν τα XP ,μείνε εκεί. Δεν είναι φτιαγμένο το VPC για να παίζεις WOW. Ειναι για τις ελάχιστες εφαρμογές που θα έχουν πρόβλημα στα 7.

3. To VMWare Player είναι και καλύτερο και δωρεάν. Εαν δε σου αρέσει αυτό που έφτιαξαν, πάς εκεί, απλά τα πράγματα.

4. Η δυνατότητα θα υπάρχει μόνο στην ultimate/professional διότι έτσι τους άρεσε. Ιδιωτική εταιρία είναι, ότι θέλει κάνει. Αν θες το αγοράζεις, αν όχι, παίρνεις τo Home. Ελεύθερη αγορά έχουμε. Αν τώρα ο "απλός χρήστης" είναι ηλίθιος και αγοράσει την Professional μόνο επειδή έχουν μέσα το XP mode, δεν φταίει η ms, αλλά η ηλιθιότητα.

George_Prix
27-07-09, 21:47
Και εγω το δοκιμασα και απογοητευτηκα.

Οι αντιδρασεις γινονται με μεγαλη καθυστερηση, λες και μπαινεις σε ενα αλλο PC, Remotely. :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.