PDA

Επιστροφή στο Forum : Γιατί συγχρονίζω τοσο χαμηλα?



volos_
26-07-09, 23:22
παιδια καλησπερα! μπορειτε να με βοηθησετε με το τι μπορει να παει στραβα και συγχρονιζω τοσο χαμηλα?59442

Vitruvian78
27-07-09, 00:18
Δεν είσαι κι ασχημα! Μακάρι όλοι να πιάναμε έστω όσο εσύ. Παρε την τεχνική υποστήριξη και ζήτα να ελέγξουν την γραμμή. Μπορεί να φταίει το δίκτυο ως το σπίτι σου, μήπως εχεις κάνει πατέντες με συσκευές που δημιουργούν βραχυκυκλώματα στη γραμμή.....ξεκίνα με την τεχνική υποστήριξη και αυτοί θα σου πούνε τί γίνεται

masterfaster
27-07-09, 00:21
χαμηλα είναι να συγχρονιζεις γυρω στα 13Mbps ?

manicx
27-07-09, 11:05
παιδια καλησπερα! μπορειτε να με βοηθησετε με το τι μπορει να παει στραβα και συγχρονιζω τοσο χαμηλα?59442

Ο συγχρονισμός δεν είναι απαραίτητα ανάλογος των δεικτών που έχεις (attenuation, SNR κλπ). Υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που οδηγούν σε απώλειες. Θα μπορούσες να είσαι παραπάνω αλλά και παρακάτω. Αν θέλεις να το σκαλίσεις, μπορεί να χαλάσεις την ζαχαρένια σου. Το πιο απλό που μπορείς να κάνεις είναι να δοκιμάσεις άλλο router.

BlindG
27-07-09, 11:27
Ότι είπαν οι προλαλήσαντες:
Όπως σου λέει και ο manicx, ο συγχρονισμός δεν εξαρτάται μόνο από το snr και το attenuation.
Έχω παρόμοια νούμερα και συγχρονίζω στα 10 γιατί πιθανότατα έχω crosstalk. Επίσης, για ένα γρήγορο τσεκάρισμα, αποσύνδεσε οποιαδήποτε τηλεφωνική συσκευή του σπιτιού και βάλε το router χωρίς το splitter. Δες που συγχρονίζεις. Αν συγχρονίσεις στα 14, τότε μάλλον η γραμμή σου έχει πρόβλημα. Αν συγχρονίσεις στα 16 (και πάνω) τότε το πρόβλημα είναι είτε στις συσκευές είτε στο splitter ;)

Σε κάθε περίπτωση, να πάρεις την fnet και να ζητήσεις έλεγχο της γραμμής, παρ'όλο που θα σου πουν οτι η γραμμή σου χαίρει άκρας υγείας ;)

RASTAVIPER
27-07-09, 12:37
Τι ρούτερ έχεις?
Eγώ με το Wag354 είμαι ακριβώς στα ίδια νούμερα με σένα.
Οπότε δε μου κάνει καθόλου εντύπωση αφού και άλλο με το ίδιο snr παίζουν στα 13 κάτι.
Παλιά είχα 14+ όταν προωτοξεκίνησα με το 2play πριν 2 χρόνια..

BlindG
27-07-09, 12:50
Ο Rastaviper μου θύμησε κάτι:
Κατά 99% θα δεις διακυμάνσεις στο συγχρονισμό, δοκιμάζοντας διάφορα routers... Π.χ. το siemens cl-110, είναι μάλλον από τα καλύτερα στον τομέα συγχγρονισμού και διατήρησης της γραμμής ;)

RASTAVIPER
27-07-09, 13:33
Ο Rastaviper μου θύμησε κάτι:
Κατά 99% θα δεις διακυμάνσεις στο συγχρονισμό, δοκιμάζοντας διάφορα routers... Π.χ. το siemens cl-110, είναι μάλλον από τα καλύτερα στον τομέα συγχγρονισμού και διατήρησης της γραμμής ;)
Εγώ με το USR 9107 έβλεπα ούτε μισο Mbit πάνω πάντως..

deniSun
27-07-09, 14:07
Ο Rastaviper μου θύμησε κάτι:
Κατά 99% θα δεις διακυμάνσεις στο συγχρονισμό, δοκιμάζοντας διάφορα routers... Π.χ. το siemens cl-110, είναι μάλλον από τα καλύτερα στον τομέα συγχγρονισμού και διατήρησης της γραμμής ;)

Για όσο διαρκεί η σύντομη ζωή του στο μάταιο αυτό κόσμο...
Ίδια συμπεριφορά έχουν και πολλά άλλα σοβαρά ρούτερ της κατηγορίας του (usr9112, TG585 κλπ κλπ).

michpan
28-07-09, 01:45
Ο Rastaviper μου θύμησε κάτι:
Κατά 99% θα δεις διακυμάνσεις στο συγχρονισμό, δοκιμάζοντας διάφορα routers... Π.χ. το siemens cl-110, είναι μάλλον από τα καλύτερα στον τομέα συγχγρονισμού και διατήρησης της γραμμής ;)
I beg to differ που λένε και οι άγγλοι. Εχω δοκιμάσει κάπου 7-8 router, το καλύτερο σε επίπεδο ταχύτητας συγχρονισμού είναι το Level One FBR-1461. Κλειδώνει σχεδόν 1mbit επάνω απ'όλα τα υπόλοιπα (ναι, έχω δοκιμάσει και το cl-110, και το 585iv7).


Μιχάλης

@ ADSLgr.com All rights reserved.