PDA

Επιστροφή στο Forum : Επανεκκινήσεις σε NetFaster



kwnstantinos
26-07-09, 23:32
Πολλές φορές παρατηρώ ότι το router μου κάνει επανεκκινήσεις χωρίς κάποιο λόγο π.χ διακοπή ρεύματος.

Υπάρχει άλλος λόγος που μπορεί να δημιουργεί τις επανεκκινήσεις?

Δεν ξέρω αν έχει σχέση αυτο, αλλά, ενώ τον πρώτο καιρό που είχα το NetFaster, όλα ήταν τέλεια κ συγχρόνιζε το router στα 17 Mbps, ξαφνικά άρχισαν τρελλές αποσυνδέσεις. Μετά απο παράπονά μου, το μόνο που έκανε η HOL ήταν να με ρίξει σε ADSL2, οπότε και ελαττώθηκαν σε μεγάλο βαθμό οι αποσυνδέσεις.

Το status του router δείχνει τα εξής:

Link Type Automatic G.992.3 (ADSL2) / Interleaved Path
Up Stream
852 (Kbps.)

Down Stream
6397 (Kbps.)

Noise Margin
11 dB
11 dB

Attenuation
9 dB
18 dB

mondeo
26-07-09, 23:40
Η γραμμή σου δείχνει πολύ καλή.Δοκίμασε με ένα άλλο ρούτερ να δεις μήπως τα έχει παίξει το NetFaster.
Έχεις βάλει σε όλα τα τηλέφωνα φίλτρα;

kwnstantinos
26-07-09, 23:45
1 τηλέφωνο έχω στη γραμμή με φίλτρο αλλα έχω δοκιμάσει και χωρίς φίλτρο.
Δεν έχω άλλο router δυστυχώς προκειμένου να δοκιμάσω.
:(

aa144
26-07-09, 23:49
Πήγαινε αύριο στη HOL και πάρε άλλο ρούτερ, κατά προτίμηση το καινούργιο που ζεσταίνεται λιγότερο.

Αυτό που έχεις, πέτα το, ή δώστο στη HOL να το πετάξουν αυτοί.

kwnstantinos
26-07-09, 23:53
Πήγαινε αύριο στη HOL και πάρε άλλο ρούτερ, κατά προτίμηση το καινούργιο που ζεσταίνεται λιγότερο.

Αυτό που έχεις, πέτα το, ή δώστο στη HOL να το πετάξουν αυτοί.

Η τελευταία σου συμβουλή μου φαίνεται πολυ ενδιαφέρουσα... :)

Τους έστειλα και βλάβη. Ελπίζω να ασχοληθεί κάποιος με αυτό το θέμα.

Άν μου στείλουν καινούριο, θα πρέπει να δώσω το παλιό στον courier που θα το φέρει?

anodizer
27-07-09, 00:21
Το πιό πιθανό είναι να φταίει η ζέστη, δοκίμασε να το βάλεις σε πιο δροσερό σημείο.

kwnstantinos
27-07-09, 00:31
Το αμέσως πιο δροσερό σημείο που έχω είναι το ψυγείο! :)
Το πρόβλημα με τις επανεκκινήσεις δεν είναι μόνο τώρα που έχει πολλή ζεστη.

Οι επανεκκινήσεις συμβαίνουν τους τελευταίους 3-4 μήνες τουλαχιστον, απλά πηγαινοερχομουν εξωτερικό και δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ.

mondeo
27-07-09, 00:32
1 τηλέφωνο έχω στη γραμμή με φίλτρο αλλα έχω δοκιμάσει και χωρίς φίλτρο.
Δεν έχω άλλο router δυστυχώς προκειμένου να δοκιμάσω.
:(

Δεν μπορεί,από κάποιον φίλο σου θα μπορέσεις να βρεις ένα ρουτέρι να δοκιμάσεις.Πολύ πιθανόν πάντως να φταίει κι η ζέστη.Βάλε του παγάκια:p να δεις τι γίνεται.Αστειεύομαι.Μπορείς να βάλεις έναν ανεμιστήρα και να δοκιμάσεις.

matelas
27-07-09, 00:52
Πιθανόν να φταίει το netfaster, βρες ένα άλλο router να δοκιμάσεις.

Δεν καταλαβαίνω γιατί σε βάλανε σε adsl2, πρώτα έπρεπε να δούνε άλλα.. αλλά τι ψάχνω τώρα και εγώ. :)

Vitruvian78
27-07-09, 11:25
To Νετφαστερ κάνει επανακινήσεις κάθε φορά που αποσυνδέεται. Μήπως αυτός είναι ο λογος που το κάνει; Ζήτα να ελέγξουν τη γραμμή σου, μήπως κατι δεν δουλεύει σωστά. Αυτοί θα κάνουν έτσι όλουσ τους απαραίτητους ελέγχους και μαζί σου. Αν δεν υπάρχει πρόβλημα στη γραμμή, τότε ενδεχομένως είναι το ρούτερ προβληματικό και θα πρέπει να στο αντικαταστήσουνε. Το καινούριο Νετφαστερ εξαερίζεται καλύτερα γιατι έχει παντού ανοίγματα εξαερισμού, απλά έχω ακούσει οτι είναι σκέτη πλαστικούρα, και συγχρονίζει χαμηλότερα......δεν εχω προσωπική εμπειρία όμως, είμαι με το παλιό το οποίο δουλευει μια χαρά. Εγώ το σβήνω όταν δεν είμαι στον υπολογιστή

anodizer
27-07-09, 12:54
Γιατί το παλιό δεν είναι πλαστικούρα; Εξάλλου τι σημασία παίζει το περίβλημα; :p
Δεν ξέρω αν συγχρονίζει χαμηλότερα πάντως σε εμένα ακριβώς τα ίδια νούμερα θορύβου με το προηγούμενο μου ρούτερ δίνει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.