PDA

Επιστροφή στο Forum : Στατιστικά γραμμής



dimoss
27-07-09, 22:05
Γεια σας,

Μήπως θα μπορούσε να με διαφωτίσει κάποιος για τα στατιστικά της γραμμής μου όπως φαίνονται μέσα από το Dmt tool?
Είμαι με Tellas και Speedstream 4201

Υπάρχει πιθανότητα να πάει καλύτερα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

59479

[Insomniac]
28-07-09, 03:33
Έχει κάποια "θεματάκια" το γράφημα, αλλά δεν είναι ιδιαίτερα άσχημα τα πράγματα. Η ταχύτητα που κλειδώνεις, αν λάβεις υπόψη και το κενό στο τέλος που σου "κλέβει" ~2Mbps (είναι από το DSLAM και δεν μπορείς να κάνεις κάτι γι'αυτό), είναι ικανοποιητική.

Αν δεν έχεις αποσυνδέσεις, νομίζω ότι δε χρειάζεται ν'ασχοληθείς παραπάνω, στην παρούσα φάση τουλάχιστον.

Mouse Potato
28-07-09, 03:52
59489

Κι εγώ έχω gap. Φαίνεται πως είναι τακτική

[Insomniac]
28-07-09, 04:08
default ρύθμιση στο DSLAM είναι, που δεν την αλλάζουν.

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2514497

Mouse Potato
28-07-09, 04:10
Μάλιστα. Κατατοπιστικότατος! Ευχαριστώ :)

dimoss
28-07-09, 08:11
;2965777']Έχει κάποια "θεματάκια" το γράφημα, αλλά δεν είναι ιδιαίτερα άσχημα τα πράγματα. Η ταχύτητα που κλειδώνεις, αν λάβεις υπόψη και το κενό στο τέλος που σου "κλέβει" ~2Mbps (είναι από το DSLAM και δεν μπορείς να κάνεις κάτι γι'αυτό), είναι ικανοποιητική.

Αν δεν έχεις αποσυνδέσεις, νομίζω ότι δε χρειάζεται ν'ασχοληθείς παραπάνω, στην παρούσα φάση τουλάχιστον.

Τι "θεματάκια" έχει ακριβώς?
Σύμφωνα με τα όσα έχω διαβάσει στο forum πιστεύω ότι θα μπορύσα να πάω λίγο παραπάνω (δλδ μέχρι τα 15-16).
Σημειωτέων ότι το SNR μου δεν είναι σταθερό γιατί την στιγμή που γράφω έχει φτάσει στα 12.0. Δεν ξέρω αν αυτό έχει να κάνει με την ώρα της ημέρας, αλλά κατά τη διάρκεια της ημέρας βλέπω από 6.5-12.5 SNR. Το μόνο σταθερό είναι το ATT το οποίο είναι απο 27-27.5.

Τους έχω πάρει τηλ. και μου είπαν ότι επειδή έχω μόλις 2 μέρες που έχω ενεργοποιηθεί θα πρέπει να σταθεροποιηθεί πρώτα και μετά να καλέσω για βλάβη για να μου το αναβαθμίσουν. Ισχύει κάτι τέτοιο?

Επίσης θα ήθελα να αλλάξω router γιατί αυτή την στιγμή χρησιμοποιώ το παλιό μου router σαν hub επειδή το SpeedStream έχει μόνο μια θέση και εγώ έχω δύο Η/Υ. Τι θα μου συνέστηνες? Έχω διαβάσει τόσο για το Linksys WAG200G όσο και για το Speedtouch 585v7. Πιστεύεις ότι ένας από αυτούς θα μπορούσε να με βοηθήσει να κλειδώσω λίγο παραπάνω?

Ευχαριστώ για το χρόνο σου

[Insomniac]
28-07-09, 19:03
Έχει ένα μικρό performance hit περίπου στα 1100 kHz, το οποίο ίσως να οφείλεται σε λίγο αυξημένη εξασθένιση σ'αυτούς τους τόνους (αν είχαμε και το 3ο γράφημα θα ξέραμε σίγουρα), άρα μπορεί να είναι "θεματάκι" καλωδιακό. Επίσης έχει κάποιες μικροπαρεμβολές αλλά δε φαίνεται να δημιουργούν πρόβλημα.

Τα 16 Mbps, αν τα 27 db της εξασθένισης είναι σωστά, με το gap στο τέλος από το DSLAM, πολύ δύσκολα να τα πιάσεις. Τα σκαμπανεβάσματα στο SNRM που αναφέρεις, είναι κάπως αυξημένα, αλλά όσο δεν έχεις αποσυγχρονισμούς, μην ανησυχείς. Εκτός από την ταχύτητα, μεγάλο σημασία έχει και η σταθερότητα.

Αν παρόλα αυτά θέλεις ν'ασχοληθείς, ξεκίνα από εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819) πρώτα, ώστε να είσαι εντάξει από την πλευρά σου. Για ρούτερ, υπάρχουν πολλά θέματα στο φόρουμ να σε βοηθήσουν να επιλέξεις. Κάποιο από αυτά ίσως κλειδώσει λίγο παραπάνω, αλλά αν δεν δοκιμάσεις δεν μπορείς να είσαι σίγουρος.

dimoss
28-07-09, 22:22
;2966995']Έχει ένα μικρό performance hit περίπου στα 1100 kHz, το οποίο ίσως να οφείλεται σε λίγο αυξημένη εξασθένιση σ'αυτούς τους τόνους (αν είχαμε και το 3ο γράφημα θα ξέραμε σίγουρα), άρα μπορεί να είναι "θεματάκι" καλωδιακό. Επίσης έχει κάποιες μικροπαρεμβολές αλλά δε φαίνεται να δημιουργούν πρόβλημα.

Τα 16 Mbps, αν τα 27 db της εξασθένισης είναι σωστά, με το gap στο τέλος από το DSLAM, πολύ δύσκολα να τα πιάσεις. Τα σκαμπανεβάσματα στο SNRM που αναφέρεις, είναι κάπως αυξημένα, αλλά όσο δεν έχεις αποσυγχρονισμούς, μην ανησυχείς. Εκτός από την ταχύτητα, μεγάλο σημασία έχει και η σταθερότητα.

Αν παρόλα αυτά θέλεις ν'ασχοληθείς, ξεκίνα από εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819) πρώτα, ώστε να είσαι εντάξει από την πλευρά σου. Για ρούτερ, υπάρχουν πολλά θέματα στο φόρουμ να σε βοηθήσουν να επιλέξεις. Κάποιο από αυτά ίσως κλειδώσει λίγο παραπάνω, αλλά αν δεν δοκιμάσεις δεν μπορείς να είσαι σίγουρος.

Όσον αφορά το καλωδιακό κομμάτι το έχω διαβάσει ήδη το thread και έχω κάνει τους ελέγχους μέσα στο σπίτι και δεν άλλαξε τίποτε. Δεν έχω πάει όμως στον κατανεμητή γιατί δεν ξέρω από αυτά και φοβάμαι μην χαλάσω κάτι.

Τα 27 db είναι σταθερά και δεν αλλάζουν. Τώρα αν ισχύει, όπως διάβασα, το γεγονός ότι το gap που είναι default στα Alcatel επιφέρει μείωση έως και 2mb τότε όντως τα 16mb είναι όνειρο θερινής νυκτός...

Τα σκαμπανεβάσματα στο SNR υπάρχουν και μάλιστα παρατήρησα ότι όταν κάνω resync το router νωρίς το πρωϊ συγχρονίζω στα 14,3mb με SNR καρφωμένο στα 6.0-6.5. Αυτό μάλλον λόγω μειωμένης κίνησης στο DSLAM?? Τις υπόλοιπες ώρες τις ημέρας τα resync μου δίνουν από 12,5 - 12,8 mb με SNR καρφωμένο στο 9.0.
Το ευχάριστο είναι ότι προς το παρόν δεν έχω αποσυγχρονισμούς.

Όσο για το router κλίνω προς το Draytek 2700Ge για το οποίο έχω διαβάσει καλά λόγια. Τι γνώμη έχεις γιαυτό το router?

59596

Έχω επισυνάψει ένα νέο γράφημα για να δεις.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που διαθέτεις..:rolleyes:

[Insomniac]
28-07-09, 23:11
Τώρα αν ισχύει, όπως διάβασα, το γεγονός ότι το gap που είναι default στα Alcatel επιφέρει μείωση έως και 2mb τότε όντως τα 16mb είναι όνειρο θερινής νυκτός...

Δυστυχώς ισχύει.


Τα σκαμπανεβάσματα στο SNR υπάρχουν και μάλιστα παρατήρησα ότι όταν κάνω resync το router νωρίς το πρωϊ συγχρονίζω στα 14,3mb με SNR καρφωμένο στα 6.0-6.5. Αυτό μάλλον λόγω μειωμένης κίνησης στο DSLAM?? Τις υπόλοιπες ώρες τις ημέρας τα resync μου δίνουν από 12,5 - 12,8 mb με SNR καρφωμένο στο 9.0.
Το ευχάριστο είναι ότι προς το παρόν δεν έχω αποσυγχρονισμούς.

Προφανώς τις πρωινές ώρες είναι λιγότερες οι παρεμβολές, αλλά αυτό δεν κρατάει και πολύ, γι'αυτό βλέπεις μετά το SNRM στο 6άρι.


Όσο για το router κλίνω προς το Draytek 2700Ge για το οποίο έχω διαβάσει καλά λόγια. Τι γνώμη έχεις γιαυτό το router?

Έχω επισυνάψει ένα νέο γράφημα για να δεις.

Δεν το έχω δουλέψει το συγκεκριμένο ρούτερ, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.

Και το νέο γράφημα είναι ίδιο με το παλιό.

dimoss
30-07-09, 08:26
Τελικά αγόρασα το DrayTek 2700 Ge.
To router κλειδώνει ατα 13Mb κατά τη διάρκεια της ημέρας και στα 14.5Mb τα πρωϊνά.
To περίεργο είναι ότι στα στατιστικά της γραμμής το att δείχνει στα 24 και όχι στα 27.5 που έδειχνε πριν με το SpeedStream.
To Snr το πρωί είναι στα 8 και τις υπόλοιπες ώρες στα 7.

[Insomniac]
30-07-09, 19:16
Μια χαρά.

Είναι συνηθισμένο να βλέπεις (μικρές συνήθως) διαφορές στην τιμή της εξασθένισης όταν αλλάζει κάποια συσκευή. Ακόμη και με αλλαγή fw.

dimoss
30-07-09, 22:15
Είναι συνηθισμένο να πέφτει το SNR στα 4 (στα 14,5 Mb) και να μένει εκεί χωρίς να έχω αποσυνδέσεις??

[Insomniac]
31-07-09, 00:55
Πιο πάνω σου έγραψα "Τα σκαμπανεβάσματα στο SNRM που αναφέρεις, είναι κάπως αυξημένα, αλλά όσο δεν έχεις αποσυγχρονισμούς, μην ανησυχείς."

Αν θέλεις ρίξε μια ματιά κι εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=217614).

dimoss
31-07-09, 08:48
Ναι, το έχω διαβάσει το άρθρο σου. Πολύ κατατοπιστικό.
Μάλλον δεν θα ασχοληθώ άλλο όσο δεν κάνει αποσυνδέσεις και συνδέεται σταθερά από 13-14mb.
Ευχαριστώ πάντως για την βοήθειά σου...

@ ADSLgr.com All rights reserved.