PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενεργοποίηση TURBO !!! Για να μην λέμε μόνο τα κακά.



kyrnikos
04-02-06, 16:57
Χαίρετε,

Τετάρτη 25/1/06 ώρα 16:00 : Παραγγελία online στο E-SHOP του adsl in a box plus

Παρασκευή 27/1/06 ώρα 15:00 : Ειδοποίηση από ACS ότι έχω δέμα (απουσίαζα από το σπίτι)

Σάββατο 28/1/06 ώρα 10:00 : Παραλαβή του δέματος από την ACS

Σάββατο 28/1/06 ώρα 19:00 : Αποστολή με fax στη FORTHnet αίτησης ενεργοποίησης ADSL και σταθερής τηλεφωνίας.

Δευτέρα 30/1/06 ώρα 12:00 : Επιβεβαίωση (σε τηλεφώνημα μου) ότι έλαβαν το fax

Πέμπτη 2/2/06 ώρα 13:52 : Μήνυμα στο κινητό από FORTHnet με ενημερώνει ότι ενεργοποιήθηκε η σταθερή τηλεφωνία.

Παρασκευή 3/2/06 ώρα 18:09 : Μήνυμα στο κινητό από FORTHnet με ενημερώνει ότι ενεργοποιήθηκε η συνδρομή μου ADSL.

:clap::clap: :oneup: :clap: :clap: :up: :D

Θα μου πείτε ότι χειροκροτώ το αυτονόητο. Μάλλον έτσι είναι .
Όμως σε προηγούμενη προσπάθεια μου με το jetpack (ACN) με παιδέψανε 70 μέρες :evil: με ένα σωρό δικαιολογίες περί φερέσυχνου , σαμποταζ του ΟΤΕ και λοιπά παραμύθια (δεν ξέρω αν ήταν του τοπικού μεταπωλητή ή της εταιρίας ,για να είμαι και δίκαιος) και τελικά το επέστρεψα και πήρα τα χρήματα μου πίσω.

Συνεπώς, ένα μπράβο από μένα στην FORTHnet αλλά ΚΑΙ στον ΟΤΕ .
Πάντα έτσι και καλύτερα !!!!

Τώρα για το τι υπηρεσίες-ταχύτητες έχουμε θα τα πούμε μόλις μάθουμε το νέο παιχνιδάκι !

t300
04-02-06, 17:00
Σε ποιά περιοχή;

kyrnikos
04-02-06, 17:03
Άγιο Νικόλαο Κρήτης.

immortal1979
04-02-06, 17:21
Μπραβο! εμενα κανανε 8 μερες για να κανουν την ενεργοποιηση (δεν εχω παραπονο, μια χαρα ηταν). αλλα εσυ απο το τηλ. μεχρι την ενεργοποιηση τοσο λιγο?
μπραβο στην forthnet και στον οτε

[DSL]MANOS
04-02-06, 17:22
Μήνυμα στο κινητό από FORTHnet με ενημερώνει ότι ενεργοποιήθηκε η σταθερή τηλεφωνία.
??? Η γραμμή DSL εννοείς?

kyrnikos
04-02-06, 17:30
MANOS']??? Η γραμμή DSL εννοείς?

Οχι ,σταθερή τηλεφωνία . Έχω την telepassport προεπιλογή αλλά είπα να βάλω και την FORTHnet γιατί δίνει 4 ώρες το μήνα αστικά δωρεάν και είπα να δω τι λέει και αυτή.

[DSL]MANOS
04-02-06, 17:32
αααα. Δεν το ήξερα. Πάντως ο χρόνος ενεργοποίησης δεν είναι παράξενος. Ο ΟΤΕ λέει πως θέλει 3-5 εργάσιμες μέρες η ενεργοποίηση της γραμμής. Εμένα ο ΟΤΕ μου την ενεργοποίησε σε 4 μέρες. ;)

JoeBar
04-02-06, 21:04
MANOS']αααα. Δεν το ήξερα. Πάντως ο χρόνος ενεργοποίησης δεν είναι παράξενος. Ο ΟΤΕ λέει πως θέλει 3-5 εργάσιμες μέρες η ενεργοποίηση της γραμμής. Εμένα ο ΟΤΕ μου την ενεργοποίησε σε 4 μέρες. ;)
Άλλο να τον κάνεις μόνος σου όμως και άλλον να γίνει μέσω isp. ;)

[DSL]MANOS
04-02-06, 21:25
Μέσω ISP το έκανα.
2 εργάσιμες ημέρες και... 1 νύχτα για να σταλθεί η αίτηση
4 ημέρες για να ενεργοποιηθεί η σύνδεση από τον OTE.

Πάντως καλά πάμε. Όταν πρωτοβγήκε το DSL έκαναν περίπου 1 μήνα για να με συνδέσουν. :p

yannis1967
04-02-06, 21:37
MANOS']
Πάντως καλά πάμε. Όταν πρωτοβγήκε το DSL έκαναν περίπου 1 μήνα για να με συνδέσουν. :p

Δυστυχώς θα ξαναδούμε σύντομα τέτοιους χρόνους λόγω της μεγάλης έλειψης σε πόρτες που έχει ο ΟΤΕ, και θα κρατήσει περίπου 2 μήνες.
Το φαινόμενο θα το δούμε έντονα σε 10 μέρες περίπου.

Γιάννης

Agent M
05-02-06, 17:55
Δυστυχώς θα ξαναδούμε σύντομα τέτοιους χρόνους λόγω της μεγάλης έλειψης σε πόρτες που έχει ο ΟΤΕ, και θα κρατήσει περίπου 2 μήνες.
Το φαινόμενο θα το δούμε έντονα σε 10 μέρες περίπου.

Γιάννης Κανονικά (λέμε τώρα) δεν θα έπρεπε να προνοήσουν βάση της ζήτησης που υπήρχε και θα συνεχίσει να υπάρχει για πόρτες; Τώρα εδώ ποιος φταίει; Ο ΟΤΕ ή ο προμηθευτής του; Δεν έχει ένα χρονοδιάγραμμα ή κάποια στατιστικά ανά περιοχή έτσι ώστε να βλέπει τι ανάγκες θα προκύψουν στο άμεσο μέλλον; Γιατί πρέπει να προλαβαίνουμε εμείς τον ΟΤΕ και όχι αυτός εμάς; ;)

Aegean24
05-02-06, 19:38
Άγιο Νικόλαο Κρήτης.

kyrnikos...στον Αγιο Νικολαο Κρητης ειναι απολυτα λογικο να εχεισ ενεργοποιηση στο τσακ μπαμ...ακομα και με 4θνετ...σε περιοχες της αθηνας ομως και της συμπρωτευουσας που οι αιτησεις λογω και των προσφορων πεφτουν βροχη...η μια βδομαδα αναμονη ειναι το αυτονοητο μινιμουμ....δεν νομιζω λοιπον οτι τα ευσημα ανηκουν στη 4θνετ η τον οτε...απλα στο οτι εισαι τυχερος που μενεις σε αυτην την περιοχη...λογικα θα εχεις και καλες ταχυτητες...τυχερε!...:twisted:

kyrnikos
05-02-06, 23:27
kyrnikos...στον Αγιο Νικολαο Κρητης ειναι απολυτα λογικο να εχεισ ενεργοποιηση στο τσακ μπαμ...ακομα και με 4θνετ...σε περιοχες της αθηνας ομως και της συμπρωτευουσας που οι αιτησεις λογω και των προσφορων πεφτουν βροχη...η μια βδομαδα αναμονη ειναι το αυτονοητο μινιμουμ....δεν νομιζω λοιπον οτι τα ευσημα ανηκουν στη 4θνετ η τον οτε...απλα στο οτι εισαι τυχερος που μενεις σε αυτην την περιοχη...λογικα θα εχεις και καλες ταχυτητες...τυχερε!...:twisted:

Εν μέρει είναι σωστό αυτό που λες.
Βέβαια για μια περιοχή με πληθυσμό 25.000-30.000 κατοίκων ένα κατάστημα ΟΤΕ θα έχει τον ίδιο
φόρτο με ένα περιφερειακό κατάστημα της Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης.
Ασφαλώς εδώ μάλλον έχουν αυξημένο προσωπικό λόγω του φόρτου που δημιουργείται το καλοκαίρι λόγω
του τουρισμού οπότε και διπλα-τριπλασιάζεται ο πληθυσμός.
Γενικά δεν έχουμε προβλήματα με τον ΟΤΕ εδώ. Γρήγορες μεταφορές γραμμής κλπ.

Το χειροκρότημα είναι σε άμεση συνάρτηση και με την προηγούμενη ταλαιπωρεία μου από την ΑCN
(ή τουλάχιστον τον μεταπωλητή της).

Τώρα για ταχύτητες δεν ξέρω τι θα πρέπει να περιμένω (και πως ακριβώς το μετράω αφού ακόμα ψάχνομαι).
Πάντως κάνοντας δοκιμαστικά downloads από εμπορικά sites (πχ lavasoft , adobe κα) , από rapidshare ,
megaupload και από κάποια ελληνικά πχ ellak βλέπω ένα 35-40 σταθερά. Σε torrents ένα 25 max αλλά δεν έχω
ιδέα από ρυθμίσεις στις θύρες του firewall (σιγά σιγα θα τα βρώ ).
Τώρα κάποια test online μου δείχνουν από 300/90 ως 340/110 .
Δεν ξέρω αν θα πρέπει να είμαι ευχαριστημένος αλλά έτσι κι αλλιώς δεν έχω πολλές απαιτήσεις στο κατέβασμα.
Μου αρκεί που γλίτωσα αρκετά από τα 110 που έδινα το δίμηνο με την 56αρα.
Και αν καταφέρω να σκοτώσω στα 45-50 ευρώ και το mp3 που είχε δώρο το eshop, είμαι αρχοντας !

t300
05-02-06, 23:59
Τώρα κάποια test online μου δείχνουν από 300/90 ως 340/110 .
Δεν ξέρω αν θα πρέπει να είμαι ευχαριστημένος αλλά έτσι κι αλλιώς δεν έχω πολλές απαιτήσεις στο κατέβασμα.

Είσαι άρχοντας! Μια χαρά! ;)

teodor_ch
06-02-06, 01:11
τόσο μου κάνανε και εμένα τη σύνδεση στα Μάλια ;)
και απο ταχύτητες έσκιζα! ανάθεμα αν υπήρχαν άλλα 20 άτομα στο κέντρο τότε!

teo_L20
06-02-06, 21:41
και σε μένα το ίδιο.
Σε 3 ημέρες όλα έτοιμα μέσω κιτ της οτενετ.:cool:
Ακόμα και οι πόρτες δεν τελείωσαν!
Μένουν άλλες 20-25 νομίζω!

persival
07-02-06, 13:23
Άντε να δούμε και με μένα, την Παρασκευή καλώς εχόντων των πραγμάτων θα έχω την γραμμή του ΟΤΕ, οπότε και θα κάνω την αίτηση στο πακέτο DSL in a box της Forthnet που ήδη έχω προμηθευτεί. Για Ελούντα μιλάω.
Όταν λέτε x μέρες έκανε, εννοείτε εργάσιμες ή μέρες γενικώς;

GeoGlx
09-02-06, 03:35
...Στα κεντρικά τα μετράνε ως εργάσιμες....
Σε μένα μάλλον το πάνε μέχρι κ την τελευταία του σταγόνα :p

m1035
14-02-06, 03:43
14 εργασιμες, 21 ημερολογιακες και ακομα να συνδεθω...

Που ειναι τωρα ενα smiley με τον Καραγκιοζη να τον βαλω διπλα στο ονομα της Forthnet?

Οι απαντησεις απο το τεχνικο τμημα ειναι απαραδεκτες...

Και απο την 12η εργασιμη μερα και μετα αρχισανε να βαζουν διπλα στο τηλεφωνο μου ενα αριθμο πρωτοκολλου Forthnet.. Οτι και καλα ασχολουνται...

ΝΤΡΟΠΗ και ΑΙΣΧΟΣ...

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ τους ευκαιρια να με συνδεσουν αυριο..

Μετα θα καταγγειλω τη συμβαση.

jtheogr
14-02-06, 16:52
Εγω Πέμπτη έστειλα την αίτηση στην forthnet την δευτέρα είχα γραμμή adsl ενεργοποιημένη και Τρίτη τους κωδικούς απο forthnet.

Περιοχή Παλαιό Φάληρο.

GeoGlx
14-02-06, 17:04
Τελικά όπως το περίμενα :p .. 11η απόγευμα ήρθε κ το sms...
αν κ η γραμμή είχε ενεργοποιηθεί από την παρασκευή! :)

Bax
14-02-06, 21:34
Εγώ δευτέρα πρωί έκανα την αίτηση μέσω ιντερνετ και την παρασκευή μεσημέρι είχε ενεργοποιηθεί η γραμμή. Πήρα τηλέφωνο στην φορθνετ να πάρω τους κωδικούς μου και μου έδωσαν μια ντέμο μέχρι την δευτέρα όπότε και μου ήρθε το μήνυμα με το όνομα χρήστη και τον κωδικό μου.:up:
Περιοχή: Περιστέρι,Γήπεδο Ατρομήτου

m1035
16-02-06, 15:48
14 εργασιμες, 21 ημερολογιακες και ακομα να συνδεθω...

Που ειναι τωρα ενα smiley με τον Καραγκιοζη να τον βαλω διπλα στο ονομα της Forthnet?

Οι απαντησεις απο το τεχνικο τμημα ειναι απαραδεκτες...

Και απο την 12η εργασιμη μερα και μετα αρχισανε να βαζουν διπλα στο τηλεφωνο μου ενα αριθμο πρωτοκολλου Forthnet.. Οτι και καλα ασχολουνται...

ΝΤΡΟΠΗ και ΑΙΣΧΟΣ...

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ τους ευκαιρια να με συνδεσουν αυριο..

Μετα θα καταγγειλω τη συμβαση.


Λοιπόν σήμερα συνδέθηκα και εγω, μετά από 17 εργάσιμες μέρες...
στην δική μου περίπτωση ξυνόταν ο Οτε Αγ. Παρασκευής.
η Forthnet και τα κεντρικα του ΟΤΕ είχαν κάνει τα πάντα σε 3 μέρες και ο ΟΤΕ Αγ. Παρασκευής για να κάνει το τελευταίο κομματι χρειάστηκε 16 ημερολογιακές ημέρες.
Χρειάστηκε να κάνω το ντετέκτιβ και να αναζητήσω την πορεία της συνδεσης μου σε πολλά τηλέφωνα μέχρι που βρήκα που ήταν το κόλλημα και παρακάλεσα να τελείωνουν...
Δεν έπρεπε να γίνει έτσι αλλά τουλάχιστον έκανα την δουλεία μου.
Όσο αφορα το πολύπαθο τμήμα εξυπηρέτησης της 4νετ, με πήραν τηλεφωνο να μου εξηγήσουν. Ειχα ανεβάσει τους τόνους για να κάνουν κι εκείνοι κάτι. Τελικά όμως ανακάλυψα την αλήθεια και όταν πλέον πήραν, είχα ύφος απολογητικό μιας και εκείνοι είχαν κάνει τη δουλειά τους. αντε να δούμε λοιπόν πλέον και την ποιότητα της σύνδεσης αν και προς το παρόν είναι καλη!

paulsal
16-02-06, 16:02
Παιδιά σε μένα έχει γίνει το απίστευτο.11/11 αίτηση,13/11 γραμμή και σύνδεση! είχα πάθει πλάκα

lakis_12
16-02-06, 21:07
malon ta pragmata fenete pane pros to kalytero!!8/2 aitisi kai apo xthes to vrady entopisa oti exo grammi.toys perno thl.kai moy lene se emas den hrthe apo ton ote eidopoiisi .alla tha soy dosoyme mia demo na kaneis th doyleiasoy. kai apo simera eidomen xana to fos. eixa prin ondslkit.tora tha do ti pianei kai h forthnet. pantos kai me thn otenet eimoyna eyxaristimenos ,,milao gia 384. as mhn eimaste kai toso griniarides,veltiothikan ta pragmata....apo katerini!!

teo_L20
16-02-06, 23:54
To μύνημα σου γραψτο στα ελλήνικά ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ τα greekenglish!

lakis_12
17-02-06, 22:14
συγνωμη , ενω το ξερω ξεχαστικα!!

teo_L20
17-02-06, 23:03
Δεν πειράζει!

Tem
18-02-06, 09:28
έχει περάσει πάνω από βδομάδα που ζήτησα αναβάθμιση από 512 σε 1024 και ακόμα δεν έχει γίνει τίποτα. Καθόλου TURBO δηλαδή. Θα ζητήσω ακύρωση

Tem
18-02-06, 10:12
υπέβαλα ήδη σχετικό αίτημα ακύρωσης αναβάθμισης. Τις επόμενες ημέρες θα διακόψω πιθανότατα και την 512 σύνδρομή με την Forthnet.Να δουμε αν θα ακολουθήσουν διαδικασία TURBO και στην περίπτωση αυτή

chrisfiss
24-02-06, 23:15
Μπορείτε να μου λύσετε μια απορία ρε παιδιά???
Μένω πασαλιμάνι και έστειλα την αίτηση 11/1 και ενεργοποιήθηκε 22/2 δηλαδή μετά από 30!!! εργάσιμες!!! και ένας φίλος που μένει εδώ δίπλα έκανε αίτηση μετά από μένα και συγκεκριμένα στις 20/1 και του έστειλαν το sms μετά από 7-8 εργάσιμες...
Γιατί τόση διαφορά ρε παιδιά??? και λάβετε υπόψιν ότι εγώ τους πήρα στις 22/2 να τους πω ότι ενεργοποιήθηκε ενώ ο φίλος μου περίμενε αυτοί να του στείλουν το sms. Αυτός ο πΟΤΕ κάνει ότι θέλει τελικά...

Fireball
25-02-06, 04:43
Εγώ μένω κέντρο Πειραιά κοντά στο Πασαλιμάνι. Πήγα χθές κατά τις 11 στον οτε πήρα το connex έκανα την έτηση και σήμερα κατά τις 12 ήταν όλα έτοιμα!!! Δεν περίμενα να κάνουν τόσο γρήγορα!

boneco
25-02-06, 05:37
Εγω εδωσα την αιτηση στην forthnet στις 6/02,(την εστειλε στον οτε στις 15/02:clap: ) και τωρα που παιρνω στο 1242 μου λεει οτι δε βρισκουν την αιτηση μου...μηπως πρεπει να ανησυχω???:rofl:

GeoGlx
25-02-06, 17:09
Από ότι έχουν καναεναφέρει..
Συνήθως δεν απαντάνε, κ καλά δεν έχουμε να κάνουμε με ΟΤΕ, παρά μόνο με την εταιρία που έχουμε το "συμβόλαιο".

jimmy_s
26-02-06, 14:14
16/02 έστειλα τα χαρτιά για την ενεργοποίηση(με το ταχυδρομείο.........)
απ'οτι βλέπω στο site της Forthnet
20/02/2006 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από FORTHnet
21/02/2006 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ
ακόμα περιμένω...
βλέπω μερικοί που λένε για 2-3 μέρες και τρελαίνομαι!:mad:

nnn
26-02-06, 14:40
Μην τρελαίνεσαι και καλώς ήρθες.
Ο συνήθης χρόνος είναι 10-12 εργάσιμες,είσαι κοντά λοιπόν.

chrisfiss
26-02-06, 16:17
Εγώ μένω κέντρο Πειραιά κοντά στο Πασαλιμάνι. Πήγα χθές κατά τις 11 στον οτε πήρα το connex έκανα την έτηση και σήμερα κατά τις 12 ήταν όλα έτοιμα!!! Δεν περίμενα να κάνουν τόσο γρήγορα!


επειδή πήρες connex που είναι του οτε, γι'αυτο έκαναν τόσο γρήγορα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.