PDA

Επιστροφή στο Forum : adsl οτε!ερωτηση



enigma
04-02-06, 21:45
Γεια σε ολους!λοιπον εχω adsl οτε 384/128 απεριοριστου!
σκεφτομαι να κανω αναβαθμιση σε 1024/256..αλλα δεν θελω να ειναι απεριοριστου αλλα να ειναι για 3 μηνες!μπορει να γινει αυτο?δηλαδη να πληρωνω cash τους 3 μηνες για 1024 και μετα απο 3 μηνες να ξανακανω το ιδιο!και αν δεν εχω Money να το αφηνω!ενα πραγμα σαν τα καρτοκινητα!
αν μπορει να γινει αυτο ποσα θα πρεπει να πληρωνω για αυτους τους μηνες?μαζι με το φπα και ολα!μπηκα στη σελιδα του οτε αλλα μπερδευτηκα και το αφησα!
περιμενω απαντησεις!
φιλικα,
Αγγελος!

slaughter
04-02-06, 21:59
Δεν νομιζω ο ΟΤΕ να προσφερει προπληρωμενη γραμμη (για γραμμη μιλας ετσι?)
Αν θες να παρεις γραμμη για 3 μηνες (+συνδεση για 3 μηνες) τοτε πρεπει να παρεις καποιο πακετο καποιου ISP (πχ. forthnet,otenet,hol) για 3 μηνες κ μετα αν δεν πληρωσεις σου το κοβουνε.
...ψαξε σε site ISP :)

enigma
04-02-06, 22:10
και εγω νομιζα οτι μπορω να το κανω αφου εχω adsl 384/128..μα γιατι να μπω σε αυτη την διαδικασια αγορας ενος πακετου δεν μπορω να το καταλαβω!anyway αν ξερετε κατι αλλο σχετικα με αυτο ριξτε ενα Post μπας και μπορουμε να κανουμε κατι!1 Mbit ζηταμε και δεν μπορουμε να το εχουμε,και βλεπεις στο εξωτερικο να εχουν τα παντα οσον αφορα το νετ και σε πολυ καλες τιμες!να δουμε ποτε θα στρωσει η ελλαδα!ο ξαδερφος μου εχει cable τρομερα γρηγορη τοσο στο download οσο Και το upload και δινει μονο 15 δολλαρια το μηνα!αν ειναι δυνατον!του ειπα σχετικα με την δικη μου συνδεση και τρελλαθηκε με τα λεφτα που δινουμε!τι να πεις ετσι μου ερχετε να κοψω το νετ τελειως για να μην τους δινω και τα λεφτα μου!ετσι και αλλιως δεν πιανω και τις ταχυτητες που δικαιουμαι..εχω να παω πανω απο 30 εδω και κατι μηνες...

ZORO
04-02-06, 22:39
Αν πάρεις γραμμή από τον ΟΤΕ τότε η χρέωση ενσωματώνεται στον τηλ. λογαριασμό δηλαδή χρέωση 2μήνου, φυσικά σε ISP μπορείς να πάρεις συνδρομή ότι χρονικής διάρκειας επιθυμείς.

PLS_CY
05-02-06, 00:05
Ψαξε σε Otenet. Ίσως να μην είναι ανάγκη να διακόψεις την γραμμή και να γίνει αυτόματα η μετατροπή σε κάποια προσφορά τους(λέγε με bundle).

ipo
05-02-06, 00:29
Γεια σε ολους!λοιπον εχω adsl οτε 384/128 απεριοριστου!
σκεφτομαι να κανω αναβαθμιση σε 1024/256..αλλα δεν θελω να ειναι απεριοριστου αλλα να ειναι για 3 μηνες!μπορει να γινει αυτο?δηλαδη να πληρωνω cash τους 3 μηνες για 1024 και μετα απο 3 μηνες να ξανακανω το ιδιο!και αν δεν εχω Money να το αφηνω!ενα πραγμα σαν τα καρτοκινητα!
αν μπορει να γινει αυτο ποσα θα πρεπει να πληρωνω για αυτους τους μηνες?μαζι με το φπα και ολα!μπηκα στη σελιδα του οτε αλλα μπερδευτηκα και το αφησα!
περιμενω απαντησεις!
φιλικα,
Αγγελος!Ειδικά στην περίπτωση του ΟΤΕ μπορείς να κόψεις τη γραμμή σου ανά πάσα στιγμή. Τηλεφωνείς στο 134 και με το που γίνεται 1 Mbit, αυτόματα αλλάζει η χρέωση. Παίρνεις τηλέφωνο μετά από 3 μήνες και ζητάς να κοπεί. Μόλις κοπεί εντελώς η γραμμή ADSL σταματάει η χρέωση και αυτόματα γίνεται στον επόμενο λογαριασμό πίστωση των χρημάτων που έχεις προπληρώσει και αφορούν την περίοδο μετά τη διακοπή.

Επομένως τα πράγματα με τη γραμμή είναι απλά.

Λίγο πιο σύνθετα είναι τα πράγματα με την παροχή internet, όπου οι ISP θέλουν συνήθως να τους ειδοποιήσεις ένα μήνα πριν. Δηλαδή παίρνεις σύνδεση αορίστου χρόνου και πάνω στους δύο μήνες ζητάς διακοπή για μετά από ένα μήνα.

Με αυτόν τον τρόπο επιτυγχάνεις, μέσω συνδρομών αορίστου χρόνου, να έχεις ακριβώς τη διάρκεια της συνδρομής που θέλεις. Η μόνες διαφορές σε σχέση με αυτό που ζητάς είναι το γεγονός ότι θα πληρώνεις κάθε 1-2 μήνες και ότι απαιτείται αίτηση διακοπής.

weater
05-02-06, 02:09
Να έχεις υπ' όψιν σου ότι αν κόψεις τη γραμμή και θές να την ξαναενεργοποιήσεις, πρέπει να καταβάλεις πάλι τα χρήματα που αντιστοιχούν στο κόστος ενεργοποίησης, 41,64 € + ΦΠΑ = 49,5€ (ισχύει για όλες τις ταχύτητες)

:dwarf

johnios
05-02-06, 02:21
Να έχεις υπ' όψιν σου ότι αν κόψεις τη γραμμή και θές να την ξαναενεργοποιήσεις, πρέπει να καταβάλεις πάλι τα χρήματα που αντιστοιχούν στο κόστος ενεργοποίησης, 41,64 € + ΦΠΑ = 49,5€ (ισχύει για όλες τις ταχύτητες)
Το κόστος ενεργοποίησης είναι 41,64€ συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ :)

slaughter
06-02-06, 20:17
και εγω νομιζα οτι μπορω να το κανω αφου εχω adsl 384/128..μα γιατι να μπω σε αυτη την διαδικασια αγορας ενος πακετου δεν μπορω να το καταλαβω!anyway αν ξερετε κατι αλλο σχετικα με αυτο ριξτε ενα Post μπας και μπορουμε να κανουμε κατι!1 Mbit ζηταμε και δεν μπορουμε να το εχουμε,και βλεπεις στο εξωτερικο να εχουν τα παντα οσον αφορα το νετ και σε πολυ καλες τιμες!να δουμε ποτε θα στρωσει η ελλαδα!ο ξαδερφος μου εχει cable τρομερα γρηγορη τοσο στο download οσο Και το upload και δινει μονο 15 δολλαρια το μηνα!αν ειναι δυνατον!του ειπα σχετικα με την δικη μου συνδεση και τρελλαθηκε με τα λεφτα που δινουμε!τι να πεις ετσι μου ερχετε να κοψω το νετ τελειως για να μην τους δινω και τα λεφτα μου!ετσι και αλλιως δεν πιανω και τις ταχυτητες που δικαιουμαι..εχω να παω πανω απο 30 εδω και κατι μηνες...

Κοιτα φιλε! κ εγω στην Αγγλια εβαλα 2MBps DSL μεσα σε μια βδομαδα κ δεν ειχα ποτε (στους 8 μηνες που την ειχα) προβλημα με ταχυτητες, disconnects,downtimes κλπ κλπ! Πληρωνα 45ευρο το μηνα κ ητανε κ απο τις ακριβες!! ΑΛΛΑ ολες οι εταιριες (εκτος απο μια που ητανε κ πιο ακριβη κ με χαμηλοτερες ταχυτητες) θελανε να κανεις συμβολαιο τουλαχιστον 12 μηνες!!!
Οποτε αν κ εκει δεν ειχες τα προβληματα που εχουμε εδω ειχες το προβλημα της δεσμευσης!!
:up::up: οποτε δεν ειναι κ στο εξωτερικο τελειως ροδινα τα πραγματα!!!:p

@ ADSLgr.com All rights reserved.