PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία για VoIP.



geokok1981
04-02-06, 22:23
Έχω ήδη διαβάσει τα post στο forum για προβλήματα σε κλήσεις με voip αλλά
η περίπτωση μου είναι διαφορετική και θα ήθελα μια εξήγηση (θα ήθελα και λύση αλλά
δεν το βλέπω).Ακούστε την περίπτωση μου λοιπόν....
Έχουμε δύο pc, ένα στην αγγλία με 10Mbps και ένα στην Ελλάδα με 384/128 (forthnet).
Με skype out μπορώ από αγγλία να πάρω σταθερά σε Ελλάδα άψογα.
Με την ίδια υπηρεσία μπορεί αντίστοιχα ο χρήστης από Ελλάδα να με πάρει σε σταθερό στην Αγγλία με πάρα πολύ καλή απόδοση.
Πάρόλα αυτά όμως όταν δοκιμάζουμε επικοινωνία pc-to-pc με skype είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να επικοινωνήσουμε.
Σημείωση: έχω δοκιμάσει με πολλα πραγράμματα και διαφορετικές ώρες και το αποτέλεσμα είναι πάντα το ίδιο.
Από όσο ξέρω το voip υποφέρει γενικά σε Ελλάδα. Αλλά το κουλό είναι πως μπορεί να πάρει σταθερο( άρα, λέω εγώ, δεν έχει πρόβλημα με την σύνδεση, ε?) . Γιατί λοιπόν καταρέει σε σύνδεση με pc (που υποτίθεται πως είναι καλύτερη???)
Υπάρχει εξήγηση?
Μπορώ να κάνω κάτι?

sdikr
05-02-06, 01:25
Οταν λές αδύνατο ενοείς οτι μετά απο λίγο εχει τρομέρες καθηστερήσεις;

Το εχω παρατηρησει και εγώ με το skype και απλά το εκόψα
Ενω να σημείωσω οτι δεν έχω προβλημα στην γραμμη μου για να πάρω μέσω voip

μπορείς να δοκιμάσεις με άλλα προγράμματα πχ voipbuster, έχει και δωρεάν κλήσεις στην ελλάδα ;)

[PWN] ROXAMIS
05-02-06, 01:40
Το έχω δει και εγώ αυτό ίσως να δίνουν περισσότερη προτεραιότητα από ότι σε χρήστες pc 2 pc..στα τηλέφωνα Δοκίμασε και το I-call μιας και ο σερβερ είναι Ελλάδα λογικά η 384 θα δουλεύει καλύτερα και από την άλλη δεν έχεις πρόβλημα με τέτοια γραμμή στην Αγγλία

geokok1981
05-02-06, 02:32
Έχω δοκιμάσει τα περισσότερα πραγράμματα του είδους. Με το voipbuster μέχρι τώρα έπαιρνα μόνο σταθερά (και αυτό με αρκετά καλή ποιότητα).
Γιατί να διαφέρει από τόσα άλλα?(συμπεριλαμβάνω και εφαρμογές τύπου messenger που δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλές).
Είναι δώρεάν το i-call?
Εγώ θα μπορώ να καλώ σε i-call με voipbuster ή skype ή πρέπει να το βάλω και εγώ..?

Aegean24
05-02-06, 20:16
Έχω δοκιμάσει τα περισσότερα πραγράμματα του είδους. Με το voipbuster μέχρι τώρα έπαιρνα μόνο σταθερά (και αυτό με αρκετά καλή ποιότητα).
Γιατί να διαφέρει από τόσα άλλα?(συμπεριλαμβάνω και εφαρμογές τύπου messenger που δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλές).
Είναι δώρεάν το i-call?
Εγώ θα μπορώ να καλώ σε i-call με voipbuster ή skype ή πρέπει να το βάλω και εγώ..?

στο icall πληρωνεις...αλλα σου δινει με εγγραφη 1 ευρω και κατι για να το δοκιμασεις...ομολογουμενως εχει καλυτερη ποιοτητα απο voipbuster λογω του οτι ειναι ελλαδα...με ical μπορεις να καλεσεις και voipbuster και το αναποδο

geokok1981
05-02-06, 22:59
στο icall πληρωνεις...αλλα σου δινει με εγγραφη 1 ευρω και κατι για να το δοκιμασεις...ομολογουμενως εχει καλυτερη ποιοτητα απο voipbuster λογω του οτι ειναι ελλαδα...με ical μπορεις να καλεσεις και voipbuster και το αναποδο

Αφού λέει στο site πως από χρήστη σε χρήστη είναι δωρεάν (i-call σε i-call ή voipbuster ας πούμε).
Κάνω λάθος?
Κλήση προς voipbuster πως κάνω?
Α, όσο για το voipbuster απέτυχε και αυτό (pc-2-pc μιλάω πάντα).

sdn
05-02-06, 23:15
Αφού σας ενδιαφέρει η επικοινωνία PC2PC και αν δεν θέλεις να βάλεις ΑΤΑ μπορείς να χρησιμοποιήσεις το firefly με iLBC και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Για Ευρώπη επίσης πολύ καλοί providers με καλή ποιότητα είναι οι www.mywebcalls.com/ (http://www.mywebcalls.com/) www.telphin.com (http://www.telphin.com/) αλλά και Voipbuster, i-call και evoice πρέπει να είναι εντάξει.

Σημείωση : Συνεννοηθείτε να χρησιμοποιείτε το ίδιο codec

BoGe
05-02-06, 23:23
Δες επίσης και το παρακάτω.
Έχει πρόγραμμα για απεριόριστα για Ελλάλα σε καλή τιμή σχετικά.
Η εταιρεία είναι στην Ευρώπη και δεν πρέπει να έχει κακή ποιότητα.

https://www.voiptalk.org/products/VoIPtalk+Unlimited+Package

geokok1981
05-02-06, 23:46
Παιδία λυπάμαι που θα σας σταναχωρήσω αλλά δεν γίνεται με τίποτα.
Έκανα την τελευταία δοκιμή με i-call και iLbc και για άλλη μια φορά ήταν δράμα....
Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι:
Πως γίνεται να περνάει εικόνα μέσω messenger με αρκετά frames και συγχρονισμό και δεν γίνεται να μιλήσουμε με τίποτα όταν είναι pc2pc.....
Ααααααααααααααααααααααααααααααααα.......
Δεν αντέχω άλλο....είναι παράνοια!!!!!!

pan.nl
06-02-06, 02:27
Αφού λέει στο site πως από χρήστη σε χρήστη είναι δωρεάν (i-call σε i-call ή voipbuster ας πούμε).

Να ρωτήσω και εγώ κάτι για το παραπάνω: αφού στο i-call δίνουν virtual number, και εφόσον είναι θεωρητικά εφικτή η επικοινωνία μεταξύ προγραμμάτων VoIP, γιατί όταν πάω να καλέσω τον εικονικό τηλεφωνικό μου αριθμό στο i-Call (707....) από το τηλέφωνο συνδεδεμένο στο ΑΤΑ (Voipbuster), δε συνδέεται? Μήπως επειδή απαιτεί το πρόθεμα της χώρας?

alefgr
07-02-06, 04:22
Το SIP number του i-Call, καλείτε με την μορφή <sip_nr>@i-call.gr και όχι μόνο του. Μόνο του το νούμερο το καλείς μόνο όταν είσαι συνδεδεμένος στο i-Call δίκτυο.

pan.nl
07-02-06, 06:54
δηλαδή γενικά δε μπορώ να καλώ εικονικούς αριθμούς μέσα ΑΤΑ? Για παράδειγμα, θέλω να καλώ κάποια επαφή στο VoIPBuster μέσω ΑΤΑ με κλειστό τον υπολογιστή μου. Δεν είναι εφικτό αυτό?

geokok1981
07-02-06, 17:17
Ρε παιδιά επειδή πολλά διαβάζω στo φορουμ για προβλήματα με ISP μήπως φταίει το ότι από Ελλάδα η σύνδεση είναι με forthnet??????
Όχι τίποτα άλλο αλλά είναι και τόσο διαδεδομένο το ιντερνετ στην χώρα μας που δεν ξέρω και κανέναν άλλο με adsl με άλλον provider για να τεστάρω.....

alefgr
07-02-06, 20:50
δηλαδή γενικά δε μπορώ να καλώ εικονικούς αριθμούς μέσα ΑΤΑ? Για παράδειγμα, θέλω να καλώ κάποια επαφή στο VoIPBuster μέσω ΑΤΑ με κλειστό τον υπολογιστή μου. Δεν είναι εφικτό αυτό?

Δεν έχω καταφέρει ποτέ να συνδεθώ με χρήστη του Voipbuster ακόμα και εγώ να είμαι συνδεδεμένος στον proxy του VB. Φυσικά δεν μιλάω για την περίπτωση που ο άλλος έχει VoIP-In number. Λέγετε ότι στο μέλλον η εταιρεία θα επιτρέψει την διασύνδεση χρηστών από και πρός άλλα δίκτυα.

pan.nl
09-02-06, 19:14
ΟΚ, ευχαριστώ alefgr

No-Name
10-02-06, 12:19
Παιδιά help!!!Ό αριθμός 211 από icall λειτουργει κανονικά όταν όμως καλώ δεν χτυπάει καθόλου το τηλ που έχω συνδέσει στο pap2.Τι θα μπορούσα να κάνω?Δεν βρήκα κάτι ξεκάθαρω ώστε να βοηθάει μέσα στο web του pap2.Aν ξέρει κάποιος/?

e_akis
10-02-06, 18:19
Πως στελνω λεφτα στο VoipBuster?Ειναι καθολου επιφοβο??????(πρωτες μου φοβιτσιαρικες κινησεις με dsl:redface: ).
Εκανα παντως κληση σε αστικο και απαντησε κανονικα ο αλλος χωρις να χω λεφτα στο λογαρισμο μου....ειναι δυνατον???:hmm:

alefgr
10-02-06, 19:54
Στο Voipbuster έχεις δωρεάν κλήσεις και χωρίς να έχεις μονάδες στον λογαριασμό σου, αλλά μέχρι ένα λεπτό.

Για το θέμα της ασφάλεια υποθέτω πως το PayPal είναι πιό ασφαλές από το να δώσεις τον αριθμό της Πιστωτικής σου κάρτας...

e_akis
10-02-06, 21:06
και πως βαζω λεφτα στο PayPal?:redface:

alefgr
11-02-06, 21:16
Δεν το γνωρίζω γιατί ποτέ δεν ασχολήθηκα. Κανένας αρμόδιος που να έχει δοσοληψίες με το PayPal;

elladara
11-02-06, 21:29
Το πρόβλημα είναι ότι δεν παρέχεται Quality of Service. Το πρόβλημα στις κλήσεις από PC μέσω ADSL είναι κυρίως εξαιτίας του ότι στο ATM δίκτυο του ΟΤΕ γίνεται πολύ συγκέντρωση με αποτέλεσμα να χάνονται ATM cells και συνεπώς και ethernet frames άρα και η φωνή. Εννοείται φυσικά πως αν θέλουμε να μιλήσουμε εμείς από το ADSL δεν πρέπει ταυτόχρονα να κάνουμε κάτι άλλο ιντερνετικό γιατί όλα τα frames φεύγουν από το ίδιο VC (8/35) Που είναι 128 Kb/s και αν παράλληλα στέλνουμε και 1500 αρια frames τότε θα περιμένει το VoIP 100 ms περίπου άρα χαιρετίσματα στην εξουσία. Όλα θα αλλάξουν με τα IP DSLAMs...

e_akis
11-02-06, 22:50
Elladara καταλαβαινω οτι εισαι γνωστης του αντικειμενου ομως δεν βοηθησες και πολυ:redface: !!
Πανω κατω + μεσες ακρες καταλαβα τι περιπου θες να πεις.....Παντως το "χαιρετισματα στην εξουσια":clap: το καταλαβα πολυ καλα και το προσυπογραφω και γω:oneup: ....!
Για το PayPal δε μου πε κανεις ομως.....:(

sdn
11-02-06, 23:12
Δεν το γνωρίζω γιατί ποτέ δεν ασχολήθηκα. Κανένας αρμόδιος που να έχει δοσοληψίες με το PayPal;

Από ένα μηχάνημα που το έχεις ελέγξει όσο καλύτερα μπορείς για trojan, spy κλπ ανοίγεις ένα λογαριασμό. Δίνεις την πιστωτική σου κάρτα (μία φορά γίνεται αυτό) και αυτό ήταν. Στην αρχή θα περάσεις μια δοκιμαστική περίοδο κατά την οποία δεν θα μπορείς να ξεπεράσεις ένα όριο αγορών (δεν θυμάμαι πόσο αλλά αρκετά μεγάλο).


Γενικά η PAYPAL θεωρείται αρκετά ασφαλής εταιρεία. Πέντε χρόνια δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα. Το αντίθετο με κάλυψε σε κάποιες περιπτώσεις που το service η το προϊών δεν ήταν το αναμενόμενο.

Tip: όλες οι κάρτες δίνουν και μία δωρεάν. Χρησιμοποίησε μία για online αγορές και κατέβασε το όριο της κάρτας σε 200-300€. Έτσι και στην απίθανη περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά δεν θα χάσεις πολλά χρήματα.

PS Disclaimer Παρόλα αυτά ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΡΜΟΔΙΟΣ :)

e_akis
12-02-06, 00:10
αν και λιγο ασχετο... πιστωτικη καρτα ομως δεν εχω...!Εχω ομως λογαριασμο σε τραπεζα! μπορω να χρησιμοιποιω αυτον?:redface:
ή ειπα λ@λ@κι@???:redface: :redface:

dream21
12-02-06, 00:36
αν και λιγο ασχετο... πιστωτικη καρτα ομως δεν εχω...!Εχω ομως λογαριασμο σε τραπεζα! μπορω να χρησιμοιποιω αυτον?:redface:
ή ειπα λ@λ@κι@???:redface: :redface:

μπορεις και μεσω τραπεζικου λογαριασμου αφου ειδη εχεις.

παντος μην το φοβασε το paypall.ειναι απο τις πιο ασφαλες μεταακινησεις πλαστικου χρηματος μεσω internet για αγορες κτλπ.

sdn
12-02-06, 11:10
αν και λιγο ασχετο... πιστωτικη καρτα ομως δεν εχω...!Εχω ομως λογαριασμο σε τραπεζα! μπορω να χρησιμοιποιω αυτον?:redface:
ή ειπα λ@λ@κι@???:redface: :redface:

Δεν είμαι σίγουρος αν το κάνει η PAYPAL αλλά μπορείς να κάνεις upload (βασικά εννοούν μεταφορά χρημάτων) χρήματα από τον λογαριασμό σου στην τράπεζα σε ένα λογαριασμό που θα ανοίξεις στην moneybοοkers. Από εκεί πληρώνεις κανονικά. Νομίζω ότι είναι λίγο πιο αργή η διαδικασία αλλά γίνεται.

pan.nl
12-02-06, 13:55
Είχα δοκιμάσει να μεταφέρω χρήματα από τον ελληνικό τραπεζικό μου λογαριασμό στο Paypal αλλά μου έβγαλε μήνυμα ότι δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα για την Ελλάδα προς το παρόν. Οπότε χρησιμοποίησα ένα λογαριασμό μου στο Moneybookers, όπου έχω προσθέσει χρήματα από κάποιο λογαριασμό μου στο Βέλγιο. Επίσης το moneybookers υποστηρίζει ελληνικούς τραπεζικούς λογαριασμούς. Η προσθήκη των χρημάτων στο υπόλοιπό μου έγινε ταχύτατα (VoIPBuster) και η μέθοδος αυτή νομίζω είναι πολύ καλύτερη έναντι της πιστωτικής κάρτας.

sdn
12-02-06, 15:20
Είχα δοκιμάσει να μεταφέρω χρήματα από τον ελληνικό τραπεζικό μου λογαριασμό στο Paypal αλλά μου έβγαλε μήνυμα ότι δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα για την Ελλάδα προς το παρόν. Οπότε χρησιμοποίησα ένα λογαριασμό μου στο Moneybookers, όπου έχω προσθέσει χρήματα από κάποιο λογαριασμό μου στο Βέλγιο. Επίσης το moneybookers υποστηρίζει ελληνικούς τραπεζικούς λογαριασμούς. Η προσθήκη των χρημάτων στο υπόλοιπό μου έγινε ταχύτατα (VoIPBuster) και η μέθοδος αυτή νομίζω είναι πολύ καλύτερη έναντι της πιστωτικής κάρτας.

Από όλες τις Ελληνικές τράπεζες. Αν το κάνεις μέσω ALPHA δεν πληρώνεις προμήθεια και η μεταφορά γίνεται άμεσα μιας και η Moneybookers στην Ελλάδα έχει λογαριασμό στην πίστεως στην Θεσσαλονίκη.

Navigator
12-02-06, 19:55
αν και λιγο ασχετο... πιστωτικη καρτα ομως δεν εχω...!Εχω ομως λογαριασμο σε τραπεζα! μπορω να χρησιμοιποιω αυτον?:redface:
ή ειπα λ@λ@κι@???:redface: :redface:


Μπορεις να βγάλεις μια Electron Visa κατά προτίμηση από Τράπεζα Πειραιώς -η ίδια κάρτα από Τράπεζα Κύπρου είχε προβλήματα με το paypal- και καθάρισες κάνει και για αγορές από ebay.

Drow
13-02-06, 12:40
Εχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές τις υπηρεσίες της Paypal είτε πρώτα μέσω moneybookers είτε αργότερα με visa. Δεν είχα κανένα πρόβλημα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.