PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεύτερος σκληρός: εσωτερικός ή εξωτερικός?



vaso7
05-02-06, 01:55
Λοιπόν έχω πονοκεφαλιάσει τις τελευταίες μέρες, καθώς εδώ και ένα μήνα έχω μπει στον θαυμαστό κόσμο του ADSL και ξαφνικά ο ελεύθερος χώρος του δίσκου έχει μειωθεί δραματικά:whistle:

Θέλω λοιπόν να αγοράσω έναν δεύτερο σκληρό. Ανοίγοντας το κουτί είδα τα κλασικά, παροχή τροφοδοσίας υπάρχει αλλά και παροχή από τη μητρική επίσης. Το πρόβλημα μου είναι οτι ο υπάρχον σκληρός είναι στη μέση ενός ελεύθερου χώρου με κενό 3εκ πάνω και κάτω από αυτόν.
Έχω ακούσει όμως οτι πρέπει να υπάρχει χώρος προκειμένου να αερίζεται σωστά ο δίσκος και έτσι μάλλον προσανατολίζομαι σε έναν εξωτερικό.

Στον εξωτερικό όμως :hmm: έχω διαβάσει για διάφορα προβλήματα υπερθέρμανσης του δίσκου με αποτέλεσμα πολλά κολλήματα... Αυτά τα προβλήματα ελαχιστοποιούνται αν ο σκληρός είναι "έτοιμος"? Αν πάρω ένα κουτάκι και μετατρέψω τον εσωτερικό θα υπάρχει πρόβλημα?

Ενδιαφέρομαι για IDE δίσκο καθώς η μητρική μου (ASUS P4S800D) δεν υποστηρίζει τις πιο καινούριες. Αυτοί οι δίσκοι είναι 3,5''?

Σορρυ για το μεγάλο ποστ αλλα ΣΩΣΤΕ ΜΕ. Προτείνετε λύσεις σας παρακαλώ, έχω μπερδευτεί.

msid
05-02-06, 02:02
Χτυπάς έναν IDE της αρεσκείας σου και ένα EasyIDE (http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Catalog_Id=1&Secton_id=41539106&Product_Id=251844) και θα παίζει μια χαρά. Εγώ τουλάχιστον εδώ και μήνες δεν είχα κανένα πρόβλημα. Είναι και φθηνό.

chat1978
05-02-06, 02:34
Δεν είχα ποτέ προβλήματα θέρμανσης όσο στριμωγμένα και να ήταν.

Επίσης ο εξωτερικός καλός είναι αλλά για μένα μόνο εφόσον τον θες μετακινούμενο.

Στην τελική πάρε τον δίσκο και βίδωσε τον μόνο από την μια πλευρά ενός 5+1/4 slot.

Εγώ μια εποχή τον είχα και να κρεμέται.

Patentman
05-02-06, 03:11
Το πρόβλημα μου είναι οτι ο υπάρχον σκληρός είναι στη μέση ενός ελεύθερου χώρου με κενό 3εκ πάνω και κάτω από αυτόν.
Έχω ακούσει όμως οτι πρέπει να υπάρχει χώρος προκειμένου να αερίζεται σωστά ο δίσκος και έτσι μάλλον προσανατολίζομαι σε έναν εξωτερικό.

Οι εσωτερικοι συνδεσης ATA (PATA/SATA) ειναι πολυ ανωτεροι απο τους εξωτερικους (USB ή Firewire), οποτε αφου δεν χρειαζεσαι εξωτερικο τοτε μην παρεις.

Προβλημα θερμοτητας και γειτνιασης δεν θα εχεις. Τι να πουν και αυτοι με τους 6 ή 8 σκληρους...

Παρε Western Digital που και αθορυβοι ειναι και παραγουν πολυ μικρη θερμοτητα.
Συγκεκριμενα θα προτεινα τον 250GB αφου εχει την καλυτερη χωρητικοτητα/τιμη.

Ενας δισκος μπορει να λειτουργει σε οποιαδηποτε θεση (ακομη και να κρεμεται στον αερα) αλλα καλο ειναι να ειναι οριζοντια. Στηριξη απο την μια μονο πλευρα δεν την συνιστω, παραγει κραδασμους ενοχλητικους τοσο για τον ιδιο τον δισκο αλλα πιο πολυ για σενα που τον ακους (το κουτι να συντονιζει).

Υπαρχουν και ανταπτορες απο 5 1/4 σε 3.5" και ετσι μπορεις να βαλεις στα bay των CD δισκους, αλλα μαλλον δεν θα τους βρεις ευκολα.

sallax
05-02-06, 03:46
Δεν είχα ποτέ προβλήματα θέρμανσης όσο στριμωγμένα και να ήταν.
Επίσης ο εξωτερικός καλός είναι αλλά για μένα μόνο εφόσον τον θες μετακινούμενο.
Στην τελική πάρε τον δίσκο και βίδωσε τον μόνο από την μια πλευρά ενός 5+1/4 slot.
Εγώ μια εποχή τον είχα και να κρεμέται.
Οι εσωτερικοι συνδεσης ATA (PATA/SATA) ειναι πολυ ανωτεροι απο τους εξωτερικους (USB ή Firewire), οποτε αφου δεν χρειαζεσαι εξωτερικο τοτε μην παρεις.
Προβλημα θερμοτητας και γειτνιασης δεν θα εχεις. Τι να πουν και αυτοι με τους 6 ή 8 σκληρους...Καλύτερα δε θα μπορούσατε να τα πείτε. Βάσο7 τα παραπάνω καλύπτουν απόλυτα την απορία σου πάνω στο θέμα :oneup:

vaso7
05-02-06, 20:22
Υπαρχουν και ανταπτορες απο 5 1/4 σε 3.5" και ετσι μπορεις να βαλεις στα bay των CD δισκους, αλλα μαλλον δεν θα τους βρεις ευκολα.

Μπορεί κάποιος να δώσει μια παραπάνω εξήγηση στο συγκεκριμένο? Που βρίσκονται τα bay των CD? Kαι αυτοί οι αντάπτορες σε τι θα χρησιμεύσουν? Σόρρυ αλλά είναι η πρώτη φορά που ακούω κάτι τέτοιο και δεν έχω ιδέα τι εννοείς.

Patentman
05-02-06, 20:34
Καθε κουτι εχει θεσεις ετοιμες για να μπουν συσκευες αναγνωσης/εγγραφης CD/DVD οι οποιες θεσεις εχουν καλυμενο το ανοιγμα μπροστα στο κουτι με προσοψεις. Αφαιρεις το καλυμα και βαζεις μεσα τις συσκευες και μετα τις βιδωνεις.
Αυτες οι συσκευες ειναι 5,1/4" σε πλατος.

Οι δισκοι εχουν 3.5" πλατος.

Οι ανταπτορες ειναι βασεις μεταλικες που βιδωνουν σε μια θεση (θηκη) 5,1/4" και την μετατρεπουν σε θεση των 3.5".

PReD
05-02-06, 20:39
Είναι θήκες που βάζεις μέσα τους σκληρούς δίσκους 3,5 και μετά την θήκη την βάζεις σε ένα slot 5,25 το οποίο προορίζεται κανονικά για cd/dvd drives...

Είναι αρκετά ακριβές όμως. Υπάρχει και μια πιο φτηνή λύση για να κάνεις ακριβώς το ίδιο: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.804901

Επίσης αν στο χώρο που είναι ο σκληρός χωράνε 2 τότε βάλε και τους δυο μαζί, αν μπορείς όμως να βάλεις και ένα ανεμιστηράκι, γιατί αλλιώς ακόμη και αν δεν σου φαίνεται οτι ζεσταίνονται, η συνεχής λειτουργία (και πόσο μάλλον αν κατεβάζεις) σε σχετικά αυξημένες θερμοκρασίες μειώνει την διάρκεια ζωής τους.

Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτήν την λύση αν πρόκειτε να τους βάλεις κολλητά: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.804900

vaso7
05-02-06, 20:51
Μάλιστα. Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω. 'Εχω μπερδευτεί πάρα πολύ με αυτή την ιστορία. Θέλω να διαλέξω κάτι που δεν θα μου δημιουργήσει πρόβλημα και γι'αυτό είμαι σε δίλημμα. Μέχρι χθες έκλεινα στον εξωτερικό (να τον κάνω εγώ) τώρα μπορεί να τον πάρω, να τον βάλω και αν δω οτι δεν λειτουργεί σωστά να πάρω μετά το κουτάκι.

WAntilles
05-02-06, 21:03
Λοιπόν, τί προτείνω:

1. Οι δίσκοι IDE εδώ και 1.5 χρόνο είναι χαράμισμα χρημάτων.

2. Θα πάρεις δίσκο SATA.

3. Θα πάρεις τον παρακάτω πολύ καλό 4-κάναλο SATA controller:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.801113

που παίρνει μέχρι καί 4 δίσκους χωρίς όριο χωρητικότητας, όλους στο κανάλι τους για μέγιστη απόδοση, και υποστήριζεται πλήρως από όλα τα λειτουργικά συστήματα (Windows, Linux, FreeBSD 6.0, καί 32-bit καί 64-bit), λειτουργεί δε άψογα ακόμα και σε μηχανάκι του 1999.

4. Θα πας στη Στουρνάρη και θα βρεις πλαίσια σαν τα παρακάτω:


http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.804901

με τη διαφορά ότι είναι απλά μεταλλικά και κάνουν €1 το ζευγάρι (μαζί με 8 βίδες στη συσκευασία τους), και θα βάλεις τους δίσκους σου στις κενές θέσεις 5.25 που έχεις.

Έτσι θα αερίζονται πολύ καλά.

jpentz
05-02-06, 21:16
Συμφωνω με τον WAntilles. Κατα την αποψη μου δεν υπαρχει λογος να μπερδευεσαι με αλλα πραγματα οπως και με επιπλεον κοστη (αλλα bay, εξωτ. σκληροι κ.λ.π.). Απο την αλλη ομως, σκεψου και κατι αλλο. Δεν ξερω τι ειδους χρηστης εισαι, αλλα με την ταχυτητα που κινειται η πληροφορικη, λογικα σε 1-2 χρονια θα χρειαστει να τον αλλαξεις, Οποτε, αν εισαι απλος χρηστης (παιχνιδια,μουσικη κ.λ.π.), θα σου ελεγα παρε εναν απλο IDE και μην πολυ-σκοτιζεσαι για την θερμοκρασια. Ενας Seagate ή ενας WD τα 2 χρονακια τα εχουν ανετα, ακομα και μεσα απο το φουρνο σου:)

Και να τονισω οτι τα παραπανω τα λεω απο προσωπικη εμπειρια και οχι απο επαγγελματικη γνωση. Απλος χρηστης ειμαι.

Patentman
05-02-06, 21:18
WAntilles,

πολυ ωραια κατευθυνση. :oneup:

Αν και δεν συμφωνω οτι ειναι χαραμισμα τα λεφτα σε PATA, το ιδιο πανε με τους SATA οταν ειναι σε ενα καναλι μονοι τους και οχι σαν master/slave μαζι.

Ηδη κανω search να δω τι τσιπακι contrller εχει η καρτα, αφου λες οτι παιζει σε πολλα λειτουργικα θα ειναι καλο.

WAntilles
05-02-06, 21:28
Αν και δεν συμφωνω οτι ειναι χαραμισμα τα λεφτα σε PATA, το ιδιο πανε με τους SATA οταν ειναι σε ενα καναλι μονοι τους και οχι σαν master/slave μαζι.

Δεν το λέω από άποψη επιδόσεων αλλά καθαρά συνδεσιμότητας.

Όταν στις μητρικές πια έχεις 2 κανάλια IDE και 8 SATA, είναι βλακεία να παίρνεις IDE δίσκους.


Ηδη κανω search να δω τι τσιπακι contrller εχει η καρτα, αφου λες οτι παιζει σε πολλα λειτουργικα θα ειναι καλο.

Silicon Image SI-3114 έχει.

Το μόνο του μειονέκτημα είναι ότι δεν υποστηρίζει SMART.

Κατά τα άλλα έχει εξαιρετική συμπεριφορά σε όλες τις πλατφόρμες και τα λειτουργικά.

Controllers με αυτό το chip έχω λειτουργήσει τα τελευταία 2 χρόνια στα παρακάτω chipsets:

- Intel 440BX
- VIA KT-100A
- VIA KT-133A
- nVidia nForce2-Ultra-400-MCP-T
- nVidia nForce4-SLI

στα παρακάτω λειτουργικά:

- Windows 2000 Pro (μόνο 32-bit)
- Windows XP Pro
- Windows Server 2003
- Linux (Gentoo, Debian, Ubuntu)
- FreeBSD 6.0 RELEASE

στις παρακάτω αρχιτεκτονικές:

- amd64
- x86

Παντού συμπεριφέρθηκε άψογα, φισκαρισμένος με 4 250άρηδες δίσκους πάνω του.

Patentman
05-02-06, 21:36
SIL ?
χμμ, ελεγα να παρω πιο παλια εναν.

Μιας και ειμαι Intel-ακιας ξερεις μηπως τι PCI latency υποστηριζει? Αν παιζει δηλαδη σε 32 ή σε 64 και δεν κανει override σε 256?

Αν και δεν ξερω σε AMD που εχει hypertransport αν παιζει υπαρχει το PCI latency tool (http://downloads.guru3d.com/download.php?det=951) που δειχνει και σου αφηνει και περιθωριο να αλλαξεις αν κανει override την ρυθμιση απο το BIOS.

ΥΓ. S.M.A.R.T. δεν χρησιμοποιω ποτε ουτως η αλλως.

WAntilles
05-02-06, 22:23
Μιας και ειμαι Intel-ακιας ξερεις μηπως τι PCI latency υποστηριζει? Αν παιζει δηλαδη σε 32 ή σε 64 και δεν κανει override σε 256?

Όχι, αλλά μπορείς να ψάξεις στη σελίδα του κατασκευαστή:

http://www.siliconimage.com/products/product.aspx?id=28&ptid=1

Patentman
05-02-06, 22:45
Ξερω οτι γενικα οι SATA controller δουλευουν σε πιο ψηλο lantency απο 32 για να μην μπουκωνει το Ι/Ο.
Απλα στην παλια μητρικη εχω καλη υποστηριξη στα 32 (απο την μανα της) και στην καινουρια στα 64 (αν και δεν δοκιμασα στα 32). Τωρα αν κανει override στα 128 μονο, καλα ειναι, να μην πηγαινει πιο ψηλα.

Τεσπα, αφου σου δουλευει πολυ καλα τοτε δεν εχει νοημα, σε οποιο latency και να δουλευει αφου και στο 440ΒΧ δουλευει καλα θα δουλευει και στις Ρ4 μητρικες καλα, εφοσον ο driver εχω ακουσει ειναι καλος και στα Intel based XP.

WAntilles
05-02-06, 22:51
Τεσπα, αφου σου δουλευει πολυ καλα τοτε δεν εχει νοημα, σε οποιο latency και να δουλευει αφου και στο 440ΒΧ δουλευει καλα θα δουλευει και στις Ρ4 μητρικες καλα, εφοσον ο driver εχω ακουσει ειναι καλος και στα Intel based XP.

Πραγματικά δεν κατάλαβα.

Ο driver προφανώς είναι ένας.

Και στο κάτω-κάτω δεν καταλαβαίνω γιατί σε απασχολεί τόσο πολύ το θέμα του latency.

Πληροφοριακά, θα σου πω ότι και με δίσκους πάνω σε αυτόν έχω κάνει πολλά πετυχημένα full PAL video captures, σαν το παρακάτω:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=23700

Patentman
05-02-06, 23:08
Ειδες; καθομαι και ψιριζω την μαϊμου πριν αγορασω κατι :biggrin:

Αλλα εφοσον γραψει καποιος που θεωρω αξιοπιστο σε επιλογες οτι ειναι καλο τοτε το λαμβανω ως θετικο και προχωρω στην αγορα. Στο ειπα αυτο νομιζω. :hmm:

Αλλο οτι εγω συνεχιζω και ψιριζω την μαϊμου και μετα την αγορα, τι σε νοιαζει; :p

WAntilles
06-02-06, 00:07
Ειδες; καθομαι και ψιριζω την μαϊμου πριν αγορασω κατι :biggrin:

Πολύ καλά κάνεις. Παρομοίως.

mich83
06-02-06, 00:24
Προσοχή στον συνδυασμό silicon image και maxtor. Έχουν παρατηρηθεί πολλά φαινόμενα ασυμβατότητας ( ένα απο τα οποία αντιμετώπισα και αντιμετωπίζω κι εγώ).

mrsaccess
06-02-06, 00:26
Στο linux πάντως, ρυθμίζεις το latency οποιασδήποτε pci ξεχωριστά, όσο ακριβώς θέλεις, με μια απλή εντολή στη κονσόλα.
Μήπως γίνεται και στα windows κάτι παρόμοιο;

Patentman
06-02-06, 00:37
Με το πιο πανω utility το κανεις στα windows. Mπορει να γινεται και μεσω .inf ισως ή registry αλλα δεν το εχω ψαξει αφου υπαρχει η ευκολια του utility.


Προσοχή στον συνδυασμό silicon image και maxtor. Έχουν παρατηρηθεί πολλά φαινόμενα ασυμβατότητας ( ένα απο τα οποία αντιμετώπισα και αντιμετωπίζω κι εγώ).

Ενδιαφερον παρατηρηση, κατι ειχε παρει το αυτι μου για προβληματα ασυμβατοτητας Maxtor γενικα, ετσι και αλλιως δεν αγορασα ουτε θα αγορασω Maxtor. Θα το εχω υποψη μου ομως μηπως χρειαστει κανεις φιλος Maxtorακιας.

WAntilles
06-02-06, 02:00
Προσοχή σε κάποιους Maxtor & Seagate. Έχουν ασυμβατότητες.

Γενικά η Seagate πήγε κι αγόρασε όλες τις εταιρίες που βγάζουν non-standard compliant δίσκους.

Καλύτερα διότι εκεί που απέφευγα 2 τώρα θα έχω να θυμάμαι μόνο μία να αποφεύγω.

nikgr
06-02-06, 02:02
παιδιά οι συγκεκριμένοι controllers είναι bootable?
Γιατί θυμάμαι κάτι φθηνιάρικους scsii controllers που ήταν μόνο για να συνδέσεις ένα scsii recorder (όσοι θυμούνται απ' τους παλιους)

mich83
06-02-06, 02:04
παιδιά οι συγκεκριμένοι controllers είναι bootable?
Γιατί θυμάμαι κάτι φθηνιάρικους scsii controllers που ήταν μόνο για να συνδέσεις ένα scsii recorder (όσοι θυμούνται απ' τους παλιους)

Είναι. Το 99.99% των καινούριων controllers είναι.

nikgr
06-02-06, 02:07
Όσο απλή κι αν φαίνεται η ερώτηση κανείς απ' το Πλαίσιο και το e-shop δεν μπορούσε να μου απαντήσει με σιγουριά!!
Όλοι μου έλεγαν "μάλλον είναι"... Και τί να το κάνω το "μάλλον" ρε φίλε αν βάλω το δίσκο και δεν bootάρει?

mich83
06-02-06, 02:10
Όσο απλή κι αν φαίνεται η ερώτηση κανείς απ' το Πλαίσιο και το e-shop δεν μπορούσε να μου απαντήσει με σιγουριά!!
Όλοι μου έλεγαν "μάλλον είναι"... Και τί να το κάνω το "μάλλον" ρε φίλε αν βάλω το δίσκο και δεν bootάρει?

Γι' αυτο υπάρχουν και οι σελίδες κατασκευαστών, τα forums και το google. Aν περιμέναμε απο τα "πλαίσια"..

Patentman
06-02-06, 02:11
Απο οσο ειχα κοιταξει εναν με SIL controller ναι ειναι. Σιγουρα εχει bootable bios, εδω ειχαν σαν standard οι απλοι πριν 5χρονια.

Απλα τοτε ειχα παρει εναν PATA controller αντι για SATA.

Ο WAntilles θα ξερει καλυτερα αφου και τον εχει.

sdikr
06-02-06, 02:21
έχουν bios για boot απλά θέλει προσοχή να υπάρχει επιλογή στο bios του μηχανήματος να κάνουν boot απο scsi (γιατι σαν scsi του βλέπει) ή απο bootable add in cards

WAntilles
06-02-06, 02:22
παιδιά οι συγκεκριμένοι controllers είναι bootable?

Είναι.

Και μάλιστα 2 από τα 3 PC εδώ που έχουν από έναν τέτοιον (1 ενσωματωμένο 1 σε PCI κάρτα), όλους τους δίσκους τους τούς έχουν πάνω σ' αυτούς.

Μπουτάρουν από εκεί τα πάντα, Windows NT-Class, Linux, FreeBSD 6.0.

Σε παλιά BIOS (πριν το 2001), για να μπουτάρετε από αυτούς επιλέγετε την επιλογή "SCSI".

Patentman
06-02-06, 02:49
έχουν bios για boot απλά θέλει προσοχή να υπάρχει επιλογή στο bios του μηχανήματος να κάνουν boot απο scsi (γιατι σαν scsi του βλέπει) ή απο bootable add in cards

Οντως!

Και αναρωτιωμουν προσπαθωντας να θυμηθω πως επελεγα να μπουταρω απο τον PCI controller ή απο τον onboard...απλα αλλαζα την σειρα προτιμησης απο IDE σε SCSI και αντιστροφα!

@ ADSLgr.com All rights reserved.