PDA

Επιστροφή στο Forum : Η Microsoft βάζει τα Windows στα αυτοκίνητα Fiat



Σελίδες : [1] 2

aesir
05-02-06, 11:28
Οι πρώτοι τετράτροχοι καρποί της συνεργασίας μεταξύ Fiat και της Microsoft, στην σχεδίαση και την κατασκευή μια πλατφόρμας τηλεπληροφορικής, πρόκειται να παρουσιαστούν στο motor show της Γενεύης αργότερα αυτόν το μήνα.

Οι δύο επιχειρήσεις ξεκίνησαν την συνεργασία αυτή τον Ιούλιο του 2004, και το αποτέλεσμα που έχει το παρατσούκλι Blue&Me, θα εγκατασταθεί στα Fiat, τα Alfa Romeo, καθώς και τις σειρές εμπορικών οχημάτων Fiat.

Τα πρώτα μοντέλα που θα έχουν το νέο σύστημα θα είναι το Grande Punto, το Alfa Romeo 159, το 159 Sportwagon, το Brera και το Spider, με άλλα μοντέλα να ακολουθούν αργότερα.

Τα κύρια χαρακτηριστικά στην πλατφόρμα θα είναι μια θύρα USB στο ντουλαπάκι γαντιών, επιτρέποντας τη σύνδεση των μετακινούμενων συσκευών αποθήκευσης όπως τα USB sticks, και τη δυνατότητα να παιχτούν αρχεία μουσικής mp3 και να προσπελαστούν τα αρχεία που αποθηκεύονται σε αυτά.

Η πλατφόρμα προσφέρει επίσης δυνατότητες Bluetooth, έτσι ώστε, για παράδειγμα, ένα τηλέφωνο Bluetooth θα αναγνωριστεί και οι κλήσεις αυτόματα θα καθοδηγηθούν μέσω του συστήματος handf-free του αυτοκινήτου. Αυτό συμπερλιλαμβάνει και την φωνητική ανάγνωση μηνυμάτων SMS. Αυτές είναι μερικές από τις δυνατότητες διαθέσιμες κατά την οδήγηση χρησιμοποιώντας το Fiat CAN (Controller Area Network).

Η ενεργοποίηση φωνής θα διαδραματίσει επίσης έναν ρόλο, τόσο στον τομέα επικοινωνιών, όσο και στις εντολές για τις διαφορετικές λειτουργίες της πλατφόρμας, όπως ο έλεγχος των διευθύνσεων, του καιρού και των προβλέψεων κυκλοφορίας. Θα λειτουργήσει επίσης ως αναγνωριστικό σήμα για τη δορυφορική θέση σε περίπτωση κλοπής.


http://www.pcpro.co.uk/news/83218/microsoft-puts-windows-into-fiat-cars.html

mastermind
05-02-06, 12:00
Ήταν που ήταν αίσχος τα fiat τώρα θα απογίνουν. Μα καλά, εχουν αυτοκαταστροφικές τάσεις τα παιδιά? Ακου εκεί όνομα "Blue&Me". Στο λέει κατάφατσα οτι θασαι εσύ και η μπλε οθόνη:rofl:

aesir
05-02-06, 12:23
Τα Fiat μια χαρά αμάξια είναι... αλλά όταν είδα την είδηση μου ήρθε κατά νου το γνωστό ανέκδοτο με τα Windows... :lol:

stako
05-02-06, 12:27
Σαν λειτουργίες πάντως μια χαρά ακούγονται και δεν νομίζω να υπάρχει έστω και ένας που θα τον χαλούσε να τις έχει στο αμάξι του......

Σαν υλοποίηση και αξιοπιστία θα δούμε..........;)

imitheos
05-02-06, 12:57
Σαν λειτουργίες πάντως μια χαρά ακούγονται και δεν νομίζω να υπάρχει έστω και ένας που θα τον χαλούσε να τις έχει στο αμάξι του......

Σαν υλοποίηση και αξιοπιστία θα δούμε..........;)

Σαν λειτουργίες είναι καλές αλλά δεν νομίζω ότι είναι και τόσο απαραίτητες ώστε να έχεις το φόβο
των windows :D γιατί εκ των πραγμάτων θα χαλάσουν.
Δεν ξέρω αν είχατε δει στις ειδήσεις πριν 6-7 μήνες ένα αξιωματούχο ξένης χώρας καθ' οδόν για
ένα συνέδριο που σταμάτησε το αυτοκίνητο στη μέση του δρόμου χωρίς κανένα λόγο και
ενεργοποιήθηκε το κεντρικό κλείδωμα και δεν άνοιγαν οι κλειδαριές με τίποτα και ούτε έπαιρνε
μπροστά. Ο άνθρωπος ανάγκαστηκε να σπάσει με τα πόδια το τζάμι για να βγει έξω. Και μάλιστα
η φύση του προβλήματος είναι πολύ μεγάλη. Φανταστείτε ο δρόμος να ήταν από κάποιο βουνό και
να κλείδωναν οι πόρτες ενώ πήγαινε στο γκρεμό. Δηλαδή αυτό που έπαθε ο άνθρωπος ούτε στα
έργα όταν θέλουν να καθαρίσουν κάποιον δεν γίνεται.

Επίσης, το αυτοκίνητο ήταν πολλών χιλιάδων ευρώ, φαντάσου σε ένα fiat (αν και τα windows
είναι windows παντού)

gkandir
05-02-06, 13:27
Σαν λειτουργίες πάντως μια χαρά ακούγονται και δεν νομίζω να υπάρχει έστω και ένας που θα τον χαλούσε να τις έχει στο αμάξι του......

Σαν υλοποίηση και αξιοπιστία θα δούμε..........;)
Συμφωνώ. Ας περιμένουμε να δούμε πως θα πάει και στην πράξη. Το ότι είναι windows δε σημαίνει ότι δεν είναι καλό. Αν και αυτό το Blue&Me προκαλεί... :)

HellenicFire
05-02-06, 13:31
Στην πράξη όλα δείχνουν την αποτελεσμάτικότητα τους.... Είδωμεν...
Όσον αφορά την αξιοπιστία της συγκεκριμένης εταιρίας είναι θέμα συζητήσιμο...... Κάντε καμιά βόλτα από συνεργεία αυτοκινήτων.....
Τώρα οι μηχανικοί αυτοκινήτων θα μάθουν να κάνουν format και setup :lol: :lol: :lol: (αστειεύομαι)

apok
05-02-06, 13:31
Τα Fiat μια χαρά αμάξια είναι... αλλά όταν είδα την είδηση μου ήρθε κατά νου το γνωστό ανέκδοτο με τα Windows... :lol:

Η ερώτησή μου ειναι η εξής: Αν crashάρει το σύστημα θα πρέπει να κλείσεις και να ανοίξεις τη μηχανή ή θα πρέπει εκτός από αυτό να βγεις απο το αυτοκίνητο και να ξαναπείς??:lol:

Δεν είχα που δεν είχα σε εκτίμηση τη συγκεκριμένη εταιρεία, τώρα απόγινε το κακο:p

gatoulas
05-02-06, 14:13
Τα Fiat μια χαρά αμάξια είναι... αλλά όταν είδα την είδηση μου ήρθε κατά νου το γνωστό ανέκδοτο με τα Windows... :lol:

:rofl::rofl:Έτσι, έτσι

:respekt:

Navigator
05-02-06, 14:21
Aυτές οι δύο εταιριες Fiat & Micriosoft ταιριάζουν πολύ.
Εχουν την ίδια αξιπιστία !

WAntilles
05-02-06, 14:21
Ήταν που ήταν κακής ποιότητας τα FIAT, τώρα γίνανε... C.A.N. ξεγάνωτοι. :haha

nlkrio
05-02-06, 14:24
Mήν κατηγορειτε τη FIAT αυτη δινει ζωη στην FERRARI,ολα ειναι θεμα τιμης,οσον αφορα τη χρηση win oi Iταλοι τοσα μυαλα εχουν τί τα εχουν αναγκη?

gatoulas
05-02-06, 14:41
Μια χαρά είναι τα Fiat.
Απο δώ και πέρα δε ξέρω...
Θα βάλω αυτοκόλλητο στο Punto: Microsoft Free ή No MS Here ή Not in this car, ή κάτι τέλος πάντων

baskin
05-02-06, 14:46
"An uknown error has occured. Your vehicle will stop to protect you from any damage. An error log has been saved. Please show this log to your service provider (fanartzis)."

Ελπίζω μόνο οι μπλε οθόνες να μην προβάλοντε στο παρμπριζ.

stivakos
05-02-06, 14:59
Να προσφέρεται στον στάνταρ εξοπλισμό ή έξτρα? Δεν το είδα να αναφέρεται πουθενά.

Gothic
05-02-06, 15:51
"No Pedals or Pedal Error. Press any pedal to continue."

Ε,ρε γλέντια όταν βγούν τα πρώτα exploits... :lol:

mrsaccess
05-02-06, 16:23
Blue&Me => Blue Screen Of Death & Windows Me! :shock:

Αχ, ούτε στο δρόμο δεν θα μπορούμε να κυκλοφορούμε πια...
Αν δεν επέμβει εισαγγελέας... :evil:

kirimis
05-02-06, 16:42
Αντιπαρερχομαι τα παιδαριωδη σχολια για την Fiat (ασχετα αν στην πραξη ειναι καλυτερη και ποιο αξιοπιστη απο πολλες ευρωπαικες) και θα πω... πως ειναι μαματη φαση να εχεις εκδοση των windows on board... Το οποιο μαλιστα συστημα θα ειναι και αναβαθμισιμο!!! Σιγουρα θα επικρατησει η MS στον χωρο του αμαξιου.... one platform to rule them all ενα πραγμα. Τα οφελη κοινης πλατφορμας μπορουν να ειναι πααααρα πολλα, και ελπιζω να ειναι λιγο ανοιχτο το συστημα της MS για να μπορουμε να εγκαθιστουμε οτι SATNAV προγραμμα θελουμε... οπως στα PDA.

Να μου το θυμηθειτε... δεν ειναι μακρια η ωρα που τα αμαξια θα θελουν και firewall :D :p

papdoux
05-02-06, 16:44
θα βγαινουν και service packs μετα;
θα υπαρχει και πειρατικη εκδοση;
το αυτοκινητο θα ξεκιναει με start;

:lol: :lol: :lol:

nnn
05-02-06, 16:47
Έτσι και αλλιώς όλα τα σύγχρονα αυτοκίνητα τρέχουν λογισμικό.(εγκέφαλος ψεκασμού,ελεγκτές αερόσακκων,Abs etc).

Αν η ενσωμάτωση συνδεσιμότητας είναι ανεξάρτητη από τα κρίσιμα σημεία ελέγχου του οχήματος(που θα είναι)δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.
Αντίθετα το θεωρώ ένα βήμα προς τα εμπρός.

sdikr
05-02-06, 16:49
Αντιπαρερχομαι τα παιδαριωδη σχολια για την Fiat (ασχετα αν στην πραξη ειναι καλυτερη και ποιο αξιοπιστη απο πολλες ευρωπαικες) και θα πω... πως ειναι μαματη φαση να εχεις εκδοση των windows on board... Το οποιο μαλιστα συστημα θα ειναι και αναβαθμισιμο!!! Σιγουρα θα επικρατησει η MS στον χωρο του αμαξιου.... one platform to rule them all ενα πραγμα. Τα οφελη κοινης πλατφορμας μπορουν να ειναι πααααρα πολλα, και ελπιζω να ειναι λιγο ανοιχτο το συστημα της MS για να μπορουμε να εγκαθιστουμε οτι SATNAV προγραμμα θελουμε... οπως στα PDA.

Να μου το θυμηθειτε... δεν ειναι μακρια η ωρα που τα αμαξια θα θελουν και firewall :D :p

firewall has blocked access to truck 22234 :lol:

pathfinder
05-02-06, 16:52
Δηλαδη θα υπάρχει αυτοκολλητο πάνω Η μεσα στο αυτοκινητο που θα λεει

Designed for Windows system? :lol::lol:

Kai otan θα βγαζει μπλε οθονη θα σταματαει το αυτοκινητο ? Η θα τρελαινεται ο εγκεφαλοσ και θα βαραει κόφτη??????

Ο θεος μαζι σου!!!....

Α το service pack θα το δίνουν μέσω της αντιπροσωπειας της FIAT??????

undeadpunk
05-02-06, 16:59
Σιγουρα θα ζητανε 500ε τουλαχιστον για τη παροχη του συστηματος... δν νομιζω οτι ειναι κ τοσο value4money.. κριμα στη fiat κ τους γειτονες μας τους ιταλους...τους κοροιδεψε κ αυτους η Μιcrosoft!

apok
05-02-06, 17:00
Φάση θα έχει να γράφει στις πόρτες " Intell Inside "

Νικαετός
05-02-06, 17:04
Πάντως θα είναι άψογη φάση , όντως να προβάλλονται οι πληροφορίες στην οθόνη ,στο παρπριζ κατ΄επιλογή του οδηγού (όχι στην κίνηση φυσικά) ...Ένα μπράβο στη Φίατ , που δείχνει τον δρόμο που θα ακολουθήσουν αργά ή γρήγορα ΟΛΕΣ οι εταιρίες αυτοκινήτων .

Απορία (για τους λάτρεις του open source) ...Γιατί τους πρόλαβε η δυσκίνητη, γιγαντωμένη "κακιά" MS ? Γιατί δεν πήγαν εκείνοι πρώτοι στη Φίατ , ή εν πάση περιπτώσει στην εταιρία της επιλογής τους , μιας και η ΦΙΑΤ δεν τους αρέσει (ούτε εμένα παρεπιπτόντως - χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν είναι καλή εταιρία) και να προτείνουν την ανάπτυξη ενός παρόμοιου συστήματος ?

Αφήστε δεν χρειάζεται απάντηση ...απλό σχόλιο ήταν . Αλλά κουράστηκα πια ...ότι κάνει η MS είναι κακό ...ε ,παραπάει .

sdikr
05-02-06, 17:08
Πάντως θα είναι άψογη φάση , όντως να προβάλλονται οι πληροφορίες στην οθόνη , κατ΄επιλογή του οδηγού (όχι στην κίνηση φυσικά) ...Ένα μπράβο στη Φίατ , που δείχνει τον δρόμο που θα ακολουθήσουν αργά ή γρήγορα ΟΛΕΣ οι εταιρίες αυτοκινήτων .

Απορία (για τους λάτρεις του open source) ...Γιατί τους πρόλαβε η δυσκίνητη, γιγαντωμένη "κακιά" MS ? Γιατί δεν πήγαν εκείνοι πρώτοι στη Φίατ , ή εν πάση περιπτώσει στην εταιρία της επιλογής τους , μιας και η ΦΙΑΤ δεν τους αρέσει (ούτε εμένα παρεπιπτόντως - χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν είναι καλή εταιρία) και να προτείνουν την ανάπτυξη ενός παρόμοιου συστήματος ?

Αφήστε δεν χρειάζεται απάντηση ...απλό σχόλιο ήταν . Αλλά κουράστηκα πια ...ότι κάνει η MS είναι κακό ...ε ,παραπάει .


:respekt::respekt::respekt:

Δεν θα μπορούσα να το πώ καλύτερα!

bermi
05-02-06, 19:20
φανταστείτε: προσπέραση νταλίκας στην εθνική πατημένος με 160km/h
και η οθόνη στο fiat να λέει "please reboot your car" ερε γλέντια!!! :shifty:

Patentman
05-02-06, 19:23
φανταστείτε: προσπέραση νταλίκας στην εθνική πατημένος με 160km/h
και η οθόνη στο fiat να λέει "please reboot your car" ερε γλέντια!!! :shifty:

Εισαι οπισθοδρομικος.

Νικαετός
05-02-06, 19:26
Παρακαλώ πολύ να μείνουμε ον τόπικ . Σχόλια για ποιότητα - αξιοπιστία αυτοκινήτων στα αντίστοιχα νήματα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=31420) . Ευχαριστώ !

HellenicFire
05-02-06, 19:38
Το σίγουρο είναι.. οτι ακούγεται ενδιαφέρον..... Αντε να δούμε πως θα του φορτώσουμε Linux (βλέπε XBOX). Καμιά λεπτομέρεια για το σύστημα γενικά ; Processor , μνήμη , εξόδους , δυνατότητες περιφερειακών ; Για να λέω και την αλήθεια θα πάω μια επίσκεψη να δώ τι έφτιαξαν :)

mrsaccess
05-02-06, 19:54
Να πούμε όμως ότι αντίστοιχες υλοποιήσεις υπάρχουν ήδη σε πολλά αυτοκίνητα, αν και συνήθως ο συγκεκριμένος εξοπλισμός θεωρείται «έξτρα».

Για παράδειγμα η VW ήδη προσφέρει σε αρκετά μοντέλα της θύρα usb για usb sticks. Επίσης έχει προαιρετικά και bluetooth για επικοινωνία με το κινητό τηλέφωνο, όπως πολλές άλλες εταιρείες.
Το Toyota Avensis έχει φωνητικές εντολές.
Το gps έρχεται σαν έξτρα σε πολλά αυτοκίνητα ή σαν στάνταρντ σε συγκεκριμένες εκδόσεις.
Υπάρχουν πολλές ακόμη τεχνολογίες που έχουν ενσωματωθεί από τους διάφορους κατασκευαστές.

Αυτό που μας πειράζει στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι η ανάμειξη της Microsoft όπου, δυστυχώς, η ως τώρα εμπειρία μας δείχνει ότι συνδυάζεται με ανεξήγητα κολλήματα, τακτικά restart και άλλα όμορφα σκηνικά! :D

Patentman
05-02-06, 20:05
Οτι νεο στα αυτ/τα δεν σημαινει και καλο. Σημαινει προοδος ομως. Σιγα σιγα εξελισσονται οι καινοτομιες και λειτουργουν. Αν τωρα νομιζετε οτι περιμενανε την MS για να εχει "μπλε" οθονες ενα αυτοκινητο δεν ειναι ετσι, εχουν ηδη. Η μπλε οθονη δεν ειναι παρα ενα BUG το οποιο μπορει να εχει καθε ηλεκτρονικη συσκευη.

Περα απο αστειου λοιπον μακαρι να βαλουν ευκολιες υπολογιστων στα αυτ/τα αρκει ομως να μην θυσιασουν κοστος απο αλλου.
Bravo Fiat που εξελισσεσαι.

HellenicFire
05-02-06, 20:22
Και για να συνεχίσουμε να λέμε αλήθειες : αν ακολουθήσουν και άλλοι (αυτοκινητο-βιομηχανίες) το παράδειγμα και καθιερωθούν τα windows σε αυτοκίνητα τότε θα τους έχει πιάσει όλους αδιάβαστους. Στόχος είναι σε κάθε προσωπικό εργαλείο - μέσο ,να είναι εγκατεστημένη μια μονάδα με windows....Γιατί άλλοι κατασκευαστές δεν το κάνουν πρίν από αυτόν ;; Ας είναι . Ας στηθεί και μετά υπάρχουν και οι άλλες λύσεις. Βλέπω να γίνεται το αυτοκίνητο κινητός Server :D

Patentman
05-02-06, 20:28
Γιατι δεν τους επιασε αδιαβαστους τοσα χρονια? Μερικα R/CD αυτοκινητου εχουν το λογοτυπο Windows Media...και παιζουν και wma αρχεια...χαχα... (δεν ανοιγω flame, το mp3 ειναι καλυτερο)

Και γιατι νομιζετε οτι η Fiat ειναι μια τυχαια εταιρια? Το οτι θα εχετε στο μελλον μεσα στο αυτοκινητο οτι και στο γραφειο ή στο σπιτι σας, απο αυτην την κινηση θα το χρωστατε.

Αρα μια χαρα την βρισκω την συνεργασια.

HellenicFire
05-02-06, 20:44
Γιατι δεν τους επιασε αδιαβαστους τοσα χρονια? Μερικα R/CD αυτοκινητου εχουν το λογοτυπο Windows Media...

Δίκιο έχεις σε αυτό... αλλά και τα pc αυτός τα έβαλε στα απίτια. Βέβαια εγώ είμαι υπέρ της υλοποίησης τέτοιων λύσεων και από άλλους κατασκευαστές...Ένα Linux , symbian

Η ιδέα όμως ποιού ήταν , της M$ ή της Fiat ; Για να μην αδικούμε κιόλας...

Patentman
05-02-06, 20:56
Η ιδέα όμως ποιού ήταν , της M$ ή της Fiat ; Για να μην αδικούμε κιόλας...
Νομιζω πως ετσι οπως ειναι τα πραγματα πλεον εχουν φτασει να την παρακαλανε την MS οι αλλοι. Αφου βλεπω χρηστες με PC και τους λεω...μην χρησιμοποιειτε τον Windows Media Player για player/ripping/audio cd burning και αυτοι εκει...βρε MusicMatch Box και Nero Burning...ε, αυτοι τιποτα...Windows Media Player και ξερο ψωμι, σε wma και μετα ψαχνονται...

Αρα η πλατφορμα MS (οχι μονο win) δουλευει καλα και εχει ψωμι και μελλον γι`αυτο και την δεχτηκε η Fiat πιστευω.

mage
05-02-06, 21:03
Γιατι δεν τους επιασε αδιαβαστους τοσα χρονια? Μερικα R/CD αυτοκινητου εχουν το λογοτυπο Windows Media...και παιζουν και wma αρχεια...χαχα... (δεν ανοιγω flame, το mp3 ειναι καλυτερο)

Και γιατι νομιζετε οτι η Fiat ειναι μια τυχαια εταιρια? Το οτι θα εχετε στο μελλον μεσα στο αυτοκινητο οτι και στο γραφειο ή στο σπιτι σας, απο αυτην την κινηση θα το χρωστατε.

Αρα μια χαρα την βρισκω την συνεργασια.
Λοιπόν καταρχήν δεν γουστάρω με τίποτα να έχω στο αμάξι αυτά που έχω στο γραφείο μου. Και εξηγούμε. Δεν μας έφτανε που βάλαμε στα σπίτια μας εργαλεία της δουλειάς και μας ζητάνε να κάνουμε δουλειά στο σπίτι, τώρα θα τα βάλουμε και στ’ αμάξια ( θα πας στο boss και θα του πεις έμπλεξα στην κίνηση και θα σου λέει και τι έγινε; δεν το έφτιαχνες στο φανάρι της Αλεξάνδρας!!! ).
Τώρα που το σκέφτομαι alt+ctrl+del θα το πατάς με το γκάζι+φρένο+συμπλέκτη.:lol:
Τέλος η πλάκα. Το σκεφτόμουνα καιρό τώρα να κάνω καμιά τρελή customιά για pc στο αμάξι, τώρα θα είναι από την μάνα του μέσα. Καλή φάση, απλός θα προτιμούσα να μην ήταν αυτές οι εταιρίες που θα το κάνανε αλλά καμιά Pioneer, Dell ή γενικά καμιά εταιρία hardware και να μπαίνει σε όλα τ’ αμάξια.

Reef
05-02-06, 22:42
Τα Fiat μια χαρά αμάξια είναι... αλλά όταν είδα την είδηση μου ήρθε κατά νου το γνωστό ανέκδοτο με τα Windows... :lol:

τα fiat μια ζωη ειχαν προβλημε με τα ηλεκτρονικα τους , ισως για αυτο και να το βαλαν θα παν ποσο χειροτερα μπορει να ναι με windows?

TheCondor
05-02-06, 22:57
Αν θεωρειτε εσεις εξελιξη στην αυτοκινηση να εχει usb stick και Bluetooth και αλλες χαζομαρες τοτε τι να πω ρε παιδια. Εγω νομιζα οτι μια εταιρεια αυτοκινητων δινει εμφαση στην ασφαλεια, στην αξιοπιστια, στην ευκολια/ανεση/απολαυση οδηγησης, στην καλη καλυψη των προβληματων, στην αναπτυξη καινουριων συστηματων που θα κανει καλο σε ολες τις αυτοκινητοβιομηχανιες και στην αυτοκινηση γενικοτερα. Μαλλον εχουμε λαθος κριτηρια, δεν ξερω.

Αν ειναι δυνατον, το θεμα δεν ειναι αν θα εβγαινε καποιος απο την κοινοτητα ανοιχτου λογισμικου να εκανε μια τετοια προταση γιατι παλι βλακωδης θα ηταν για μενα. Αντι να κοιταξουν να φτιαξουν τα ηλεκτρικα τους, την κακη ποιοτητα των αμαξιων του κοιτανε πως θα βαλουν usb και αλλα τραγικα σε ενα ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ. Εκτος απο το usb ( δεν ειμαι σιγουρος γιαυτο δεν λεω ) αυτο με το bluetooth και αλλα συστηματα υπαρχουν ηδη σε αμαξια παντως ( οπως αυτοματοι πιλοτοι, να μιλας στο κινητο και να ακους τον αλλον απο τα ηχεια κτλ κτλ ) και ειναι εδω και πανω απο δεκαετιες στον εξοπλισμο ( οχι οτι αυτο με κανει να αλλαξω γνωμη για αυτα ).

Χιλιες φορες να εβγαινε η φιατ και να εβγαζε η να ανακοινωνε την ερευνα πανω σε κατι το οποιο θα βοηθουσε στην ασφαλεια πχ των επιβατων σε περιπτωση τροχαιου παρα αυτο το αστειο.




Και γιατι νομιζετε οτι η Fiat ειναι μια τυχαια εταιρια? Το οτι θα εχετε στο μελλον μεσα στο αυτοκινητο οτι και στο γραφειο ή στο σπιτι σας, απο αυτην την κινηση θα το χρωστατε.

Αρα μια χαρα την βρισκω την συνεργασια.
Δηλαδη εσυ πιστευεις οτι με το να εχεις ολες τις εγνοιες σου απο δουλεια η απο οτιδηποτε αλλο σε δεσμευει ακομα και μεσα στο αμαξι ειναι καλο? Απο το να εχεις πχ μια οθονη κατω σε ενα πανελ που να σου δειχνει τον δρομο σε αποσταση 100-200 μετρων για να μπορεις να προλαβεις κανενα τροχαιο η ενα αντιστοιχο δυσκολο περιστατικο? ( κατι που υλοποιει η bmw αλλα δεν ξερω αν ειναι ετοιμο )

Εχει χαθει καθε εννοια οσον αφορα στην οδηγικη απολαυση παντως, γνωμη μου παντα. Αν ηθελα να εχω ολα αυτα, επαιρνα τον υπολογιστη στο αμαξι και τελειωνε η υποθεση, σιγα την κινηση.

Gothic
05-02-06, 23:13
Πάντως αν βγεί crack για να αύξηση ιπποδύναμης θα λέει απ'το να τραβιέσαι με "εγκεφάλους" και παπαριές... :whistle:

Patentman
05-02-06, 23:16
TheCondor,
Δεν καταλαβες γιατι δεν εχεις πληρη εικονα του τι νοοτροπια εχω για τα αυτοκινητα. Πρωτα η εμφαση στην ασφαλεια και ποιοτητα εκει και μετα στις αλουμινενιες ζαντες και τα μπιχλιμπιδια του μαρκετινγκ.

Αλλά το αν εχεις οτι και στο γραφειο ή στο σπιτι δεν ειναι κακο. Κακο ειναι να σε εκμεταλευται ο εργοδοτης σου, αν εσυ δεν θα θελεις να το χρησιμοποιησεις στο μελλον που θα γινει μην το κανεις.

Το να μπορεις αργοτερα να ΜΗΝ εχεις κινητο στο αυτοκινητο ουτε και laptop ειναι μεγαλη υποθεση. Το να μπορεις να διαχεριστεις συσκευες στο σπιτι δεν ειναι καλο δηλαδη? Να αναβεις τον θερμοσιφωνα πριν φθασεις σπιτι? Να βλεπεις στις διακοπες σου μεσα απο web cam το σπιτι σου?

Πως θελεις λοιπον να ξεκινησει κατι τετοιο πριν περασει πρωτα απο τα πιο απλα οπως τα τραγουδακια και την μεταφορα αρχειων?

Προοδος ειπαμε δεν ειναι παντα για καλο αλλα παντα ειναι ενα βημα που πρεπει να τολμησουμε. ;)

TheCondor
05-02-06, 23:39
TheCondor,
Δεν καταλαβες γιατι δεν εχεις πληρη εικονα του τι νοοτροπια εχω για τα αυτοκινητα. Πρωτα η εμφαση στην ασφαλεια και ποιοτητα εκει και μετα στις αλουμινενιες ζαντες και τα μπιχλιμπιδια του μαρκετινγκ.

Αλλά το αν εχεις οτι και στο γραφειο ή στο σπιτι δεν ειναι κακο. Κακο ειναι να σε εκμεταλευται ο εργοδοτης σου, αν εσυ δεν θα θελεις να το χρησιμοποιησεις στο μελλον που θα γινει μην το κανεις.

Το να μπορεις αργοτερα να ΜΗΝ εχεις κινητο στο αυτοκινητο ουτε και laptop ειναι μεγαλη υποθεση. Το να μπορεις να διαχεριστεις συσκευες στο σπιτι δεν ειναι καλο δηλαδη? Να αναβεις τον θερμοσιφωνα πριν φθασεις σπιτι? Να βλεπεις στις διακοπες σου μεσα απο web cam το σπιτι σου?

Πως θελεις λοιπον να ξεκινησει κατι τετοιο πριν περασει πρωτα απο τα πιο απλα οπως τα τραγουδακια και την μεταφορα αρχειων?

Προοδος ειπαμε δεν ειναι παντα για καλο αλλα παντα ειναι ενα βημα που πρεπει να τολμησουμε. ;)


Φαινεται εχουμε μια εντελως διαφορετικη αντιληψη για τα αμαξια και την αυτοκινηση γενικοτερα. Γνωμη μου ειναι οτι εχει χαθει η μπαλα πλεον με ολες αυτες τις 'ευκολιες'. Λες και θα σου λειψει το usb stick η θα σε χαλασει να περιμενεις 5 λεπτα μεχρι να ζεσταθει το νερο. Τελος παντων.

Δεν εχει καμια σχεση ( για μενα προσωπικα ) η ζωη στο σπιτι με την ωρα που περνας οταν οδηγας. Δεν μπορουμε να τα βαζουμε στην ιδια κατηγορια, ειναι πραγματα εντελως αντιθετα αλλα δεν το καταλαβαινουν οι περισσοτεροι. ( οπως πχ ατομα που βαζουν τρια τρισεκατομυρια watt ηχοσυστημα, το οποιο πληρωσαν 10000 ευρω, λες και θα χασουν την τρομακτικη ποιοτητα που μονο αυτια λαγωνικου ξεχωριζει. - καταλαβαινεις τι θελω να πω? )

Παντως δεν με εκπλησει το γεγονος οτι μια τετοια κινηση εγινε απο μια τετοια μαρκα. Δεν εχω προβλημα αν εχει windows η linux η οτιδηποτε, η ενσταση μου ειναι οτι ξαφνικα, μετα απο αυτην την ανακοινωση, μας δημιουργηθηκε η αναγκη να υπαρχει φλασακι στο αμαξι και αλλα τραγελαφικα. Που οταν παρομοιες ευκολιες διδονταν σε αμαξια υπερπολυτελειας, εμεις οι κοινοι θνητοι τα κοροιδευαμε λεγοντας ' και τι να το κανω μωρε ' και τωρα παλευουμε για το αν ειναι windows η κατι αλλο. Eχουμε χασει την μπαλα μου φαινεται.

P.S. Δεν μιλησα ουτε για μπιχλιμπιδια του marketing ουτε για αλουμινενιες ζαντες ουτε για τιποτα τετοιο στο προηγουμενο post μου, ελπιζω να το καταλαβες αυτο.

P.S.2 Να εισαι σιγουρος πως ουτε κινητο ουτε laptop θα εχω στο αμαξι, το αμαξι ειναι για να το οδηγας οχι για να μιλας με το κινητο ουτε για να ακους μουσικη και να εχεις bluetooth και αλλες χαζομαρες.

pelasgian
05-02-06, 23:41
Σιγουρα θα ζητανε 500ε τουλαχιστον για τη παροχη του συστηματος... δν νομιζω οτι ειναι κ τοσο value4money.. κριμα στη fiat κ τους γειτονες μας τους ιταλους...τους κοροιδεψε κ αυτους η Μιcrosoft!


Τη FIAT την αγόρασε κατά 40% η Ford. Και φυσικά πήρε λογισμικό από Αμερικάνικη εταιρεία! (και φυσικά το δοκιμάζει σε ΑΛΛΗ μάρκα εκτός από τη «μαμά» Ford).

Πάω στοίχημα ότι σε άλλο sticker της η Ford θα δοκιμάσει Linux.

kirimis
06-02-06, 00:00
Οσοι εχουνε μεινει ακομα στο οτι ενα αμαξι το μονο που πρεπει να κανει ειναι να στριβει, θα ελεγα πως ζουνε σε παλαιοτερες δεκαετιες. Τα αμαξια σημερα τα κανουν ολα σε αρκετα καλο βαθμο... Το να εισαγεις το κομματι της πληροφορης/διασκεδασης στο αμαξι... ειναι ΕΞΙΣΟΥ ΒΑΣΙΚΟ και συμβαλλει και αυτο με τον τροπο του στην ευκολια και την ασφαλεια του οδηγου. Εαν δειτε ποσες ωρες πλεον περναμε απο την ζωη μας μεσα σε ενα αμαξι, θα δειτε πως αυτα τα συστηματα πλεον ειναι ποιο πολυ αναγκαιοτητα παρα πολυτελεια.
Και τελος παντων, οταν μια βιομηχανια παρουσιαζει ενα συστημα τηλεματικης δεν σημαινει πως παραμελισε ουτε την ασφαλεια, ουτε την ποιοτητα... ουτε τιποτα... για ονομα του θεου σκεφτειτε και μην γινεστε ισοπεδωτικοι.

Επισης σωστα αναφεραν συμφορουμιτες πως συστηματα τηλεματικης με τα ιδια χαρακτηριστικα περιπου υπαρχουν.... Ναι μεν αλλα.... δεν ειναι το ιδιο πραγμα. Ειναι το ιδιο να εχω ενα propietary system το οποιο δεν μπορω να σκαλισω περαιτερω, με ενα ανοιχτο συστημα (pda on board θα ειναι στην ουσια το blue&me) σχεδιασμενο απο την MS (πολλα υποσχομενο στον τομεα ευχρηστιας και ευελιξιας λοιπον)?

Προσωπικα παντως θα ηθελα και wifi... ετσι ωστε οταν το εχω εξω απο το σπιτι μου, να του φορτωνω mp3 για την βολτα :)

@pelasgian: ποιος αγορασε τι???? :rolleyes: :lol: :lol:

@undeadpunk: Ενταξει... αν εσυ το θεωρεις ακριβο... προτιμησε με 600 ευρω το ραδιοcd της VW, με 2500 αντιστοιχο συστημα της CITROEN... etc etc... Αν 500-600 ειναι ακριβο για τετοιο συστημα τοτε δεν εχουμε αντιληψη του ποσο τα χρεωνουν αλλες εταιριες....

hasu
06-02-06, 00:03
Ναι σε λίγο θα βγάλουν και windows-based αμάξια που θα πατάς φρένο και θα σου τραβάει fatal error :twisted:

Νικαετός
06-02-06, 00:16
Αν θεωρειτε εσεις εξελιξη στην αυτοκινηση να εχει usb stick και Bluetooth και αλλες χαζομαρες τοτε τι να πω ρε παιδια. Εγω νομιζα οτι μια εταιρεια αυτοκινητων δινει εμφαση στην ασφαλεια, στην αξιοπιστια, στην ευκολια/ανεση/απολαυση οδηγησης, στην καλη καλυψη των προβληματων, στην αναπτυξη καινουριων συστηματων που θα κανει καλο σε ολες τις αυτοκινητοβιομηχανιες και στην αυτοκινηση γενικοτερα. Μαλλον εχουμε λαθος κριτηρια, δεν ξερω.


To λάθος στο σκεπτικό σου , ξέρεις ποιο είναι εδώ ? Πως το ένα , δεν αποκλείει το άλλο !

Και κάτι ακόμα ...το bluetooth , σου φαίνεται περίεργο και πολυτέλεια ? Και όμως είναι απαραίτητο για την ίδια την ασφάλεια !! Πως αλλιώς θα πειστεί ο "υποψήφιος δολοφόνος" οδηγός , που οδηγεί με το κινητό στο αυτί του, ότι αυτό που κάνει έιναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ?

Αν το ηχητικό σύστημα , δεχόταν ηχητικές εντολές και δεν χρειάζεται να αποσπάται η προσοχή του οδηγού για να παίζει με τις ρυθμίσεις ?

Πιστεύω πως το μέλλον είναι προς τα εκεί ...δεν μας αρέσει , ναι ...αλλά η οδική ασφάλεια είναι πολύ σημαντικό πράγμα για να την αφήνουμε στην καλή διάθεση των οδηγών ...Τραβηγμένο μεν αλλά δείτε και αυτή του την πλευρά (μια μικρή πόλη εξαφανίζεται κάθε χρόνο από τα τροχαία ,μόνο στην Ελλάδα )

Patentman
06-02-06, 00:26
hasu,
Μην συγχεεις τα windows με τα αυτοκινητα. Δεν ειναι το ιδιο. Τα αυτοκινητα ειναι οπλα και μπορουν να αφαιρεσουν ζωωες. Τα windows απο την αλλη οχι.
Το οτι δεν θα εχει Linux δεν σημαινει οτι δεν θα ειναι καλο. Δεν ειναι καλα μονο τα Linux. Μην το κανουμε στους τυφλους βασιλευει ο μονοφλαμος...ειχε ευκαιρια καθε πλατφορμα να αναδειχθει αλλα δεν αναδειχθηκε. Μην χρησιμοποιεις ομως σαν μεσο αντιπαλοτητας τα αυτοκινητα για να χτυπησεις την αλλη πλατφορμα γιατι ειναι σαν να χρησιμοποιεις το αυτοκινητο σαν οπλο (οπως ειπα πιο πανω). Αν δεν εμπιστευεσε ή αντιπαθεις τα windows μην αγορασεις Fiat, η προσπαθησε ματαια να του περασεις ελευθερο κωδικα. Μην βγεις μετα και παραπονιεσε οτι δεν δεχεται ελευθερο λογισμικο, ειναι σαν να λες μου χαριζανε γαϊδαρο και τον κοιταγα στα δοντια. Η προοδος απο καπου πρεπει να ξεκινησει. Αν ηταν το καλυτερο να βαλουν αλλη πλατφορμα αυτο θα εκαναν, δεν θελει να χασει μια εταιρια αυτ/των βαζοντας υποδεεστερο εξαρτημα απο αυτο που ξερει ο κοσμος. Οταν δεν το ξερει ομως το κανει. ;)
Ποιος λοιπον θα ηταν ευχαριστημενος με αλλη πλατφορμα; Ποσο ποσοστο;

Μολις δηλαδη ανακοινωθηκε μια πρωτοπορια σε επιπεδο συνεγασιας αμεσως πεσατε να κατηγορησετε και τις δυο εταιριες οτι βγαζουν κακα προϊοντα χωρις ομως να εχετε βασιμα στοιχεια για το τελικο αποτελεσμα.

Patentman
06-02-06, 00:30
Τωρα αν παρω ολα τα σχετικα με μπλε οθονες, fatal error, IRQ NOT LESS OR EQUAL, σαν καλοπροαιρετα αστεια τοτε και γω γελαω. Αλλα να το διευκρινιζετε οτι κανετε πλακα.

hasu
06-02-06, 00:53
patentman μια πλάκα έκανα μη μας φάς κιόλας :D
Σίγουρα το πώς θα ανταποκρίνεται αυτό το σύστημα μένει να το δούμε.

Φιλικά.

Aramil
06-02-06, 01:03
Mένει να αρχίσουν να βγαίνουν kai ιοί για τα Fiat...Έτσι όπως οδηγείς να αρχίσει το αμάξι να πηγαίνει οπου θέλει......Να κατευθύνεται προς την θάλασσα....Τότε να δεις Blue&Me...

@ ADSLgr.com All rights reserved.