PDA

Επιστροφή στο Forum : ΧΩΡΙΣ MSN - GMAIL - HOTMAIL !!!!!



gpelekanos
31-07-09, 01:39
Ενω ολα πηγαιναν τελεια με την 24αρα συνδεση ξαφνικά εδω και 3 ημερες δεν μπορω να συνδεθώ στο msn οπου μου λεει προβλημα " ΒΑΣΙΚΕΣ ΘΥΡΕΣ" ,δεν μπορω να ανοιξω το www.gmail.com αλλα ουτε και να κατεβασω τα μηνύματα του gmail απο το Windows mail των vista. Το ιδιο προβλημα εχω και με το hotmail.
Στον υπολογιστη υπαρχει ενεργοποιημενο το firewall των vista και τρεχει το eset nod 32 antivirus.
Στο router THOMSON TG585 v7 εκανα εγκατάσταση απο το cd της forthet χωρις καμια επιλογή προστασίας ενεργοποιημένη, σημερα εκανα και μια χειροκίνητη επανεγκατάσταση.
Να σημειωσω οτι εχω 2 λαπ τοπ, το ιδιο συμβαίνει και με τα 2, μπορω ομως οταν συνδεθώ σε γειτονικο ασυρματο ρουτερ με forthnet και ιδιο router να μπαινω κανονικα στις υπηρεσίες.
Το ιδιο προβλημα αντιμετοπιζει και φιλος μου 300μ απο το σπιτι μου!!!
Σε επικοινωνια με την εξυπηρέτησή πελατων μου απαντησαν με σιγουρια χωρις κανεναν ελεγχο οτι φταιει ο υπολογιστης μου, σε δευτερη προσπάθεια επικοινωνίας μου ειπαν οτι φταινει μαλλον το ρουτερ χωρις καμια αλλη εξηγηση.

Ολα αυτα ξαφνικα χωρις να εχω πειράξει απολύτως τιποτα!!!

Θα ηθελα την βοήθεια σας και τις γνώσεις σας να κανω μια διάγνωση και ανάλογα να πραξω και να το διορθώσω,

Σας ευχαριστω !!!

unameit
31-07-09, 14:45
κανε ενα reset στις ρυθμισεις του router και διαβασε το αρθρο για το συγκεκριμενο μοντελο
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=236918

επισης κοιτα μηπως το firewall μπλοκαρει θυρες

ειναι θεμα ρυθμισεων νομιζω ετσι οπως τα περιγραφεις

gpelekanos
31-07-09, 16:18
κανε ενα reset στις ρυθμισεις του router και διαβασε το αρθρο για το συγκεκριμενο μοντελο
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=236918

επισης κοιτα μηπως το firewall μπλοκαρει θυρες

ειναι θεμα ρυθμισεων νομιζω ετσι οπως τα περιγραφεις
Δοκιμασα 2ο ρουτερ, εκανα φορματ τον υπολογιστη μου, πλεον το προβλημα ειναι στην γραμμη της φορθνετ.
Ειπαν οτι θα ερθει τεχνικος απο το σπιτι, ελπιζω να βρεθει μια λυση.
Το περιεργο ειναι οτι εαν κανω tracert απο dos στο gmail.com τελειωνει κανονικα. :hmm:

enasos
31-07-09, 16:32
Άλλαξε τον τύπο τις σύνδεσης σου απο ppoa σε ppoe.

karavagos
31-07-09, 18:00
Περιοχή?

gpelekanos
31-07-09, 19:07
Άλλαξε τον τύπο τις σύνδεσης σου απο ppoa σε ppoe.
POOE ειναι.

Περιοχη Σερρες !!!!

gpelekanos
01-08-09, 00:40
Σημερα επεστρεψα το 2ο ρουτερ που μου εδωσαν για να κανω την δοκιμη.
Εκει με περιμενε μια εκπληξη, η υπαλληλος μου ειπε οτι μολις ειχαν λαβει ενημερωση απο την φορθνετ σχετικα με το προβλημα που τελικα αφορα και αλλους πελατες που βρισκονται στο ιδιο κεντρο με εμενα.
Περιμενουμε να το διορθωσουν εως την δευτερα!!!!

........Auto merged post: gpelekanos πρόσθεσε 53 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και ναι το διορθωσαν μολις τωρα!!!!!!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.