PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή εμφάνισης λογαριασμών



sathob
31-07-09, 11:20
Σήμερα μπήκα στη HOL για να δω τον λογαριασμό μου και είδα ότι έχει αλλάξει ο τρόπος
εμφάνισης .

Για να μπείς σου ζητά σαν κωδικό τον κωδικό της πάγιας εντολής του λογαριασμού .
λέτε να επαναφέρουν και τo on-line που είχαν παλιότερα.

jkoukos
31-07-09, 11:39
Δεν κατάλαβα τι άλλαξε. Εγώ μπαίνω κανονικά με τα ίδια user/password.

........Auto merged post: jkoukos πρόσθεσε 2 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........

... Λάθος δικό μου, τώρα κατάλαβα τι εννοείς. Είσοδος στην "Ανάλυση Λογαριασμού". Έχω την εντύπωση ότι υπήρχε και παλαιότερα κάπου στα μενού (δεν παίρνω και όρκο).

matelas
31-07-09, 12:08
Έχει γίνει καλύτερο πλέον. μπορείς να δεις τον λογαριασμό σε pdf καθώς και την ανάλυση κλήσεων καλύτερα από πριν.

dikal
31-07-09, 12:13
Υπάρχει και η παλιά επιλογή, Τηλεφωνία / ανάλυση κλήσεων.

Δεν κατάλαβα όμως γιατί πρέπει να δώσεις τον κωδικό της πάγιας εντολής του λογαριασμού. :hmm: :crazy:

matelas
31-07-09, 12:34
Η νέα ανάλυση κλήσεων είναι εδώ. (https://myaccount.curbas.hol.gr/onlinebill.cgi?menuid=251&sitecolor=green&language=el)

Σε πηγαίνει σε άλλη σελίδα πλέον. (e-billing.hol.gr)

guzel
31-07-09, 19:33
Υπάρχει και η παλιά επιλογή, Τηλεφωνία / ανάλυση κλήσεων.

Δεν κατάλαβα όμως γιατί πρέπει να δώσεις τον κωδικό της πάγιας εντολής του λογαριασμού. :hmm: :crazy:


για λογους ασφαλειας προφανως

τπτ το ιδιαιτερο παντως

sathob
31-07-09, 20:31
Ναί συμφωνώ .Τίποτε ιδιαίτερο ή καινούργιο.
Αναρωτήθηκα μήπως τώρα στο e-billing επαναφέρουν την on-line παρακολούθηση λογαριασμού γιατί τόχουν παρακάνει με τις χρεώσεις στα κινητά πλέον των 60'
στο κάτω κάτω δικαίωμά μας είναι και υποχρέωσή τους

Τώρα ειδικά μετά την συνεργασία με την VODA και την δεύτερη θέση (forthnetοκατρακύλισμα) πρέπει να προσέχει περισότερο τους πελάτες της γιατί το 12μηνο περνά γρήγορα! ! ! ! !

dikal
01-08-09, 00:06
για λογους ασφαλειας προφανως


Μα για να φτάσεις εκεί έχεις δώσει ήδη username + password. Γιατί θα πρέπει να δώσεις και κωδικό πάγιας, τον οποίο γνωρίζεις μόνο αν έχεις μπροστά σου τον λογαριασμό; :hmm::)

sathob
01-08-09, 00:28
Μα για να φτάσεις εκεί έχεις δώσει ήδη username + password. Γιατί θα πρέπει να δώσεις και κωδικό πάγιας, τον οποίο γνωρίζεις μόνο αν έχεις μπροστά σου τον λογαριασμό; :hmm::)

Μάλλον έτσι έχουν δομίσει το σύστημα συσχετισμών των λογαριασμών/πελατών
το χρησιμοποιούν ώς κλειδί το πιθανότερο.

matelas
01-08-09, 00:34
ο sathob ίσως να έχει δίκιο, ο κωδικός πάγιας εντολής είναι μοναδικός για κάθε πελάτη, λογικά τον έχουν ως πρωτεύων κλειδί, μοναδικό για κάθε πελάτη. Θα πει κανείς και το username μοναδικό είναι (η κάνω λάθος?) αλλά ίσως να μπορούσε να υλοποιηθεί καλύτερα με τον κωδικό πάγιας εντολής.

Μπορεί να μην είναι και τίποτα από τα παραπάνω, την γνώμη μου είπα. :p

valen_gr
01-08-09, 04:54
στο κάτω κάτω δικαίωμά μας είναι και υποχρέωσή τους

!

Χαχα, τι ειναι παλι???:rofl: υποχρεωση τους να σου παρεχουν Online παρακολουθηση λογαριασμου??
:worthy:

terko
01-08-09, 13:52
Υπάρχει και η παλιά επιλογή, Τηλεφωνία / ανάλυση κλήσεων.

Δεν κατάλαβα όμως γιατί πρέπει να δώσεις τον κωδικό της πάγιας εντολής του λογαριασμού. :hmm: :crazy:

Την πρώτη ημέρα εμφάνισης της νέας σελίδας, την Τρίτη ή Τετάρτη 28-7 ή 29-7-09 (δεν θυμάμαι καλά), εμφανιζόταν χωρίς το κείμενο πριν το πινακάκι με τις επιλογές εμφάνισης.
Την επομένη φαινόταν αυτό το κείμενο που υπάρχει και τώρα χωρίς την τελευταία φράση του, που λέει «Η ανάλυση κλήσεων που εμφανίζεται παρακάτω ισχύει για λογαριασμούς μέχρι Ιούνιο 2009» (εδώ παρεμπιπτόντως σε εμένα είναι μέχρι τέλος Μαΐου) αλλά και χωρίς το παραπάνω πινακάκι.
Την επομένη ίσως το ξανασκέφτηκαν και ξαναπρόσθεσαν το πινακάκι και την παραπάνω φράση.

Φίλε dikal, αν διαβάσεις προσεκτικά κάποιους από τους όρους χρήσης της υπηρεσίας, που πρέπει απαραίτητα να αποδεχτούμε για να μπορέσουμε να δούμε την νέα σελίδα, ίσως υποπτευθείς τους λόγους για τους οποίους πρέπει να κάνουμε ένα επιπλέον login με τον κωδικό πάγιας εντολής (ο θεός να τον κάνει κωδικό, αφού αναγράφεται πάνω σε κάθε μηνιαίο λογαριασμό που παίρνουμε ταχυδρομικά) και νομίζω πως δεν έχει να κάνει με τίποτα σε αυτά που αναφέρουν ο φίλος sathob στο post #9 και ο φίλος matelas στο post #10.

Εγώ όταν διάβασα τους όρους χρήσης (πριν κάνω κλικ στο «Αποδοχή») φρίκαρα και μάλιστα μήπως και δεν τους κατάλαβα σωστά και για να τους εμπεδώσω καλύτερα τους ξαναδιάβασα δεύτερη φορά. Κάποιους από αυτούς τους θεωρώ τελείως απαράδεκτους, αλλά δεν είχα και άλλη επιλογή αφού με έτρωγε η περιέργεια να δω την «Νέα υπηρεσία ανάλυσης κλήσεων».

guzel
01-08-09, 14:23
Μα για να φτάσεις εκεί έχεις δώσει ήδη username + password. Γιατί θα πρέπει να δώσεις και κωδικό πάγιας, τον οποίο γνωρίζεις μόνο αν έχεις μπροστά σου τον λογαριασμό; :hmm::)

ειναι ενα προσθετο μετρο ασφαλειας. το να παρει καποιος τον κωδικο σου και το ονομα χρηστη θα δει απλα τα στοιχεια σου οχι και τις κλησεις σου...

Για την πρόσβαση και χρήση της Υπηρεσίας απαιτείται η εισαγωγή και η επαλήθευση προσωπικών κωδικών πρόσβασης (όνομα χρήστη, κωδικός πρόσβασης, κωδικός παγίας εντολής κλπ), οι οποίοι έχουν χορηγηθεί στον Χρήστη για αυστηρά προσωπική χρήση και δεν πρέπει σε καμιά περίπτωση να γνωστοποιηθούν σε οποιονδήποτε τρίτο.

οπως στη citibank που για να δεις online τον λογαριασμο σου εισαγεις διαφορα στοιχεια περαν του κωδικου σου ,

sathob
01-08-09, 15:10
Χαχα, τι ειναι παλι???:rofl: υποχρεωση τους να σου παρεχουν Online παρακολουθηση λογαριασμου??
:worthy:

Όχι απαραίτητα on-line αλλά ενημέρωση(υπολοίπου κλήσεων σε κινητά)όπως παλιά

αλλά εσύ καλύτερα μείνε στο χα χα
αφου αυτό έχεις να πείς

........Auto merged post: sathob πρόσθεσε 4 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Την πρώτη ημέρα εμφάνισης της νέας σελίδας, την Τρίτη ή Τετάρτη 28-7 ή 29-7-09 (δεν θυμάμαι καλά), εμφανιζόταν χωρίς το κείμενο πριν το πινακάκι με τις επιλογές εμφάνισης.
Την επομένη φαινόταν αυτό το κείμενο που υπάρχει και τώρα χωρίς την τελευταία φράση του, που λέει «Η ανάλυση κλήσεων που εμφανίζεται παρακάτω ισχύει για λογαριασμούς μέχρι Ιούνιο 2009» (εδώ παρεμπιπτόντως σε εμένα είναι μέχρι τέλος Μαΐου) αλλά και χωρίς το παραπάνω πινακάκι.
Την επομένη ίσως το ξανασκέφτηκαν και ξαναπρόσθεσαν το πινακάκι και την παραπάνω φράση.

Φίλε dikal, αν διαβάσεις προσεκτικά κάποιους από τους όρους χρήσης της υπηρεσίας, που πρέπει απαραίτητα να αποδεχτούμε για να μπορέσουμε να δούμε την νέα σελίδα, ίσως υποπτευθείς τους λόγους για τους οποίους πρέπει να κάνουμε ένα επιπλέον login με τον κωδικό πάγιας εντολής (ο θεός να τον κάνει κωδικό, αφού αναγράφεται πάνω σε κάθε μηνιαίο λογαριασμό που παίρνουμε ταχυδρομικά) και νομίζω πως δεν έχει να κάνει με τίποτα σε αυτά που αναφέρουν ο φίλος sathob στο post #9 και ο φίλος matelas στο post #10.

Εγώ όταν διάβασα τους όρους χρήσης (πριν κάνω κλικ στο «Αποδοχή») φρίκαρα και μάλιστα μήπως και δεν τους κατάλαβα σωστά και για να τους εμπεδώσω καλύτερα τους ξαναδιάβασα δεύτερη φορά. Κάποιους από αυτούς τους θεωρώ τελείως απαράδεκτους, αλλά δεν είχα και άλλη επιλογή αφού με έτρωγε η περιέργεια να δω την «Νέα υπηρεσία ανάλυσης κλήσεων».


Ομολογώ ότι δεν διάβασα καν τους όρους απλά πατησα ο.κ(λάθος μου)
όποιος και αν τους διαβάσει θα φρίξει απλά α π α ρ ά δ ε κ τ ο ι.:down::down:

@ ADSLgr.com All rights reserved.