PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλή ταχύτητα



Hackerman
30-07-09, 19:43
Και εγώ τι να πω που πληρώνω 12άρα και μισθωμένη γραμμή και πιάνω 2-3Μbps?

Τέτοια προβλήματα πάντα θα υπάρχουν... Είτε το θέλουμε είτε όχι...

Αλλά θα πρέπει αναμφισβήτητα να βελτιωθούν όσον αφορά στην υποδομή δικτύου...

DaveMurray
31-07-09, 01:28
Νομίζω ότι στην μισθωμένη υπάρχει συγκεκριμένο SLA.....

Δεν γίνεται μισθωμένη, χωρίς SLA, χωρίς εγγυήσεις.....

Δεν ξέρω τι "είδους" μισθωμένο κύκλωμα έχεις, αλλά μου φαίνεται.... ΑΡΚΕΤΑ περίεργο αυτό που διαβάζω.....

SfH
31-07-09, 02:10
Εάν έχεις μισθωμένη και βλέπεις ότι τουλάχιστον μέχρι τα uplinks της hol δεν πιάνεις τις ταχύτητες που θα έπρεπε, κάτι δεν πάει καλά.

Hackerman
31-07-09, 10:09
Δείτε δίπλα στο μήνυμα αυτό τις θεωρητικές ταχύτητες που πιάνει το μηχάνημα.
Η πραγματική είναι 2300/412 περίπου από διάφορα τεστ...
Όταν κατέβαζα πάντως τα Windows 7 είχα 320 Kb/s...
Ας μην αναφερθώ στις αποσυνδέσεις που έκανε με το τότε Fritz...
Αλλά πρέπει να ομολογήσω ότι η τεχνική υποστήριξη με βοήθησε πολύ. Αν είσαι εταιρεία...

SfH
31-07-09, 10:52
Δείτε δίπλα στο μήνυμα αυτό τις θεωρητικές ταχύτητες που πιάνει το μηχάνημα.
Η πραγματική είναι 2300/412 περίπου από διάφορα τεστ...
Όταν κατέβαζα πάντως τα Windows 7 είχα 320 Kb/s...
Ας μην αναφερθώ στις αποσυνδέσεις που έκανε με το τότε Fritz...
Αλλά πρέπει να ομολογήσω ότι η τεχνική υποστήριξη με βοήθησε πολύ. Αν είσαι εταιρεία...


Μπερδεύτηκα :p

Εταιρική dsl έχεις η μισθωμένη ? Γιατί αν έχεις μισθωμένη, θα είναι η πρώτη φορα που βλέπω φορέα adsl2+ (και fritz) για τέτοια χρήση.

Hackerman
31-07-09, 10:56
Μπερδεύτηκα :p

Εταιρική dsl έχεις η μισθωμένη ? Γιατί αν έχεις μισθωμένη, θα είναι η πρώτη φορα που βλέπω φορέα adsl2+ (και fritz) για τέτοια χρήση.

Μισθωμένη γραμμή (τηλεφώνου) και γραμμή ADSL2+ (ή έτσι λέει). Και τα δύο σε εταιρικό...

SfH
31-07-09, 11:20
Μισθωμένη γραμμή (τηλεφώνου) και γραμμή ADSL2+ (ή έτσι λέει). Και τα δύο σε εταιρικό...
Όντως μπερδευτήκαμε τότε :p

Εγώ αναφερόμουνα σε μισθωμένο κύκλωμα internet. Το όλο θέμα των παραπάνω είναι ότι, θεωρητικά τουλάχιστον, ο isp σου εγγυάται την πρόσβαση στις ταχύτητες του έχετε συμφωνήσει μέχρι όλα τα uplinks του. Τέτοια κυκλώματα συνήθως παίζουν από shdsl, efm, lmds, wimax και metro-ethernet ενώ, όταν ο πάροχος δίνει και υπηρεσία πρόσβασης στο internet, σχεδόν πάντα χρησιμοποιείται cisco εξοπλισμός.

Hackerman
31-07-09, 11:22
Όντως μπερδευτήκαμε τότε :p

Εγώ αναφερόμουνα σε μισθωμένο κύκλωμα internet. Το όλο θέμα των παραπάνω είναι ότι, θεωρητικά τουλάχιστον, ο isp σου εγγυάται την πρόσβαση στις ταχύτητες του έχετε συμφωνήσει μέχρι όλα τα uplinks του. Τέτοια κυκλώματα συνήθως παίζουν από shdsl, efm, lmds, wimax και metro-ethernet ενώ, όταν ο πάροχος δίνει και υπηρεσία πρόσβασης στο internet, σχεδόν πάντα χρησιμοποιείται cisco εξοπλισμός.

Αν πω ότι κατάλαβα θα είμαι ψεύτης...

Τελικά είναι φυσιολογικό αυτό με το χαμηλό σήμα?

SfH
31-07-09, 11:43
Εφόσον δεν έχεις κάποια εγγύηση στην ταχύτητα του φορέα και, δεδομένου του 13-15% overhead του dsl, μια χαρά μου φαίνονται οι ταχύτητες που αναφέρεις. Μιας και ήδη έχουμε βγει αρκετά εκτος θέματος, τι στατιστικά (snr/attenuation/κτλ) έχει η γραμμή σου ?

Hackerman
31-07-09, 11:48
Εφόσον δεν έχεις κάποια εγγύηση στην ταχύτητα του φορέα και, δεδομένου του 13-15% overhead του dsl, μια χαρά μου φαίνονται οι ταχύτητες που αναφέρεις. Μιας και ήδη έχουμε βγει αρκετά εκτος θέματος, τι στατιστικά (snr/attenuation/κτλ) έχει η γραμμή σου ?

Ιδέα δεν έχω και μάλιστα ψάχνω να το βρώ...

valen_gr
01-08-09, 00:19
Καταρχην, δεν εχεις μισθωμενη γραμμη. Ξερω πολυ καλα τι ταχυτητες παιζουν στα μισθωμενα κυκλωματα, και τα SΗDSL που δινει η HOL μεχρι 2Mbps ειναι, και ΔΕΝ ειναι με Fritz.
Μαλλον εχεις καποιο απο τα παλαια buisiness Double play που ηταν στα 12Mbps.
Μεγαλη διαφορα αυτο, απο το μισθωμενο κυκλωμα. Μιλαμε για μερικες εκατονταδες/χιλιαδες ευρω διαφορα στα χρηματα καθε μηνα.
Τωρα για να σου πουμε εαν οντως εισαι καλα η οχι, πρεπει να μας πεις με τι ταχυτητα κλειδωνει το ρουτερ σου, και απο κει και περα, να δουμε και με τα στατιστικα εαν οντως εισαι οκ η οχι...

Hackerman
01-08-09, 13:50
Έχεις όντως δίκιο, στο ότι η συνδρομή είναι παλιά και τα λεφτά που δίνει η εταιρεία. Από το 2006 νομίζω ότι έχω βάλει την σύνδεση. Πάντως το τηλέφωνο με το internet δεν έχουν κάποια σχέση. Από όσο θυμάμαι, στο μηχάνημα υπάρχει μια καρτούλα PCI με δυο θύρες τηλεφώνου όχι δικτύου. Και για να λειτουργήσει το τηλέφωνο πρέπει να περάσεις την μία γραμμή στην μία θύρα και το καλώδιο που πρόερχεται από την συσκευή στην αμέσως επόμενη. Το internet δεν επηρεάζεται από εκεί. Σημασία έχει και το sequence, διαφορετικά δεν ακούω τίποτα από το τηλέφωνο.

Δεν έχω μια καθαρή εικόνα για την όλη δικτύωση, γιατί υπάρχει ένας PC σε ρόλο file Server και από δικτυώσεις και καλώδια γίνεται της τρελής... (Δεν έχει κάποιος άλλος υπολογιστής ιντερνετ εκτός από αυτόν που σου προανέφερα...

Το fritz είχε κάποιο πρόβλημα στους συγχρονισμούς και έτσι το άλλαξα με το Asus που βλέπεις δίπλα από αυτό το μήνυμα.

Επίσης δεν βλέπω σε ποιες ταχύτητες κλειδώνει. Τέλος από έλεγχο στην ΙΡ, είδα ότι το DSLAM βρίσκεται στην Πάροδο Ζωοδόχου πηγής. Είμαι μακριά από εκεί...

nicnos
02-08-09, 16:06
Τωρα συνδεεσε με 3009/462 ? σε 12mbps συνδεση ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.