PDA

Επιστροφή στο Forum : Συγχρονίζω μέχρι 8Mbps



ababapanos
29-07-09, 04:00
εχω προβλημα με την γραμμη μου εδω και 20 μερες που ενεργοποιηθηκε. στα 24μβ connx και δεν παει με τιποτα πανω απο 8 μβ, εχω δοκιμασει 3 διαφορετικα μοδεμ ρουτερ.

απο οτε και οτενετ μου λενε οτι ειναι ενταξει η γραμμη. , και εχω αυτα τα χαρακτηριστηκα και ειμαι μολις 500 μετρα απο τον οτε. Τι λετε να φταιει?

στο ρουτερ λεει τα εξεις:

SNR Margin 10.5 8.6 db

Line Attenuation 12.8 10.5 db

Data Rate 8323 564 kbps

baltazar1999
29-07-09, 10:13
εχω προβλημα με την γραμμη μου εδω και 20 μερες που ενεργοποιηθηκε. στα 24μβ connx και δεν παει με τιποτα πανω απο 8 μβ, εχω δοκιμασει 3 διαφορετικα μοδεμ ρουτερ.

απο οτε και οτενετ μου λενε οτι ειναι ενταξει η γραμμη. , και εχω αυτα τα χαρακτηριστηκα και ειμαι μολις 500 μετρα απο τον οτε. Τι λετε να φταιει?

στο ρουτερ λεει τα εξεις:

SNR Margin 10.5 8.6 db

Line Attenuation 12.8 10.5 db

Data Rate 8323 564 kbps

Κάτι σίγουρα δεν πάει καλά με την γραμμή σου. Δεν μπορεί με Attenuation 12.8 να συγχρονίζεις στα 8.323.
Τί modulation έχεις στο modem σου?
Τσέκαρε και φίλτρα, σπλίτερς κλπ και επίσης να δεις και την εσωτερική σου καλωδίωση.

manicx
29-07-09, 10:52
εχω προβλημα με την γραμμη μου εδω και 20 μερες που ενεργοποιηθηκε. στα 24μβ connx και δεν παει με τιποτα πανω απο 8 μβ, εχω δοκιμασει 3 διαφορετικα μοδεμ ρουτερ.

απο οτε και οτενετ μου λενε οτι ειναι ενταξει η γραμμη. , και εχω αυτα τα χαρακτηριστηκα και ειμαι μολις 500 μετρα απο τον οτε. Τι λετε να φταιει?

στο ρουτερ λεει τα εξεις:

SNR Margin 10.5 8.6 db

Line Attenuation 12.8 10.5 db

Data Rate 8323 564 kbps

Κάνε αυτά που σου λέει ο baltazar και αν συνεχίσεις πρόβλημα κάλεσε τους τεχνικούς να ελέγξουν την γραμμή. Έχεις πολύ καλά χαρακτηριστικά για να κλειδώνεις τόσο χαμηλά.

baltazar1999
29-07-09, 13:29
Επειδή το upload σου είναι πολύ χαμηλό σίγουρα κάτι παίζει είτε με την καλωδίωση ή με τα φίλτρα/splitter.

zoug100
29-07-09, 13:50
παιδια καλημερα.μια ερωτηση να σας κανω και εγω.χτες μπηκα στην hol.ειναι να μπω στο 6/1 down /up.ομως μεχρι την παρασκευη θα με εχουν σε δοκιμαστικη χρηση για να τσεκαρουν την γραμμη μου και με εχουν σε μεγαλυτερη ταχυτητα.φανταζομαι 24αρα.σας εχω και φωτο.δεν θα επρεπε να κλειδωνω και εγω λιγο παραπανω βαση των στατιστικων μου?απλα ρωταω σε περιπτωση που θελησω να βαλω 24αρα.λοιπον σας βαζω φωτο και τα λεμε παλι.να μου πειτε και εσεις.μηπως φταιω το υψηλο noise margin και κλειδωνω πιο χαμηλα απο οτι θα μπορουσα?

http://img182.imageshack.us/img182/467/23533187.png

ababapanos
29-07-09, 16:18
και κατι ακομα.... οταν βαζω με flashget και κατεβαζω , τοτε το σερφαρισμα στις σελιδες γινεται απελπιστικα αργο. κανει κανα λεπτο να ανοιξει μια σελιδα. Παλια με φορθνετ και με Χολ , ακομα και οταν εκανα download δεν γινοταν αυτο . μηπως μπορει να γινει κατι εστω με αυτο?

ababapanos
31-07-09, 14:38
Παιδια εχω 24 connx

και το ρουτερ μου συνχρονιζει μεχρι 8. Απο Οτε μου λενε οτι εχουν κανει κανονικα την αναβαθμιση στα 24 και απο την ΟΤΕΝΕΤ. Επισης να πω οτι Ειμαι 500 μετρα απο το κεντρο.

τα σατιστικα στο ρουτερ μου ειναι

SNR Margin 10.5 ... 8.5 db

Line Attenuation 12.8 ... 10.5 db

Data Rate 8323 ... 564 kbps

Ειναι φυσιολογικα τα παραπανω?

Εχω βγαλει ακομα και ολα τα φιλτρα και συνδεσα κατεφθιαν το ρουτερ με την γραμμη και παλι τα ιδια. Ειναι δυνατον να ειναι δικο μου το προβλημα? δοκιμασα κια με 2 διαφορετικα μοντεμ -ρουτερ. υπαρχει κατι αλο που μπορω να κανω? Ειναι δυνατον να με αναβαθμισαν σε 24 και να με ξεχασαν σε adsl1 και να μην με εβαλαν σε adsl2 ?

emeliss
31-07-09, 20:41
Αυτοί σε έβαλαν σίγουρα σε adsl2, αναβάθμιση φαίνεται να έχει γίνει από το upload που είναι 564. Μάλλον το ρούτερ σου είναι συγχρονισμένο σε απλό adsl.

LOUKAS32
31-07-09, 20:46
μοντελο μοδεμ?

ababapanos
01-08-09, 00:05
οπως επα αλαξα 2 μοντεμ ρουτερ και τα 2 ειναι σε ADSL2

εχω to baudtec (tou OTE) , thomson της φορθνετ

tasos-tasos
01-08-09, 00:07
θες adsl2+

Mouse Potato
01-08-09, 00:10
Δεν γράφει πουθενά στα στατιστικά το modulation;

ababapanos
01-08-09, 00:52
γραφει

Modulation ADSL2 PLUS

οπως λεω για τριτη φορα δεν ειναι θεμα ρουτερ. με τα ιδια ρουτερ παλιοτερα στο αλο σπιτι μου που εχω φορθνετ επιανα 20μβ...

αν θελετε να βοηθησετε γραψτε κατι ουσιαστικο παρακαλω

Mouse Potato
01-08-09, 01:16
Το ουσιαστικό (για να σε βοηθήσουμε όχι τίποτα άλλο) είναι πως για την απόσταση που βρίσκεσαι απ' το κέντρο έχεις αρκετό θόρυβο. Σίγουρα αν σου χαμήλωναν κι άλλο το target SNR θα πήγαινες ακόμα ψηλότερα, αλλά όχι πολύ

ababapanos
01-08-09, 04:19
δηλαδη συμφονα με τα χαρακτηριστικα της γραμμης μου

SNR Margin 10.5 ... 8.5 db

Line Attenuation 12.8 ... 10.5 db

ποσο περιπου θα επρεπε να συνχρονιζω σε κανονικες συνθηκες?

Mouse Potato
01-08-09, 04:22
Θεωρητικά (http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php) (με ιδανικές συνθήκες) γύρω στα 22-23Mbps.

Όπως καταλαβαίνεις τα 8 είναι πολύ λίγα...

emeliss
01-08-09, 12:11
Αφού το ρούτερ έχει συγχρονίσει σε adsl2+, που είναι και το ουσιαστικό αφού άλλο τα χαρακτηριστικά και άλλο η πραγματικότητα, δήλωσε βλάβη.

ababapanos
02-08-09, 00:47
επειδη εχω απογοητευτει απο τον ΟΤΕ και θελω να παω σε φορθνετ η σε HOL, αν κανω αιτηση για φορητοτητα της γραμμης μου σε καπιο δυκτιο απο αυτες, θα μηνω χωρις ιντερνετ κανα μηνα μεχρι να με συνδεσουν? καποθ νομιζω ειχα διαβασει οτι οτι εχει αλαξει αυτο

030366
02-08-09, 02:05
Θα έχεις κανονικά internet από ΟΤΕ μέχρι τότε.

tasos-tasos
02-08-09, 04:39
και ο κανόνας λέει, αν δε παίξει με πΟΤΕ, δε θα παίξει ΠΟΤΕ

030366
02-08-09, 10:20
Όχι βέβαια, έχουν υπάρξει αρκετές περιπτώσεις επιστροφής η φυγής από τον ΟΤΕ, όπου τα πράγματα ήταν καλύτερα σε εναλλακτικό.

Mouse Potato
02-08-09, 11:04
Βεβαίως. Πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις στον κανόνα

tasos-tasos
03-08-09, 23:13
εξαιρέσεις στον κανόνα...
αν κάποιος νιώθει ιδιαίτερα τυχερός να δοκιμάσει στην πλάτη του και στα νεύρα του αν αυτός μπορεί να αποτελέσει εξαίρεση ας το κάνω

κουράστηκα επί χρόνια να είμαι πειραματόζωο της Hol και της Forthnet
ναι κύριε... οχι κύριε... δε ξερουμε τιποτα τέτοιο... τι πρόβλημα έχετε?
μεχρι και να μετρήσω χιλιομετρική απόσταση ΕΓΩ απο το Α/Κ και όταν ρώτησα πως, μου είπαν μέσω GoogleMaps (απάντηση τεχνικού γραπτή και στο σύστημα της Forthnet )

Οτε, λίγο πιο ακριβός εξαιτείας παγίου, αλλα προτιμώ πάγιο και ηρεμία, πάγια ηρεμία, παρά πάγο στα νεύρα μου

καλη τύχη στον φίλο μας με το πρόβλημα

dkmaster
05-08-09, 11:36
Κάτι γίνεται μέσα στο σπίτι μάλλον. Φέρε και έναν ηλεκτρολόγο να τσεκάρει καλού κακού, αλλιώς δήλωσε βλάβη και ζήτα έλεγχο γραμμής.

skiouras
05-08-09, 14:02
Λοιπόν φίλε ababapanos σίγουρα φταίει η καλωδίωση στο σπίτι σου. Υποψιάζομαι ότι έχεις καλωδίωση UTP cat3 η οποία πάει μέχρι 10 mbps σε ιδανικές συνθήκες. Είχα το ίδιο περίπου πρόβλημα. Από το σεπτέμβρη του 2007 που μπήκα στο σπίτι που μένω είχα πρόβλημα ταχύτητας (forthnet 24 mbps). Συγχρόνιζα στα ~4 mbps περίπου και είχα πολλές αποσυνδέσεις. Να έχω φάει τον κόσμο να δω τι φταίει και πάλι να μη γίνεται τίποτα. Τεχνικός του ΟΤΕ και της Forthnet ήρθε. Έλεγξαν τα πάντα και δεν έβρισκαν πρόβλημα. Αγανάκτησα με Forthnet και μπήκα connex στο πακέτο των 8 mbps για να δω τι φταίει αφού πλέον θα μιλούσα μόνο με μια εταιρία και ένα τεχνικό τμήμα. Με το που συνδέομαι κλειδώνει ο router στα 2,240 mbps και όσα restart και να έκανα στον router κλείδωνε στην ίδια ταχύτητα. Δηλώνω βλάβη και έρχεται τεχνικός του ΟΤΕ την επόμενη μέρα κρατώντας πέρα από τα βασικά σύνεργα και ένα διαφορετικό βαλιτσάκι. Μέσα είχε το όργανο μέτρησης DSL!!!! Ωραία λέω θα βρούμε το πρόβλημα. Μετράει τη φωνή και ήταν ΟΚ. Μετράει DSL και είχε τις ίδιες ενδείξεις με το router μου. Πάμε στο κεντρικό κουτί της πολυκατοικίας βάζει πάνω εκεί το όργανό του (της DSL εε!) βλέπει να κλειδώνει στα ~8 mbps χωρίς θόρυβο!!!! Ψάχνοντας ανακαλύψαμε οτι τα καλώδια που πάνε στα διαμερίσματα είναι utp cat2 παρακαλώ με μέγιστη δυνατή ταχύτητα τα 4 mbps!!! Μου κατεβάζουν την ταχύτητα στα 2 mbps για να μην έχω αποσυνδέσεις. Περνάω εξωτερικό καλώδιο cat5e. Συνδέω το router ~6,5 - 7,2 στο κεντρικό κουτί ~6,5 με 7 mbps στο σπίτι μου.

εσύ αν βάλεις cat5e καλώδιο θα πας πάνω από 21 mbps.

Όσοι έχουν το bautek rooter που δίνει ο ΟΤΕ σε κάποια πακέτα τους συμβουλεύω να πάρουν κάποιο πιο αξιόπιστο. ΑΛΛΑ κυρίως να μη χρησιμοποιήσουν τα φιλτράκια (2) που έχει μέσα στο κουτί. Ονομάζονται Atech και είναι άθλια. Τα έβαλα πάνω στη γραμμή για να συνδέσω τα τηλέφωνα και μου έβγαζαν πάρα πολύ θόρυβο!!!! Το SNR έπεφτε στα 4!!!! Μόλις έβαλα τα crypto όλα ΟΚ.

........Auto merged post: skiouras πρόσθεσε 11 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........


και ο κανόνας λέει, αν δε παίξει με πΟΤΕ, δε θα παίξει ΠΟΤΕ

Δεν έχεις άδικο!!!

Είναι κάποιος από εδώ από Καλαμάτα; Για να διασταυρώσω την πληροφορία του τεχνικού του ΟΤΕ που μου μετέφερε οτι από αρχές του 2010 σε όλη την πόλη θα μπούν mini dslam και μάλιστα θα μπει και ένα 150 μέτρα από το σπίτι μου!!!!
Πάντως τρέχει πιλοτικά σε κάποια σημεία στο κέντρο της πόλης vDSL στα 54 mbps. Έκαναν και αφιέρωμα τα τοπικά μέσα ενημέρωσης!!!!

xrhstos
13-08-09, 08:51
Είδα αυτό το thread κι επειδή κι εγώ αντιμετώπισα κάτι παρόμοιο, θέλω να καταθέσω την εμπειρία μου σχετικά με τη σημασία που παίζει η καλωδίωση.

Λοιπόν πρόσφατα ανακαίνισα (σχεδόν εκ θεμελίων) το σπίτι, που μένω. Τράβηξα λοιπόν απευθείας καλώδιο UTP 5e από εκεί, που μου φέρνει ο ΟΤΕ τα καλώδιο στην είσοδο του σπιτιού, μέχρι το σημείο, που θα μπει το router. Από εκείνο το σημείο ξεκινάνε καλώδια δικτύου (UTP 5e) και τηλεφώνου (τα παλιά κόκκινα-μπλε) για κάθε δωμάτιο.

Μόλις είχα κάνει τη σύνδεση connx αποφάσισα να τη δοκιμάσω κι επειδή δεν είχε τελειώσει ακόμη η ανακαίνιση και δεν είχε μπει ακόμη το router κι οι πρίζες δικτύου σε λειτουργία - δούλευαν μόνο τα τηλέφωνα - έβαλα ένα modem σε μια πρίζα τηλεφώνου σε ένα δωμάτιο. Τα στοιχεία, που πήρα, ήταν τα εξής: downstream attenuation 28 db και συγχρονισμός γύρω στα 8mbps... :cry: Με τέτοιο attenuation θα έπρεπε θεωρητικά να συγχρόνιζα στα 16.54 mbps! :cry: :cry:

Επειδή το παραπάνω δεν μου άρεσε καθόλου έβαλα κατευθείαν το modem στην κεντρική πρίζα στο δωμάτιο του router και τότε συγχρόνισα στα περίπου 14 mbps!!! :) :) :oneup:

SOTOS70
16-08-09, 16:18
DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 8551 kbps
Upstream Rate: 596 kbps
Downstream Margin: 1 db
Upstream Margin: 9 db
Downstream Line Attenuation: 41 db
Upstream Line Attenuation: 12 db
Downstream Transmit Power: 11 db
Upstream Transmit Power: 21 db


--------------------------------------------------------------------------------

PVC Connection
Encapsulation: RFC 2364 PPPoA
Multiplexing: VC
Qos: UBR
Pcr Rate: 0
Scr Rate: 0
Autodetect: Enable
VPI: 8
VCI: 35
Enable: Yes
PVC Status: Up

Καλησπερα σε ολους του φιλους του φορουμ. εχω το εξης προβλημα εχω κανει ενεργοποισει για 24 γραμμη adsl στον οτε και γυριζοντασς απο της διακοπες εκανα την συνδεση και τα αποτελεσματα ειναι τα παραπανω. αντι 24 αρας εχω αποτελεσματα 8αρας (εχει γινει η ενεργοποιση απο τον οτε) τι να φταιει ? εχω μοντεμ λινκσισ 200g για isdn, μενω στην καλαμαρια . ευχαριστω για την βοηθεια

Piparas
16-08-09, 18:06
Σύμφωνα με τα στατιστικά σου έχεις θόρυβο στη γραμμή (Downstream Margin: 1 db !!) και η απόστασή σου από το dslam (Downstream Line Attenuation: 41 db ) δεν είναι για παραπάνω από 8mbps http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php. :what: Ξεκινάς με το να τσεκάρεις την καλωδίωσή σου (πρίζες, φίλτρα, netmod http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819) και μετά άν τα εσωτερικά του σπιτιού σου είναι οκ μέχρι τον κατανεμητή δηλώνεις και βλάβη στον ΟΤΕ. Όταν όλα είναι εντάξει και δεις ότι δεν μπορείς να πιάσεις παραπάνω υποβάθμισε σε 8αρα για να μην πληρώνεις για 24 εκτός και αν σου χρειάζεται το μεγαλύτερο upload.

SOTOS70
16-08-09, 19:55
piparas σε ευχαριστω πολλη για την βοηθεια θα τα ψαξω ολα και θα τα ξαναπουμε , καλο απογευμα

@ ADSLgr.com All rights reserved.